Přihlášení

Pátrací akce neděle 14.11.

15. 11. 2010 | Lukáš Nebes | Diskuze (0) | Vaše názory

patrani

Z pátrací akce - Rokycansko

Po dotazech přátel a známých jsem se rozhodl přinést takové vyprávění, jak vlastně funguje pátrání po pohřešovaných osobách. Pokusím se tedy přiblížit jednu z vyhledávacích akcí, ze které se v neděli vrátil náš sbor.

V pátek přišla výzva od kolegy ze Search and Rescue teamu, který sdružuje především záchranářské pejsky a jejich majitele – kynology (psovody). Výzva obsahovala informace o pohřešované osobě, lokalitu, ve které se bude pátrat a čas srazu (neděle ráno).
Podle zákona se pátráním po pohřešovaných osobách zabývá Policie ČR. Ta v prvních dnech nasadí do pátrání své psovody, vrtulník s termovizní a samotné příslušníky. Policie se s žádostí o pomoc na dobrovolníky obrátit může a nebo nemusí. Například při nedávném pátrání v Hrádku nad Nisou důstojník Policie dobrovolníky přizval. Tam v noci pátral vrtulník a desítky policistů – bez výsledku a tak ráno na místo vyrazili kynologové a další dobrovolníci z celé republiky. Ráno začalo pátrání v 8.00 a pohřešované dítko bylo kolem třetí odpoledne nalezeno záchranářským pejskem.
Jsou však případy, kde je nasazení dobrovolníků nevhodné. Ať kvůli vyšetřování, tak kvůli množství soukromých pozemků. Ideální se jeví kombinace záchranářů s policisty.

Po páteční výzvě jsem rozeslal členům sboru a jednotky sms zprávu. Volnou neděli mělo nakonec 7 členů ochotných vyjet. Kvůli kapacitě auta a finančním prostředkům jsem obratem nabídl 5 osob. Nabídka byla potvrzena. Upřesňující informace již obsahuje GPS souřadnice místa srazu a přesný čas.
V neděli se tak v 6.30 ráno scházíme na stanici. Cesta trvá něco přes hodinu a v osm jsme na místě. Na poradě je vysvětleno, že Policie plošné pátrání již neprovádí, protože nemají žádnou stopu. S žádostí o pomoc se na dobrovolníky obrátila nešťastná rodina. Společně s rodinou byla také vytipována oblast mezi bydlištěm a chatou hledané osoby. Jedná se o lesy s množstvím cest a cyklostezek.
Pan V.D. rok narození 1949 byl vyznavačem cyklistiky a turistiky, spolu s ním beze stopy zmizelo i kolo olivovězelené barvy. Všichni dostáváme do ruky dokument, na jedné straně je popis nezvěstného i jeho kola + fotografie, na straně druhé mapa lesů rozdělena do osmi úseků. Na místě pomáhají tři sbory hasičů, Vodní záchranná služba a více než desítka kynologů z Plzeňska, Prahy, Pardubicka a Ústecka.
Náš sbor má starost úsek 1 a 2 a následně pak 7. Každá skupina dostane svého kynologa. Pejsek jde vždy jako první, v případě nálezů „vyštěkává“. K nálezu pak první míří psovod a následně někdo z hasičů. Každý psovod a hasič má u sebe lékárničku s vybavením pro případnou první pomoc. Spolu s námi ve skupině pátrají i tři dobrovolníci, známi rodiny pohřešovaného. Prostor se prohledává většinou pomocí rojnice. Tentokrát byla rojnice vedena podél cest, aby pokryla oblast 50 metrů na každou stranu od cest. Tento způsob je volen vzhledem k tomu, že pán je dospělí a navíc jel na kole, je tedy spíše podezření, že mohl upadnout, nebo ho mohl někdo srazit. Dobrovolník, který je nejblíže k cestě pak zastavuje kolem jdoucí i jedoucí, ukazuje fotografii a žádá, aby v případě nálezu něčeho podezřelého volali na linu 158. V jiných případech se může i metr po metru prohledávat celá oblast. Jako například při pátrání po Aničce. U dětí je totiž riziko, že se mohou někde ukrýt, nebo je bohužel může někdo i pohodit. Vzpomínám, když jsme při pátrání po Aničce všichni instinktivně opatrně našlapovali, neboť jeden ze senzibilů tvrdil, že Anička je pod nějakým prknem a listím.
Za neděli bylo kompletně prohledáno 12 km2 lesů a cest ve 4 pátracích skupinách. Pátrání ukončujeme se soumrakem. Po dohodě s rodinou se v noci pátrat nebude.
Pátrání v noci se dělá převážně u případů s nebezpečím z prodlení. Tam, kde je indicie, že by mohla pohřešovaná osoba být naživu a potřebovala tak akutně pomoc.
Když jede na pátrání, vždycky doufáte v dobrý konec. Cestou tam i zpátky se vám hlavou honí myšlenky, co se mohlo stát, kde může být, jestli je v pořádku i jak se asi cítí příbuzní. V průběhu pátrání si pak říkáte, že důležité je hlavně najít. Protože nejhorší je pro všechny příbuzné právě ta nejistota. 
Pátrání po osobách pokračuje vždycky i po ukončení plošného vyhledávání. Ministerstvo vnitra má na svých stránkách informace o všech pohřešovaných osobách.
Další informace najdete na internetu.

Mohlo by Vás zajímat :
SaR ČR : http://www.portal.sarsystem.cz/

 

L.N.
www.zachranari-pisek.com


 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.