Přihlášení

Alternativa ke spalovně odpadů ZEVO, jak nahradit kotel na uhlí

11. 12. 2022 | Pavel Šebelle | Diskuze (0) | Věci veřejné

Někteří písečtí politici tvrdí, že jediná možnost, jak nahradit teplárenský kotel na uhlí, je spalovna odpadů ZEVO. Není to pravda. Samozřejmě, že existuje řada jiných a lepších možností, jak kotel na uhlí nahradit. To, co v dnešní době je moderní v energetice, není spalování odpadu, které frčelo na Západě na přelomu tisíciletí před 20 lety, ale především soběstačnost.

Soběstačnost znamená mít úsporné  budovy,  technologie a využívat místní energii –  solární , geotermální, větrnou příp. biomasu (dřevo, suroviny pro bioplynky). Písek by prý mohl využívat i přebytečné levné teplo z Temelína, které lze vlastně také považovat za zdroj „místní“.  Vhodné je také používat vysoce účinné způsoby vytápění jakými jsou kogenerační jednotky a nebo tepelná čerpadla na plyn či elektřinu.

Zajímavé je, že do roku 2030 má být v ČR asi 10 tepláren pouze na geotermální energii. V Písku nejsou úplně příznivé podmínky pro geotermální teplárnu, teplota v podzemí má 100 stupňů až v hloubce 5 km, ale pro tepelná čerpadla je teplota „podzemí“ dostačující.

Zateplením bytového domu máte úsporu na vytápění  40%, pokud použijete solární kolektory na ohřev teplé vody máte opět cca 40% úsporu. Zateplený bytový dům se solárním ohřevem tak potřebuje jenom 60% energie z teplárny. Kdyby město investovalo do solárních ohřevů a zateplení bytových domů, místo 2 mld do ZEVO, možná by ani teplo z druhého kotle nepotřebovalo a mohlo by instalovat pouze kotel záložní na biomasu nebo zemní plyn. Město Písek má svoje lesy a tak dřevěná biomasa je místní obnovitelný zdroj, kterým může zásobovat teplárnu a dosáhnout soběstačnosti. A proti ZEVO je kotel na biomasu nebo plyn zdroj mnohem čistší. Některé domy mohou sami investovat do solárních ohřevů vody a do tepelných čerpadel bez nebo s využitím geotermální energie, které mají velmi vysokou účinnost.

A samozřejmě zbývá i topení klasickými palivy např. plynem, který je velmi čistým zdrojem a nemusí být pravdou, že je to zdroj drahý, hodně lidí v Písku s ním ve svých bytech a RD topí a bude topit další léta. Prachatická teplárna jede na zemní plyn, má 2 velmi účinné kogenerační jednotky a jeden velký kotel a přitom je mnohem levnější než teplárna písecká s uhlím a dřevem. Prachatice mají pro rok 2023 stejnou cenu jako měli v roce 2022 a to  cca 673 Kč/GJ s DPH. Písecká teplárna bude v 2023 prodívat teplo za 993 Kč/GJ s DPH a to prý písečtí zastupitelé nepromítli do ceny tepla v Písku všechny náklady s nárůstem ceny uhlí. Písek má tak pro rok 2023 o 47,5% dražší teplárnu než Prachatice, které jedou na zemní plyn. A s extrémně drahou technologií  ZEVO by si písečtí rozhodně nepolepšili.  

Takže pokud Písek bude investovat do opravdu moderních technologií využívajících místní obnovitelné zdroje, bude možná plně soběstačný a bude mít i levné teplo. A hlavně písečtí občané nebudou muset chodit s prosíkem do Strakonic a Horažďovic nebo Příbrami, aby nám dodali svůj odpad, protože jim třeba větší českobudějovické ZEVO nabídne lepší cenu. Nebudeme muset tento odpad do svého města vozit, zde pálit a nebudou se těžké kovy, dioxiny a další jedy  po desítky let ukládat do našich těl, zahrádek a polí.

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.