Práce zvolených zástupců není těžká, což?
Jak se blíží termíny voleb, zesiluje i agitace. Nevšímám si jí víc, než je třeba, přesto se mi dostalo ke čtení něco málo názorů, co stojí za to okomentovat. Názory na práci politika očima voliče a očima politika. Názory přesně vystihují můj názor na situaci, ve které se naše zřízení správ státu, krajů, měst a obcí nachází. Politika je zaměstnání, s jehož odborností si nikdo nijak neláme hlavu, přitom význam rozhodování zvolených se dá mnohdy srovnat s prací chirurga. Práce obou s sebou nese vysokou míru rizika, že jejich zásah bude nejen trvalý, ale i nevratný.
V minulosti jsem slýchala přímo od mnohých zastupitelů, že nemají na prostudování materiálů připravených na zasedání vůbec čas. Buď mají příliš mnoho své práce, osobní život jim zasahuje do volného času nebo prostě tématu nerozumí. Mnoho z nich šlo na zasedání zastupitelstva v podstatě nepřipravených. A přesto hlasovali ve všech projednávaných bodech. Rozhodli podle názoru svých kolegů ze strany, či podle názoru koalice, v lepších případech se hlasování zdrželi. Děje se tak dodnes, zastupitelé (ne všichni!) hlasují o věcech, o kterých vědí málo nebo nic a nijak je to netrápí.
Zkuste si otevřít materiály na zasedání zastupitelstva, zkuste si nastudovat všechny body tak, abyste s čistým svědomím mohli říct, že rozumíte tomu materiálu. Potom si k tomu nastudujte materiály některých výborů, komisí a další možné materiály na schůze spojené s výkonem dalších funkcí zastupitele. Zkusili jste si život zastupitele nanečisto.
Proč trvám na nastudování všech materiálů u jednotlivých zvolených individuálně? Protože o nich individuálně rozhodují. I jeden jediný hlas může rozhodnout u významných záležitostí ovlivňujících všechny obyvatele města, proto musí umět každý zastupitel rozumět tomu, o čem rozhoduje. Aspoň trochu rozumět.
A teď ty názory – názory na výkony zvolených, popis náplně práce, napřed politik ve výběru:
… Jako místostarosta jsem člen zastupitelstva i rady města Písku. Do dozorčích rad městem zřizovaných organizací jsem jmenován z pozice člena vedení města, což je standardní praxe, za kterou nepobírám žádnou odměnu. Jedná se o dozorové orgány, které se scházejí dvakrát až třikrát ročně, řeší účetnictví, ekonomiku a kontrolu organizace. Na všech jednáních městem zřízených organizací jsem byl účasten. Dále jsem krajským opozičním zastupitelem, kde se aktivně věnuji záležitostem týkajícím se i města Písku a jeho okolí.
V rámci své funkce krajského zastupitele působím také ve výborech Jihočeského kraje, stejně jako další zastupitelé z Písku a jiných částí kraje. Tyto výbory, jako je například Finanční a Hospodářský výbor, se scházejí online i fyzicky cca 1x měsíčně a často řeší otázky týkající se financování a hospodaření kraje. Mou jedinou plně uvolněnou a vykonávanou funkcí je pozice místostarosty města Písek. Práce mě baví, dělám maximum pro to, aby všechny povinnosti byly plněny zodpovědně s přidanou hodnotou. Tato práce rozhodně nekončí v 19 hodin večer a často zahrnuje i víkendy. …
Příklad politika, který nám popisuje svou práci v roli místostarosty města, krajského zastupitele, člena několika dozorčích rad a výborů jako práci, kterou lze zvládnout levou zadní. Popisuje, že párkrát do roka se někde sejde na dozorčí radě, i když „řeší účetnictví, ekonomiku a kontrolu organizace“, dle jeho popisu on dokáže zvládnout i při dalším vytížení funkcí „krajským opozičním zastupitelem, kde se aktivně věnuji záležitostem týkajícím se i města Písku a jeho okolí, ve výborech Jihočeského kraje – Finanční a Hospodářský výbor, se scházejí online i fyzicky cca 1x měsíčně a často řeší otázky týkající se financování a hospodaření kraje. “ Doplní sám sebe tím, že „jedinou plně uvolněnou a vykonávanou funkcí je pozice místostarosty města Písek. Práce mě baví, dělám maximum pro to, aby všechny povinnosti byly plněny zodpovědně s přidanou hodnotou.“
Pokud sám politik svou práci popíše jako procházku Růžovým sadem, pak se nelze divit voličům, že si jeho práci taky tak představují. Neberu politikovi jeho právo o sobě tvrdit, že vše zvládá na jedničku, je tu možnost, že tomu tak opravdu může být, ale na základě popisu práce zveřejněného politikem si dovolím pochybovat.
A teď názory voličů na výkony zvolených, na jejich náplň práce:
…. jakožto místostarosta samozřejmě i zastupitel. V dozorčích radách je z role vedení města, to je běžná praxe (a nenáleží za to odměna). Zároveň je krajský zastupitel, což může mít pro město velká pozitiva, protože je přímá spojka a také je to běžné – s tím, že je krajský zastupitel se pojí i jeho funkce ve výboru. Uvolněnou funkci, neboli funkci, které se plně věnuje – má jenom jednu a to jakožto místostarosta města Písek. …
… Místostarosta je automaticky radní a zastupitel. Má v gesci některé podniky, což je funkce neplacená, což plyne ze zákona o obcích nebo o zákona o střetu zájmů. Jednou za rok si sednout zkontrolovat výroční zprávu … to je funkce fakt jako kráva … Funkce krajského zastupitele – jednou za dva měsíce si sednout na krajské zastupitelstvo. práce ve výborech to samé. Vždyť tam má každý jinou práci. třeba všichni senátoři mají další práci, ale palcené, nikoliv tyhle neplacené. …
Vše zalité sluncem a pohodička. Nejde se potom nedivit, že voliči volí jak volí, že zvolení ke své práci přistupují jak přistupují, když ve společnosti panuje názor, že co politik, to Superman/ka, a že práce politika je třeba jednou za rok si někam sednout něco zkontrolovat.
Přitom by stačilo se na pár minut zamyslet a porovnat práci politika s prací vaší, porovnat si ty možnosti. Nebo ještě lépe, použijme příměr rodiny a poměrů v ní nastavených.
Volič je jako rodič, který posílá potomka do školy. I od potomka požaduje rodič nějakou práci. Podle rozvrhu hodin přidá dítěti kroužky do volného času. Jak ve škole, tak v kroužcích rodič požaduje po dítěti výkony. Učení nekončí po odchodu ze školy, pokračuje v domácím studiu. Rodič kontroluje dítě obvyklými frázemi typu – úkoly máš napsané? naučila ses na matiku, píšete písemku! a básničku už umíš? – a další podobné, tak se chová většina rodičů, nicméně jsou rodiče, kteří se s dítětem učí, vysvětlují, pomáhají. Ano, jsou mezi námi tací, kterým je jedno, jak si dítě vede ve škole, v kroužcích, jak a čím tráví volný čas. Je to tak, máme zodpovědné a nezodpovědné rodiče.
Stejné je to s politiky. Buď jejich práci jako jejich voliči kontrolujeme a chceme po nich spolupráci a plnohodnotné výkony, anebo se necháme ukolébat dojmem, že jejich práce je pro kohokoliv pohodička a lze ji vrstvit funkcemi donekonečna, protože se zvládá snadno. Ano, jsou mezi námi zodpovědní a nezodpovědní voliči.
Příměr práce chirurga jsem použila jako náhodný, jen pro představu, protože je o ní známo, že se zabývá i řezy totální, nevratné. Jestliže vám lékař uřízne orgán jen proto, že si například nenastudoval možnosti jeho léčby, je to průšvih, pro vás s doživotními následky. Právem po lékaři požadujete nějakou satisfakci. Pokud se ve svém hlasování v zásadní věci sekne politik pro vlastní neznalost tématu, nic se mu nestane, nikdo se po něm nedomáhá náhrady škody, ani odpovědnosti.
Před volbami je to jistě téma k zamyšlení. A i rozumím lidem, kteří nechodí volit, ne z lenosti, ale pro nadřazení politiky nad všechna ostatní povolání a politik je voličům prezentován přinejmenším jako ten Superman. Aspoň cestou do volební místnosti si to zkuste promyslet.
P.S. Všimla jsem si také odpovědi na dotaz k nějaké obyčejné, ryze provozní záležitosti, dejme tomu opravy chodníku. Jakože ta oprava je v plánu, ale rozhodnutí padne podle toho, jaká bude politická shoda. Fakt se to děje, na řešení záležitostí potřebných pro chod města se často nerozhoduje podle posouzení situace rozumem zvolených, ale podle politické shody na akci.
Z diskuze na