Přihlášení

Zastupitelé nepodpořili vznik územní studie krajiny

18. 8. 2024 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Zastupitelé na srpnovém zasedání projednávali záměr zpracování územní studie krajiny. Tyhle studie týkající se územního plánování v podstatě nemusí být zastupitelům předkládány ke schválení. Děje se tak většinou, pokud příslušný odbor na takovou studii má peníze v rozpočtu. Ale je fakt, že i když zastupitelé do procesu pořízení studií nemohou zasahovat, s návrhy a konečnou podobou bývají seznámeni, kdy hlasují jen o projednání záměru. Na tomto zasedání byli někteří zastupitelé překvapeni, že s výslednou studií nebudou moci pracovat v tom smyslu, aby v ní mohli provádět úpravy. Já jsem pro změnu překvapena tím jejich překvapením, copak v minulosti nějakou tu studii už neschvalovali, že je to pro ně novinka?

   V materiálech na zasedání je studie popsána asi takto. Obecně lze konstatovat, že územní studie krajiny slouží jako odborný podklad umožňující koncepční víceoborový přístup k řešení krajiny a jejích funkcí s využitím koordinační úlohy územního plánování. Těžištěm řešení územní studie krajiny je návrh a územní průmět opatření sloužících k předcházení a odstraňování následků nevhodného hospodaření v krajině a k adaptaci na negativní projevy změny klimatu, jako jsou opatření k optimalizaci vodního režimu, ochraně obhospodařované půdy a ekosystémů a k podpoře biodiverzity. Územní studie krajiny rovněž navrhuje opatření přispívající ke zlepšení života člověka v krajině a ke kultivaci jeho užívání krajiny, jako jsou opatření k ochraně krajinného rázu, k vytváření podmínek pro rekreaci, ke zlepšení prostupnosti krajiny a k usměrňování rozvoje sídel a dalších struktur (včetně např. obnovitelných zdrojů energie) v krajině.

 

    No, tak tenhle obsah studie se v diskuzi na zasedání vůbec neprobíral. Podle diskutujících jde hlavně o regulaci toho, jak se město přelévá do okolní krajiny, aby v krajině nevznikala nějaká stavební zvěrstva a aby zastavování území probíhalo podle „šablon“, někde prý zástavba nevypadá dobře. O polích, lesích, biokoridorech a vůbec o krajině se nehovořilo.

    Nakonec se podstata definice této studie z diskuze zastupitelů zcela vytratila. Nikdo se v diskuzi nezeptal, nakolik musí být respektována již platná územní studie krajiny Jihočeského kraje, já mám pochybnosti o tom, že ji někdo ze zastupitelů před zasedáním četl, kdoví, kolik zastupitelů o existenci krajské studie vůbec vlastně ví.

 

   Nikdo ze zastupitelů se nezeptal, jaké podmínky si město určí zapracovat do studie. On se vlastně na tu krajinu nikdo neptal, hovořilo se ponejvíc o výstavbě, která je součástí studie jen částečně.

    Zastupitele zaujala cena za provedení takové studie, protože to byl vlastně důvod, proč byla zastupitelům předložena, úhrada za zhotovení studie není totiž v rozpočtu města. Pro zastupitele byla cena studie pádnějším argumentem pro její neschválení, než vlastní obsah zadání studie.

   Další zastupitele, včetně těch, co nejsou zastupiteli města poprvé, zaujal již zmíněný fakt, že až bude studie hotová, jako zastupitelé už její obsah neovlivní. Chápu, pokud zpracovatel studii „nenamaluje“ podle představ vlastníků pozemků, přinese to potíže a zastupitelé to výsledné dílo nebudou moci upravovat.

   A podle návrhu jiných zastupitelů se tahle studie nejspíš stane až součástí nového územního plánu, nyní zastupitelé její vznik nepodpořili.

 

   Překvapená jsem byla, více méně hlavně nezájmem zastupitelů pídit se po podmínkách v zadání studie. Ještě víc překvapili zastánci zhotovení studie, kteří, podle jejich slov nechtějí, aby to kolem města bylo škaredé, aby byla krajina przněna, studie krajiny by to prý zajistila. Ale že ti samí zastupitelé odsouhlasili rozšíření průmyslové zóny doslova pár metrů od obydlených domů Purkratic, že prodávají zemědělskou půdu mezi biokoridory pro výstavbu oplocených továrenských hal, že ničí celé cenné území Švimberk, to je prý něco jiného. Já v tom nic jiného nevidím. Krajina u severu města je pozměněna víc než zásadně, bez ladu a skladu, bez nějakého konceptu „estetiky“ krajiny, prostupnost krajiny je omezena množstvím plotů omezujících život místní fauny. Já aktivitu těchto zastupitelů v podpoře zhotovení studie krajiny vnímám jako pokrytecké gesto v okamžiku, kdy na stejném zasedání odsouhlasí smlouvu prodeje zemědělských pozemků pro další výrobní halu, která rozhodně změní ráz krajiny kolem Švimberka.

   A díky poměrně četné obhajobě této studie ve mně vzrostla zvědavost, jaké podmínky si asi město do té studie přeje, co se má změnit, proč a nakolik, vždyť se studie nemá týkat jen okolí města, ale má být i pro katastrální území Písek, Hradiště u Písku, Semice u Písku, Smrkovice, Nový Dvůr u Písku.

 

 

P.S. https://geoportal.kraj-jihocesky.gov.cz/portal/uzemni-planovani/jihocesky-kraj/uzemni-studie/uzemni-studie-krajiny

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.