Za co Na Jihu padne pokuta, na Gottwalďáku bude dovoleno
V září byla veřejnosti představena studie Regenerace sídliště Dr. Milady Horákové. Nejednalo se o veřejné projednání v pravém slova smyslu. Ačkoliv byla účast veřejnosti opravdu vysoká, na místě se nezapisovaly vznesené připomínky občanů. Namísto toho byly k dispozici jakési formuláře, kam mohl občan napsat své připomínky a návrhy a doručit je na městský úřad ve velmi krátkém termínu po besedě. K tomuto postupu mám výhrady, ale stalo se a o přístupu města v takových věcech nám nezbývá, než si myslet své. Na závěr besedy byla veřejnost ubezpečena, že koncem října architektka odevzdává projekt městu a veřejnost s ním bude znovu seznámena.
A nic, ticho po pěšině. Zeptala jsem se tedy na letošním prvním zasedání ZM, jak bude Regenerace sídliště Dr. Milady Horákové dál pokračovat a proč se neuskutečnilo projednání s veřejností u hotového projektu. Dozvěděla jsem se, kde je finální podoba projektu uložena na webu města (jinde, než jsem ji hledala já) a že setkání se nekonalo vzhledem k nařízeným opatřením. Nesleduji nařízená opatření a vzhledem k tomu, že se měnila den ze dne, netuším, zda se beseda pro veřejnost opravdu nemohla uskutečnit vloni.
Podle všeho by tedy mělo dojít k představení studie s upozorněním, že se jedná o studii a pokud později dojde k nějakým větším úpravám dílčích částí toho sídliště, tak bude muset být zpracována klasická projektová dokumentace, to prý znamená, že prostor k vyjádření ještě bude.
A tak jsem nakoukla na hotovou studii, tedy její textovou část. Zjistila jsem, že v části ulice Dr. M. Horákové by mělo dojít k povolení vjezdu na chodník pro obyvatele přilehlých domů, měla by vzniknout před vchody jejich domů místa pro dočasné parkování a parkovat by šlo i u školky.
To je ten rozdíl v přístupu k obyvatelům na sídlištích. Zatímco na sídlišti Jih si musíte pro povolení k vjezdu před vchod domu doběhnout na Městskou policii, aby jste si mohli beztrestně zajet před vchod při stěhování, nákupu nábytku apod., na sídlišti Dr. M. Horákové si před dům zajet budete smět bez tohoto povolení. A navíc si před domem místo záhonu zaparkujete na nové parkovací ploše. Já si jen říkám, k čemu ta privilegia jen pro jedno sídliště? Čím se určuje, kteří obyvatelé si zaslouží nadstandard a kteří ne?
Obě sídliště mají podobně řešený přístup do domů. Jeden vchod a přístup z chodníku. Chápu, že když se stěhuji nebo mi dovezou nový nábytek, je hloupost, aby auto nezajelo až ke vchodu. Kolikrát za rok to budu potřebovat? Kvůli tomu přece není potřeba budovat nová parkovací místa na záhonech a povolit průjezd dalším autům. Pokud zde bydlím, tak si sem zajedu v případě nutnosti. Na to není třeba téhle změny. Rovnou upozorňuji, že si uvědomuji věkové složení obyvatel sídlišť, rozumím tomu, že si starší nebo pohybově omezený člověk chce autem vozit k domu nákup (sama jsem ráda za každý metr). K tomu ovšem není třeba devastovat zeleň a tvořit pod okny domů parkovací plochu, to se zvládne z chodníku, je to otázka pár minut. Rovnou také připojím, že v minulosti všichni dělali nákupy, auta skoro neměli a přesto nákup dopravili až do bytů, za stejných podmínek, na stejných sídlištích.
No nic, až se přiblíží beseda pro veřejnost, rozebereme si to v detailu. Jistě však vím, že obzvlášť na sídlištích je vidět, že auta mají víc výhod než lidé a podle mého názoru to není v pořádku a vadí mi populistická řešení pro motoristy – voliče, bez ohledu na životní prostředí ostatních obyvatel, především na sídlištích.
https://www.mesto-pisek.cz/regenerace-sidliste-dr-milady-horakove/ds-1663/p1=39352
Dokumenty k článku
- Studie Horákové WEB.pdf (PDF, 56.7 MB)