Přihlášení

Bude Písek stárnout a vymírat?

28. 4. 2016 | Redakce PS | Diskuze (5) | Věci veřejné

Foto: Václav Kinský

Podle výsledků dlouhodobé strategie rozvoje sociálních služeb na území města Písku do roku 2030, kterou zpracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí v Praze, přichází období stárnutí a zmenšování městské populace. Materiál dnes projednalo Zastupitelstvo města Písku, v příloze připojujeme dokument v plném znění

Správní obvod Písku se současným počtem 52 tis. obyvatel má do roku 2030 zažít pokles na 49,9 tis. a do roku 2050 na 45 tis. V samotném městě Písku má počet obyvatel klesnout ze současných 29,4 tis. na 28,3 tis. v roce 2030 a 25,6 tis. v roce 2050.

Současně bude městská populace stárnout. Zatímco nyní žije ve městě 19,2 tis. osob v produktivním věku 15 – 64 let a 5,6 tis. osob starších 65 let, do roku 2050 má početnost první skupiny klesnout na 13,8 tis. zatímco seniorská skupina vzroste na 8,5 tis. osob. Počet osob v předproduktivním věku do 14 let má naopak podle předpokladu klesat z 4,4 tis. na 3,2 tis.

Tyto výsledky nejsou překvapivé, vždyť v rámci celé České republiky očekáváme do roku 2050 zdvojnásobení počtu seniorů nad 65 let. Písecký okres byl dokonce v roce 2013 okresem s druhým nejvyšším věkovým průměrem v ČR, který činil 42,6 let. Město Písek se tedy musí na tento vývoj připravit a věnovat dostatečnou pozornost plánování struktury a kapacit sociálních služeb.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

28. 4. 2016 (21:51)  –  Luděk Blaha

0
0

A jakou měrou se zmenšování městské populace promítne v přelomovém roce 2050 do počtu píseckých zastupitelů?

Odpovědět

29. 4. 2016 (15:13)  –  Richard Kába

0
0

To uz preci, zadne zastupitele mit nebudeme, to uz bude cely Pisek ridit TCP a Smart City :)

Odpovědět

29. 4. 2016 (20:54)  –  Pavel Kašpar

0
0

Právě proto musíme bojovat za záchranu mateřských škol v centru měst viz. MŠ Zeyerova a nesázet vše na byznys dotovaných domovů pro důchodce, kde člověk je bohužel až na druhém místě. Nebude potřeba obrovských výpočetních středisek, ale určitě bude větší poptávka po zdravotních sestrách , lékařích nebo zručných lidech různých profesí.

Odpovědět

2. 5. 2016 (14:34)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

Pane Kašpare, souhlasím s Vámi v otázce zachování mateřských škol v centru města (doufám, že školku v Zeyerově ulici bourat nikdo nehodlá), ale musím se ohradit vůči Vaší poznámce k byznysu dotovaných domovů pro důchodce. To že jsou dotované, není jejich problém, ale problém systému a pokud je v nich člověk až na druhém místě, pak je to chyba vedení domova. V Diakonii se snažíme přistupovat individuálně ke každému člověku a myslím, že je to dobrá cesta. Na stranu druhou, pokud si člověk dobře přečte uvedenou studii, pak hlavní rozvoj by měly zaznamenat služby v terénu, které mohou pomoci těm, kdo to potřebují, setrvat ve vlastní domácnosti co nejdéle. Osobně se domnívám, že se jedná o správný směr a již několik let se jej snažíme propagovat a také realizovat ve středisku Diakonie ČCE v Písku.

Odpovědět

4. 5. 2016 (13:07)  –  Pavel Kašpar

0
0

Vážený pane Hladík, možná bylo ode mne nezodpovědné snažit se tuto složitou problematiku řešit jednou větou. Plně souhlasím s Vaším názorem o chybě systému financování těchto zařízení. Připadá mi nedůstojné každoroční ,,žebrání" o různé dotace, granty či jiné podpory. Peníze na provoz by měli být jasně dané. Staří lidé jsou a vždy budou součástí naší společnosti. Finanční prostředky na jejich potřeby jsou známé. Kde je vzít? Možná bychom nemuseli, i když ,,chytře" dláždit vydlážděné náměstí, vyrábět elektrický proud ve fotovoltaických elektrárnách 4x dráž atd.
Následně za velkých ovací každému důchodci přidat 40Kč.
Díky dotacím se do provozování domovů pro důchodce pouštějí různí,, podnikavci", kteří na prvním místě vidí jen finanční prospěch a člověk je až na místě druhém. Právě tyto podnikající subjekty jsem měl ve svém příspěvku na mysli. Samozřejmě , následně kazí obraz sociálních zařízení v očích veřejnosti.
Bohužel zatím je domovů pro důchodce, různých stacionářů a zařízení typu LDN málo. Nevznikl přirozený trh. Starý člověk by byl klient a mohl si vybrat dle svého zdravotního stavu a finančních možností sociální zařízení. V současné době odcházejí do důchodu lidé, kteří neměli tu možnost, se po celý produktivní život zodpovědně finančně připravovat na stáří. Tento zlom nastane , až půjdou do důchodu ročníky ,,Husákových dětí "
Cesta kterou jdete v písecké Diakonii není jen dobrá, ale je výborná. Už naši předci věděli, že starý strom se nepřesadí a pokud ano, tak to většinou nepřežije. Práce v terénu se starší generací je velice náročná a není pro každého. Vyžaduje znalosti ze zdravotnictví, sociologie, ale hlavně potřebuje, aby lidé měli své srdce na pravém místě, protože i když mají své osobní volno, stále jsou ve své mysli spojeni s klienty a tak jsou v práci prakticky nepřetržitě. Finanční ohodnocení pracovníků je také na velmi nízké úrovni, protože lepší ohodnocení stávající systém neumožňuje.
Vážený pane Hladík, závěrem bych Vám chtěl veřejně poděkovat za vaši práci, které si velice vážím.
Pavel Kašpar

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.