Přihlášení

Deset odhodlaných mužů: Proč volit právě nás? – CENTRUM MĚSTA A HLAVNÍ SLIBY

5. 10. 2018 | Redakce PS | Diskuze (2) | Věci veřejné

Přinášíme druhou část vybraných pasáží z předvolební besedy zástupců všech deseti subjektů kandidujících letos na křesla v píseckém zastupitelstvu, která se uskutečnila ve Sladovně Písek v pondělí 17. září. Záznam celé akce, trvající dvě a půl hodiny, najdete na www.piseckysvet.cz. Volte zodpovědně – poslechněte si, jaké má kdo plány, a zároveň sliby porovnejte s tím, co už kdo pro Písek (ne)udělal v minulosti. A hlavně: Jděte k volbám!

Pozvání k účasti přijaly od pořadatelů – tedy Píseckého světa a Sladovny – všechny kandidující subjekty. Osm z nich zastupovali přímo volební lídři. Koalice PRO PÍSEK (jediná kandidátka, v jejímž čele je žena – současná starostka Eva Vanžurová) vyslala dvojku v pořadí – Josefa Knota. A za kandidátní listinu strany SPD (Tomio Okamura) dorazil kandidát č. 6 Robin Hýbl.

JAK SI KDO PŘEDSTAVUJE REVITALIZACI CENTRA PÍSKU?

Robin Hýbl (SPD – Tomio Okamura, č. 5):

Já si myslím, že otázky revitalizace, městská hromadná doprava a parkování jsou oblasti, kde bychom se měli v zastupitelstvu všichni shodnout a dělat to nejlepší podle svého vědomí a svědomí– ale zároveň se musíme zamyslet nad smysluplností těch předchozích i budoucích investic. Zaměřit se na to, aby naše investice byly občanům a jejich potřebám adekvátní a ne tak, jako doposud.

Pavel Hubka (SVOBODNÍ A PÍSECKÝ PATRIOTI, č.9):

Já bych se vrátil k tomu, co je to vlastně ta revitalizace. Podle mne je to oživění, vrácení života – bohužel ten připravený projekt vede spíš ke kramatoriu. Nechceme mít náměstí prázdné, i kdyby tam byla pěkná kašna. Obchody potřebují dopravu, potřebují zásobování, aby zákazníci tam mohli dojet.

Petr Hladík (KDU-ČSL, č. 2):

Není možné vyhnat automobilovou dopravu z města úplně, ale na druhou stranu tak, jak to vypadá dnes, moc příjemné není. Nedělejme si samozřejmě iluze, že budou všichni chodit pěšky. Máme návrh na kyvadlovou dopravu malými autobusy. A dostatek parkovacích míst v blízkosti centra, například parkovací dům u pošty bychom podpořili, ale i jinde. Další oblastí je posílení cyklistické dopravy, která dneska opravdu není ani komfortní ani bezpečná, není tu ani bezpečné parkování kol. Diskutovanou otázkou je zeleň – a je třeba nekácet a nevysazovat stále dokola, jak se tu často děje, ale vysazené stromy je taky pak třeba nechat mnoho let růst.

Karel Vodička (KSČM, č. 8):

Vadí mi, když jedu na radnici po těch kostkách, kdy to tluče. S náměstím se musí něco udělat. A nejen s náměstím, ale někde se začít musí. V uplynulém období došlo ke změně předností ve městě a to se osvědčilo. Mrzí mne, že se najdou ve městě lidi, kteří projekt revitalizace zastavili. Na náměstí by mělo být omezeno parkování a měla by tam být i nová zeleň.

Ondřej Veselý (ČSSD, č. 1):

Jestli jsem něco na současné koalici opravdu hodně ocenil, tak to byl přijatý koncept revitalizace centra města. Bohužel méně než deset píseckých občanů to zablokovalo. (V současné době o projektu kvůli tzv. podjatosti písecké radnice rozhoduje Stavební úřad Milevsko – pozn. red.).Významné omezení parkovacích míst v centru by podle mne bylo v pořádku, protože když se dneska podíváte na centrum, tak jediná trošku živá místa večer jsou tam, kam se nesmí vjíždět – tedy celá pěší zóna a Palackého sady. Jsou ale potřeba nová parkovací místa kolem centra, což by šlo vyřešit například více jednosměrnými ulicemi. Takže za nás méně parkování na historických náměstích, více zeleně, více vody, více kaváren, malé autobusy MHD.

Jiří Hořánek (ANO 2011, č. 6):

Osobně si myslím, že centrum města nemůže být skanzen s bankami a zlatnictvími. Živo tu bude, pokud tu budou bydlet lidi. A pro rezidenty je třeba náměstí zpřístupnit pro auta. Projekt revitalizace byl podle mne v pořádku, parkování omezuje jen částečně. Malé autobusy se sem do centra podle mne vůbec nevejdou. Je třeba zvýšit progresivitu poplatků za parkování. Turisté mohou parkovat na výstavišti zdarma.

Jiří Černý (ODS, č. 3):

My máme v programu vráceni MHD k radnici a k poště. Co se týká revitalizace náměstí – je třeba si vzpomenout na ránu, kterou náměstí dostalo v 90. letech, kdy se tam nacpaly banky a vytlačily obchodníky. Náměstí má být nejdražší adresa, musí tam být obchody – a z kaváren to nezaplatíte. Když se podíváte do našeho partnerského Deggendorfu, tak tam se parkuje pod náměstím a je tam neustále živo, navrhujeme to samé pro Písek.

Martin Brož (PIRÁTI, č. 7):

Jsem jeden z těch, kdo podepisovali petici proti omezení parkování na náměstí, tak nepřekvapí, že jsem proti projektu. Uvědomuji si ale, že náměstí potřebuje nové povrchy a asi i víc zeleně, ale počet parkovacích míst bych nezmenšoval, protože by to vedlo k zániku drobných podnikatelů.

Josef Knot (PRO PÍSEK, č. 4):

Otázka parkování pod náměstím – nelze, už na to existuje rozhodnutí památkářů, kteří to prostě v Písku nepovolí. Kromě toho je to obrovsky drahé – revitalizace náměstí v Deggendorfu byla financována z masivní evropské dotace, takže ani ekonomicky by to nebylo představitelné. Projekt revitalizace počítá s elektrobusy MHD, samozřejmě je tam i zeleň. Tento projekt, který vyhrál pan docent Cikán, tak je podle mne navržený perfektně. Počítá s úbytkem parkovacích míst o jednu třetinu – a větší počet nových parkovacích míst už teď vznikl u starého mostu a u pošty. Dalších 240 míst by mělo být v parkovacím domu u pošty.

Marek Anděl (PÍSEK SOBĚ – SNK, č. 10):

Všichni jsme pro to, aby náměstí vypadalo líp. Ale všichni víme, že když na náměstí jedeme, tak tam často není jediné volné parkovací místo. A pokud další místa ubudou, tak to bude úplně šílené. První věc musí být zrušit na náměstí vyhrazená místa, která jsou často prázdná. Náměstí revitalizaci potřebuje, ale je třeba někde i parkovat. Pokud jde o zeleň, tak já jsem dlouhodobě navrhoval kontejnerovou zeleň, nejlépe po vzoru lázeňských měst, třeba palmy a podobně. Bohužel když to bylo připravené, tak rozpočtová změna letos v dubnu snížila rozpočet na životní prostředí o jeden milion korun, z toho 300 tisíc na zeleň, takže se to nepovedlo.

PROČ BYSTE NÁS MĚLI VOLIT?

Marek Anděl (PÍSEK SOBĚ – SNK, č. 10):

Jsme zcela nový subjekt, který sdružuje nezávislé kandidáty. Nikdo z nás není členem politické strany. Spojuje nás přesvědčení, že klasické politické strany už dopěly do bodu nula, od kterého se nedokážou odpíchnout, a na komunální úrovni z mého pohledu politické strany víc škodí, než aby byly užitečné. Všichni vám dneska slibují, že pro vás budou pracovat, až je zvolíte. Ale naši kandidáti už pro město deset let a více opravdu něco dělají. Naše hlavní volební témata shrnujeme do tří bodů: Za prvé pořádek – potřebujeme čistá prostranství, posečenou trávu, zasazené květiny. Bezpečnost – jsme pro posílení kamer na veřejných prostranstvích, jsme pro posílení městských strážníků, aby si z nich nedělali vandalové srandu, aby strážník ve městě opravdu něco znamenal a ti, kteří něco ve městě provedou, aby byli skutečně potrestáni. Třetím heslem je prosperita – máme ohromný městský majetek, například největší lesní majetek v Čechách, měli bychom s ním umět lépe naložit, měli bychom postavit vlastní pilu a prodávat řezivo – a stejně zodpovědně se chovat i k ostatnímu majetku.

Pavel Hubka (SVOBODNÍ A PÍSECKÝ PATRIOTI, č.9):

Naší hlavní prioritou není svazovat aktivity ve městě pod radnici, ale vytvářet prostor pro svobodné podnikání, pro svobodu jednotlivců. Se svobodou se ovšem neoddělitelně pojí odpovědnost. Odpovědnost chceme přenést i na hospodaření radnice, což se podle mne dnes úplně nedaří. Naším programem v kostce je takové desatero, které si jistě zájemci dohledají, patří tam i vstřícnost, ale hlavně svoboda, mimo jiné například možnost provozování osobních automobilů, nevzdáme ani jedno parkovací místo a podobně.

Karel Vodička (KSČM, č. 8):

Dvě minuty mohou být mnoho i málo. My jsme svůj volební program uspořádali do dvou skupin témat, na jedné straně, co budeme prosazovat – to znamená s čím přijdeme my, na druhé, co budeme podporovat – pokud s tím přijde někdo jiný. Já sám jsem v zastupitelstvu už strašně dlouho a vím, že je třeba jít s městem kupředu. Smart city neboli chytré město je úkol, který zastupitelstvo přijalo a každého zastupitele to teď zavazuje – každý zastupitel se musí chovat chytře, musí o své práci přemýšlet, hledat jiné cesty, které ještě jiní nenašli, že se musí snažit získat pro město co možná nejvíc dotací a zajišťovat, aby město šlo neustále kupředu, stejnoměrně, na všech stranách – jak ve školství, v komunikaci, v kultuře, ve sportu. Závisí to na každém jednotlivém zastupiteli.

Martin Brož (PIRÁTI, č. 7):

Já začnu trošku jinak, nebudu vám říkat, co máme v programu, to jsou většinou stejně jen sliby, které dopadnou na radnici trošku jinak. Za mně jen to, že máme nějaký program, který jistě dostali všichni Písečáci do schránek, tam je mnoho bodů, které bychom chtěli prosadit, ale nechci nic slibovat, protože povolební jednání bývají složitá.

Jiří Hořánek (ANO 2011, č. 6):

Já jsem se pomalu osypal, když jsem viděl velkou délku programu Pirátů, protože náš program je stručný a vejde se na jednu A4. Souhlasím tady s kolegou Andělem, že prioritou je bezpečnost ve městě, posílit množství kamer a více asistentů strážníků. Druhá oblast je parkování, protože ve městě přibývá automobilů, ale nechceme stavět parkoviště na úkor zeleně, chceme jít cestou parkovacích domů i na sídlištích.

Robin Hýbl (SPD – Tomio Okamura, č. 5):

Jsme tady v Písku nové uskupení, ale to vůbec neznamená, že náš zápal a upřímnost jít do toho je nějak malá, právě naopak. V úvodu, co se týče programu, bychom se chtěli zaměřit hlavně na věci, které se tady v minulosti nedařily, nepovedly nebo byly zkaženy. Například chceme zamezit nesmyslným, neúnosným a nadzákonným sociálním dávkám pro parazitující a nepracující lidi. Chceme tomu zamezit v rámci města, samozřejmě v rámci našich pravomocí. Toto můžeme udělat. Dále se chceme vyhnout stranickému nebo třeba rodinnému důvodu úřednických protekcí a podobně. Já to shrnu do krátkého podobenství: Abychom měli krásnou zahradu, která bude kvést, musíme nejdřív vymýtit, vytrhat plevel. Potom to dobré zvládne růst do určité míry samo.

Josef Knot (PRO PÍSEK, č. 4):

Jak už bylo mnohokrát řečeno, jsme koalice tří subjektů, které jsou v současné době v koalici na radnici. Zároveň máme podporu Starostů a nezávislých. Co za nás hovoří, je ne to, co všechno chceme udělat, ale jasný výsledek práce. To, k čemu jsme se zavázali, jsme v zásadě splnili. Čtyři roky jsou neskutečně krátká doba, ale tato koalice dokázala postavit dnes otevřenou úpravnu vody, která ponese kvalitní pitnou vodu Písečanům po další desítky let. Začíná se otvírat kvalitní nová knihovna, která podle mého názoru bude jedna z nejhezčích knihoven, které v České republice jsou. Povedlo se nám dotáhnout do konce Pleskotovu lávku. Chceme udělat novou sportovní halu, zrevitalizovat Žižkova kasárna – tedy tu plochu, kterou se nám podařilo v uvozovkách navrátit do majetku města.

Jiří Černý (ODS, č. 3):

Jako hlavní problém města Písku vidíme bydlení a nedostatek bytů pro mladé. Proto chceme zajistit centrum města živé, dopravně dostupné a obydlené. Chceme navázat na rozvoj Písku, který započala ODS v 90. letech a díky kterému má Písek jako jediné okresní jihočeské město přírůstek obyvatel. Pro výstavbu nových bytů navrhujeme obnovení Rybářské ulice na pravém břehu řeky mezi starým a novým mostem, stejně jako byla v 90. letech obnovena Čechova ulice. Výstavbu bytů chceme financovat z prodeje současných městských bytů – každoroční výnos je asi devět milionů, ale tyhlety peníze jsou bohužel rozpouštěny v rozpočtu. My si myslíme, že by měly být zpět investovány do bytového fondu. Dále bezpečnost: ODS chce společenskou a finanční odpovědnost firem z průmyslové zóny za jejich zahraniční zaměstnance – chceme zřídit fond prevence kriminality, který by financoval škody a následky trestných činů, způsobených těmito zaměstnanci firem v průmyslové zóně. Dále ODS nechce, aby děti platily daně, do 18 let by neměly děti platit daně, poplatek z odpadu.

Petr Hladík (KDU-ČSL, č. 2):

My máme jako priority čtyři dobře zapamatovatelné oblasti. Za prvé finančně dostupné byty pro mladé rodiny. Za druhé efektivní a dostupná městská hromadná doprava, chceme, aby centrum města bylo dostupné malými autobusy, které by mohly být i bezplatné, a hlavně dobře propojené a navazující. K tématu dopravy patří i cyklodoprava, velké mezery vidíme hlavně v bezpečném průjezdu z okrajových oblastí města do centra, k tomu by se měl využít už zpracovaný generel cyklistické dopravy. Třetí oblastí je veřejný prostor a parky, chtěli bychom lépe využít řeku, dostat se k ní blíže, aby šlo její potenciál skutečně využít. Čtvrtou oblastí je sport – já se snažím od počátku prosazovat, abychom se v Písku nevěnovali pouze podpoře výkonnostního sportu, ale budovali i různá hřiště pro volnočasové aktivity, kryté hřiště například v budově bývalé vodárny a podobně.

Ondřej Veselý (ČSSD, č. 1):

Pokud jde o náš program, vycházíme z jednoduchého konceptu „Písek naše město“. Vycházíme z toho, že v roce 2014 (kdy byla ČSSD ve vedení radnice – pozn. red.) bylo město v poměrně dobrém stavu, byla připravena řada projektů, město dobře hospodařilo, bavilo se s občany a participovalo s nimi na rozvoji města. To se do jisté míry přerušilo v těchto čtyřech letech, které právě končí. Byly tady realizovány velké projekty, bomby za mnoho milionů peněz, za které jsme většinou rádi. Jsme taky rádi, že ten největší projekt – bazén – se zatím nepodařil. Chtěli bychom navázat na to, kde jsme v roce 2014 skončili. Některé projekty, které jsme v tom předchozím období připravili, spadly pod stůl, například revitalizace nábřeží jako odpočinkové zóny, nebo projekty obnovy některých parků. Chceme hospodařit střídmě a rozvíjet město tak, aby se nám v něm dobře žilo. Rozšířil se nepořádek u popelnic, s tím je třeba něco dělat. Přestalo se investovat do oprav komunikací a infrastruktury, neopravuje se. Souhlasil bych s novou bytovou výstavbou.

Slovo na závěr…

Hana Rambousová (bývalá místostarostka města):

Já bych měla na závěr takovou prosbu. Padala tady slova o různých dotacích, o hřištích pro náctileté, o různých nových projektech… Ale to všechno je pak majetek města – a podívejte se dnes, jak přinejmenším část majetku města vypadá. Nejde jen o některé domy, které jsou prázdné a chátrají, ale podívejte se třeba na velkou částkou revitalizované Klášterské i jiné rybníky města, jak znovu zarůstají a není o ně vůbec pečováno. Když jsem se na to zeptala, tak odpověď, že už takzvaná udržitelnost projektu uplynula, tak ta mne tedy nazlobila! Takže bych se chtěla obrátit na všechny vás, kandidáty, mnozí z vás se určitě do zastupitelstva dostanete, tak prosím myslete i na tu následnou péči, provozní náklady, že i na to je třeba vyčlenit potřebné peníze a o všechen majetek také zodpovědně a řádně pečovat. To je všechno, nechtěla jsem být vůbec kontroverzní.

Ze záznamu besedy zaznamenala a vybrala REDAKCE PS

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

5. 10. 2018 (15:17)  –  Luděk Blaha

0
0

"nebudu vám říkat, co máme v programu, to jsou většinou stejně jen sliby…"

A tím je, milí občané, řečeno asi tak všechno. Díky za upřímnost.

Odpovědět

5. 10. 2018 (21:40)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Z jakých ulic kolem centra by ještě šly udělat jednosměrné: Budovcova, Budějovická, Gregorova, Komenského, Nádražní?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.