Léto, čas prázdnin – ale také zeleně, hmyzu a netopýrů…
Původně byl tento příspěvek určen pouze do tištěného časopisu Písecký svět, sem na web neměl přijít. Jenžeže. Dneska jsem si přečetla aktualitku na webu města, která tak nějak s tímto příspěvkem souvisící obsahem textu. Hele, jestli je to nějaká hra k pobavení se, tak hraju. A jsem zvědavá na výsledky, já je stoprocentně zveřejním. Takže napřed ten příspěvek a hned pod ním ta aktualitka.
Červenec, ovšem čas prázdnin a dovolených nezastaví běžný život města. A příroda, ta si jede podle sebe celý rok, tedy i v létě. Jen člověk si neustále něco přizpůsobuje, upravuje, aby nakonec zjistil, že to bylo dávno (a dokonale) vymyšleno. Letos vyšlo udržet městské trávníky v zeleném stavu a je to opravdu hodně znát na prostředí celého města.
V červenci život některých tvorů vrcholí. Takový motýl už neroste a jeho cílem je se rozmnožit. K obživě mu postačí nektar z květů. Trávníky ve městě jsou tou dobou sestřiženy tak, že na nich téměř nic kvést nemůže, a říkejte motýlovi kdesi ve městě, že najde v centru záhony, ať tam odletí. Existuje i motýlí keř, nenáročná rostlina, říká se jí letní šeřík, protože květenství jsou šeříku dost podobná, do města se hodí. Jenže zrovinka v době jejího květu prochází městem četa zahradníků ořezávajících keře. Nastoupí na začátku ulice a ořežou všechny keře, kvete nekvete, nazdar.
Dobrá, motýli a hmyz snad najdou potravu jinde. Ovšem některé keře již odkvetly a třeba tvoří plody, kterými by se mohl také někdo živit. Tahle možnost letním ořezem keřů až na kmínky padá. Zároveň padá ochrana před prachem, protože obrostlý keř se po zásahu čety střihačů stává pouhou průhlednou změtí holých větví a nezachytí ani zbla.
Keře však mívají i jiný význam, například v nich bydlí ptáci. Jejich hnízda jsou zničena buď přímo řezem nebo v důsledku ořezu keřů. V červenci určitě hnízdí v keřích ve městě kosi. Ačkoliv je všeobecně známo, že od dubna přinejmenším do srpna (v Irsku je k tomu dokonce zákon), není ořezání keřů vhodné, u nás to neplatí. Jasně, zahrada privátní, kde si majitel keře prostřihává po centimetrech každý měsíc nůžkami je zcela někde jinde, než to co vidíme po zásahu křovinořezu ve městě, kde se keře ořežou jednotně v jednom termínu.
Ochrana fauny města pokulhává dlouhodobě. Nejde jen o nějaký módní trend, jde o přirozené soužití člověka s jinými tvory. A že jsme zrovna ve městě není žádný argument, i město je součástí přírody, nejedná se o izolovaný svět bez pravidel. Pítka pro faunu města neumísťujeme, krmítka jakbysmet a budky se stávají pouze reklamním materiálem u některých akcích. O ochraně rorýsů při zateplování budov se hovoří, nesleduji všechny zateplené objekty ve městě, ale vletové otvory pro rorýse a netopýry na mnohých přesto i dnes chybí.
Jak vypadají keře ve městě nemá cenu komentovat. Je těžké najít promyšleně udržovaný živý plot, jsou tu drobné výjimky. Většina keřů ve městě je tvarována podle možností toho, kdo zrovna drží křovinořez, koncepce veškerá žádná a to jak u samostatných keřů, tak i pozůstatcích živých plotů ve městě. Přitom péče o keře by se neměla oddělovat od ostatní péče o zeleň města a tomu, jak keře ve městě vypadají by měla být věnována stejná pozornost, jako péči o květinové záhony v centru.
Mnozí obyvatelé města jsou unešeni krásou kvetoucích záhonů v centru města, a právem, jsou oku lahodící a prostor je jimi zhodnocen. Bohužel květinové záhony nejsou samozřejmostí pro celé město, tedy pořád nejásám. Samozřejmostí pro celé město není změna seče travnatých ploch, ani tady nejásám. A péče o keře a živé ploty ve městě ještě nedoznala žádných změn, tady jsme hodně v mínusu nejen za již uznávanými „trendy v péči o keře“, ale také v tom environmentálním vnímání zeleně jako celek tvořící životní prostředí nejen pro člověka žijícího ve městě.
Písek – oficiální stránka města
Děti ze 13. mateřské školy na sídlišti Jih se mají na co těšit. Už příští školní rok budou moci využívat zrekonstruovanou školní zahradu, ve které je určitě potěší nové herní prvky , a hezká bude jejich školka i z venku, obě budovy se zateplují a dělá se nová fasáda, v níž nechybí otvory, ve kterých mohou hnízdit ptáci nebo netopýři . S postupem prací se seznámil místostarosta Michal Přibáň při kontrolním dni a mohl konstatovat, že vše probíhá podle harmonogramu
Kontrolní otázka: Který že to pták nebo který že to netopýr si staví hnízdo, či snad hnízdí v otvoru fasády?