Přihlášení

3D atrakce v Píseckých horách

13. 4. 2021 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Při vypsání výběrového řízení zakázky na nový bazén byl vznesen dotaz jedním z uchazečů, zda není možná podjatost jiného zájemce o zakázku, který pro zakázku zpracovával projektovou dokumentaci. Jinými slovy, zda ten, kdo zpracovával projekt nemá proti ostatním uchazečům výhodu, která mu může zajistit další výhodu při podání nabídky do výběrového řízení. To by totiž bylo v rozporu se zákonem. Stejná situace s tím, že uchazeč ve výběrovém řízení je autorem projektové dokumentace, je u výstavby hřiště v Píseckých horách.

   Město totiž zadalo vypracování projektové dokumentace hřiště stejné firmě, která potom vyhrává výběrové řízení a stavbu realizuje. Je to běžný postup, nebo je zde zvýhodněna firma, která byla městem dopředu oslovena? Opravdu je tahle praktika města v pořádku?

   Stejně se totiž postupovalo i v případě zhotovení návrhu studie tohoto hřiště v roce 2018. Studii vypracoval vítěz výběrového řízení, a asi za dva miliony postavil na Živci hřiště.

Celá zakázka je v režii města a jediného zhotovitele, od projektu po realizaci, a to i v případě, že se soutěží dva roky po sobě.

 

Tisková zpráva č. 31 ze dne 13.04.2021

Naučnou stezku Cesta drahokamů obohatí 3D bludiště

Naučná stezka Cesta drahokamů v blízkosti chaty Živec bude bohatší o nový herní prvek. Přibyde zde atraktivní 3D bludiště, které budou tvořit pochozí lávky zavěšené mezi domečky na stromech, a to ve dvou patrech ve výšce zhruba čtyři až šest metrů nad terénem. Je navrženo tak, aby jeho uživatelé nepotřebovali jištění. Nový prvek dodá firma Unipark, s. r. o., která uspěla ve výběrovém řízení díky nejnižší ceně 1,97 milionu korun bez DPH.

Loni byla na Živci realizována první etapa lanového hřiště, které je složeno zejména z nízkých lanových překážek, balančních prvků a domečku. U veřejnosti se nové hřiště setkalo s pozitivním ohlasem, proto bylo rozhodnuto o jeho rozšíření o prvky, které budou náročnější na fyzickou kondici a udržení rovnováhy,“ řekla starostka Eva Vanžurová. Překážky budou nad úrovní terénu upevněny speciálním kotvením. Všechny prvky budou mít potřebnou certifikaci a firma je má nainstalovat do dvou měsíců od předání stanoviště. Už v létě si tak budou moci první zájemci 3D bludiště vyzkoušet.

Lesní hřiště bezprostředně navazuje na naučnou stezku Cesta drahokamů, která odkazuje na nerostná naleziště v okolí města. Od loňského července je tu pro dětské návštěvníky Píseckých hor připravena asi padesátimetrová trasa z deseti nízkých lanových překážek, přelézací střecha, balanční špalky a domeček ve tvaru krystalů.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí

Objednávka města – projektovou dokumentaci této atrakce.

https://www.hlidacstatu.cz/TextSmlouvy/14729633?hash=137291e3ca92ac63f0eecd38a9abffbf1fa7f1e503f8ddbea2953ad8acd7bf65

 

Objednávka studie města z roku 2018.

https://www.hlidacstatu.cz/TextSmlouvy/6990407?hash=abd718a5ce5e1594d0ad96ea35169c749cc63bed3e52c7c92dbd6d76e0f21328

 

Následuje výběrové řízení na stavbu hřiště a v ní vítězí zhotovitel studie a projektové dokumentace, jak dokládá dokument v příloze.

Naučná stezka Cesta drahokamů byla rozšířena o lesní hřiště

O velmi originální lesní hřiště v blízkosti chaty Živec byla rozšířena naučná stezka Cesta drahokamů v Píseckých horách. Hřiště na stezku bezprostředně navazuje, a to i tematicky. „Naučná stezka odkazuje na nerostná naleziště v okolí města. V minulosti se zde vyskytovaly převážně živce a křemeny, ale byla zde také naleziště minerálů drahokamové kvality a krystalů akvamarínu a zlatého berylu. Z toho důvodu jsou tématem hřiště právě krystaly a diamanty,“ vysvětluje Věra Samková z odboru investic a rozvoje.

Skladba herních prvků je navržena s důrazem na různorodost využití a všestranný rozvoj dětí od tří do patnácti let. Nabízí se zde prostor pro přirozenou hru, zábavu, objevování i aktivní pohyb. Hlavním prvkem herní zóny je asi padesátimetrová trasa z deseti nízkých lanových překážek. Mladší děti zde mají jednoduchou přelézací střechu a balanční špalky, na kterých si mohou trénovat svoji rovnováhu. Hřišti dominuje jedinečně řešený herní domeček vhodný i pro nejmenší návštěvníky. „Domeček ve tvaru zkosených krystalů vybízí k volné hře a zároveň vytváří bezpečnou skrýš pro děti, podněcuje představivost a podporuje komunikaci mezi dětmi během hry,“ doplňuje Věra Samková.

Lesní hřiště zhotovila na základě výběrového řízení firma Unipark, s. r. o., za necelé 2 miliony korun, zadavatelem veřejné zakázky a správcem objektu jsou Lesy města Písku, s. r. o. Hřiště je přístupné veřejnosti od poloviny července.

Zodpovídá: Petra Měšťanová, DiS. Vytvořeno / změněno: 23.7.2020 / 23.7.2020

 

   A víte co? Silně koketuji s myšlenkou, že doplnění této stezky diamantů o tohle hřiště velice úzce souvisí s přestavbou turistické chaty Živec na penzion, pro zvýšení jeho návštěvnosti například.

   A dokonce si pohrávám s myšlenkou, že původní záměr na lanové hřiště je záměrně rozdělen do dvou částí, na období dvou let, aby mohla být vypsána výběrová řízení tak, jak byla vypsána. Rozdělení záměru a následné vypsání dvou zakázek s sebou přináší totiž další „výhody“, třeba v podmínkách při vypsání zakázky …

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.