Přihlášení

A JE TO: Bazén bude pod lesnickou školou, bez všesportovní haly

29. 1. 2015 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Věci veřejné

Hlasování o bazénu

ŽE BY KONEČNĚ BYLO JASNO? Jako 5. bod projednali ve čtvrtek odpoledne písečtí zastupitelé plány na výstavbu plaveckého bazénu. Snad už definitivně se usnesli, že nový plavecký bazén chtějí postavit pod lesnickou školou. Proti usnesení hlasoval pouze pirát Martin Brož, který podporuje výstavbu všesportovní haly, a zdrželi se zastupitelé Kudrlová, Turek, Lejčar, Hladík a Vodička. V diskuzi jsme se také dozvěděli, že rozpočet města Písku za loňský rok skončil s přebytkem 51 milionů – „Písek má tudíž dnes k volné dispozici celkovou částku něco málo přes 400 milionů, a tak si myslím, že si můžeme dovolit postavit nový pořádný bazén,“ sdělil místostarosta Josef Knot.

Po nepříliš dlouhé diskuzi bylo ve čtvrtek schváleno usnesení, které navrhla rada města: „Zastupitelstvo města bere na vědomí informaci o prověření místa hmotovou studií nového plaveckého bazénu a všesportovní haly a schvaluje umístění nového plaveckého bazénu v lokalitě pod lesnickou školou, v rozsahu bez všesportovní haly, a ukládá radě města zadat podnět k zahájení architektonické soutěže."

 

Proti hlasoval pouze Martin Brož (Piráti), který tvrdí: "Podle mne je chyba nepostavit tam všesportovní halu, která tam byla naplánovaná, a myslím, že ji Písek potřebuje. Proti bazénu nic nemám, ale podpořil jsem návrh Petra Hladíka na opravu starého bazénu. Když sečtu všechny částky, které bude stát výstavba bazénu, vybudování podchodu pod přeložkou a tratí a sanace starého bazénu, tak dojdeme k částce nějakých 270 milionů – a kdo ví, jestli to vůbec bude stačit! Jsem přesvědčený, že kdyby dneska bylo referendum, tak by to lidi po tom všem, co se tu odehrálo a co se dneska ví, viděli jinak."

Z diskuze

Proč se vůbec tento bod opětovně dostal do programu? Místostarosta Josef Knot: „Od občanů jsme obdrželi několik dotazů, proč bazén chceme budovat tam, kde byla naplánována všesportovní hala. Navíc došlo k obměně zastupitelstva, a tak by bylo vhodné, aby se i noví zastupitelé k tomuto záměru mohli vyjádřit.“

 

A tak si radní objednali u městského architekta Josefa Zábranského hmotovou studii, která měla především posoudit možnost vybudování bazénu zároveň se všesportovní halou.

 

„V předminulém volebním období došlo k naprojektování a vydání územního rozhodnutí na výstavbu všesportovní haly. Pokud vím, tak náklady byly odhadnuty na přibližně 175 milionů korun bez DPH, plus přibližně 31 milionů na úpravu venkovních ploch. Dnes ceny stavebních prací klesly odhaduji přinejmenším o dvacet procent,“ dodal k tomu ještě místostarosta Knot.

 

Bazénem se na svém prvním jednání zabývaly Výbor pro rozvoj a investice, komise rady města dopravní, komise pro urbanismus a architekturu a komise majetkoprávní. Všechny tyto orgány, stejně jako pracovní komise pro bazén, doporučily zastupitelstvu stejné řešení jako rada města.

 

V diskuzi vystoupil s odlišným názorem Petr Hladík z KDU-ČSL, který navrhl odložit rozhodnutí o výstavbě nového bazénu a soustředit se na opravu bazénu stávajícího: „Na výboru rozvoje a investic jsme se touto otázkou zabývali a podle mne je třeba se znova na ta usnesení podívat. Pokud nelze rekonstruovat současný bazén za provozu, má se podle výsledků referenda postavit bazén jinde, tedy pod lesnickou školou… Některé strany to mají ve volebním programu, to chápu, a z hlediska času je tahle lokalita asi jediná možná – aby se to stihlo. Přesto jsem pro to, aby se zrekonstruoval stávající bazén a věc se neuspěchala, odložila. Připravovaný projekt nenabídne nic lepšího, než je stávající bazén. Ať tedy vydrží v provozu dejme tomu deset let, a pak se můžeme bavit třeba o umístění v kasárnách!“

 

Tento názor podpořil bývalý starosta, zastupitel Ondřej Veselý. Zastupitel Karel Vodička kromě toho připomněl, že vždycky chtěl komplexní posouzení nabízených lokalit, a materiál, na základě kterého se vybíralo, se se snažil zpochybnit: „Údaje byly neobjektivní a neřešily všechny souvislosti… Já nemám dostatek informací, abych mohl zdvihnout ruku pro toto místo.“ Připomněl, že pod lesnickou školou kdysi stály domy, které byly městem vykoupeny a demolovány, údajně z důvodu možného sesuvu půdy. „Nemáme dostatek informací, chybí geologický průzkum, je to stejné jako na Hradišti, kde byla cihelna a docházelo k sesuvům země. Nerad bych se dostal do neřešitelných problémů,“ dodal Karel Vodička.

 

Luboš Průša na to odpověděl, že stavební inženýr Janda právě dokončuje geologický průzkum lokality: „Podle předběžných výsledků nejde o rizikové území a nehrozí tam sesuvy, myslím, že ani skládka tam žádná nebyla. Z hlediska geologie tam nestabilní podmínky nejsou.“

 

Tomáš Franců k tomu sdělil: „Potvrzuji, že pan inženýr Janda je zkušený geolog a nemám důvod nevěřit výslekům jeho předběžného průzkumu… Zrekonstruovat stávající bazén prostě nejde, už proto, že referendum mělo otázku jasnou a odpověď je taky jasná. Rekonstruovat starý bazén proto není možné, bylo by třeba uspořádat nové referendum s jinou otázkou!“

 

Ondřej Veselý vysvětlil k průběhu jednání výboru pro rozvoj a investice: „Na výboru probíhala diskuze o tom, že by se mělo u každé investice především hodnotit, zda ta investice odpovídá tomu, co díky ní vznikne nového… V tomto případě zlepšená věc neodpovídá vynaložené částce 200 milionů. Vnitřní plavecká část zůstane přibližně stejná, venkovní bude horší, relaxační část bude lepší, bude tam slaná voda a podobně… – ale stojí to za to? Ohledně otázky referenda jsme se nebyli schopni shodnout, zda by rekonstrukce, která by neznemožnila provoz, byla taky v rozporu s výsledky referenda. Kdyby se třeba nejdříve rekonstruoval venkovní areál a potom v létě vnitřek. Stavět na stávajícím místě nový bazén nesmíme, ale referendem nebylo dáno, kdy se má nový bazén začít stavět – to tam nebylo řečeno!“

 

Petr Hladík: „Pod historickými hradbami samozřejmě není bazén kdovíjak krásný na pohled, ale pro lidi, kteří ho využívali, to naopak byl veliký bonus. A umístění mezi dvěma frekvenovanými komunikacemi to nikdy nemůže nahradit, v budoucnu tam naopak bude spíš vtěší frekvence dopravy… Překotně investovat 200 milionů je v této chvíli zbytečné.“

 

V diskuzi vystoupil jako občan také občan a činovník házenkářského klubu Sokol Písek Michal Horák: „Původně jsem chtěl hřímat své obvyklé řeči o tom, že kdejaké Kotěhůlky už mají všesportovní halu, zatímco Písek na to nemá peníze a neumí je sehnat z evropských fondů, nechápu, proč… Slyšeli jsme, že komise rady se shodly, že nikdo novou halu nepotřebuje, ale přitom na jednání nepozvali nikoho kompetentního, žádného zástupcě kolektivních sportů. Házená se tu hraje 95 let, to přece není sezónní záležitost!“

 

Na to odpověděl zastupitel Luboš Průša: "Každé město si musí zvolit nějaké priority, halu tady měl jako prioritu naposledy místostarosta Tomáš Dušek, pak ale z priorit zmizela. Dneska asi všichni zvolili jako prioritu plavecký bazén, viděli jsme to před volbami, a tak je třeba pracovat napřed na tomto…“

 

Petr Hladík navrhl alternativní usnesení, které ovšem přijato nebylo – podpořilo ho pouze jedenáct zastupitelů: „Zastupitelstvo města odkládá rozhodnutí ohledně umístění a výstavby nového plaveckého bazénu a ukládá odboru správy majetku zahájit přípravné práce na rekonstrukci stávajícího bazénu.“

Více k tématu:

Zastupitelstvo znovu projedná lokalitu a varianty řešení bazénu

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.