Nově zavedená údržba zeleně se letos nevydařila
Začátkem června se začalo projevovat letní počasí horkem a nedostatkem srážek, což znamenalo například i to, že okraje trávníků začaly viditelně prosychat do hněda, i když zelená barva trávníků za těmi okraji se snažila ještě léto oklamat. A ačkoliv mám pochopení pro složitost systému sečení všech zelených ploch po celém městě, vždy v červnu ovlivní stav trávníků úprava města i sečením „na krásu“, protože jsou slavnosti. Letos tomu nebylo jinak, do slavností bylo posečeno všude nakrátko. Nemáme tím pádem letos město zelené už od začátku léta. Jistě, počasí nedostatkem srážek způsobí usychání zeleně, ale to přece souvisí, neposečený trávník prosychá pomaleji, ostatně to dokazují letní zelené trávníky let minulých, podobně na srážky skromných. To co se podařilo zahradníkům v letech předchozích, i přes sucha a vedra, to se letos zastavilo na červnovém datu.
Po slavnostech už zeleň města nezachránily ani ostrůvky odolávajícího jetele v trávnících, došlo k tomu, co začátek června naznačil, slunce vysušilo a spálilo posečené trávníky po celém městě. A prázdniny vstoupily do rezatých prášících trávníků. Velká škoda, po několika zelených letních měsících minulých let je snad i prohra u nového trendu údržby zeleně.
A bez té svěží zelené barvy mám pocit, jakoby bylo vše špinavější, město mi připadá víc zaprášené, což je vidět nejen na zaparkovaných autech. Ono nejde jen o ten vizuální vjem, spálená tráva se ne vždy znovu vzpamatuje a tak kondice trávníků je v příštím roce o to víc náchylnější opakovat stejný scénář.
Dejme tomu, že se trávníky zase nějak vzpamatují, třeba až začne pršet, třeba až po zimě. Horší je stav dřevin a stromů, které ač se snaží přežívat v důsledku nedostatku vody několik posledních let, začínají hynout také. Nejen stromky mladé z nové výsadby, ale i vzrostlé stromy projevují známky chřadnutí. U stromů je to jednoznačně o nedostatku vody, další vlivy jen podporují chřadnutí.
Navzdory veškeré poskytované péči o zeleň města u stromů v období letních veder prostřednictvím zálivky nebo vodních vaků, zůstává nedostatečné zadržování vody na místě srážek hlavním důvodem sucha ve městě. Na rozdíl od trávníků je u stromů takový stav většinou nevratný, strom se už nedokáže vzpamatovat, obzvlášť v městských podmínkách, a zahyne.
Prozatím se neprovádí žádná plošná opatření k nápravě, a nemusí se jednat o tak radikální zásah jako u stromu v Palackého sadech. Existuje mnoho drobných, poměrně levných zásahů jak do trávníků, tak do bezprostřední blízkosti stromů, která podpoří zasakování srážkové vody v místě, tím vytvoří podmínky pro perspektivní růst zeleně. Některá z takových opatření obsahuje i dokument PUM a PUZ, a přestože ta opatření lze považovat za běžnou údržbu zeleně v intravilánu měst, jejich realizace není prioritou vedení města.
Letos sekačky nejspíš už do města nevyjedou, přes léto určitě ne. A protože správce zeleně města dokázal zeleň udržet v dobrém stavu po celé vegetační období přinejmenším v několika posledních letech, považuji dnešní stav trávníků za chybu správce zeleně bez ohledu na vliv nedostatku srážek posledního měsíce, protože trávníky do června prokazatelně prosperovaly. Netroufám si radit odborníkům, ale možná ušetřené peníze za nesečení by stály za to investovat do průběžné revize hynoucích stromů a případné rozšíření zálivky tam, kde to sice není podmínkou povinné péče po výsadbě, ale přesto to může zachránit polo vzrostlý strom.
A je mi tohoto stavu zeleně města líto. Je mi to líto nejen proto, že se stala chyba v údržbě zeleně, je mi líto těch trávníků, které tím šokem zase utrpí, je mi velice líto hmyzu a ptáků, kteří trpí hladem jak ze dne na den přišli o zdroj potravy, a nakonec je mi líto nás, lidí, protože není třeba se odvolávat na studie a různé statě výzkumů, jednoznačně je nám všem líp na duši při pohledu na zelené trávníky, a je jedno jestli koukáme ze zahrádky hospody nebo z okna paneláku. I zelená barva patří do vnímání příznivého životního prostředí, prosperující trávníky pomáhají snížit prašnost a okolní teplotu a každý udržovaný vzrostlý strom rozhodně přináší do prostředí města víc užitku, než poměrně nákladně uměle tvořený dojem pestrého prostředí u závěsných květináčů hýřící barvami.
Jsem zvědavá na podzim, kdy dojde k rekapitulaci letních škod.
Na obrázku stav zeleně 15.7., především Na Výstavišti se jedná o městské pozemky.
P.S. Sečení travnatých ploch dočasně pozastaveno
Sečení travnatých ploch dočasně pozastaveno Městské služby Písek s.r.o. z důvodu aktuálních klimatických podmínek dočasně pozastavují sečení trávy na parkové , sídlištní i veřejné zeleni…
V Písku jsou v současné době travnaté plochy stále ještě v dobré kondici. Plochy jsou zelené, ty vybrané plné květů a tento stav bychom rádi i přes momentální klimatické podmínky udrželi. Proto jsme přistoupili k rozhodnutí, sečení trávy dočasně pozastavit. Pracovníci obsluhující sekačky i křovinořezy se tak mouhou více věnovat okrajovým částem města a cyklostezkám, kde především v jejich lesních úsecích budou provádět vysečení krajnic i ořez větví a vyrůstajícíh dřevin zasahujících do profilů cyklostezek. V případě nástupu pro růst trávy příznivějšího počasí, budeme v úpravě travnatých ploch ve městě opět pokračovat.
Autor: icon Tomáš Gareis
Vydáno: 19.7.2022 7:09
--------
Restart sečení travnatých ploch
Restart sečení travnatých ploch Městské služby Písek s.r.o. opět sečou a odklízejí trávu ve městě…
Vzhledem k aktuálnímu počasí a stavu některých travnatých ploch jsme se rozhodli obnovit sečení sídlištní a parkové zeleně. Tráva i přes suché a parné období zůstala zelená, čehož jsme chtěli opatřením pozastavit sečení trávy dosáhnout. Nyní je potřeba nenechat vysemenit odolné plevele a tak bude většina ploch nejdříve na sídlištích Jih a Dr.M. Horákové přesečena. Poté budeme pokračovat i v dalších lokalitách města.
Autor: icon Tomáš Gareis
Vydáno: 8.8.2022 6:19
Diskuze k článku
Prvně je třeba připomenou, že letošní jaro bylo celkem deštivé, takže zhruba do toho června nic nevyžadovalo přílišnou péči.
S tím sekáním trávy na veřejných prostranstvích je to dvojsečné. Když se neseče, lidi nadávají, že je vysoká. Když se seče a následně uschne, nadávají zase ti druzí. Sám jsem na přerostlou trávu kolem domu letos vyrazil poprvé až někdy v červnu, přičemž jsem bezpečně trefil poslední den, kdy pršelo, takže mimo stinná místa tu teď máme Saharu také. Ptáci, vosy, včely mají k dispozici přezrálé třešně, slimáci celý skleník a další hmyz si lebedí na kompostu. A nějaká housenka skoro zlikvidovala letité buxusy. Zatím jsme jí sice zahnali, ale našla útočiště o pár zahrad vedle…
Já nechodím po celém městě, ale na začátku června začaly trávníky od obrubníků prosychat a u nás se síklo den před slavnostmi a to byl taky ten den zlomu ze zelené do hnědé.
Vliv počasí nevylučuji, ale asi taky nejste kovaný zahradník, ne?
Veřejná prostranství, to je dosud nekomunikovaná scéna města. Jinou péči potřebují parky, jinou trávníky na sídlišti, je jasné, že tohle téma není černobílé. Ale existují způsoby, jak se s tím vypořádat, jen je třeba ta osvěta, která tu hrubě schází dlouhá léta.
Ačkoliv nepatřím k těm, co ke všemu vyžadují výzkumy a názory vědců, v případě lidí, kteří úplně nechápou principy přírody, je třeba použít k vysvětlení i tuhle cestu, aby pochopili, že anglické trávníky prosperují v anglickém podnebí a my si holt dovolíme vyšší trávu (pro ochranu životního prostředí především a nezvyšování nákladů na údržbu zeleně)
Je drobet rozdíl života hmyzu na zahradě a na sídlišti, motýlové nebo zvonek zelený třešně nežerou, kompost tu ti další nenajdou, a já psala hlavně o tom prostředí sídliště.