Přihlášení

Baví vás zábavná pyrotechnika ve městě?

10. 1. 2019 | Redakce PS | Diskuze (3) | Věci veřejné

Po letošních silvestrovských oslavách si řada občanů stěžuje na narůstající množství petard a ohňostrojů, které způsobují nejen nadměrný hluk, ale navíc zamořují vzduch škodlivými látkami, znečišťují veřejný prostor a stresují nejen děti a dospělé, ale také zvířata. Členů vedení města Písek jsme se zeptali na jejich osobní postoj k tomuto problému? Byli by pro návrh veřejné vyhlášky omezující zábavnou pyrotechniku na území města Písku? V loňském roce se o tom v zastupitelstvu diskutovalo, ale žádné rozhodnutí nepadlo.

Eva Vanžurová, starostka

Používání pyrotechniky v době adventu a vánočních svátků řešíme každý rok. Z pohledu města i městské policie není situace lehce řešitelná. Policie má za úkol používání zábavné pyrotechniky řešit jako porušování veřejného pořádku – schválnosti, rušení nočního klidu, apod., ale bohužel je zde podmínka, že strážník musí osobu přistihnout přímo při spáchání přestupku. A při oznámení události o používání pyrotechniky se pak na místě většinou již nikdo nenachází, neboť děti, mládež utečou. A pokud používají pyrotechniku děti do 15 let, je vůbec problematické tyto přestupky řešit.

V současné době si děti, mládež i dospělí mohou bez jakýchkoli problémů pyrotechniku zakoupit v obchodě či ještě laciněji v internetovém obchodě. Zabránit neoprávněnému prodeji je prakticky nemožné.  A někdy i rodiče sami tyto „hračky“ dětem nakupují. Obecně závaznou vyhlášku omezující používání zábavné pyrotechniky není problém vytvořit, ale jde jen o to, jakým způsobem bychom vymáhali její respektování a dodržování. V minulém volebním období se proto žádná vyhláška nepřijala.

Můj názor je, že je třeba v každém případě učinit alespoň nějaké kroky k omezení zábavné pyrotechniky. V každém případě připravujeme jednání s městskou policií, zda vydat obecně závaznou vyhlášku nebo zda by nebylo od věci povolit používání petard apod. na 2 dny v roce – na Mikuláše, Silvestr jako to mají některá města.

 

Petr Hladík, 1. místostarosta odpovědný za veřejný pořádek

Již v minulém volebním období jsme byli nejméně dva, já a Michal Turek, kteří jsme tuto oblast řešili. Vzhledem k tomu, že máme doma psa a nejsem velkým příznivcem zábavní pyrotechniky, podpořil bych omezení používání zábavní pyrotechniky v průběhu roku. Myslím, že České Budějovice mají asi 4 dny v roce, kdy je možno zábavní pyrotechniku používat. Již jsem tuto věc konzultoval s městskou policií a zásadní věcí je vymahatelnost. Přesto bych se klonil k určitému omezení.

 

Petra Trambová, 2. místostarostka

Já osobně petardy nepoužívám a nemám k nim ani k ohňostrojům žádný kladný vztah. Co se Města týče, momentálně zjišťujeme zkušenosti z jiných měst, jak si s případnou vyhláškou poradili, zda funguje a hlavně jaká je právní vymahatelnost případných sankcí. Pokud dostaneme pozitivní příklady fungování, pevně věřím, že najdeme odvahu se „rozhoupat“ k rozhodnutí.

 

Ondřej Veselý, 3. místostarosta odpovědný za Městskou policii a bezpečnost

Sám žádnou pyrotechniku nepoužívám a nejsem jejím fanouškem. Navíc tento druh zábavy hodně trápí (nejen) našeho psa.

Na druhou stranu nejsem velkým příznivcem zákazů a omezení. A i přesto, co jsem napsal výše, jsem srozuměn s tím, že k oslavám Nového roku pro část lidí pyrotechnika patří. Určitě proto nebudu iniciátorem vyhlášky a pokud její přijetí navrhne někdo jiný, bude můj postoj velmi zdrženlivý a o způsobu svého hlasování se rozhodnu až si spočítám pro a proti konkrétního návrhu.

 

GLOSA PYROTECHNICKÁ

Znáte ten vtip? Potkají se dvě planety : „Jak se máš ?ptá se jedna druhé,“ vypadáš příšerně!!“Ale ani se neptej, chytla jsem lidstvo!“

Poslední dobou mě přepadá pocit, že už jen svou existencí přispívám k devastaci planety, že vlastně každá moje činnost v této naší materiálně založené společnosti, znamená poškození křehkého  ekosystému Země. Zpátky na stromy se ale vrátit nemůžeme. Má vůbec smysl se o něco snažit?

Ale vždy, když o tom přemýšlím,převáží ve mně pocit, že to smysl má. Můžeme třeba začít s věcí, která není tak nezbytná, která tolik nezasahuje do našich základních potřeb. Pro mě je to například tzv ZÁBAVNÁ PYROTECHNIKA. Už je vědecky prokázáno, jak životnímu prostředí škodí- vyvolává stres hlukem a chemicky znečišťuje vzduch a vodu . Existují již studie, které změřily, jak znečištěné ovzduší snižuje schopnost orientace a inteligenci.

 V našich přírodních parcích už je tato zábava  státem zakázaná. Tak si říkám, jestli nemáme jako obyvatelé města a majitelé domácích zvířat také nárok na klid a čistější ovzduší.

Jaké máme možnosti, chceme –li to změnit?

Byla sepsána celostátní petice, která chce oslovit parlament , najdete ji na internetu. Odkaz pod článkem.

U nás v Písku můžeme požádat radnici aby vydala vyhlášku, která petardy a domácí ohňostroje buď omezí jen na některé dny v roce, nebo je úplně zakáže . Můžeme  je nahradit inteligentnější zábavou, která nebude znamenat stres pro ptáky, psy, malé děti a naše uši. Možnosti tu jsou. Třeba videomaping – mohl by obrazem hodnotit minulý rok a promítnout vize do nového roku.

Přeji nám všem, at jsme ve všech směrech hrdí na to, že patříme k lidstvu.

Odkaz na celostátní  petici

 https://e-petice.cz/petitions/zakaz-pouzivani-a-prodeje-zabavni-pyrotechniky.html?fbclid=IwAR1C4iK3xF3FS3klRdVx8Xf_8sVLmjn6oW0bwcDlWcLVbqLP3ifnX-mu-f4

DÁŠA ŠVECOVÁ

0
0

Diskuze k článku +

10. 1. 2019 (13:38)  –  Michaela Šťastná

0
0

"že k oslavám Nového roku pro část lidí pyrotechnika patří…..se rozhodnu až si spočítám pro a proti konkrétního návrhu.." Hm, ale pár dní předtím, na webu města:
V plánech nového vedení města je život v Písku zdravý, příjemný a pohodlný (4.1.2019) Složka dokumentů: Aktuality

Ano jsme rozdílní, a čím dál víc se posouvá vnímání podstaty života, lidského, na Zemi. Zvláštní pohled na věc, proč se nebere stejný ohled na část lidí, pro které k oslavám nového roku pyrotechnika nepatří?
Brzdí přijetí vyhlášky její vymahatelnost jen v našem městě, nebo jak to dělají tam, kde vyhlášku přijali, mají jiné nástroje vymahatelnosti? Nebo jsou na tom stejně a jenom se nebojí mít ve městě pořádek?

Ve jménu demokracie, odporu k zákazům a vyhláškám se nám pomalu bortí zdravý pohled na život. Ústupky životu nedůležité zábavě (nejen pyrotechnice) a jejich povyšování na životně důležité potřeby, jsou jako škodlivé doloženy i historicky, není potřeba se dlouze rozmýšlet.

Odpovědět

10. 1. 2019 (18:13)  –  Luděk Blaha

0
0

Bývaly doby, kdy petardy začaly po setmění třaskat s příchodem Mikuláše. A pokračovalo to po celý čas adventního rozjímání. Pokud si dobře vzpomínám, tak jeden rok i na Štědrý večer kdosi nelenil se moderně zábavně poveselit nad příchodem Jéžiška.
Myslel jsem si původně, že dodržováním nočního klidu se myslí dodržování nočního klidu, a že je to obdobně jako s dodržováním třeba pravidel silničního provozu. Že prostě pravidla platí bez ohledu na to, že jsou porušovana hromadně. Také jsem si myslel, že třaskaviny do rukou dětem nepatří. Alkohol či cigarety si děti mohou také opatřit docela lehce, i z rukou svých rodičů, a přesto to není důvod k jakékoli toleranci ze strany orgánů státní správy.
Dále jsem si myslel, že platí nějaká protipožární pravidla, třeba bezpečná vzdálenost od budov a automobilů. Mezi paneláky na sídlišti je taková ohňostrojová šou zvláště působivá a hlučná. A také, že platí nějaká pravidla pro bezpečnost a ochranu zdraví. Odpalovat pyrotechniku v davu lidí může snad jen zdatný pomatenec. Ne že bych to chtěl přivolat, ale řekl bych, že je jen otázkou času, kdy někoho zvláště bystrého napadne strčit někomu petardu do kapsy kabátu, a nebo světlici odpálit pod stojící automobily.
V každém případě je hezké, že se najdou spoluobčané, kterým leží na srdci osudy pejsků, kočiček a dalších bědných zviřátek. A co malé dětičky, staří a nemocní lidé. Ti jakože nic?

Odpovědět

10. 1. 2019 (20:04)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Jsem rád, že se otevírá opět tato diskuze o "zábavné" pyrotechnice. Před třemi roky jsem si dovolil tuto "kratochvíli" oglosovat na tomto webu – viz. http://www.piseckysvet.cz/glosy/silvestr-jako-u-verdunu
a musím říct, že bych na ni ani dnes neměnil jedinou čárku.

Jsem sice zastáncem liberálnějších postojů a nemám rád moralizování o čemkoliv, zároveň však jsem zastánce pohledu "má svoboda končí tam, kde omezuji svobodu druhých". A mám za to, že právě pyrotechnika patří spíše do sféry, kdy ten, který ji odpaluje, omezuje ty druhé – jiné lidi, ale také zvířata, včetně našich domácích mazlíčků.

Argumenty typu – je to jen jednou dvakrát v roce, to se dá přežít, jsou podle mě dost úsměvné. Jednou dvakrát v roce kdyby nám někdo střílel kulovnicí u uší, tak by se nám to všem jistě také náramně líbilo.

Ačkoliv nejsem příliš příznivcem regulací, tak v tomto případě, to není regulace toho typu, která by někomu způsobovala újmu. Pouze bychom si našli jinou kratochvíli, která by neomezovala druhé.

Líbí se mi oglosování tématu od Dáši Švecové s konkrétním návrhem- videomapingu. Uvažuje o něm i pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, neboť si uvědomuje výše zmíněné, že se vizuální podívaná dá realizovat i bez ohlušujících výbuchů.

Dovedu si představit videomaping i v Písku – například přes řeku z levého břehu na stěny Sladovny, hradu a budovy bývalé obchodní akademie.

videomaping byl použit leckde, například na Národním muzeu: https://www.youtube.com/watch?v=xH7J4GCSNN4

v Havlíčkově Brodě na radnici: https://www.youtube.com/watch?v=_6BEDDQI1hk

a jinde…

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.