Přihlášení

283 milionů na bazén zastupitelé schválili – kdo jak hlasoval?

11. 12. 2017 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Věci veřejné

Vizualizace nového bazénu

Jakožto bod č. 4 schvalovali zastupitelé Písku na čtvrtečním jednání navýšený rozpočet na nový plavecký bazén, tedy částku 283 milionů korun bez DPH. Přinášíme přehled hlasování a výběr z argumentů, které zazněly v rozsáhlé diskusi.

VÝSLEDKY HLASOVÁNÍ:

PRO: Vanžurová, Průša, Franců, Janovský (Jihočeši), Sládek, Krejča (Písecký Patrioti), Hořánek, Anděl, Keclík (ANO), Drnec, Knot, Trambová, Tyll (TOP 09), Hladký (VPM), Reichl (KSČM), Kulič (ODS).

PROTI: Brož (Piráti), Hladík (KDU-ČSL), Veselý, Chytrý, Ondřich, Uhlík (ČSSD)

Chyběli: Kudrlová, Turek (ČSSD)

Zdrželi se: Gavlasz (ČSSD), Vodička, Lejčar (KSČM)

 

Bod k projednání předkládala starostka Eva VANŽUROVÁ: "Proběhlo tady určité kolečko našich kolegů Trambové a Průši, kdy bylo vše vysvětleno. Přesto bych jim dala slovo."

Luboš PRŮŠA: "Jsem spolupředkladatel materiálu. Pracovní skupina rady města pro přípravu stavby plaveckého bazénu pracuje od dubna, má za úkol zprostředkovávat komunikaci mezi projektantem, zástupcem zadavatele, technickým dozorem investora a nakonec, dojde-li ke schválení, i s dodavatelem stavby. Limit byl zastupitelstvem v minulosti stanoven na vnitřní část 200 milionů, na wellness a venkovní areál 50 milionů bez DPH. Skupina pracovala ve složení Petra Trambová, vedoucí plaveckého stadionu Roman Drnec a já. První zpráva je špatná: nedokázali jsme se prostě vejít do limitu 250 milionů bez DPH. Druhá zpráva je dobrá: máme před sebou kvalitní dokumentaci, která splňuje vysoký standard výsledného díla, může přinést kvalitní stavbu a spokojenost veřejnosti s výsledkem.

Rozsah byl určen pracovní skupinou zastupitelstva, která pracovala od prosince 2014 a po celý rok 2015. Do stanovené ceny jsme se nemohli vejít, cena by byla velmi podobná na kterékoliv jiné lokalitě ve městě. Snižování ceny je možné, ale podstatné úspory budou znamenat naprosté odchýlení od stanoveného stavebního programu plus navýšení provozních nákladů.

Podstatná je otázka vstupného – na to úplně přesně odpovědět nedokážeme, ale nemělo by dojít k razantnímu zvýšení vstupného. Srovnáváme s obdobným bazénem v Mladé Boleslavi. Část navýšení nákladů na provoz pokryjeme zvýšením počtu návštěvníků, včetně těch, kteří jedou na Šumavu a ze Šumavy. Pro místní přitom může být stanoveno nižší vstupné, pro turisty vysoké – to už je věc politiky a rozhodnutí rady a zastupitelstva.

Nyní je v bazénu jsou provozní náklady ročně 12-13 milionů, dojde k navýšení na 15-20 milionů. Současný zisk ze vstupného jsou asi tři miliony, srovnatelný bazén v Mladé Boleslavi má v současnosti tržby asi 19 milionů. Předběžně nepředpokládáme ani vyšší náklady na městský rozpočet, ani razantní zvýšení vstupného.

Částka 283 milionů je předpokládaná cena stavby, ale může se to ještě snížit výběrovým řízením. Musí být zároveň velmi přísné podmínky na zhotovitele. Podmínky výběrového řízení splňuje minimálně 8-10 firem, mohlo by to být i konsorcium místních firem. Musíme si stanovit nepodkročitelný technologický standard u některých výrobků. Ponechal bych zastropení ceny, přestože stavební firmy nyní zažívají boom a může se stát, že se nikdo nepřihlásí.

Zadávací a projektová dokumentace jsou připraveny a způsobilé, abychom měli nový bazén do dvou let.

Není až tak podstatné, zda jsou zajištěny peníze, ale aby byla vůbec možnost realizovat ten projekt – viz písecké centrum. Přimlouvám se za to, abychom tu akci spustili, abychom od toho neustupovali. Jinak se ta nejstarší generace už ve slušném novém bazénu nevykoupe.“

Po tomto úvodu následovala prezentace Petry Trambové NOVÝ BAZÉN PRO PÍSEK, která projekt představila po provozní a technické stránce s jasným poselstvím: „Pokud to schválíme, dočkáme se nového bazénu v roce 2019.“

Součástí projektu je budova krytých bazénů, pobytová část s venkovními bazény, parking pro 140 aut plus 4 autobusy, kompletně nové propojení s ulicí Burketovou. Vnitřní bazén 25 m s osmi drahami, tribuna, dětský bazén oddělený prosklenou stěnou, relaxační bazén s teplou slanou vodou 33°, zážitková plocha, kneippův chodník, 112 metrový tobogan s dojezdovým bazénkem, parní komory, wellness se 4 saunami a ochlazovacím bazénkem na střeše. Venkovní areál bude s vnitřkem paralelně propojený.

Podzemní podlaží zaberou především technologie, ve 2NP pak je naplánováno zázemí pro vedení a zaměstnance, vzduchotechnika, sauny+wellnes. Voda bude z 90 procent přiváděna z nasávacího bodu z řeky, zbytek z vodovodního řadu (dnes je to 50% z řadu, 50% z vrtu). Počítá se s rekuperací tepla, zpětným získáváním tepla z bazénové vody, interní čistírnou odpadních vod (vyčištěná voda se bude vracet zpět do systému). Střecha budovy bude ozeleněná, venkovní bazény nerezové, osvětlení úsporné LED. Celkově přibude oproti starému bazénu cca 220 m2 plochy bazénů uvnitř a o 100 m2 venku více než jsou ty malé bazény.

Jiří HOŘÁNEK: Já bych chtěl moc poděkovat pracovní skupině. Takovýhle neskutečný porod, kdy rodíme nový bazén, doufám, že máme na dlouhou dobu vybráno, představa, že se takováto taškařice se bude opakovat okolo všesportovní haly, to už snad bude věc příštího zastupitelstva… Nevybíráme dobré a špatné řešení, ale ze dvou řešení špatných. Pokud to ale neschválíme a budeme odznova hledat řešení, které se do těch 250 milionů vejde, tak k tomu bychom už museli připočítat náklady, které už stála architektonická soutěž, projekt, náklady na další údržbu starého bazénu a tak dále. Když do toho hodíme vidle, nevykoupeme se pět let. Proto budu hlasovat pro.

Miroslav KREJČA: Není tajemstvím, že jsem měl určité výhrady k tomuto projektu ve chvíli, kdy se teoreticky uvolnila lokalita v kasárnách. Ale znamenalo by to začít znovu, a hlavně paní kolegyně Trambová byla při projednávání strašně přesvědčivá. Připomínám problémy, které se v poslední době stále zvětšují s dopravní komplikací u nadjezdu do Burketovy ulice… Stavbou plavečáku se tam doprava ještě více zahustí, stejně jako tlak na parkování, je třeba tam zajistit jasné varování, pokud dojde k vyčerpání parkovacích míst. Myslím, že investičních a provozních úspor by se dalo dosáhnout, pokud by se neoddělovalo zázemí vnitřních a vnějších prostor. Wellness zóna – nyní využívá bazén dvě parní komory, které jsou využívány i k jakési duševní očistě, kdy se tam scházejí určité skupiny návštěvníků. Přimlouval bych se, aby se lépe promyslelo propojení wellness zóny s bazénovou částí. Budu samozřejmě hlasovat pro.

Výstavba bazénu v roce 1983, ze sbírek Prácheňského muzea v PískuJiří LEJČAR: Na soupisce toho, co se mezitím investovalo do starého bazénu, je velice poučný. Vidíme, kolik času a financí jsme prohospodařili – a je to velká porce. Zadání jsme postupně vylepšovali, až jsme se dostali do fáze, kdy jsme zjistili, že jsme si vzali příliš velké finanční sousto. Ze strany architektů jsem při projednávání musel ocenit jejich trpělivost při odpovídání na naše otázky. Za neúnavnou práci bych chtěl upřímně poděkovat zejména kolegyni Petře Trambové. Upřímně říkám, že jsem ještě nikdy v zastupitelstvu nebyl při rozhodování v tak složité situaci. Musím se při vší úctě vrátit k tomu, jak jsem hlasoval v uplynulých letech. Nebyl jsem pro stavbu pod lesárnou a teď i z důvodu překročení finančního rozpočtu tento návrh nepodpořím.

Petr HLADÍK: Já jsem známý tím, že nejsem příznivcem této akce od počátku. Chci na úvod také poděkovat Petře Trambové, obrázky jsou to moc pěkné, hlasovat pro to nebudu, ale plavat v novém bazénu určitě půjde. K tomu, co tu zmínil kolega Hořánek, chci zdůraznit, že finanční náročnost přípravných prací na mou hlavu nepadá – nikdy jsem pro to nehlasoval. Odpovědnost jde za těmi, kteří to schvalovali. Nechtěl jsem se dostat do situace, kdy jsou zastupitelé tlačeni do pozice „ať se to schválí, aby se nezmařila investice a práce projektantů a všech ostatních…“ Neumím si představit, že bude stačit parkovací kapacita pro bazén i další sportoviště. Další otázka: venkovní kapacita plaveckého areálu má být přes 400 lidí?

Odpověď Petra Trambová: Z hlediska různých faktorů je to propočítáno na 280-450, to je z projektu, hygienických norem a podobně.

Petr HLADÍK: Neumím si to představit, reálné to asi není. Provozní náklady přibližně 15-20 milionů… Pro koho ten bazén vlastně bude? Nemám srovnání z toho bazénu, který má údajně tržby 19 milionů, ale nebude to nakonec jen pro ty, kteří jedou ze Šumavy? Bude to skutečně pro písecké rodiny? Kolik by se jich tam muselo vykoupat denně, měsíčně? Budou mít vůbec na to, aby se tam vykoupali? Dále je tu ten dopis píseckého záchranáře pana Knotka – hovořil o tom celou dobu – jak bylo naloženo s jeho připomínkami, že by v bazénu měla být i hlubší část pro výcvik záchranářů? Proč není aspoň část bazénu hlubší? Proč jsme při tak velké investici jim nemohli vyjít vstříc? Poslední praktická připomínka: Přimlouval bych se za to, aby vysoušeče vlasů byly umístěny před platební turniket, jinak budou vlasatí handicapovaní.

Václav GAVLASZ: Jaké jsou reálné náklady? Myslím si, že ta částka 283 milionů pořád pořád ještě nejsou celkové náklady, že to bude zase překročené. Nejdřív jsme odsouhlasili 200, pak zvýšili na 250, teď je to zase více… Jaké tedy budou náklady celkové?

Ondřej VESELÝ: Podporu ode mne asi neočekáváte, myslím, že to domluvené máte a že si to stejně v pohodě prohlasujete. Prvním faktem je, že když bylo vypisováno referendum v roce 2013, tak jeden ze zmiňovaných důvodů bylo, že bazén pod hradbami byl údajně předražený a že kdekoliv jinde bude levnější. Ti, kteří referendum podnítili, nám strašně lhali – myslím konkrétně ing. Blažka. Doufám, že se nám teď omluví, protože výsledek je, že bazén bude minimálně o sto milionů dražší. Druhá věc: Limit 200 milionů nebyl vymyšlen pohledem z okna, ale vycházel právě z odhadu na bazén pod hradbami, což mělo být 188 milionů. Ten je už teď postupnou salámovou metodou překročen velmi výrazně. A nebudem si nic nalhávat – jakmile bude výběrové řízení, nepodaří se vysoutěžit rozpočtovou částku, pak přibudou vícepráce atd., atd. Dostaneme se na částku, která může být přímo astronomická. Srovnání s Mladou Boleslaví – je to město o polovinu větší než Písek a i tam byl projekt hodnocen jako „příliš komfortní“. Chápu, že projekt je hotový, že vy si ho stejně prohlasujete a že se ho pokusíte postavit. Je to ale komfort, který přesahuje hranice města Písku. To je důvod, proč pro to hlasovat nebudu. Já bych tu taky chtěl mít O2 arénu, ale jsme v Písku!

Návštěva zastupitelů v podzemí starého bazénu v lednu 2014.Petra TRAMBOVÁ: Vstupné ještě nemáme stanovené, ale máme srovnání a čísla o provozních nákladech a podobně z Mladé Boleslavi. Podívejme se na jejich vstupné. Je možné rozdělit vstupné podle částí. V Mladé Boleslavi mají základní vstupné jenom do bazénu, kde mají šest drah, je 60 Kč, snížené pro občany Mladé Boleslavi je 48 Kč; my dneska máme 42 Kč. All inklusive, tedy do všech zón, je základní vstupné 120 / 96 Kč na hodinu. Rodinné vstupné do bazénu je 200 korun. Pokud jde o hluboký bazén podle požadavku pana Knotka: hluboké bazény nejsou běžným standardem, jeden je navíc v dojezdové vzdálenosti 20 minut – Strakonice. To myslím pro minuritní zájmové organizace není zas tak dramatické. Museli jsme hlídat investiční i provozní náklady. Proto jsme naplánovali stejnou hloubku jako máme dnes.

Josef KNOT: Pokud budeme chtít bazén realizovat, tak musíme mít prostředky naplánovány v rozpočtu města na příští rok, a tak bych si dovolil usnesení doplnit: a současně zařazuje částku 80 milionů do výdajů rozpočtu města Písku na rok 2018 prostřednictvím kapitoly 740 investic a rozvoje.

Luboš PRŮŠA: Odpovím panu Gavlaszovi: náklady 283 milionů zahrnují celou stavbu, žádná část nechybí, není tam ale ozelenění venkovní části, to si udělají městské služby. Není tam parkoviště a propojovací komunikace mezi lesnickou školou a venkovní částí bazénu, není tam všechen nábytek a vybavení gastroprovozu. Nezahrnuje to taky teplovodní přípojku k teplárně. K žádnému nepředvídanému nárůstu by dojít nemělo. Pokud to schválíme, pokusíme se vyvolat co největší soutěž a musíme se modlit, aby se vůbec někdo přihlásil. Ještě k tomu požadavku pana Knotka – já se nepodílel na zadání stavebního programu, ale pravý důvod snad má spočívat v tom, že pokud bychom tady udělali nějakou specialitu, tak by to mohlo vyvolat takový zájem, že by to vyvolalo přetlak zájmu třeba z celé republiky a plavci by se tam vůbec nevešli, proto se od toho údajně potichu odešlo. Pokud by ten bazén byl hlubší, byl by dražší provoz a těžko by se tam rovnali plavci, důchodci, nevešlo by se tam všechno, a jestli je ta možnost hloubkového plavání ve Strakonicích, tak ať se to doplňuje s píseckým bazénem, který zase bude výrazně lepší z hlediska atraktivity.

HLASOVÁNÍ, JAK UVEDENO NA ZAČÁTKU: pro 16 hlasů, proti 6, zdrželi se 3, chyběli 2.

Celý audiozáznam zastupitelstva v příloze článku.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

12. 12. 2017 (15:14)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
je to ironie, ale tento den není dobrý. Děkuji všem co hlasovali proti nebo se zdrželi. Je zřejmé, že vedení města nic jiného nezbylo.
Doufám, že jim někdo v budoucnu připomene ( důrazně) co mohlo být za těch 83 milionů korun nových domů a bytů pro mladé a seniory . Pro seniory by se nemusel zdražovat oběd a péče o ně by mohla být deset let zdarma a je jako dnes.

JUDr. Josef Šlehobr

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.