Přihlášení

Bez rukaviček podporují spalovnu ZEVO

17. 11. 2024 | Michaela Šťastná | Diskuze (1) | Vaše názory

Neustálá reklama stavby spalovny z peněz městské pokladny začíná sílit, zároveň ještě více používá nepravdivé argumenty. Nejen v podobě nějakých motivačních příspěvků, už se k šíření nepravdivých argumentů snižují konkrétní lidé. Překrucování zřejmých faktů se děje od začátku, kdy se nápad se spalovnou dostal do veřejného prostoru. Já v tom vidím především snahu obelhávat. Obelhávat úřady, obelhávat veřejnost, a to jen pro byznys společnosti ZEVO Písek. Stavba samotná musela projít procesem posouzení vlivu na životní prostředí, tzv. EIA.

   Podaná dokumentace byla dvakrát vrácena k přepracování. To neznamená nic jiného, že podaná dokumentace obsahovala chyby, chybné údaje, nebyla úplná. Dvakrát vrácenou dokumentaci neměla žádná ze spaloven, které jsem viděla v poslední době. Společnost ZEVO Písek si ovšem z takové ostudy hlavu nedělá, překroutila informaci takto:

Vrácení dokumentace v procesu posuzování vlivů na životní prostředí je standardním procesem, který vnímáme jako pozitivní věc z hlediska životního prostředí. Je důkazem, že proces posuzování vlivů na životní prostředí je veden detailně a pečlivě a všechny zákonem chráněné zájmy budou zajištěny. Předpokládáme, že nově doplněná dokumentace bude opětovně podaná příští rok v lednu,“ poznamenal Jakub Šimoník.

   No, sebevědomí jednateli společnosti nechybí, každý jiný zaměstnanec by byl za nedostatečně zhotovený úkol potrestán. V Písku jsou pyšní na to, že se dokumentace neposoudila na poprvé, ale až napotřetí! A na po třetí získala dokumentace EIA kladné stanovisko s připomínkami.

Společnost ZEVO se ihned pustila do další reklamy, a ta přitvrzuje, článek začíná tímto:

Příspěvek od ZEVO Písek

   Představte si, že by vás za pár let čekalo dramatické zdražení jak za likvidaci odpadů, tak za teplo a teplou vodu. Přesně tomu chce město Písek předejít projektem ZEVO (Zařízení pro energetické využívání odpadů), na kterém spolupracuje se Strakonicemi.

   Za poslední roky se jen jednou nezdražovalo teplo a teplá voda, zdražení nás o víc jak sto korun čeká i příští rok. Poplatek za odpady bude navyšován také. Je tedy možné, že nás nečeká dramatické zdražení, protože dochází ke zdražování postupnému. Projekt spalovny nám nezaručí stagnaci cen za teplo a teplou vodu, spalovna musí vydělávat na svůj provoz a potřebuje tvořit zisk. Článek pokračuje:

‚‚Projekt ZEVO je pro Písek klíčový hned ze dvou důvodů,‘‘ říká ředitelka písecké teplárny Andrea Žáková. ‚‚Od roku 2030 nebude možné ukládat odpady na skládky a již před rokem 2030 pravděpodobně skončí možnost topit uhlím. ZEVO elegantně řeší oba problémy najednou – odpad se promění v cennou surovinu pro výrobu tepla.‘‘

   Osoba, které bychom si mohli vážit, se propůjčí ke lži: .. Od roku 2030 nebude možné ukládat odpady na skládky .. Během několika vteřin je možné si ověřit toto tvrzení; zákon o odpadech nezakazuje skládkování jako takové, ale určuje druh odpadu, který lze skládkovat:

- Zákaz ukládání využitelných odpadů na skládku od roku 2030

   Využitelné odpady lze třídit na recyklaci, nebo jako komoditu k prodeji. Na tento zákaz navazují ustanovení pro provozovatele skládky ve znění:

-Zajistit, aby odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu tvořily v roce 2025 alespoň 60 %, v roce 2030 65 %, v roce 2035 a následujících letech alespoň 70 % z celkové produkce komunálního odpadu obce.

   Město Písek už trvale patří k těm, co opravdu třídí odpad a každé takové město získává slevu na skládkování. Pokud budeme v nastoleném trendu pokračovat, zbydou ke skládkování odpady skládkovatelné a nebudeme za skládkování platit přehnané ceny. A vždy tu bude zbývat možnost prodat náš odpad do jiné spalovny, protože, jak je v článku správně uvedeno, odpad se stane cennou – obchodovatelnou – surovinou i pro jiné spalovny v kraji …. Článek pokračuje:

Dobrou zprávou je, že projekt získal v roce 2023 dotaci 1,3 miliardy korun z Modernizačního fondu. To znamená, že více než polovinu z celkových nákladů 2,1 miliardy pokryje evropská dotace ….

   Cena stavby spalovny je odhadní. Vzhledem k tomu, že je uvedena v číslech nejméně dva roky starých, vzhledem k tomu, že na veřejném projednání posouzení vlivu EIA zaznělo, že cena stavby bude vyšší, nevěřím, že dotace pokryje víc jak polovinu nákladů stavby. Neuvádí se podmínky poskytnutí dotace … Článek pokračuje:

Zbývající část bude financována úvěrem, o který požádá samostatná společnost ZEVO PÍSEK s.r.o. – nikoliv města Písek a Strakonice….

   Výborně, tak účelově založená společnost získá půjčky bez ručení čímkoliv a v případě nezdaru a insolvence bude hradit dluhy z čeho? A nebudou v případě insolvence náhodou hradit dluhy zakladatelé společnosti – města Písek a Strakonice? Článek pokračuje:

Co to znamená pro občany? Především stabilní a příznivé ceny za odvoz odpadu i za teplo. Bez ZEVO by město muselo odpad vozit do vzdálených spaloven, což by výrazně prodražilo poplatky za odpady. Zároveň by se muselo hledat náhradní řešení pro teplárnu, což by vedlo k vyšším cenám tepla. …

   Tolik výhod pro obyvatele města a nádavkem k tomu i strašení a malování čertů na zeď! Už jsem psala, stabilní ceny za odpad nelze zaručit. A kdyby náhodou ano, proč se tedy neřídíme vzorek Strakonic? Cituji:

Bez spalovny ZEVO neudržíme nulový poplatek za odpad, říká místostarosta Strakonic“.

   Aha, takže ve Strakonicích NEBUDOU platit za odpady, kdežto v Písku nebudou stabilní ceny!

   Stejně tak tvrzení o zdražení poplatku za odpad v případě zavážení jiné spalovny, no tak, vždyť Písek bude platit za nákup odpadu společnosti Rumpold, proč by Písku neplatila jiná spalovna za svoz odpadu? Po roce 2030 se myslím bude odpad vykupovat spalovnami běžně.

   A náhradní řešení pro teplárnu se mělo hledat jako první, jednak se snižuje odběr tepla ve městě a potom je třeba hledat zdroje jinde, jiné, třeba i ty, na které lze získat také dotace. Článek pokračuje:

Projekt prošel důkladným posouzením vlivu na životní prostředí (EIA) a v listopadu 2024 získal souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí. To potvrzuje, že zařízení nebude mít negativní dopad na životní prostředí…..

   No tak kdyby byl projekt dobře připraven, nemuselo by se dál platit za přepracovávání dokumentace hnedle 3x. Souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí neříká, že zařízení nebude mít negativní dopad na životní prostředí, ale uvádí (při dodržovaní 25 podmínek uložených MŽP v hojném množství uvedených v dokumentaci):

… lze konstatovat, že všechny podstatné vlivy záměru na životní prostředí a veřejné zdraví byly řádně vyhodnoceny, a to jako přijatelně nízké a akceptovatelné

umožňuje vyloučit významnou míru negativního ovlivnění veřejného zdraví, obyvatelstva a všech složek životního prostředí v míře požadované příslušnými předpisy. Není však vyloučeno, že v rámci podrobného technického a technologického rozpracování záměru v podrobnosti pro navazující řízení a následného zhodnocení bude nezbytné významnost vlivu v některých oblastech dále upřesnit …

   Podtrženou část si přeložte tak, že negativní vliv tu bude a možná se vejde do požadovaných tabulek, ovšem jen u vlivu škodlivin, které se u nás měří. Neměří se totiž všechny druhy škodlivých látek.

 

   Zároveň je třeba si také uvědomit, že souhlasné stanovisko EIA neplatí navždy:

Toto podmíněně souhlasné závazné stanovisko bude podkladem pro navazující řízení (povolení stavby, integrované povolení), kde budou na základě podrobného projektového řešení v souladu s příslušnými právními předpisy zhodnoceny další vlivy záměru, a to i v oblastech veřejného zdraví a životního prostředí. …

 

   Článek pokračuje: ZEVO navíc není jen písecký projekt – díky spolupráci se Strakonicemi a okolními obcemi přinese výhody celému regionu. Nižší náklady na likvidaci odpadů pocítí i obyvatelé okolních obcí…. ‚‚Projekt ZEVO opět prověřily čtyři bankovní domy včetně Evropské investiční banky. Všechny potvrdily, že dává ekonomický smysl,‘‘ dodává místostarostka města Písku Petra Trambová. ‚‚Pro Písek je to cesta, jak udržet náklady na odpady a teplo v rozumné výši i v budoucnosti a mít si možnost o nich rozhodovat.‘‘

    Tak jak na tom budou v celém regionu netuším, Strakonice proti Písku mít výhodu určitě budou! Ekonomický smysl dává bankám každý byznys a spalovna je byznys, o tom měli jasno i zpracovatelé dokumentace na veřejném projednání dokumentu. Náklady na odpady se dají udržet mnoha způsoby, ve Strakonicích obyvatelé poplatky za odpad NEPLATÍ. A cena tepla? Teplárnu ovládá z větší části město, město rozhoduje i o ceně tepla a rozhodování záleží tedy jen na postupu zvolených zástupců města.

 

    Podpora stavby spalovny je postavena na obelhávání veřejnosti. Spalování odpadu podporuje byznys výrobců spáleného odpadu, kteří z většiny svým zaměřením vyčerpávají přírodní zdroje, výrobou zatěžují životní prostředí. Spalovna ZEVO Písek by stala přímým podporovatelem těžby ropy pro výrobu plastů, kterými by topila a sama ovlivňovala svým byznysem životní prostředí. Spalovna by topila dřevem, které by se dál muselo těžit v lesích, spalovna by topila vším, co by se dalo spálit. Spalovna nechce spasit občany, chce vydělávat stejně jako skládka a další společnosti. Několik let se máme učit zacházet s odpadem, obraťme konečně svou pozornost od spalovny tímto směrem, prověřených možností je spousta.

 

0
0

Diskuze k článku +

22. 11. 2024 (10:39)  –  Michaela Šťastná

0
0

Jó, víc se vyhrožuje, víc se straší, už lítají numera, protože argumenty logiky došly.


Z komentářů vybírám jeden od předkladatele návrhu na spalovnu:
- Ondřej Veselý: Nepsal jsem, že to jinak nejde, ale klidně se s Vámi vsadím, že do r. 29, kdy musíme přestat skládkovat nebude na obyvatele Písku 0kg SKO ani náhodou. A likvidovat centrální zdroj, do kterého jsme za posledních pár let nacpali přes miliardu, a nahrazovat ho novými zdroji, o kterých ani nevíme, kde budou, je úplná blbost. Takže řešení, které nabízíte znamená pro každého Písečáka minimálně 5000,-Kč ročně za odpad (chudáci rodiny o více než dvou lidech) a pro ty, co jsou napojení na CZT, minimálně trojnásobná cena tepla. Ale to se Vám moc říkat nechce, co? –

Aha, tak v Písku bude poplatek za odpad na pěti tisících! Pro STRAKONICE to bude teprve šok, když dnes mají poplatek za odpad NA NULE!!!
To je pro Písek spalovna fakt výhra!! Co takhle lidem ke složence za odpad dodat taky vyúčtování toho, jak se k té sumě za poplatek došlo a co ti lidé vlastně v tom poplatku hradí … oprávněně.

Nahrazování starých zdrojů novými má SMART město jaksi ve svých vizích, proto máme namísto energetického manažera rovnou energetickou společnost! A SMART složku k tomu. Doba jde dopředu i v tomhle směru.

A co se ceny tepla týče, jasně zaznělo, že levnější se spalovnou nebude. A čím si zatopí ve STRAKONICÍCH, MILEVSKU, BLATNÉ, no chudáci lidi přece, když svůj odpad dovezou do Písku a sami utřou nos. Podle logiky v diskuzi asi ta města topit nebudou, protože jen odpad spasí ceu tepla!

Nebo ono to v těch ostatních městech bude fungovat i bez spalovny? Nevídáno :-D

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.