Přihlášení

Komentář k povolebnímu dění: program, nebo koryta?

15. 11. 2018 | Martin Zborník | Diskuze (11) | Věci veřejné

Je více jak měsíc po volbách a v Písku máme konečně nové vedení města. Důvodů k oslavám ale věru není mnoho. Sice 11. listopadu městem prošlo procesí osvícených lidí a na kamenném mostě byl k vidění i oslavný ohňostroj, ten ale pouze ku potěše mas na počest svátku svatého Martina. Písecká politická scéna totiž připomíná spíše ponuré absurdní drama…

První dějství skončilo patem. Po třech týdnech vleklých povolebních vyjednávání máme po mnoha překvapivých zvratech jako výsledek dva proti sobě stojící znesvářené tábory. Koaliční, zatím neformální svazek sestávající se ze 12 zastupitelů z řad uskupení Pro Písek (6 mandátů) + ČSSD (3) a KDU-ČSL (3). Proti nim se vykrystalizoval stejně silný, na celostátní úrovni nemyslitelný nesourodý trojblok Piráti (5) + ANO (4) + ODS (3), k nimž se příležitostně, třeba před jednáním zastupitelstva, přimkl solitér Marek Anděl z Písek sobě.

Díky neschopnosti všech znesvářených stran jakkoli se dohodnout mají důvod k oslavám snad jen komunisté. Ti sice po 29 letech od sametové revoluce mají letos nejslabší zastoupení v píseckém zastupitelstvu, ale přesto se dostali k nevídané moci nad městem. Jejich dva hlasy dnes rozhodují, kdo v konkrétních sporech vyhraje. Nikdo s nimi oficiálně nechce nic mít. O jejich podporu veřejně nikdo nestojí, do koalice s nimi nikdo nepůjde. Ve skrytu či jen „na tajňačku“ před veřejností však téměř všichni usilují alespoň o jejich tichou podporu. Že by napodobení současného stavu v celostátní politice, kdy menšinová vláda ANO a ČSSD je u moci jen díky toleranci KSČM?

V prvním kole na ustavujícím jednání zastupitelstva nechali komunisté do poslední chvíle v napětí všechny – jak obě znesvářené strany koalice i trojbloku, tak i píseckou veřejnost. Jak veřejně prohlašovali předem i po jednání, rozhodovali se až na poslední chvíli. Svůj pocit důležitosti si tedy vychutnali až do poslední chvíle. Mohli udělat cokoli. Podle slov, která zastupitel Karel Vodička pronesl bezprostředně po zastupitelstvu, se rozhodli pragmaticky: podpořit koalici, protože nechtěli protahovat agonii o 14 dní déle a trojblok je (komunisty) nepřesvědčil. Podle jeho slov s nikým dopředu dohodnuti nebyli a nadále zůstávají v opozici. O případné budoucí podpoře konkrétních projektů pro Písek se budou rozhodovat u každého tématu zvlášť. Jako kdyby jim udržování v nejistotě všech zúčastněných vyhovovalo. Co za to získají, je ale otázka.

Ač to na ustavujícím jednání zastupitelstva chvílemi vypadalo jako dobře sehraná hlasovací mašinerie, ze jmenování vedení a rady města z řad koalice byli nakonec rozpačití vlastně všichni. Koalice ještě v průběhu samotného hlasování marně nabízela Pirátům vstup do vedení města – ti ho přímo na plénu odmítají a chtějí nadále setrvat v trojbloku. Menšinová koalice víceméně zkroušeně přijímá vládu nad městem posvěcenou komunisty a trojblok se poté hned vzteká na sociálních sítích. Následují další marné pokusy koalice vtáhnout Piráty do vedení města – ti  však trvají na vytvořeném modelu trojbloku a na oplátku lákají Pro Písek k nim. Vzniká patová situace.

Co tyhle dva tábory vlastně tak nesmiřitelně rozděluje? Oba znesvářená uskupení vydala programové priority, chcete-li průniky programů stran, pro nadcházející období 2018–2022. Jejich porovnáním ale člověk dojde k jednoznačnému zjištění, že na zhruba 80 procentech bodů se všichni shodují. Ostatní jsou obecné věci, které se asi dají následně dohodnout. Sporných bodů jako bazén, úprava náměstí apod. ze zveřejněných dokumentů příliš nezůstává. Podrobně si porovnání zveřejněných programů můžete prohlédnout ZDE.

Když dva chtějí totéž…

Proč tedy takové rozbroje a nevraživost na naší politické scéně? Proč vlastně potřebujeme v Písku tolik subjektů v zastupitelstvu, když všichni chtějí téměř totéž? Proč musí rozhodovat komunisté? Programem to evidentně není. A když to není programem, tak kde je zakopaný pes?

Problém musí zřejmě být v personálním obsazení, lidově řečeno jde zase jen o koryta, jejichž výherci pak mají v rukou faktickou výkonnou moc nad městem. Z čeho ale plynou všechny neshody? Jde o osobní animozity z minulosti? O osobní ambice jednotlivců, které ostatní nejsou ochotni akceptovat? Hraje v tom roli celostátní politika? Nebo to celé tkví jen v neochotě přijmout kolektivní odpovědnost za celou koalici, kterou nemohu plně ovládat („Andrejův syndrom“)?

V současnosti je jen zřejmé, že klíčovými hráči všech doposud vyjednávaných modelů spolupráce stále zůstávají vítězové voleb: koalice Pro Písek a Piráti. Společnou řeč ale evidentně najít nedokázali. Většina dosavadních jednání o většinových koalicích selhala ne na programových rozporech, ale na personálním obsazení (nejprve požadavky Pirátů na místostarostu pro investice či finance + radního, pak neuspokojení požadavku Pro Písek na čtyři radní). Podrobný vývoj povolebních jednání je zaznamenán v Hydeparku na www.piseckysvet.cz.

Mohlo to být jinak?

Povolební matematika rozložení mandátů nabízí pestrou paletu různých možností. Jen chtít… Zatím je zřejmé, že s KSČM nikdo do koalice nechce. ODS je naštvaná na část koalice,  nejspíš na ČSSD a KDU-ČSL. To samé lze říci i o Pirátech, kteří vnímají jejich menšinovou koalici s podporou KSČM za podraz. Pro Písek, ČSSD a KDU-ČSL mají problém s ODS, kdy na místo zvolených zastupitelů rozhoduje strana. S ANO nechce vládnout ČSSD ani KDU-ČSL. Dokáže někdo ještě couvnout v zájmu města ze svých nesmlouvavých pozic?

Co dokáže Písek pod vedením menšinové koalice s 12 hlasy z 27? Rozhodně méně než pod koalicí většinovou, která snáze získá pro kaž­dé rozhodnutí v zastupitelstvu vždy potřebné minimum 14 hlasů. V novodobé historii Písku po roce 1989 je to totiž situace nová a pro Písek nepoznaná. Podpora se bude muset shánět napříč politických stran před každým důležitějším rozhodnutím zvlášť. To bude zdlouhavé a mnohdy vrtkavé. Ďábel se totiž skrývá v detailu, ne v obecných frázích z programových prohlášení. Jak deklaroval trojblok Piráti, Ano a ODS se silou 12 hlasů, budou postupovat společně. Současné vedení je permanentně ohroženo, protože může být prakticky odvoláno, kdykoliv se znelíbí.

Dokáže opozice překousnout hořkost porážky a začít se chovat konstruktivně, a naopak dokáže koalice najít odvahu podpořit i opoziční rozumné návrhy? Budeme si v Písku hrát na velkou stranickou politiku, nebo se bude každý zastupitel (mnohdy zvolený jako nestraník) rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí bez ohledu na dres, který obléká? Těžko říct. Většinou se tak ale nestávalo. Je to totiž pragmatická matematika – kdo napočítá rychleji do 14. Zatím nás od voleb zvolení zástupci nepřesvědčují, že jsou schopni se věcně na čemkoli prospěšném pro Písek dohodnout.

Podle slov zastupitelů z obou stran barikády na dva hlasy komunistů sázeli všichni. Jeden ale musel prohrát. Třeba nás ale překvapí věcnou a kultivovanou diskusí, která nebude podléhat stranickým půtkám, osobním výpadům a populistickým touhám vylepšovat si svůj politický obraz před veřejností.  Zatím to tak ale rozhodně nevypadá. Šanci mají již tento čtvrtek, kdy se budou na 2. zastupitelstvu řešit personální obsazení městem řízených organizací.

MARTIN ZBORNÍK, VYŠLO V TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ 22/2018

V čem se liší priority koalice od opozičního trojbloku

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

KDO BUDE MÍT NA RADNICI CO NA STAROSTI V LETECH 2018-2022

13.11.2018 – Zastupitelé předjednali přebytkový rozpočet – bez ODS

8.11.2018 – Piráti + ANO + ODS opět vyzývají PRO PÍSEK do koalice

 

1.11.2018 USTAVUJÍCÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA  VZNIK MENŠINOVÉ KOALICE PRO PÍSEK 6 + ČSSD 3 + KDU-ČSL 3

Jak dopadlo 1. jednání nových píseckých zastupitelů + VIDEO

 

6.11.2018 – SEZNAM PRIORIT STRAN ZASTOUPENÝCH V RADĚ 

3.11.2018 – Proč piráti Martin Brož a Zbyněk Konvička odmítli vstoupit do rady města

2.11.2018 – Ustavující zastupitelstvo očima běžného občana

1.11.2018 – PROHLÁŠENÍ KDU-ČSL K USTAVUJÍCÍMU ZASTUPITELSTVU

1.11.2018 – Cirkus jménem zastupitelstvo dnes v Písku

 

31.10.2018 – PROGRAMOVÉ PRIORITY TROJBLOKU PIRÁTŮ, ODS A ANO

31.10.2018 – Pohled ČSSD na dosavadní průběh koaličních vyjednávání

 

31.10.2018 – Jak probíhala povolební jednání pohledem Pirátů

 

Jednání o koalici Piráti (5) + ANO (4) + ODS (3) + PRO Písek (6)

30.10.2018 – SELHAL DALŠÍ POKUS O KOALICI POD TAKTOVKOU PIRÁTŮ, ANO A ODS

Rada města 4x PRO Písek, 3x Pirátům a 2x ANO

29.10.2018 – V pravé poledne, na písecké radnici… 

29.10.2018 – Starostka města k dnešnímu povolebnímu jednání  

Jednání o koalici PRO Písek (6) + ODS (3) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (3)

25.10.2018 – ODS odmítá vstoupit do navrhované koalice 

20.10.2018 – O podobě budoucí koalice se stále jedná

Jednání o koalici PRO Písek (6) + Piráti (5) + ODS (3) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (3)

15.10.2018 – Vyjádření ODS ke koaličnímu vyjednávání 

15.10.2018 – Vyjádření hnutí ANO 2011 ke koalici ve městě Písku

15.10.2018 – PRO PÍSEK k víkendovým povolebním jednáním

14.10.2018 – Piráti jsou nejspíš mimo hru díky svým požadavkům

14.10.2018 – Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním

14.10.2018 – Prohlášení KDU-ČSL k povolebnímu vyjednávání

Návrh Pirátů – SUPER VELKÁ KOALICE poměrné zatoupení všech:

8.10.2018 – První povolební jednání: Dohodli se, že se asi nedohodnou

Výsledky komunálních voleb  5.- 6.10.2018:

Ohlédnutí za komunálními volbami

 

Kdo v Písku vyhrál komunální volby 2018

0
0

Diskuze k článku +

15. 11. 2018 (15:26)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
velice dobrá analýza. Naprosto souhlasím. Jen je nutné doplnit, že vše může skončit jinak PRO OSOBNÍ AMBICE některých účastniků. Je také nutné objektivně objasnit důvody KSČM. Jestli chtěli zabránit patu a jsou hrdinové nebo to byla dohoda a payk má pravdu Pirát Soumar.

Odpovědět

15. 11. 2018 (15:40)  –  Martin Zborník

0
0

Osobně jsem po skončení ustavujícího jednání mluvil s oběma zastupiteli za KSČM Vodičkou i Lejčarem. Oba shodně tvrdili, že žádná dohoda předem nebyla. Tedy koalice i KSČM tvrdí že žádná dohoda předem nebyla, Piráti tvrdí opak. Tak si vyberte. Je to na vás komu budete věřit.

Odpovědět

15. 11. 2018 (20:02)  –  Luděk Blaha

0
0

Jsem docela zvědav, jestli se budou ideově ryzí navrhovatelé distancovat od svých návrhů, budou-li tyto rozhodujícím způsobem schváleny hlasy pánů Vodičky a Lejčara.

Odpovědět

15. 11. 2018 (17:46)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
děkuji za informaci, ale ta zastavila na bodu nula. Ještě by bylo potřeba, aby se vyjdřili proč se přiklonili k Pro Písek a spol., když z té druhé skupiny vanul čerstvý vítr. Hlavně, aby zdůvodnili proč vůbec hlasovali. Když oba tábory tvrdí, že je jim hanba, že vznikli za pomoci KSČM, nebo že olpravdu zachránili Písek.

Odpovědět

15. 11. 2018 (18:06)  –  Luděk Blaha

0
0

Písek NENÍ Praha!

Odpovědět

16. 11. 2018 (14:41)  –  Michal Horák

0
0

Dobrý den,
rád bych se vyjádřil k výše uvedené analýze v tom smyslu, že autorovi uniká , že tu byly jakési volby, ve kterých občané rozhodli poměrem odevzdaných hlasů kdo kolik těch "koryt" má obdržet, takže když už podle tvrzení v článku jsou ty programy de facto stejné , tak asi jediný spravedlivý způsob jak "koryta" rozdělit byl asi poměrným zastoupením . Bohužel jak mohli býti všichni svědky u kulatého stolu, který svolala Pirátská strana se tento model prosadit nepodařilo a začali jsme si opět hrát na koalici a opozici a kdo komu co za co. Není naše vina, že tento "tradiční přístup" k politice, který se táhne z devadesátých let, opět slavil úspěch. Vítězné hnutí začalo rozdávat "koryta" těm, se kterými kamarádí a nikoliv těm, kteří by procentuelním ziskem na ně mělo nárok a najednou ouha , ono to o dva hlasy nevychází a co s tím že?
Nesnažte se tady házet jakési pofidérní morální bahno na někoho, kdo se dožaduje jen toho, na co podle výsledků voleb má právo.
Teď se budete dovolávat vstřícného a konstruktivního přístupu? Po tom, co ta jednání vypadala, tak jak vypadala? A kde je hranice mezi vstřícným a konstruktivním jednáním a děláním užitečného idiota někomu, kdo vás naprosto arogantním způsobem pošle do opozice a pak, když to o dva hlasy nevyjde se dožaduje vstřícnosti? Ano redakce Píseckého světa v tom má jasno, ta hranice je tam, kde ji potřebuje oranžová barva, ale to nám už je celkem jedno.
Před volbama jsem napsal asi dva články o této problematice, kdy jsem rozebíral, že politický styl "my versus oni" už by měl patřit minulosti, bohužel historická příležitost, kdy mohl být Písek opět trochu napřed byla promarněna. Klidně si nás dál dehonestujte , že nám šlo o koryta, my to přežijem, protože lidé a naši voliči, co nás sledují dlouhodobě ví, že jsme chtěli svůj volební zisk zúročit v možnost věci řídit a tím přímo ovlivňovat, to že tato možnost sebou nese potřebu obsadit nějaké "koryto" už je věc systému, né naše.

Odpovědět

16. 11. 2018 (17:01)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer pane Blaha,
Písek není Praha a je to dobře. Proto jsem si tady koupil dům. Je to strašný co Piráti v Praze dělají. Bonzují na předsedu vlády do Bruselu, tedy bonzují i na ČR. Vždyť jste si Babiše a ANO zvolili jako vítěze

Odpovědět

16. 11. 2018 (18:32)  –  Luděk Blaha

0
0

Pokud si Piráti, pane doktore, zvolili Babiše jako vítěze, tak si to s nimi ale fakt vyřídím.
Dost na tom, že se v Písku s jeho druhou ligou zabetenovali v trojbloku. A s třetí ligou ódées, dlužno dodat. Jakože proti těmto klubům nic nemám. Jsme všichni z jednoho města, a každý hraje to, co umí.

Odpovědět

17. 11. 2018 (13:16)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne pane Blaha,
omlouvám se, že jsem to ve spěchu špatně zformuloval. Tak to nebylo myšleno, že Piráti volili Babiše. Jejich názor je obecně znám ústy kandidáta na starostu SOUMARA, ale všichni ostatní. Vždyť ANO má 30%, takže i v Písku musí být hodně voličů ANO a možná i vy. Tak máte co jste chtěli.

Odpovědět

17. 11. 2018 (18:08)  –  Luděk Blaha

0
0

Teď jste to ovšem vylepšil, pane doktore.

Odpovědět

17. 11. 2018 (22:38)  –  Michaela Šťastná

0
0

:-)

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.