Otesánek má konkurenci – lyžařský svah v Písku
Ačkoliv je delší dobu těžké sehnat nájemce do některých městem spravovaných objektů, přesto se dál pokračuje v investicích do projektů, které se nedaří provozovat. Momentálně se hledá nájemce do prostoru, který po léta sloužil jako restaurace u radnice. Další vyhlášené výběrové řízení obsahuje vše vypovídající podmínku města ohledně nájemného, město požaduje nájem ve výši 1 Kč za rok. Poněkud zoufalé, že?
Podobně je na tom s pronájmem lyžařský svah. Momentálně je vypsáno podruhé výběrové řízení na nájemce a provozovatele svahu, který je od loňska zavřený a k nepoužití. Veškeré investice do přestavby svahu na lyžování na sněhu jsou prakticky dva roky nevyužívány, ale všichni jsme byli přesvědčováni, že jedině lyžování na sněhu a investice cca 15 milionů Kč je jediné možné řešení, jediné nejlepší řešení, jediné správné řešení, a je to pro lidi a hlavně pro děti!
Přesto, že to nevyšlo, a jsem si jistá, že nikdy nevyjde, se jede dál na plné pecky, vedení města nemá žádnou sebereflexi u nezdařených akcí, proto rada města projednávala ve čtvrtek tento materiál:
Důvodová zpráva:
Krajský úřad Jihočeského kraje dne 16. 12. 2022 schválil vyhlášení Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora sportovní infrastruktury.
Hlavním záměrem dotačního programu je podpora rozvoje a obnovy sportovních zařízení na území Jihočeského kraje za účelem zvyšování jejich kvality a využívání sportovními oddíly, kluby i veřejností.
V současné době je pro rok 2023 alokováno 30 mil. Kč. Pro opatření č. 1 Rekonstrukce a opravy sportovišť je stanoveno 20 mil. Kč. Z dotačního programu lze poskytnout investiční dotaci na akci až do výše 80 % celkových nákladů investiční akce, maximálně však do výše 5 milionů Kč. Žádosti lze předkládat od 31.1.2023.
Město Písek má v současné době připraven projekt, který svým zaměřením odpovídá zadání dotačního programu. Jedná se o projekt „Lyžařský svah, Písek“.
Záměrem předkládaného projektu je výměna stávajícího povrchu, který již zcela dosloužil a nahradit ho za umělý povrch zn. Neveplast NP30 (referenční výrobek). Vlastnosti nově navrhovaného umělého povrchu splňují kritéria pro celoroční využívání lyžařského svahu pro alpské lyžování. Pokládka může proběhnout i jen na části svahu (včetně prostoru vleku), dle finančních možností objednatele.
Dle průzkumu trhu, který byl realizován pro potřeby žádosti o dotaci, je určena délka pro svah velikosti 91 x 15 m (z celkových 220 x 15m) včetně dráhy vleku 91 x 1 m (z celkového 220 x 1m). Dle sdělení finančního odboru si Město Písek bude na akci nárokovat odpočet DPH, budeme tedy žádat o dotaci bez DPH.
Celkové náklady bez DPH: 4.972.005,- Kč
Požadovaná dotace ve výši 80%: 3.977.604,- Kč
Vlastní podíl spolufinancování ve výši 20%: 994.401,- Kč
Modernizovaný svah bude následně sloužit jak veřejnosti, tak i sportovním oddílům včetně místního Skiklubu Písek, z.s.. Dle sdělení Svazu lyžařů ČR lze očekávat, že v okamžiku, kdy bude svah modernizován, bude svaz upřednostňovat tréninky členů Svazu lyžařů na píseckém svahu.
Doporučení zpracovatele:
Vzhledem ke skutečnosti, že se podařilo po dlouhé době najít vhodný dotační titul pro modernizaci povrchu lyžařského svahu, tak přestože nebude provedena výměna celé plochy svahu, zpracovatelé podání žádosti o dotaci doporučují – usnesení 1a) schvaluje.
Vztah k rozpočtu:
V případě přiznání dotace bude příslušná finanční částka na realizaci nového umělého
povrchu nárokována do rozpočtu města pro rok 2023, formou rozpočtové změny ve výši
celého projektu. Dotaci město Písek obdrží v průběhu roku 2023.
Jednou jsem byla přítomna situaci, kdy se při vaření spálil guláš. Kuchařka tehdy na „záchranu“ guláše vyplývala mnoho dalších surovin, aby se ten původní spálený pokrm nemusel vyhodit. Surovin bylo přidáno tolik, že by se z nich dal uvařit náhradní pokrm za guláš. Nakonec se i „vylepšený“ guláš vyhodil, nedal se jíst, veškerá snaha, zmařené suroviny a promarněný čas přišli naprosto vniveč.
Naprosto stejně vnímám investice do lyžařského svahu. Sportoviště se bude nekonečně dlouho vylepšovat z peněz města i přes to, že nemá provozovatele. Nepochopitelné, neuvěřitelné, nekončící čerpání ze zlaté žíly, i kdyby s dotací, i to jsou peníze z podobné pokladny. A nakonec ….
Víte, na dotace úplně nevěřím, ale dovedu si představit čerpání dotací z uvedeného programu minimálně na dvě jiná sportoviště ve městě, jenže to by se nesměly tlačit projekty zvolených, či koaličně podepsaných. Na vyhlídku do příštích let se začíná mračit obloha.
Materiály města https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=48716
Související článek http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/dalsi-milionove-investice-do-zavreneho-lyzarskeho-svahu
Diskuze k článku
"Co bude s objektem mezi Velkým náměstím a parkem? Podchod opraví, domy prodají"
Písecký deník, pátek 28. ledna 2023
"Město Písek prodá domy mezi Velkým náměstím a Palackého sady, které loni za třicet milionů vykoupilo kvůli zachování podchodu."
A za kolik ty domy prodá? Alespoň za stejné peníze?
Celou debatu jsem nesledovala, nicméně víc infa je zde –--- https://www.jcted.cz/pisecke-postrehy/71153-co-s-domy-na-namesti-opravit-a-pruchod-a-prodat-rozhodli-zastupitele/ – Místostarosta Josef Soumar (Piráti) řekl, že idea je prodej za 30 milionů. –----
Idea ovšem zůstává ideou.
"Idea ovšem zůstává ideou."
Idealismus s sebou nese nemalou míru naděje.
V každém případě jsem zvědav, tedy pokud by k tomu došlo, na případné zdůvodnění, proč se uvedené a na náklady města z byť malé části opravené objekty musejí prodat pod nákupní cenou.
Otázka nákupu domů už také zazněla – město nakoupilo zcela podle požadavků prodávajícího.
Není to poprvé, kdy město nakoupí za cenu, kterou si určil majitel nemovitosti, a zdůvodní si nákup za takovou cenu.
Někdy je to kvůli tomu, že hned zítra město přijde o možnost nemovitost koupit, někdy kvůli prostorům, o které jinak nenávratně přijde, pokaždé je to zastupitelům předloženo s nějakou tou naléhavostí, aby rozhodli pod tlakem a ihned, aby nebyl čas na další vymýšlení řešení
A zastupitelé na tuto hru přistupují.
V tomhle případě všichni zastupitelé chtějí zachovat průchod do města. Fajn, sama ho používám.
Nicméně neberu odůvodnění k nákupu, které znělo, že městu se nedaří s majiteli nemovitostí uzavřít věcné břemeno na průchod a protože jsou nyní nemovitosti na prodej, tak hrozí, že s novým majitelem domů zanikne průchod.
Tomu říkám vydírání. Majitelé nemovitostí nesouhlasí s věcným břemenem několik let. Nakonec hodlají domy prodat a město je na první dobrou koupí za cenu, která neodpovídá odhadu, ale určili si majitelé domů. Tomu říkám taktika!
Žádné starosti se sháněním kupců, smlouvání o ceně, opravy domů nebo průchodu, o všechno se postaralo město!
Město zamítá mnoho žádostí na různé věci, i když jsou žadatelé daleko slušnější občané.
V případě výkupu těchto domů se jednalo o občany, kteří nechtěli roky vyhovět městu s uzavřením věcného břemene na průchod, tedy město má s nimi potíže a město jim přesto vyjde ve všech požadavcích 100% vstříc!
Krása nesmírná.
Ve Španělsku na to jdou trochu jinak:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fotky-snih-uz-proste-neni-spanele-meni-lyzarske-stredisko-v-narodni-park-225319