Přihlášení

Dobré zprávy z Písku: Účinné nanoroušky v řádu desítek tisíc vyrábí pro Písek a České Budějovice společenství textilek z Písku a okolí

31. 3. 2020 | Zbyněk Konvička | Diskuze (10) | Věci veřejné

Nanorouška - ilustrační foto

Rád čtu dobré zprávy a zvlášť, když jsou z domova, potažmo z regionu či Písku. Na jednu takovou jsem narazil právě teď na serveru aktualne.cz. Popisuje, že firma Nanospace dodá 150 tisíc nanoroušek pro potřeby Českých Budějovic a 48 tisíc těchto roušek pro píseckou nemocnici. Informaci jsem si potvrdil u Josefa Handrejcha z písecké firmy Kvalitex, který stojí za vzniklým společenstvím menších textilních firem spolupracující právě se společností Nanospace a který již před 14 dny tuto iniciativu rozhýbal a podařilo se mu zapojit dalších 6 místních firem z Písku, Strakonic a blízkého okolí. Jsou to firmy ACE sport, Katy ateliér, Net CZ, Otavan Strakonice, Luckwest nebo Čistírna peří Mareš. Řada z nich změnila výrobu právě na nanoroušky. Tyto firmy již dodali za první týden 25 tisíc roušek pro město Písek, píseckou nemocnici a českobudějovickou nemocnici a další sociální služby v krajské metropoli. Nanoroušky přitom mají po respirátorech značnou účinnost, uvádí se až 90 % oproti látkovým nebo jiným rouškám a jsou vhodné právě pro exponované profese ve zdravotnictví a v sociální sféře. Regionu je tyto firmy dodávají stále za stejné ceny jako před vypuknutím epidemie. Za to všem firmám zapojených do výroby a distribuci lidem v pomáhajících profesích patří od nás všech Písečanů i Jihočechů velké poděkování a respekt.

Původní zpráva na aktualne.cz

14:53
Firma Nanospace dodá 150 000 nanoroušek pro potřeby Českých Budějovic a 48 000 těchto roušek písecké nemocnici. S výrobou jí pomáhají společnosti Kvalitex, ACE sport, Katy ateliér, Net CZ, Otavan Strakonice, Luckwest nebo Peří Mareš. Některé z nich tak překlenuly propad zakázek daný omezeními kvůli koronaviru. Nanospace dodávala původně nanoroušky za 39 Kč, po zájmu o textilní roušky zvedli výrobci ceny, nyní tak stojí jedna nanorouška 49 Kč.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Ochranných pomůcek je v kraji stále velký nedostatek

Kdo může pomůže – Šijte roušky, pomůžete nemocným i seniorům v Písku

0
0

Diskuze k článku +

1. 4. 2020 (09:16)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Aktuálně:

K již jmenovaným firmám se chtějí pro šití nanoroušek přidávat další podnikatelé z Písku a okolí. Podle slov Josefa Handrejcha, s nímž jsem dnes ráno mluvil, tak budou podle jeho slov moci firmy v tomto společenství s nově připojenými navýšit další kapacity a počty ušitých nanoroušek.

Odpovědět

5. 4. 2020 (11:18)  –  Pavel Šebelle

0
0

Bohužel tyto roušky nejsou zatím k prodeji pro obyčejné lidi. Kdy půjdou koupit roušky obyčejné nebo i tyto i v obchodě?

Odpovědět

5. 4. 2020 (12:33)  –  Luděk Blaha

0
0

Snad by zkraje stačila alespoň ta nanotextilie. Roušky si lidé ušijí sami. Už v tom mají docela praxi.
Profi roušky ať jdou těm, kteří se starají o druhé.
A jak padlo na netu:
"Kdo chce roušku šít, nit si vždycky najde."

Odpovědět

5. 4. 2020 (21:18)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Dobrý den,

tato otázka mne rovněž zajímala, proto jsem ji položil panu Hadrejchovi i v rozhovoru z pátku 3. dubna viz zde v sekci Rozhovory:

Na koho se sociální služby, zdravotníci či prodavači a další v první linii mohou případně obracet? Pokud by byl možný i individuální odběr roušek? Bude jejich prodej otevřen i pro další občany?

J. Handrejch: V současnosti nemáme distribuční cesty ani nastavené procesy pro zákazníky na stovkové odběry a spíše se zabýváme objednávkami v tisících Je to složité i kvůli zajištění materiálu, protože jednoho dne se jistě roušky přestanou prodávat a my nechceme poté řešit otázku, co dělat s tak drahým materiálem. V případě zájmu se mohou zákazníci obrátit na společnost nanoSPACE, kde jsou kontakty na webu společnosti.

Odpovědět

6. 4. 2020 (10:30)  –  Pavel Šebelle

0
0

Ptal jsem se pana Kůse zda by neprodali alespoň látku a prý to u něj nejde.

Odpovědět

6. 4. 2020 (10:45)  –  Pavel Šebelle

0
0

Ptal jsem se ve společnosti nanospace a dostal tuto odpověď: bohužel nanovlákennou textílii neprodáváme, omlouváme se. Jinak se žehlit nedá ani vyvařovat, max. teplota na praní je 60.

Tzn. pro běžného občana v podstatě nepoužitelné, když se nedá vyvařit a znovu použít, a nedostupné, když se nedá ani koupit látka.

Odpovědět

6. 4. 2020 (10:55)  –  Luděk Blaha

0
0

"se nedá ani koupit látka"

To je škoda.
Snad že by se pro případ nějaké zátěžové situace ta nanotextilie dala jednorázově vkládat do dvojité roušky.

Odpovědět

6. 4. 2020 (12:08)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Nanoroušky jsou nyní důležité především pro zdravotníky, sociální služby apod… tedy pomáhající profese v první linii. A to společenství firem uvedených v textu plní jak může – podle možností svých výrobních i personálních kapacit především pro Písek a České Budějovice, ale hlásí se o dodávky i další města v kraji.

Odpovědět

6. 4. 2020 (16:43)  –  Redakce PS

0
0

Na světě je jedna z prvních relevantních studií, podle níž nošení roušek nebo další ochrany úst a nosu zásadně omezuje šíření virů. Analýzu týmu profesora Benjamina Cowlinga, která vznikala pět let, publikoval v pátek prestižní časopis Nature. Z ní vyplývá, že roušky zastaví 100 procent vydechnutých kapének sezónních koronavirů, u dalších typů virů jde až o 70procentní úspěšnost.
Studie se vzhledem k délce shromažďování dat nevěnovala přímo šíření nákazy covid-19, její autoři ji ale postavili na podobných typech sezónních koronavirů, na virech chřipky a rhinovirech, které jsou typickými nositeli nachlazení ve společnosti.
Výzkumníci v rámci analýzy požádali 246 lidí s podezřením na nákazu nějakým typem zmíněných virů, aby po 30 minut dýchali do speciálního přístroje. Přístroj měřil přítomnost a množství vydechnutých kapének. Polovina z účastníků roušku neměla, druhá ano. Mezi 111 lidmi, u nichž se později potvrdila nákaza, ochrana tváře zastavila veškeré sezónní koronaviry a 70 procent virů chřipky. U rhinovirů byla účinnost menší.
Podle Cowlinga lze výsledky víceméně vztáhnout i na běžné textilní roušky, jejichž nošení nyní vyžadují i české úřady. „Z mého odborného pohledu by textilní a bavlněné roušky měly stejný, i když menší efekt jako správně nasazená chirurgická rouška,“ řekl agentuře Reuters. „A co se nemoci covid-19 týče, zkoumáme jakákoliv opatření, která by mohla pomoci,“ dodal. Vědci přiznávají, že je třeba ještě výzkumu, který by zahrnoval i nový koronavirus.

Odpovědět

6. 4. 2020 (16:44)  –  Redakce PS

0
0

zdroj: https://echo24.cz/a/ShgmX/rousky-zastavi-100-procent-vydechnutych-koronaviru-zjistila-studie

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.