Přihlášení

PaRo, hlasovat lze do konce prosince

14. 12. 2021 | Michaela Šťastná | Diskuze (4) | Vaše názory

Krátká informace k participativnímu rozpočtu města – PaRo. Letos byl program zahájen až v létě a přesto se sešlo dost návrhů projektů od občanů. Já to tedy vnímám jako úspěšný počin opozice, která s návrhem na zařazení PaRo do rozpočtu města přišla. Do konce prosince mohou občané ještě hlasovat pro přihlášené návrhy projektů a vybrané projekty s dostatečným počtem hlasů a splnění podmínek PaRo budou v příštím roce zrealizovány městem.

   O tom, že je zájem občanů i o hlasování o projektech svědčí dnes zveřejněný dotaz na webu města:

Lucie (Neregistrovaný) 9.12.2021 11:26:53 Dotazy občanů > Paro (č. 2228766)

 

Dobrý den musím říct že jsem byla mile překvapena o projektu paro.Že chce město Písek zapojit občany o zlepšení Písku a okolí.Skvěla,a přehledná dokumentace projektu,foto,ceny,vše co je třeba vědět.Ale velké mínus co se týká informovanosti občanů že mají možnost se na tom podílet a hlasovat.Proč neuděláte letáky nebo plakáty aby o tom věděli všichni občané že můžou hlasovat.A další věc je hlasování.Zaregistrujete se a přijde Vám e-mail že máte dojít na podatelnu aby jste mohli hlasovat.Proč když už máte údaje.Proč tak složité.Nemam kdy dojít na podatelnu k ověření a tím pádem nemohu hlasovat.Tak že to pak není o občanech ale jen o lidech kteří o tom ví a pak to není fér.

 

Odpověď-Petra Měšťanová, DiS. (Diskuzní fórum) 14.12.2021 11:19:33 Paro (č. 2228876)

Dobrý den,

informace o participativním rozpočtu byly zveřejňovány ve zpravodaji města, na jeho facebookovém profilu i webových stránkách, upoutávka na něj se objevovala také na internetu v podobě PPC kampaně. Propagace formou letáků je poměrně drahá a její efekt není příliš velký, proto se k ní nepřistoupilo. Registrace pouze prostřednictvím e-mailu není možná, protože z něj nelze ověřit, že jste občankou Písku, což je součástí pravidel participativního rozpočtu. Můžete však využít e-Identitu, nutnost návštěvy podatelny městského úřadu tím odpadá.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí

 

 

   Je fakt, že některé informace je třeba opakovat, než se stanou běžnou záležitostí, protože ne vždy si zájemce o hlasování přečte tu kterou zveřejněnou zprávu, PaRo u nás funguje teprve druhým rokem, a je to záležitost, která si osvětu u občanů zaslouží.

   Vzhledem k tomu, kolik je přihlášeno projektů, vzhledem k zájmu občanů o hlasování, se domnívám, že zařazení PaRo do rozpočtu města je občany vnímáno kladně, počet projektů to určitě potvrzuje, jsem proto velice zklamaná tím, že pro příští rok není PaRo v rozpočtu města. Do rozpočtu města byla zařazena pouze částka na realizaci projektů z letošního roku a PaRo po dvou úspěšných letech příští rok nebude.

Na zasedání ZM při schvalování rozpočtu města se k položce PaRo nikdo ze zastupitelů nevyjádřil.

0
0

Diskuze k článku +

17. 12. 2021 (11:03)  –  Ondřej Medek

0
0

PaRo Zlepšení kvality dětských hřišť ve městě Písek https://www.paropisek.cz/projekty/zlepseni-kvality-detskych-hrist-ve-meste-pisek.html je smutným odrazem hospodaření města Písku. Staví se hřiště na Živci, ale stará hřiště se neopravují. A co až se i to hřiště na Živci rozbije? Postavíme někde nové, nebo někdo bude muset udělat PaRo projekt na opravu?

Odpovědět

17. 12. 2021 (11:44)  –  Pavel Šebelle

0
0

Na Hradišti v lese se také udělala spousta prolézaček a nová stezka Bosou nohou.

Úředníci města tvrdí, to se udělalo zadarmo za dotace.

Ti lidé si vůbec neuvědomují, že velké peníze bude stát údržba těchto dřevěných prvků, třeba jenom natírání, nemluvě o obnově. Ale nejspíš se to nechá rozpadnout a za dotace se zas vybuduje něco nového, něco co vlastně vůbec nepotřebujeme a co využívá minimum lidí, ale je to přece "zdarma".

Odpovědět

17. 12. 2021 (14:03)  –  Michaela Šťastná

0
0

Úplně souhlasím s oběma názory, a i když je to bezva projekt, můj hlas nedostane, pro podobné účely suplování nemá PaRo sloužit. Stejně tomu bylo loni, když paní navrhovala zachycení dešťové vody z budovy města a místostarosta jí odpověděl, ať si to podá do PaRo! Tam tyhle věci nepatří, tohle má řešit město.


U všech novinek města není zpracována úvaha o následné údržbě, kterou bude zatížen rozpočet města a nikdo se na to při schvalování ani neptá. U hřiště na Živci bylo komické, že si město jeho stavbu vymyslelo, údržbu chtělo po nájemci chaty Živec a když to neklaplo, tak mají hřiště na starost Lesy, stejně jako by měly na starost lunapark U Vodáka! Jako by neměly své vlastní práce dost!


Výmluvy na dotace jsou při konečném účtování zcela liché, ale od zveřejnění projektu do jeho dokončení lidé ztratí zájem o to, kolik kdo dal peněz celkem a na to se spoléhá.

Přestavba internátu v Sovově ulici byla vypočtena asi na 80 milionů, dotace bude činit také tolik a cena se vyšplhala tedy na 180 milionů. Celá dotace padne na navýšení ceny, ještě předtím, než se začalo.

Jinde k navýšení dojde vícepracemi, na povodňovou zeď se uzavřela trojsmlouva pod dotací, kterou se zlevnila stavba z plánových milionů na polovinu a místo jásotu po kolaudaci stavby a převzetí díla(!!!!!) došlo k vyúčtování a pod jinou smlouvou se ty ušetřené peníze přece jen podařilo vyplatit zhotoviteli, takže se ve výsledku zaplatilo jednou tolik.


Proč to píšu, nic není zadarmo, ani za použití dotací, a navíc těmito stavbami narůstá nárok do budoucích rozpočtů na údržbu.

Odpovědět

16. 4. 2022 (20:48)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Jestli se nepletu, finální hlasování včera skončilo. Pokud koukám dobře, všechny postupující projekty přes finální hlasování prošly a finančně by to mohlo vyjít.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.