Jak získat optimální veřejné stavby a prostory - pomocí architektonických soutěží
Přinášíme zaslaný článek architekta Petra Leška, člena Komise pro urbanismus a rozvoj města Písek, který je aktuální především v souvislosti s plánovaným záměrem výstavby nového plaveckého stadiónu, komunitního centra a přesunu městské knihovny do Sladovny.
Domnívám se, že jakou jeden z autorů městského domu s malometrážními byty v Čechově ulici, který vzešel z architektonické soutěže, si mohu dovolit vyzdvihnout důležitost a smysl architektonických soutěží při hledání nejlepších návrhů pro významné městské akce. Sladovna, rekonstrukce Kulturního domu a Městského divadla touto cestou, pokud vím, nešly a myslím, že je to na nich (včetně náročnosti provozu) znát.
Zmiňuji to především v souvislosti s návrhem Komunitního centra, které bylo zadáno jen podle ceny projektu bez jakékoliv znalosti výsledku, a zejména s očekávanou akcí plaveckého stadionu.
Nicméně lépe než já smysl a výhody architektonických soutěží popsal Adam Gebrian a já vám jeho článek doporučuji.
Petr Lešek
Diskuze k článku
Myslím si, že architektonicky zajímavé stavby Písku jedině prospějí. Na sídlišti Portyč zejména, tam není žádná pěkná stavba. Moderní architektura je "in" a Písek by tak měl kromě rekontruované České spořitelny další architektonicky zajímavý objekt, který by si chodili návštěvníci prohlížet. A navíc, Písečáci se na ty stavby budou dívat a využívat je desítky let.
Ano je škoda, že projektant nového komunitního centra pro Portyč se vybíral podle schématu "kdo nabídne nejnižší cenu vyhrává a je jedno co vlastně navrhne".
Ono jde navíc o to, že kvalitní architektura není primárně zajímavá, ale že je prostě dobrá ve všech ohledech, třeba i v úspoře stavebních a provozních nákladů. Navíc když se projektant vybírá soutěží návrhů tak je možné si učinit obrázek různých přístupů a řešení a opravdu kvalifikovaně rozhodnout.