Příliš fantazie
Měsíc říjen, zdá se, je nabitý akcemi k prasknutí. Nebude to podzimem, babím létem, školním rokem, bude v tom asi politika. To kazí ten prvotní dojem toho, že to tu „žije“. Jedno pozvání na radnici za druhým, myslím tím pro veřejnost, jedno projednání za dalším. Vypadá to jako finiš do cíle, a já jsem promeškala, kdy byl start. I když nevím jistě, jestli jsem na startu chtěla být.
Je spousta věcí, které bych chtěla vědět, stejně tak i těch, co vědět nechci. Třeba jsem nechtěla vědět, že existuje možnost, že je náš městský úřad podjatý. Stalo se, a jsem zklamaná, že se kromě výkřiku v Deníku nikdo k situaci nevyjádřil, nikdo nám neřekl, co to pro město a pro ten odebraný projekt znamená. Podle mě to není standardní situace a alespoň vysvětlit sousloví systémová podjatost by nám, méně zainteresovaným, někdo mohl.
Soustředím se na věc, co jsem vědět nechtěla, ale zvěděla. Ta informace sama ponouká k popuštění fantazie natolik, že si to nenechám pro sebe. Letos se s pokladnou města fakt zahýbalo, město se pustilo do tolika akcí, tak není divu, že zásoby peněz mizí. Jak získat peníze zpět, aniž by se čekalo na návratnost investic do těch projektů, tím se asi začal také někdo zabývat. Prodej a pronájem majetku je snadné řešení. Prodej pozemků. Firmě s dlouholetou tradicí byl městem nabídnut odprodej pozemků k rozšíření firmy. Pozemky jsou v místě, kde firma nesídlí. Pozemky nemají sjezd (přístup) na silnici, nejsou zcela zasíťovány, jsou na nich věcná břemena, trafostanice… prostě žádný ideál, ale spíš více náklady dříve, než se vůbec začne stavět. Přesto firma s koupí souhlasí, a to doslova „ za příznivých podmínek odkoupí celý pozemek“. Ty příznivé podmínky má vytvořit město, třeba tím, že místo ceny 300 Kč¨/m2 jim to prodá za 250 Kč/m2, i když je to kompromisní řešení, jednalo se o ceně kolem 200,- Kč. A přichází realizace. Malinko celou dohodu naruší, že někdo chce vědět, proč se dala slevička, tak se to teda holt dohodne podle pravidel, i když tu jde o pozemky zemědělské, orná půda, ta se bude muset za poplatek vyjmout z půdního fondu. Ačkoliv orná půda, i v této bonitě, by na trhu prý stála víc jak 300 Kč/m2. Jak podotkl jeden zastupitel, žádnou slevu, prodej s sebou přinese městu náklady na odpady apod.
Potom trochu narušují klid k obchodování majitelé sousedících pozemků, chtějí oddělit průmyslovou halu od svých obydlí, dokonce si řeknou o dělící pás zeleně. „Občan – je nejvíc dotčen zástavbou, vzdálenost od jeho pozemku je pouze je 10 m, tímto záměrem ztrácí nemovitost hodnotu, žití bude ještě komplikovanější.“ Tak dobře, slovy místostarosty: „.. dbáme názoru Osadního výboru… jakýsi koridor… ňákou podmínku dáme, aby nepřelézali Bulhaři přes plot a nešlapali lidem do macešek a trhali ředkvičky… ňáký oddělovací pás… ošklivá továrna a hezké domy…“
No prosím vás, bydlí tam pár lidí, a kvůli nim by se mělo hledět na nějaké zeleně, nebo na to, aby neměli halu s výrobou u vchodu do domu! Co by jako ještě nechtěli, v územním plánu je to určeno pro průmysl, sice se to blíží městu skoro na dosah, ale chceme miliónky, a tady leží, a co, že ti lidé budou mít znehodnocené bydlení. Místostarosta jasně řekl, že je to určeno pro průmysl a ne aby se tam pěstovala kukuřice a brambory! Sice mu někdo mohl odpovědět, že až půjde do tuhého, a zmizí nám těmi prodeji orné půdy všechna pole, to nám ty brambory a kukuřice budou chybět, autodíly se jíst nedají. Tak co teď s tím? Osadní výbor, t. j. obyvatelé Purkratic, jsou proti prodeji, z docela dobrých důvodů, potom nezaměstnanost poklesla, tolik lidí do nové továrny na Písecku nenajdeme, takže přijdou cizinci na práci, zvýší to náklady na úklid, odpady a možná bezpečnost města, ale rozfofrovali jsme rozpočet, vítězí prodej pozemků.
A protože jsme nebyli účastni všech jednání s firmou, je možné, že asi fňukala, měla mít slevu, tak aspoň malou záplatu, město jí na své náklady přestěhuje z pozemků dvě trafostanice. Co, to by se dalo zařídit? Jejda, že by se to na zastupitelstvu neschválilo? Nevadí, dáme to do smlouvy, tu nikdo nečte a potom se to obhájí, až se bude do rozpočtu tahle suma za stěhování stanic vkládat, je to až na příští rok, to si nikdo nevzpomene, jestli se to odsouhlasilo. To by mohl být konec příběhu.
Spirála fantazie se rozvíjí dál a dál, až k úplně neuvěřitelným nápadům. Nápad číslo jedna, firma si chce u města umazat černý puntík za hříchy z minulosti, kdy se pro město stala nespolehlivým partnerem, a nedodržela podmínky při koupi pozemků od města. Za to pyká dodnes a musí každý rok vyplatit městu sumu v řádu statisíců, s oficiálním puncem: příspěvky od firmy – na sport, kulturu, na dětičky… Koupí tedy nabízené pozemky a pomůže městu nasypat do prázdné kasy něco miliónků, sama tím získá nárok na vděk od města. Nápad číslo dva, firma si nic kupovat nepotřebuje, pozemky jsou úplně na druhé straně, než je současné sídlo firmy, koupí pozemky naoko, v příštím roce odstoupí od smlouvy. Město momentálně nemá moc peněz, nějaký miliónek by se pro sestavení budoucího rozpočtu města hodil, tak si od firmy peníze na rok „půjčí“ tím, že jí teď prodá pozemky, do 30 ti dnů dostane peníze na účet a nechá si je do doby, než získá další jinde a pak je firmě „vrátí“ tím, že někdo z nich odstoupí od smlouvy. Městu by firma vrátila pozemky, město firmě peníze, smlouva tuhle možnost obsahuje. V poslední době se podobná taktika města vnesla snad do všech transakcí, pod heslem: něco za něco, se tu už dělá snad vše. Za snížení nájmu občerstvení, za opravu podchodu prodej pozemků, za 2 miliónky na parkoviště prodej i pozemků, co se prodávat nesmí, město se v tom pomalu stává mistrem na mistry. Jen aby to bylo právně v pořádku, jen aby se nám to za chvilku nepřehouplo za tu tenkou hranici, kdy by se nám to vyjevilo jako trestný čin… Nápad číslo tři, firma pozemky chce, někdo další, a možná i město, počítá s tím, že někdo z obyvatel Purkratic to už dál nevydrží a odstěhuje se. To by mohl své pozemky prodat a hleďme, cestička kolem firmy se nám otevírá! Jak se jednou dostaneme do osady, půjde to hladce, nakonec odprodají i ostatní a máme pěkné zátiší z továren a ubytoven, a ani to nestálo moc úsilí.
Já přestávám snít, tady tok fantazie utnu, nechci se stát Hitchcockem. Přeji si, aby ani jeden z těchto nápadů nebyl pravdou. Ráda se vzdám podobných fantazií.
Diskuze k článku
Vše, co se včera týkalo byť jen slova Purkratice, vyvolávalo na jednání zastupitelstva takovou smršť reakcí, že mé fantazie jsou v porovnání jen slabý čajíček. Ačkoliv jsem něco podobného čekala, byla jsem překvapena. A výroba konečného znění smlouvy k prodeji pozemků, tak ta by se měla dostat do učebnic, alespoň pro ten urputný výkon si to dnes prosadit. Tím v žádném případě nevyjadřuji těm výkonům svůj obdiv, ba naopak. Jen houšť…
Do své fantazie jsem zapojila naprosto reálnou věc, z návrhu konečného znění smlouvy, která doslova obsahuje: Prodávající v souvislosti s tím na své náklady obstará a zajistí v co nejkratší době, pokud možno do 30.06.2018 realizaci nezbytného přemístění dvou trafostanic nacházejících se na stavební parcele č. 7122…a další čísla parcel. Tato městem placená akce nebyla RM ani ZM při jednání o prodeji pozemků odsouhlasena, to znamená, že při zpracování smlouvy NĚKDO NAŘÍDIL, aby se do smlouvy vložila. Chtěla jsem vědět, kdo to nařídil do smlouvy vepsat.
OTÁZKA: Dobrý den,
do Konečného znění smlouvy na prodej pozemků firmě s.n.o.p. a.s. bylo zpracovatelem vloženo: Prodávající v souvislosti s tím na své náklady obstará a zajistí v co nejkratší době, pokud možno do 30.06.2018 realizaci nezbytného přemístění dvou trafostanic nacházejících….RM neodsouhlasila takový dodatek, mohu vědět, proč byl do smlouvy vložen? Kdo tento závazek města nařídil vložit do smlouvy? Jaká by byla cena za přemístění těchto trafostanic? Děkuji za odpověď.
ODPOVÍDÁ: Hořánek Jiří 13. 10. 2017 ODPOVĚĎ:
Vážená paní Šťastná, k Vašemu dotazu ohledně detailů smlouvy se S.N.O.P. Vám sděluji, že původně připravený text, který byl zpracován na městském úřadu úředníky odboru správy majetku a byl předložen na zasedání zastupitelstva města, byl v rámci jednání zástupců volebních stran o přestávce doplněn a dopracován tak, aby byl přijatelný pro většinu přítomných členů a mohl být schválen. Proto byl do smlouvy vložen i požadavek na přemístění trafostanic. Je zřejmé, že to nikdo nenařídil vložit do smlouvy, ale vyplynulo to v rámci oné „myšlenkové bouře“ o přestávce. Cena za přemístění těchto trafostanic by se měla vejít do 2 mil. Kč. V současné době máme k dispozici vyčíslení přeložení první trafostanice 840.000,-Kč. Z pohledu právní závaznosti není ale podstatné, kdo a kdy co navrhl, ale co bylo zastupitelstvem města schváleno v rámci usnesení a je platné. To, že se vůle kolektivního orgánu rodí někdy komplikovaně, se občas stává. S přáním hezkého dne Jiří Hořánek
Tady jsem na vážkách, buď si místostarosta myslí, že jsem velice nepozorná, a nevšimnu si, že mi neodpověděl, či snad zalhal úmyslně. Není pravda, že se to dostalo do smlouvy až na jednání, bylo to ve smlouvě už týden před jednáním ZM. Ptám se ho dál, já chci vědět, kdo nařídil snížit cenu prodávaných pozemků(i kdyby jen o 2x 840.00,- Kč), klidně si vyplním žádost na odpověď a chci vědět, jak je možné, že se to vůbec stalo. A ten den se schvalovaly i jiné smlouvy, a před nimi další a další…
Tak rychlou odpověď jsem nečekala, a vážím si toho, že jsem se jí dočkala, počkám si tedy na slíbené zjištění aktérů sepsání smlouvy. Předesílám, že si uvědomuji, že existuje postup, jak vznikají tyto dokumenty, proto chci vědět, jak si někdo dovolí snížit kupní cenu pozemků, minimálně o 2 milióny tím, že zaváže město ke stěhování trafostanic, aniž by to bylo odsouhlaseno. A uvědomuji si, že kdyby na to OV z Purkratic neupozornil na jednání ZM, tak by to prošlo. Ne, nepodezírám z toho prozatím nikoho kokrétního, ptám se místostarosty proto, že je předkladatelem věci pro ZM. O konspiraci jsem také neuvažovala, na tento stupeň jsme, hádám, malé město, tak maloměstsky lze spíš uvažovat o podjatosti, kterou zmiňuji v úvodu příspěvku(fantazijního, detail za 2 milióny). Odpovědi porovnejte prosím sami.
PTÁ SE: Šťastná M. 13. 10. 2017 OTÁZKA: Dobrý den, omlouvám se, ale v Materiálech pro jednání zastupitelstva, zveřejněných na webu již před zasedáním ZM, tato smlouva zmínku o přeložení dvou trafostanic na náklady města obsahovala. Je zřejmé, že při zpracování smlouvy na městském úřadu úředníky odboru správy majetku kdosi tuto podmínku, neschválenou při projednání prodeje pozemků RM, do původně připraveného návrhu smlouvy napsal. Kdo tento závazek města nařídil do původního zpracování návrhu smlouvy vložit? Děkuji za odpověď.
ODPOVÍDÁ: Hořánek Jiří 14. 10. 2017 ODPOVĚĎ: Vážená paní Šťastná, potřeba řešit v souvislosti s prodejem pozemku i záležitost trafostanic pravděpodobně vyvstala při přípravě kupní smlouvy na jednání mezi úředníky odboru správy majetku a zástupci firmy. Kdo konkrétně se jednání zúčastnil a kdo co navrhoval, zjistím příští týden, až budu na úřadu. Nicméně se jedná o běžný postup, kdy se v mezidobí mezi zveřejněním záměru a schvalováním kupní smlouvy dolaďují detaily. Rozhodující slovo má však schvalující orgán, v tomto případě zastupitelstvo města. Abych předešel možným konspiračním úvahám z Vaší strany – zástupce kupující firmy neznám a nikdy jsem s nimi nejednal ani na úřadě, ani sám. Přeji Vám hezký víkend. Jiří Hořánek
Vážená paní Šťastná,
posílám Vám slíbenou reakci na Váš dotaz, kterou vypracoval vedoucí odboru investic a rozvoje městského úřadu, který jednání se zástupci kupujícího vedl. Z ní je zřejmé, že k zahrnutí trafostanic do smlouvy nikdo nedal příkaz ano to nikdo nenařídil.
Hezký večer.
Jiří Hořánek
Zastupitelstvo města Písku na svém jednání dne 10.08.2017 projednalo záměr prodeje pozemků v průmyslové zóně společnosti s.n.o.p. cz a. s. Následně došlo k vypracování kupní smlouvy, která byla výsledkem společných jednání mezi městem Písek a kupujícím, který původně požadoval slevu z kupní ceny a to z 300,- Kč/m2 na 250,- Kč/m2 z důvodu velkého výškového rozdílu pozemků, nutnosti přeložení vzdušného vedení vysokého napětí 22 kV a vybudování příjezdové komunikace z okružní křižovatky a s tím spojené přeložení trafostanic. Tento požadavek na slevu cca 5 mil. Kč z kupní ceny pozemků zastupitelstvo neschválilo. Při projednávání ustanovení kupní smlouvy došlo za strany kupujícího na požadavek přeložky stávajících trafostanic na náklady města Písku. Tento požadavek byl vznesen především proto, že společnost s.n.o.p. cz a.s. vybuduje na svůj náklad sjezd ze stávající okružní křižovatky, který následně převede do majetku města Písku, jelikož bude mimo jiné sloužit k přístupu k vojenskému hřbitovu. Nutno objektivně konstatovat, že přeložení trafostanic představuje investici v hodnotě cca 2 mil Kč, kdežto ostatní investice související s prodejem (přeložka VN a dopravní napojení budoucího areálu i dopravní napojení na Vojenský hřbitov ve vlastnictví Města) dle platné legislativy představují částku v řádech desítek mil. Kč.
Aha, já jsem taky četla tu knihu, kde nám autorka vysvětluje, že slova jsou živá, vyjadřují se všelijak, anagramují se, jsou něco jako skřítci, a tropí si z nás žerty. Já jí věřila, jen jsem myslela, že to dělají jen slova anglická, a hle, naše to umí také. Nic, takhle bychom si mohli psát dlouho – kdo to byl – nikdo, to oni, ne tamti, ne samo – říká se, že stokrát nic umořilo i osla, tak na to si najdu čas, jen co začne pršet, babí léto – jako teď – dlouho nebylo, nepokazím ho sobě ani čtenářům handrkováním se o výsledek, času dost. Nemyslím si, že se bez souhlasu smí takto upravit smlouva, jakákoliv, tady je pozemek, vypadá takhle, ber nebo běž, konec. Ani jedna ze stran nejedná v tísni, není krize, proč uměle snižovat cenu pozemku, když prodávám za účelem vydělat.
Jistě, máte v podstatě pravdu. Nicméně pro nakládání s majetkem se často shoda mezi smluvními stranami vytváří postupně. Takový prodej velitelské budovy nebo pozemku pod seniorským domem jsou toho příkladem. No a že jednání vedou úředníci a rozhodují zastupitelé, to je běžné a vyplývá to z § 109 odst. 3 písm. a/ odst. 1 zákona o obcích.
Hezký den.
Jiří Hořánek
Hruštičky, jablíčka, drobet se to tu pomíchalo, ale i večer je nádherný, nebudu to třídit dnes. Nicméně, ve čtvrtek se má na RM schvalovat podepsání smlouvy na přestěhování první trafostanice a to za nějakých 839.208,-Kč a to na náklady města! Jenže, návrh nese datum 10. 10. a to je 5 dní potom, co ZM odouhlasilo: Ve smlouvě bude výslovně uvedeno, že přeložka stávajícího venkovního vedení VN bude realizována jménem a na náklady kupujícího. Tečka.
A tady to je tedy zase co? Ovoce došlo, že by vyšší moc? To už je drobet za čárou, a protože si do poslední chvíle vždy myslím, že mám pravdu (zlozvyk je to), na výsledek se vysloveně těším.
Jsem nevzdělaná, co se napětí týče, a už si nehodlám dál zaplňovat hlavu balastem, který jsem kvůli všemu, co se našeho města dotýká, musela přečíst, abych byla v obraze, o čem se jedná, nebo proč máme parkoviště pod oknem. ZM totiž odsouhlasilo jinou přeložku, ty stanice zůstaly a zaplatí to město. Napřed jsem myslela, že si nastuduji tu elektřinu, abych příště po jednání nebyla uklidněná, že to bude správně, a ono … Kašlu na to, o nakládání s majetkem obce se (bez učení) stará jiný úřad, já jim to přepošlu, oni si s tím poradí mnohem fundovaněji, sdělí mi výsledek a já si nemusím číst, co mě nebaví. Je mi fuk, jestli se to jmenuje vůle kolektivního jednání, tady je pozemek, je za něj daná cena a když nevyšla napřímo slevička, tak se to obejde a město bude platit stěhování stanic? Myslím, že by se k tomu našel taky nějaký §, tak ať to posoudí ti, co tomu hoví. Třeba nás výsledek taky proslaví.
Proč řeší prodej pozemku odbor investic, když si město zřídilo odbor majetku?
Tak jak to chápu já, tak záměr prodeje pozemků zveřejnil odbor majetku, ale odbor investic má na starost rozvoj průmyslové zóny. Jak se dělí o kompetence v postupu, nevím.