Přihlášení

Písek se představil v Deggendorfu

2. 5. 2012 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (0) | Vaše názory

foto Rudi Weber

„Písek je nádherné město, které se vyplatí navštívit. Máme radost, že se brzy stane naším partnerským městem.“ Takto uvádí svůj článek v deníku „Deggendorfer Zeitung“ historik prof. Lutz-Dieter Behrendt, který v Písku před měsícem vystoupil s přednáškou o bavorském městě Deggendorf a jeho vazbách k Čechám. Současně dodává, že stejný pocit si odnášelo i početné publikum reciproční přednášky PhDr. Jiřího Práška o Písku, která se konala 18. dubna 2012 ve skvostném historickém sále deggendorfské Staré radnice.

Nečekaně velký zájem deggendorfské veřejnosti o Písek překvapil i samotné pořadatele, kteří museli do sálu urychleně doplňovat židle. 3. starosta Deggendorfu Christian Moser uvedl program osobní výpovědí o svém vztahu k Písku a vyzval přítomné, aby se připojili ke stovkám deggendorfských obyvatel, kteří přijedou do Písku 10. června 2012 stvrdit společné partnerství. „Bohatý obrazový materiál, který ředitel Prácheňského muzea v Písku podrobně komentoval, vytvořil plastický obraz pozoruhodného města a jeho uměleckého a historického bohatství. Vedle skvostných staveb zapůsobila na posluchače také existence dochované synagogy a snaha o její citlivou revitalizaci, stejně jako láskyplný a hrdý vztah k význačným historickým osobnostem města“, informuje další deník „Donauanzeiger“. Na trpělivé a zvídavé posluchače čekala po vydatné porci historických informací ještě sladká tečka v podobě čerstvých českých koláčů. Podle postřehu redaktora deníku Donauanzeiger koláče jasně naznačují, že Písek ukrývá i mnoho dalších smyslových prožitků, které bude teprve třeba objevit.

Pořádající Společnost pro česko-německou spolupráci Písek připravila za podpory Města Písek a Česko-německého fondu budoucnosti kromě vlastních přednášek také dvě pracovní setkání ředitele Prácheňského muzea v Písku, PhDr. Jiřího Práška, a ředitelky Muzeí města Deggendorf, Mgr. Birgitty Petschek-Sommer. Za velmi srdečné a přátelské atmosféry se uskutečnila řada exkurzí, výměna zkušeností v oblasti muzejní pedagogiky a plánování budoucích výměnných výstav. Deggendorfská muzea začala již v polovině osmdesátých let s prvními programy pro rozšiřování školní výuky s důrazem na místní tradiční řemesla. Postupně se podařilo vybudovat několik řemeslných dílen a rozšířit nabídku natolik, že dnes patří k nejvíce vyhledávaným v regionu. Školní třídy i rodiny přicházejí do muzea, aby si vyzkoušely pravěké nástroje, zahrály středověké divadlo, poznaly práci středověkých písařů, koželuhů, truhlářů, nahlédly do tiskařského řemesla, do praxe lékárníků a hokynářů, nebo si jenom vlastnoručně vyrobily svíčku či přívěšek. Největší oblibě se v posledních letech těší dětské oslavy narozenin v muzeu, jejichž součástí je vždy práce v dílně a děti si domů odnáší vlastní výrobky.
 

za Společnost pro česko-německou spolupráci Písek, o.s.

Mgr. Magdalena Myslivcová

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.