Co nepatří do městského zpravodaje II.
Obsah lednového vydání Zpravodaje města Písek, otevřel debatu ohledně přijatelnosti zveřejňovaných informací. Je důležité poznamenat, že tento zpravodaj je placený z rozpočtu obce částkou 12 x 29.553,- = 354.636,-Kč/rok. Vychází v nákladu 14 000 kusů. Jedná se tedy o veřejné finance, a jako takový by zpravodaj měl sloužit především zájmům místních obyvatel. V poslední době je však tento časopis zneužíván koaličními politiky k propagaci jednostranných názorů. Co je třeba udělat pro to, aby se nic podobného již neopakovalo?
Nepřijatelnost obsahové stránky zpravodaje vyvrcholila otištěním článku „Dětská hřiště“ od místostarosty Tomáše Duška, o němž se můžete detailněji dočíst v našich předcházejících aktualitách: Co nepatří do městského zpravodaje a Nepovedený silvestrovský žert místostarosty Duška.
Základní principy radničních periodik
Pro iniciaci změny našeho Zpravodaje přinášíme stručné principy a pravidla, jimiž by se měla radniční periodika řídit.
Apolitičnost
Kvalitně vydávaná periodika musejí zajišťovat potřebu informací občanů, musejí tedy poskytovat vyvážené a objektivní informace. Nesmějí sloužit názorům a zájmům jen některých ideových nebo politických skupin. Objektivita se nedosáhne odstraňováním polemiky, předkládání obrazu jednoduchého světa, kde neexistují diskuse a spory. Například jednostranná obhajoba nové odpadové vyhlášky není apolitická!
Politický život na každé, tedy i místní, úrovni zahrnuje nejen přijatá řešení, ale i možnost alternativních a nepřijatých rozhodnutí či aktivit. Zpráva má svou pravdivou vypovídající hodnotu pouze tehdy, když uvádí kontext celé situace. Opozice například mohla vystoupit s protinávrhem, který by jinak využil peníze občanů, nebo dokonce s nařčením o "přihrání zakázky" spřátelené firmě. To je informace vysoké hodnoty, která ovšem nemůže být zahrnuta ve strohém, zdánlivě nepolitickém sdělení.
Zpráva se tedy nesmí vyhýbat potenciálním variantám, sporům nebo návrhům, které předcházely přijetí rozhodnutí.
Pozitivní využití radničních periodik:
- Obohacení veřejné diskuse
- Větší zapojení občanů do rozhodování o místních záležitostech
- Praktický rádce pro různé životní situace
PR (pí-ár) anebo poskytování informací:
Každé město či obec využívá rozsáhlého PR působení. To je ve skutečnosti věc potřebná pro rozvoj obce - pro přilákání turistů, firem nebo investorů. Je ovšem potřeba silnou čarou oddělit působení PR od komunikace s občany prostřednictvím informačních kanálů, jako jsou radniční periodika nebo webové stránky města.
Tyto sdělovací prostředky nesmějí sloužit k PR vedení obce. Účelem je čistě komunikace mezi občany a jejich volenými či jmenovanými zástupci, a poskytování objektivních informací a vyváženého spektra názorů. Obec, město či městská část a jejich politický život nemůže být předmětem reklamy zaměřené na sebe sama. PR působení musí být od komunikace s občany rozpočtově oddělené a nesmí obsahovat názorová sdělení.
Naopak sdělovací prostředky placené z veřejných peněz obsahující i názorová sdělení musí zajišťovat službu všem občanům. To lze konkrétněji ošetřit pravidly zajišťujícími objektivitu a vyváženost.
Jak tedy vylepšit Městská zpravodaj
Vydávání radničních periodik je potřeba ošetřit jak personálně (odlišení a oddělení redakční rady a redakce), tak obsahově (dodržování stanovených pravidel - viz níže uvedené DESATERO). To proto, aby periodika mohla naplnit svou hlavní funkci - tedy obousměrné předávání informací mezi občany a zástupci měst.
Periodika placená z veřejných zdrojů by měla sloužit jako aréna pro střetávání názorů občanů a jako místo, kde občané mohou získat odpovědi svých zastupitelů na položené otázky. Periodika musí v souladu s demokratickými principy chránit a uveřejňovat názory menšiny.
Personální složení:
A. Redakční rada
- ustavení: výbor zastupitelstva (pokud mají periodika objektivně informovat o vedení obce, nemohou být pod jejich přímou kontrolou)
- složení: zastupitelé (nikoli radní!) + občané
- náplň: tvoří základní pravidla periodika (viz "DESATERO" a kontroluje jejich plnění)
B. Redakce
- složení může být: profesionál, dobrovolník, zastupitel, úředník, externí dodavatel
- dle pravidel daných redakční radou samostatně zpracovává jednotlivá čísla, nepodléhá objednávkám veřejných funkcionářů
DESATERO - Kodex dobrého radničního periodika:
1. Formu uveřejnění alternativních názorů (rozhovor, dopis, stanovisko) volí redakce
2. Komentáře jsou odděleny od zpráv
3. Vyhledávání alternativních sdělení je povinností redakce
4. Avizování témat připravovaných k uveřejněním zastupitelům, občanům, iniciativám
5. Omezení odmítnutí alternativních sdělení výjimečně (rozsah, urážlivé útoky osobní)
6. Povinnost zveřejnění stanoviska zastupitele či klubu (vč. opozičního)
7. Odstup od sdělení: neposuzování pravdivosti předkládaných sdělení (vyjma situací stanovených zákonem)
8. Nestrannost: uveřejnění alternativních sdělení bez „nápravných" komentářů, ironizování, nezneužití možnosti vyjádřit se poslední
9. Vyváženost: rozhodnutí včetně protinávrhů, hlasování, diskuse, alternativních řešení
10. Budoucí připravovaná rozhodnutí: umožnit veřejnosti se vyjádřit, ovlivnit a spoluvytvářet
Další nápady, jak docílit vyšší kvality periodik:
- Zavést systémové opatření k přiměřenému zveřejňování alternativních názorů (např. rubrika pro politické kluby)
- Zvýšit aktivitu redakce k získávání alternativních názorů i k běžným sdělením politického typu (zejména k informacím o rozhodnutích radnice)
- Požádat redakční radu o pravidelné hodnocení pro zastupitelstvo z hlediska poskytování objektivních a vyvážených informací
- Vyhodnotit ekonomický aspekt vydávání z hlediska dodavatele a posoudit, zda se plní ustanovení smlouvy o zajištění „poskytování objektivních a vyvážených informací nezbytných pro svobodné vytváření názorů"
Zdroj použitých informací www.otevrete.cz
Související články:
Co nepatří do městského zpravodaje
Nepovedený silvestrovský žert místostarosty Duška
Doplnění článku 26.1.2010 - Odpovědi z městského úřadu:
Kdo je konkrétně odpovědný ze strany města, za informace zveřejňované ve Zpravodaji města?
Dle zákona č. 46/2000 Sb. o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon) dle § 4 za obsah odpovídá vydavatel.
Jaký je proces schvalování obsahu každého čísla?
Příspěvky do zpravodaje shromažďuje odbor kultury a CR, jazykovou korekturu na našem odboru neprovádíme, každý autor si za obsah článku i gramatiku zodpovídá sám, článek podepisuje.
Kdo rozhoduje o zveřejnění konkrétních příspěvků?
Články se pošlou ke grafickému zpracování, zpravodaj zpracovaný do tiskové podoby se vrací ke korektuře na odbor kultury a předává se ke kontrole starostovi města. Po odsouhlasení starostou jde do tisku.
Doplnění článku 28.1.2010 - Vyjádření starosty na zastupitelstvu 28.1.2010:
Starosta města informoval zastupitele 28.1.2010 o ustanovení redakční rady ve složení:
- starosta Ing. Miroslav Sládek ODS,
- místostarosta Ing. Vojtěch Bubník, Volba pro město
- tajemnice úřadu Ing. Zlatuše Hofmanová.
Toto opatření rozhodně neřeší nestrannost a objektivitu zpravodaje viz obsah tohoto článku, jen zajistí aby se neopakovalo „že levá ruka neví co dělá pravá“ jak glosoval celou situaci JUDr. Ondřeje Veselého v závěrečných interpelacích na zastupitelstvu.
Diskuze k článku
Tohle mě docela rozesmálo! Víte vůbec, jak se Zpradaj tvoří? Pracovnice MÚ tam nacpe vše, co jí kdo pošle! O obsahu vůbec nepřemýšlí a jak co přijde,tak to tam je. Myslím, že kolikrát příspěvek vůbec nečte.V opačném případě by se možná nestalo to,co se stalo, tím mám namysli causu Dětská hřiště, kdy na jedné stránce se chválí a na druhé haní.
Kdo je odpovědný za obsah zpravodaje? – Najdete pod článkem v doplněných odpovědích ze strany městského úřadu. Odpovědný je tedy každý autor článku, odbor kultury a starosta.
Tak to mi hlava nebere! Chcete říci, že pan starosta odsouhlasil tak dva rozporuplné články?!V to případě NO COMENT.
Máte pravdu, je to zcela nepochopitelné a starosta města za to nese odpovědnost, jestliže schvaluje zpravodaj k tisku. Každopádně oficiální stanoviska radnice by měla být jednotná, založená na pravdivých informacích a pokud možno slušně formulovaná. Ať tak či onak, místostarosta Dušek tímto své rodné straně ODS v Písku velice uškodil.
Ale vemte si Magdo, že vy budete tou úřednicí, která shromažďuje příspěvky. Tyto si přečtete a co tedy uděláte? No minimálně někoho upozorním, že jsou tam dva články o stejné věci, a jedou je chválená a jednou zcela odsouzena. Ten člověk(úřednice) buď vůbec nemyslí nebo mu to je jedno , respektive to vůbec nečetl, v tom případě za co je placen, nebo to udělal záměrně
Starosta města informoval zastupitele 28.1.2010 o ustanovení redakční rady ve složení:
- starosta Ing. Miroslav Sládek ODS,
- místostarosta Ing. Vojtěch Bubník, Volba pro město
- tajemnice úřadu Ing. Zlatuše Hofmanová