Přihlášení

Připomínky ke studii U Vodáka

23. 6. 2019 | Michaela Šťastná | Diskuze (1) | Vaše názory

Zklamání je dojem, který poslední dobou provází mé pozorování dění ve městě. Naštěstí nemám auto, abych si ten dojem ještě více znásobila při průjezdu momentálně velmi rozkopaným městem. Ke zklamání však dostatečně přispívají počiny zástupců města. Možná jsem si to však způsobila sama, protože jsem po volbách čekala razantní změnu, která se nekoná.

   Ve čtvrtek jsem zjistila, že v okamžiku, kdy přestaneme sledovat naše zástupce města bedlivě, dovedou nás překvapit opravdu hodně. Byli jsme přímo místostarostou pozváni na – Město Písek zve na veřejné projednání záměru Studie U Vodáka – úprava rekreační lokality.

   Nestihla jsem úplný začátek, ale ihned po mém příchodu moderátor oznámil, že se o veřejné projednání (stavební zákon) nejedná. Už to mi připadá ne fér, proč zrovna ti, co bazírují na každém slůvku při komunikaci s nimi, s úřady také, neumí přiznat, že se o veřejné projednání nejedná, že to bude jen beseda s občany (ta má ovšem jiný charakter). Vzniká zde prostor pro domněnky, že dokud se na sociálních sítích nevyslovila většina diskutujících pro zachování lokality a odmítnutí zveřejněné studie (v grafické a písemné podobě zveřejněné 2 dny před projednáním), tak to mělo být veřejné projednání se vším všudy. Kdoví. Ale vzhledem k tomu, že lokalitu mají ve správě Lesy města a ani jednateli Lesů se město neobtěžovalo studii v plné parádě představit, jsem ochotna uvěřit tomu, že se kolem studie děje víc, než se mezi "lid" dostane.

 

Obvyklý průběh samotného projednání:

1) Úvodní informace pořizovatele územního plánu/investora apod.

2) Vysvětlení účelu a cíle veřejného projednání

3) Poučení o právech a povinnostech účastníků veřejného projednání

4) Výklad k projednávanému projektu nebo záměru (územní plán, řešení obchvatu obce apod.)

5) Vysvětlení, jak bude naloženo s připomínkami, námitkami

6) Prostor pro dotazy k projednávanému projektu nebo záměru

7) Písemný záznam o průběhu veřejného projednání

 

   Samotnou besedou se nebudu zaobírat, není z ní žádný záznam, nemá cenu se potom dohadovat, co jak proběhlo. Pozastavím se pouze u toho, že argumenty těch, co s úpravou dle studie nesouhlasí byly skutečně pádné.

   Velice důležitá byla promítaná prezentace představení historie i současnosti a účel této lokality, s více než neoddiskutovatelnými argumenty ohledně fauny a flory v lokalitě (studie se posouzením vlivu na faunu, floru a krajinný ráz lokality nezaobírá). Stejně významné byly příspěvky místních obyvatel lokality, kteří zde žijí a jednoznačně se změnou dle studie nesouhlasí, i ostatních, co žijí ve městě, a názor "místních" sdílí. Naprostá většina přítomných byla nakloněna pouze dílčím úpravám kolem Čtyř rybníků, které lze zahrnout do běžného hospodaření a údržby území jejich správcem – Lesy města.

   Mezi úpravy patří obnova ovocného sadu, oprava stávajících laviček a navýšení jejich počtu, úprava vstupu do vody. Tím to končí, kdo se chce koupat, ať se koupe, kdo se chce opalovat, ať se opaluje, ale všichni si uvědomme, že jsme v lese, že rybníky patří do Přírodního parku Písecké hory, že tu rostou chráněné rostliny, žijí tu chránění obojživelníci a ptáci, a podle toho se tu chovejme.

   Vzhledem k tomu, že je veřejnost vyzvána, aby posílala své písemné připomínky ke studii na odbor životního prostředí buď mailem – zp@mupisek.cz – nebo podáním na podatelně městského úřadu, připomenu i konečný termín – do 4.7. 2019 (zde se relevantnost podání zase tříští, kolik lidí může mail vybavit elektronickým podpisem, jak si odbor ověří, že nejde o podvrh?)

   Za sebe poznamenám, že urputná snaha předkladatele, města, u rybníků tvořit rekreační oblast byla ve čtvrtek jasná, a pokračuje i v diskuzích, ze kterých vyplývá, že místostarosta od nápadu nechce ustoupit, a tvořit aspoň "něco" v minimalistické verzi U Vodáka za každou cenu chce.

   Pro ten případ věřím, že obyvatelé této lokality sepíši petici za zachování současného stavu lokality U Vodáka, kromě drobných úprav, které lze zahrnout do běžné údržby a správy lokality správcem – Lesy města Písek. Já takovou petici podepíši, a věřím, že nebudu sama, že v Písku žije velké množství lidí, kteří jsou pyšní na to, že kousek za městem máme tak krásnou přírodu, kteří nechtějí, aby byla tato brána do Píseckých hor zničena.

   A podotýkám, že je mi velice líto, že v roce 2019 se musí lidé rvát o každý strom, o každý rybník, o každý trávník, a musí se bránit podobným, neustálým nápadům ze strany vedení města, zástupců, které jsme si zvolili, aby nám město ochraňovali a o majetek pečovali. Vzhledem k tomu, že máme ve městě rozbité chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, lavičky, lávku, nedostatek obecních bytů, dětských hřišť, považuji za troufalé prosazovat nápady podobné studii U Vodáka, které stojí hodně peněz a slouží minimálnímu množství lidí k pouhé zábavě a na úkor zabezpečení řádného provozu města.

0
0

Diskuze k článku +

26. 6. 2019 (15:17)  –  Michaela Šťastná

0
0

Poprvé beru v určitý potaz paprče pod článkem.
Článek má 480 přečtení, 48 zelených paprčí, mám dojem, že každý desátý člověk článek označil zeleně :-).
Nemohu si rýpnout do prohlášení místostarosty na besedě ke studii, že pro "nedělání nic U Vodáka" je jen 18 přítomných občanů z celkového počtu 30 tisíc obyvatel Písku!!!
Na rozdíl od něj odečítám batolata a děti do šesti let, lidi co jsou proti, ty co to nezajímá, ty co nemají potřebu mačkat na paprče, ty co to nečetli….prostě poprvé se raduji, že TOHLE lidi vidí jinak!!(a podle mě správně :-), a zeleně :-))).

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.