Přihlášení

Babydědek přivezl do Písku bedýnku nové generace – PŘISPĚJETE?

27. 5. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Věci veřejné

Ve středu 23. května bylo u babyboxu před píseckou nemocnicí rušno. Instalovalo se totiž nové, modernější zařízení a technici měli napilno mezi babyboxem a dětským oddělením nemocnice, kam je napojena signalizace. Na místě byl osobně přítomen zakladatel a hlavní protagonista celého projektu Ludvík Hess, který během 13-ti let vybudoval po republice 74 babyboxů, v nichž začal nový život 169 dětí, z toho sedmi jen v letošním roce.

V Písku zatím babybox zachraňoval jen jednou. Před osmi lety se v něm ocitla dvouměsíční holčička, pojmenovaná později Gabriela Písecká. Podle Ludvíka Hesse dostala jméno podle manželky ředitele písecké nemocnice Jiřího Holana, který babybox od počátku podporoval. Ten se také zúčastní slavnostního otevření babyboxu v pátek 1. června ve 12 hod., symbolicky v Mezinárodní den dětí a současně v den 13. výročí otevření prvního babyboxu v Praze 8 – Hloubětíně.

„Jihočeský kraj je na posledním místě v počtu odložených dětí, protože jihočeské matky a jihočeské mléko a sýry – to všechno je nejlepší“, říká s nadsázkou Ludvík Hess. Slovy chvály nešetří také na adresu hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské, která babyboxům velmi pomáhá. Naopak Město Písek ho zklamalo, protože odmítlo na nový babybox přispět mimo grantové programy, kde jsou však pro letošek prostředky téměř vyčerpány. Na výměnu zařízení se tak nesešlo dost peněz a iniciátor jej prozatím financoval z rezervy. S prosbou o příspěvek Nadačnímu fondu pro odložené děti Statim, z.s. se proto obrací na širokou píseckou veřejnost (informace na www.babybox.cz).

Proč vlastně babybox měníte?

V Písku je babybox už 9 let a postupně všechny starší typy vyměňujeme za nové. Původní typ byl mechanicky ovládaný klikou. Nový typ je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otevírají zcela automaticky a po vložení děťátka se aktivací senzoru zase automaticky zavírají. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor už není pouze vytápěný, jak to bylo dříve, ale je klimatizovaný a drží teplotu 28 °C. Je to exkluzivní záležitost, protože klimatizovat tak malý prostor, je technicky skutečně náročné. Babybox je navíc opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony zdravotníků. Okamžitě po vložení dítěte začíná prostor snímat kamera. Jsem přesvědčený o tom, že náš babybox je absolutně nejlepší i ve srovnání s jinými státy. Vyrábí ho česká firma MONTEL z Náměšti nad Oslavou, kterou vede Zdeněk Juřica.

Byly začátky těžké? Jak se vám dařilo prosadit tuto myšlenku?

Absurdně těžké. Známí se mi smáli a říkali, když jsem to už asi dva roky prosazoval: „Kdybys místo toho stavěl, tak máš už dvě továrny na košťata.“ Bylo to absurdní, všichni úředníci byli proti. Nejvíc proti byla Milada Emmerová, někdejší ministryně zdravotnictví, Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí, Míša Marxová atd., všichni byli proti. Dnes už si se všemi tykám a všichni jsou kamarádi. Ale stále mám i odpůrce.

Počet zachráněných dětí 169 je zřejmě jednoznačný argument pro babyboxy…

Nikdy neříkám „zachráněných“, ale „přetransformovaných“ z bídných podmínek do lepších.

Co děťátko po jeho nalezení čeká?

Děťátko nejprve ošetří zdravotníci a pak se na něj vrhnou „dámy zubatý“ z oddělení sociálně právní ochrany dětí. Ty ho navrhnou opatrovnickému soudu k vydání usnesení o předběžném opatření, jehož výsledkem by mělo být svěření dítěte do pěstounské péče rodiny, která má o to zájem a je srozuměná s tím, že se jedná o děťátko z babyboxu.

Jak dlouho to obvykle trvá?

Nejrychleji se nám to zatím podařilo vyřídit za čtyři dny, ale většinou to trvá déle, záleží na těch „zubatých“ a opatrovnickém soudu. Obvykle to jde rychle, ale jsou i takoví, kteří se snaží dítě dát do kojeneckého ústavu a podobně, čemuž se vždycky snažím bránit.

Odložení je anonymní, po matce nikdo nepátrá?

Ne. Ve výjimečný případech se asi pětkrát stalo, že se matka po krátké době u mě sama přihlásila a chtěla dítě získat zpět. Vždycky jsem se jí snažil pomoci, i když je to složité řízení. Musí se prokazovat, že je to její dítě a rozhoduje znovu OSPOD.

Jak si stojí babyboxy vůči zákonům?

Babyboxy v zákonech nejsou, je tam mezera. Trestný čin opuštění dítěte spočívá v tom, že je dítě vystaveno nebezpečí na zdraví nebo životě. A to není tento případ. Celý život se snažím žít mimo zákon, takže ani nemám zájem, aby to bylo uzákoněno. Raději bych vystupoval jako Nikola Šuhaj loupežník než jako vládní úředník.

A jak se vám daří veškeré náklady spojené s babyboxy financovat?

V Písku jsme zatím bohužel nevybrali na celý babybox a každá koruna je dobrá. Město Písek na to nedá ani korunu. Zdlouhavá korespondence s píseckými úředníky je ta nejkurióznější, co jsem měl. Naopak Jihočeský kraj nám přispívá, paní hejtmanka Ivana Stráská je velmi vstřícná a osobně podporuje babyboxy v kraji. Nové zařízení stojí přibližně 300 tisíc korun. Na webových stránkách je uvedeno číslo účtu a darovací smlouva. Nemocnice Písek a.s. dostane babybox k 1. červnu darem.

Jste v kontaktu s rodinami, které děti vychovávají?

S některými ano, některé mi píší a posílají fotografie. Některé mě zvou nebo mi dokonce přivezou děťátko ukázat. Několik dětí vídám pravidelně, ale při dnešním počtu 169 dětí bych na každé měl už jen dva dny v roce.

Bližší informace o organizaci Babybox pro odložené děti – Statim, z.s. naleznete na www.babybox.cz, další informace o zakladateli Ludvíku Hessovi na www.hess.cz

 

rozhovor: Magdalena Myslivcová

 

 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.