ZEVO – vrácená dokumentace posuzování vlivů na životní prostředí k doplnění a přepracování
Ministerstvo životního prostředí, odbor výkonu státní správy II zaslal městu informace o vrácení dokumentace posuzování vlivů na životní prostředí k doplnění a přepracování u dokumentu "ZEVO Písek". O vrácení bylo rozhodnuto dva dny po besedě k ZEVO v knihovně a jsem ráda, že se to stalo v tomto pořadí. Jinak by na besedě nezaznělo ze strany města a hostů nejen v jejich prezentacích tolik informací pro nás, kteří se stavbou ZEVO z rozličných důvodů nesouhlasíme.
Copak se píše z MŽP ke vrácení dokumentu pro EIA? Cituji a zvýrazňuji:
* "ZEVO Písek" – informace o vrácení dokumentace posuzování vlivů na životní prostředí k doplnění a přepracování Ministerstvo životního prostředí, odbor výkonu státní správy II (dále jen „ministerstvo“), jako příslušný úřad ve smyslu § 21 písm. c) zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), vrátilo písemností č.j. MZP/2023/510/94 ze dne 20.01.2023 v souladu s § 8 odst. 5 zákona dokumentaci záměru „ZEVO Písek“ oznamovateli k doplnění a přepracování.
A/ Rekapitulace procesu EIA
Dne 24.10.2022 obdrželo ministerstvo dokumentaci záměru „ZEVO Písek“ zpracovanou podle přílohy č. 4 k zákonu (dále jen „dokumentace“). Oznamovatelem záměru je společnost ZEVO PÍSEK s.r.o., Vydlaby 175, Smrkovice. Ministerstvo rozeslalo dne 04.11.2022 dokumentaci dotčeným územním samosprávným celkům a dotčeným správním úřadům ke zveřejnění a k vyjádření. Informace o dokumentaci byla zveřejněna na úřední desce Krajského úřadu Jihočeského kraje dne 07.11.2022.
Zpracováním posudku o vlivech záměru na životní prostředí (dále jen „posudek“) byl pověřen Ing.
Alexandr Mertl (M-envi s.r.o.), držitel autorizace ve smyslu § 19 zákona. Dokumentace včetně všech obdržených vyjádření k ní byla zpracovateli posudku doručena dne 21.12.2022. Dne 17.01.2023 obdrželo ministerstvo dopis od zpracovatele posudku s doporučením vrátit dokumentaci k doplnění, jelikož hodnocení vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví provedené v dokumentaci neposkytuje dostatečné informace o velikosti a významnosti důsledků zamýšleného záměru na některé složky a faktory životního prostředí. V obdržených vyjádřeních jsou obsaženy i relevantní připomínky k záměru a k dokumentaci, které nelze bez doplnění dokumentace standardním způsobem v posudku vypořádat.
B/ Požadavky na doplnění dokumentace
Na základě vyhodnocení dosavadních podkladů získaných v procesu posuzování vlivů na životní
prostředí a na základě doporučení zpracovatele posudku ministerstvo, jako příslušný úřad, vrátilo
dle § 8 odst. 5 zákona dokumentaci oznamovateli k doplnění. Dokumentaci je třeba doplnit ve vztahu k veškerým relevantním připomínkám obsaženým v obdržených vyjádřeních, které se týkají posuzovaného záměru a vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví tímto záměrem vyvolaných. Zejména se jedná o informace o vlastním navrhovaném zařízení, jeho technickém a technologickém řešení, údaje týkající se vstupů a výstupů ze zařízení a nakládání s nimi (emise látek znečišťujících ovzduší, odpadní vody, odpady, doprava a další).
Doplnění dokumentace bude zahrnovat zejména následující informace a aspekty:
1. Popis, návrh řešení a odůvodnění navrhovaného záměru
a) Doplnit zdůvodnění navržené kapacity a rozsahu záměru. Návrh kapacity záměru podložit údaji o produkci odpadů v plánované svozové oblasti (při zdůvodnění kapacity záměru zohlednit vzájemné souvislosti s dalšími záměry v záměrem dotčeném území a svozové oblasti, které jsou zaměřeny na oblast odpadového hospodářství);
b) Upřesnit bilanci a složení odpadů pro navržený záměr, a to zejména s ohledem na ostatní záměry v oblasti odpadového hospodářství Jihočeského kraje a dalších dotčených oblastí (třídění odpadů, využívání odpadů) s výhledem na min. 15 – 20 let;
c) V kontextu bodů 1 a 2 zohlednit v návrhu záměru koncepční materiály Jihočeského kraje a dotčených samosprávných celků (měst a obcí) týkající se dané problematiky, popřípadě další relevantní strategické dokumenty s celostátní působností (např.: Prognóza produkce a nakládání s komunálními odpady, Energetické využití odpadů, Ernst & Young, s.r.o., 2020) a popsat návaznost záměru na tyto koncepce.
d) Podrobněji popsat a navrhnout maximální využití tepelné energie;
e) Do dokumentace a hodnocení vlivů záměru zahrnout všechna opatření ke zmírnění negativních vlivů, včetně opatření kompenzačních, která jsou navrhována a projeví se na jeho působení;
2. Kumulace vlivů
a) Důsledně popsat a vyhodnotit kumulace se všemi relevantními záměry (jak ve fázi provozu, tak ve fázi výstavby či přípravy);
3. Hodnocení vlivů na kvalitu ovzduší
a) Při hodnocení vycházet z aktuálního reálného provozního stavu souvisejícího zdroje – Teplárny Písek, včetně výhledových změn v jeho provozu (pokud jsou plánovány);
b) Hodnocení provést minimálně pro tyto stavy:
▪ stávající reálný stav vycházející ze současného provozu dotčeného zdroje emisí,
▪ výhled po realizaci záměru:
a) pro maximální povolené parametry záměru
b) pro reálné parametry záměru (zohlednit provozní rozsah a účinnost zařízení)
▪ výhled pro stav bez záměru (nulová varianta)
c) Uvedené provozní situace vyhodnotit z hlediska vlivů na všechny dotčené složky životního prostředí a veřejné zdraví;
4. Doprava
a) Podrobněji doložit dopravní nároky záměru a dopravu vyvolanou záměrem;
b) Vyhodnotit možné alternativy napojení záměru na dopravní infrastrukturu;
5. Příroda a krajina
a) Provést biologický průzkum dotčené lokality a vyhodnocení dopadů realizace záměru na zájmy ochrany přírody a krajiny;
6. Hmotný majetek
Upřesnit vlivy na hmotný majetek, zejména pak na objekty určené k bydlení a rekreaci v záměrem dotčeném území (hodnocení se týká výhradně environmentálních hledisek v rozsahu zákona, nikoli hledisek jiných např. ekonomických).
Vzhledem k faktu, že převážná většina vyjádření k dokumentaci byla nesouhlasná s důrazem na obecné i konkrétně specifikované obavy z realizace záměru (dotčená veřejnost, veřejnost), popřípadě odkazovala na obsahové nedostatky této dokumentace (dotčené správní orgány), doporučilo ministerstvo doplnit a přepracovat dokumentaci se zvláštním zřetelem na podrobnost hodnocení vlivů, přehlednost, srozumitelnost a celkovou vypovídací schopnost.
C/ Závěr
Dotčené územní samosprávné celky ve smyslu § 16 odst. 2 zákona neprodleně zveřejní informaci o vrácení dokumentace na úředních deskách. Doba zveřejnění je dle ustanovení § 16 odst. 2 zákona nejméně 15 dnů. Zároveň v souladu s tímto ustanovením dotčené územní samosprávné celky vyrozumí elektronickou datovou nebo e-mailovou zprávou (jakub.honetschlager@mzp.cz), příp. písemně příslušný úřad o dni vyvěšení informace o vrácení dokumentace na úřední desce, a to v nejkratším možném termínu.
Informace o vrácení dokumentace k přepracování je též zveřejněna v Informačním systému EIA pod kódem záměru OV2078, v sekci dokumentace.
S pozdravem JUDr. Hana Dvořáková, MBA ředitelka odboru výkonu státní správy II *
Pokud bych použila mírnou nadsázku, připadá mi to na přepracování dokumentu tak nějak zgruntu, jen obrázky byly asi bez vady. Jasně dokumenty tohoto charakteru se vrací k doplnění o k přepracování, ale jestli se nepletu, ZEVO Vráto se nevracelo k přepracování, ZEVO Mělník asi také ne. No nic.
A jestli se nepletu, mnohé z toho, co je uvedeno na webu města a mnohé z toho, co zaznělo na besedě k ZEVO ztrácí hodnotu a z mého pohledu i hodnověrnost, protože konkrétní požadavky MŽP na přepracování dokumentu vlastně mnohé z vyřčeného a napsaného vyvrací.
Pokud bych přistoupila na hru na „příznivce“ a „odpůrce“ ZEVO, požadavky MŽP na přepracování i doplnění dokumentu EIA k ZEVO, v mnohém potvrzují dosud vyslovené argumenty „odpůrců“ ZEVO.
Z mého pohledu tohle zjištění staví do nepříznivého světla především město, které záměr prosazuje, vedení města, které si ZEVO podepsalo v koaliční smlouvě, a všem zúčastněným ve hře je třeba připomenout, že ZEVO není bazén, ZEVO je stavba, která ovlivní absolutně všechen život ve městě a tohle téma by mělo být zpracováno detailněji, než jakékoliv jiné téma města.
Na bazén se zřídil extra výbor města. Pro ZEVO se kromě momentálně zpochybněné reklamy (v důsledku s požadavky MŽP) na webu města a besedy nestalo nic. I to, jakým způsobem se město věnuje tak vážnému tématu vypovídá o spolupráci zvolených s veřejností, s voliči.
https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=48469
https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=48728