Přihlášení

Dovolené jsou v plném proudu. Buďte obezřetní.

15. 7. 2019 | Monika Hrůzová | Diskuze (0) | Věci veřejné

mapa kriminality

Sezóna letních dovolených je v plném proudu. Kromě rekreantů se ale začínají po kempech a dalších turistických cílech pohybovat také nenechavci, kteří do zmíněních lokalit určitě nevyráží, aby poznávali krásy okolí. Obezřetnost je přitom nutné zachovávat i při opouštění svého obydlí. Opuštěné domy jsou také častým terčem zlodějů. Krást v době letních prázdnin není většinou žádná věda. Uvolněná atmosféra, poznávání nových míst, odpočinek a s ním ztráta ostražitosti. To jsou důvody, kterých zloději využívají, aby si přilepšili na náš úkor.

Obvyklé jsou krádeže v kempech. Zloději bez problémů vniknou do stanu, kde odcizí, na co přijdou. Prevencí těchto krádeží je mít stan zajištěný visacím zámkem ve dne v noci. Policie také radí nebalit si sebou na dovolenou cenné věci jako šperky a elektroniku. Rozumné je také vzít si na dovolenou menší částku peněz a platit spíše kreditní kartou. Veškeré cennější nezbytnosti je dobré si dávat na noc přímo k sobě.

Pachatelé se ale nezaměřují jen na věci v plátěném obydlí, do kterého je snadný přístup. Neméně obvyklé jsou krádeže věcí ze zaparkovaných aut. Četné cedule upozorňují „Vaše auto není trezor“. Řidiči mohou svým jednáním podstatně ovlivnit, aby se jejich vůz nestal terčem nenechavců. Když opouštíme vůz, měli bychom proto zkontrolovat, zda nemáme na viditelných místech uložené cennosti. Policie radí parkovat na osvětlených a frekventovaných místech a klíče od auta nespouštět z očí.

Dalším cílem pachatelů jsou opuštěné domy. Existuje několik preventivních tipů, jak zajistit svůj majetek proti loupeži. Udržujte dobré vztahy se sousedy. Pokud budou vědět, že jste odjeli na dovolenou, určitě upozorní na nezvyklý pohyb v domě. Sepište si seznam cenností a případně je nechtě pojistit. Je dobré mít cenné věci vyfocené. V případě odcizení to ulehčí práci jak policistům, tak pojišťovně. Neupozorňujte na svoji nepřítomnost. O tom, že někam jedete, by měla vědět jen hrstka nejbližších. Výkřik na sociální síti typu „Juchů, konečně zasloužená desetidenní dovolená. “ není úplně vhodný. A to nejdůležitější – byt či dům důkladně zajistěte. Pozavírejte všechna okna, zamkněte všechny dveře. Klíče neschovávejte za květináčem či pod rohožkou.

Dodržování preventivních rad možná neodradí všechny potenciální zloděje, minimalizuje ale škody, které vám mohou být způsobené.

 

Obětí trestného činu se každý z nás může stát nečekaně, náhodně, kdykoliv. Pokud se i vám stane neblahá událost, a nemusí jít jen o krádež, je tady pro vás organizace, která vám pomůže překonat následky a domoci se svých práv.


V Písku funguje poradna pro oběti pod Probační a mediační službou v rámci projektu „Proč zrovna já? II.“ Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Poradna sídlí v ulici O. Ševčíka, 1943. Funguje v pondělí a v pátek. Poradkyni lze kontaktovat telefonicky na telefonním čísle 727 939 996 či e-mailem na adrese mhruzova@ext.pms.justice.cz.

 

Podrobnosti o výskytu četnosti kriminality můžete sledovat na www.mapakriminality.cz

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.