Přihlášení

Poplatek za odpady se nesníží, nabouralo by to rozpočet

11. 11. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (2) | Vaše názory

Na posledním zasedání zastupitelstva se projednávaly body, které se dotýkají financí obyvatel města. Jednak snížení koeficientu daně z nemovitostí, jako reakce na přijatou vyhlášku, je to daň vybíraná městem, ne státem. Jako další bod bylo schválení výše místních poplatků vybíraných městem na základě přijatých vyhlášek. O dani z nemovitosti se ještě bude hovořit, ale na poplatky podle vyhlášek města se nejspíš zapomene. Přitom by se vybírat nemusely.

   Poplatek za odpady podle usnesení zastupitelů zůstává ve stejné výši jako vloni, ačkoliv bylo veřejně avizováno jeho navýšení. Věřím, že po medializaci daně za nemovitosti se koalice do dalšího zdražování raději nepouští.

   Tisková zpráva města zmiňuje, jak se v jiných městech poplatek za odpady zvyšuje, opomíjí ovšem důležitý fakt, že v Písku lidé celkem slušně třídí odpad, takže zátěž skládkování je potom v jiných číslech (za poplatek Státnímu fondu životního prostředí) .

Příklad uvedený v tiskové zprávě – město Litvínov zdražilo z z 250 na 800 Kč. Porovnejte další, ovšem neuvedená čísla, odrážející poplatek skládkování.

Litvínov – Poloviční poplatek se týká dětí do 15 let věku a seniorů od 65 let. Zvýhodnění jim radnice poskytne automaticky.

- produkce směsného komunálního odpadu na osobu 198,2 kg/ rok

Příklad další – v Táboře jej zdražili ze 696 na 960 korun

Tábor - Od poplatku je osvobozena osoba: je mladší 3 let, je mladší 18 let a zároveň je držitelem průkazu ZTP/P, se po dobu 12 měsíců a déle nezdržuje na území České republiky, je k trvalému pobytu hlášena na ohlašovně Městského úřadu Tábor a prokazatelně se po dobu 12 měsíců a déle nezdržuje na území města Tábor,umístěna do dětského domova pro děti do 3 let věku, školského zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo školského zařízení pro preventivně výchovnou péči na základě rozhodnutí soudu nebo smlouvy, umístěna do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na základě rozhodnutí soudu, na žádost obecního úřadu obce s rozšířenou působností, zákonného zástupce dítěte nebo nezletilého, umístěna v domově pro osoby se zdravotním postižením, domově pro seniory, domově se zvláštním režimem nebo v chráněném bydlení; Úleva ve výši 396,- Kč se poskytuje: poplatníkům, kterým v daném roce nemůže být vyvážen komunální odpad pro překážku na straně firmy zajišťující svoz odpadu na území města Tábora, poplatníkům uvedeným v Čl. 2, odst. 1), písm. a), tj. poplatníkům přihlášeným k pobytu v Táboře, kteří studují v řádném studiu ve městech vzdálených 50 km a více od místa bydliště a kteří bydlí v místě studia po dobu trvání studia, poplatníkům uvedeným v Čl. 2, odst. 1), písm. a), tj. poplatníkům přihlášeným k pobytu v Táboře, od dovršení věku 80 let

- produkce směsného komunálního odpadu na osobu 237 kg/ rok

Písek - Od poplatku jsou osvobozeny například děti do tří let věku, a to až do konce kalendářního roku, kdy tří let dovrší, dále držitelé průkazu ZTP/P nebo osoby žijící v domovech pro seniory.

- produkce směsného komunálního odpadu na osobu 144,5 kg/ rok

 

   Jasně, za skládkování se platí podle váhy odpadu, takže města, kde lidé vytvoří víc odpadu si také víc zaplatí za skládkování.

Písek se proti 179,5 Kg/os v roce 2021 dostal na 144,5 kg/ os v roce 2022 a bylo by opravdu do nebe volající za tento počin zodpovědné obyvatele města trestat navýšením poplatku za odpad.

   Ale pozor, odměna se také nekoná, protože návrh na snížení poplatku na zasedání zastupitelstva o 100 Kč/ osoba tedy neprošel!

Zápis:

Bc. Černý – navrhuje u bodu 1) snížení poplatku za odpady o 100 Kč.

J. Soumar – nesouhlasí s návrhem, je to zásah do rozpočtu, město platí ročně 28 mil. Kč za odpady, na 1 občana vychází poplatek bez podpory města na 1.028 Kč, město dotuje odpady z více než 50%.

B. Černý – pro sociálně slabé je to velká úspora

Pro: Marek Anděl, Bc. Jiří Černý, MUDr. Karel Chytrý, JUDr. Josef Knot, Lukáš Nebes, MUDr. Michal Turek

Proti: Tomáš Freiberg, Ing. Petr Hladík, Mgr.Ing. Jiří Hořánek, doc.Ing. Martin Hrinko, Ing. Aleš Chalupa, Mgr. Miroslav Janovský, Josef Keclík, Martin Lanc, JUDr. Luboš Průša, MUDr. Michal Přibáň, Josef Soumar, Ing. Pavel Švejda, Ing.Arch. Petra Trambová

Zdrželo se: JUDr. Ing. Michal Čapek, Robin Mikušiak, Ing. Tomáš Posekaný, MUDr. Tomáš Váně, Karel Vodička

   Pro srovnání, skládku Vydlaby využívá i město Strakonice, kde se poplatek za odpady nevybírá a město platí za obyvatele i přesto, že nesplňují limit stanovený odpadovým hospodářstvím státu, tedy 180 kg/os, loni cca 202,2 kg/os a fakt by mi zajímalo, kolik platí za odpady z rozpočtu města Strakonice (Písek 28 mil.,liší se počtem obyvatel, ale to snad zvládnu přepočítat), že si takový luxus mohou dovolit a jejich rozpočet to zvládá (včetně MHD zdarma).

   Na tom samém zasedání zastupitelé schválili půjčku společnosti ZEVO ve výši 3 miliony Kč s tím, že až jednou získá spalovna kladné stanovisko EIA, budou peníze společnosti vyplaceny. V důsledku to znamená, že se částka 3 milionů stává zablokovanou v rozpočtu města na dobu neurčitou, to znamená, že město ty miliony nepotřebuje a není tím narušen rozpočet města. Kdyby příští rok obyvatelé města zaplatili o 100 Kč za odpadky města méně, náhle by to rozpočet narušilo. Co třeba to kompenzovat těmi blokovanými miliony? Odblokujte půjčku spalovně a 29 tisíc obyvatel města může dostat slevu 100 Kč na poplatek za odpady!

 

   Jsem velice zvědavá na návrh rozpočtu na příští rok. Jestliže nelze snížit poplatek za odpady o 100 Kč, že by to byl zásah do rozpočtu a přitom je třeba navýšit daň z nemovitosti, pak to bude jistě zajímavé čtení.

 

 

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=53272

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=53306

https://arnika.org/images/Odpady/Oskar/Výsledky_2023/Jck_Odpadovy_Oskar_2023.pdf


 

 

0
0

Diskuze k článku +

11. 11. 2023 (20:48)  –  Luděk Blaha

0
0

"Strakonice, kde se poplatek za odpady nevybírá… a jejich rozpočet to zvládá (včetně MHD zdarma)"

Strakonice jsou vůbec tak nějak divné město.
Jistě by bylo zajímavé vědět, kolik jim vydělá letní provoz venkovního koupaliště plaveckého areálu.
A kolik vydělal i písecký venkovní bazén v dobách, kdy tam bývala hlava na hlavě, než se zavřel zřejmě už nadobro. Poměrně unikátní brownfield uprostřed města, který v těch současných letních vedrech nemohou využívat už ani rodiče se svými caparty…

Odpovědět

11. 11. 2023 (21:10)  –  Michaela Šťastná

0
0

Poměrně udržovaný brownfield uprostřed města, kolik stojí každoroční údržba zeleně kolem našeho bazénu pro nikoho? Nebo proč probíhá tak intenzivně, když veřejnosti nejsou prostory přístupné … ale co už, ještě tam nechat vyšší trávu, to tak, jak by to na fotkách turistů vypadalo!

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.