Písecké juniorky vezou s českou reprezentací z Mistrovství Evropy ve frisbee zlato
60 týmů v pěti kategoriích z 22 zemí a 14 hráčů z Písku. Takové bylo Mistrovství Evropy v ultimate frisbee juniorů, které se konalo 10. – 17. 8. 2019 v polské Wroclawi. Ve všech 5 kategoriích se turnaje účastnily české reprezentační týmy, a ve všech týmech nastoupili odchovanci píseckého týmu PeaceEgg.
V kategorii U20 smíšených družstev bojovali Filip Hos a Tereza Košičárová. V průběhu turnaje dokázali dvakrát porazit výběr Turecka a výběr Evropy (hráčů ze zemí, které nepostavily vlastní tým). Nakonec se jim podařilo vybojovat 5. místo.
V kategorii U20 mužů reprezentovali Vojtěch Pták a Robert Šebek. Těmto hráčům se dostalo velké cti hrát v zahajovacím zápase celého turnaje proti výběru Polska. Zápas to byl vyrovnaný, ale bohužel nakonec těsně vyhrál výběr Polska 14:12. Robert Šebek se však blýskl skvělým výkonem a jeden z jeho obětavých zásahů byl vybrán mezi nejlepší momenty dne, tzv. highlights. Muži U20 nakonec skončili sedmí.
Alena Franců reprezentovala v kategorii U20 žen. České ženy procházely turnajem dlouhou dobu neporaženy, vyhrály jasně základní skupinu a vše bylo na nejlepší cestě k bojům o medaile. Ve čtvrtfinále je však zaskočila reprezentace Slovinska. Češky nezvládly koncovku zápasu a prohrály 13:15. Tato jediná prohra v celém turnaji je odsoudila k 5. místu.
V kategorii U17 chlapců měl písecký tým zastoupení i mezi trenéry, jedním ze dvou reprezentačních trenérů byl Petr Hrych. Mezi jeho svěřence patřili i Ivo Sobotka, Jaromír Šašek a Matěj Záluský. Z devíti zápasů dokázali 5 vyhrát. V souboji o 9. místo nakonec podlehli výběru Velké Británie v poměru 10:14 a obsadili konečné 10. místo.
Nejvíce odchovankyň píseckého týmu PeaceEgg si vybojovalo místo v reprezentačním výběru v kategorii U17 dívek, celkem šest! České juniorky v devítičlenné základní skupině prohrály jediný zápas, ve kterém nestačily pouze na výběr Maďarska. Naopak v ostatních zápasech prokázaly sílu a psychickou odolnost – otočením tříbodové ztráty ve tříbodový náskok proti favorizované Francii, překonáním vlastní krize v zápase proti papírově slabším Nizozemkám i napínavou koncovkou v zápase proti Rakousku, těsně před koncem zápasu prohrávaly o bod. Podařilo se jim tedy postoupit až do finále, kde o zlaté medaile bojovaly opět s Maďarkami.
Zápas byl velice vyrovnaný, dramatický a s množstvím zvratů. Začátek vyšel lépe našim reprezentantkám, které se ujaly vedení 3:1. Pak se však Maďarkám povedlo několik riskantních přihrávek a otočily na 3:5. Češky se vzchopily a otočily na 6:5. První poločas nakonec kromě husté průtrže mračen přinesl i těsný náskok našich hráček 8:7, soupeřky ovšem druhý poločas začínaly útokem.
Druhá polovina zápasu se nesla v podobném duchu jako první. Ani jedna strana se nechtěla vzdát a nikdo si nedokázal vybojovat rozhodující náskok. Po konci času byl výsledek nerozhodný 14:14 a vše rozhodoval poslední bod. Zatímco se početný dav fanoušků v hledišti držel za ramena jako hokejisté při nájezdech, české reprezentantky ho naprosto soustředěnou hrou proměnily beze ztráty disku! Pavla Feitová, Anna Holická, Dorota Putnová, Lucie Šafaříková, Johana Šašková a Marie Záluská tak vezou do Písku zlaté medaile a titul juniorských mistryň Evropy!
Jednou z hlavních aktérek vítězství byla právě Pavla Feitová, která skórovala právě poslední rozhodující bod!
Jak dlouho ultimate frisbee hraješ a jak jsi se k tomuto sportu dostala?
Pája: K ultimate frisbee jsem se dostala před 3 lety díky skautu, kde jsem disk také držela v ruce poprvé.
Jaký byl doposud tvůj největší úspěch?
Pája: Určitě právě výhra na ME, potom také druhé místo na finále středoškolské ligy za Gymnázium Písek a 4. místo na mistrovství ČR v kategorii mix.
Blesklo ti někdy v průběhu zápasu hlavou "tak tohle jsme prohrály…"?
Pája: Tím, jak to byl stále vyrovnaný zápas, tak naštěstí ne.
Jaké byly pokyny trenéra?
Pája: Soustředit se pouze na to, co se děje na hřišti, a hlavně si to užít.
Jaké to je nastoupit za stavu 14:14 na rozhodující bod, kdy každá chyba může rozhodnout o prohře ve finále ME?
Pája: Jedním slovem stresující. Všichni reprezentanti z ČR na tribunách jen tiše stáli a drželi se kolem ramen. Pokaždé když na mě letěl disk jsem si říkala, ať ho hlavně chytím a správně odhodím.
A jaké to je tento bod proměnit?
Pája: Neskutečně skvělý pocit. Už když ke mně disk letěl jsem si říkala, že jsme to zvládly, jsme mistryně Evropy!
Bylo znát že vás tam z Písku bylo tolik? Ať už přímo ve vašem týmu, nebo i v týmech ostatních kategorií?
Pája: To si nemyslím, ale v budoucnosti to znát bude určitě. Na tomhle turnaji jsme se totiž všichni herně posunuli a nasbírali plno zkušeností.
Oslavy na místě byly určitě bujaré, co ti ale na to řekli doma rodiče?
Pája: Samozřejmě byli nadšení. Celý zápas sledovali na streamu a hned po zápase nám telefonicky gratulovali.
Jaké jsou tvé další herní plány?
Pája: Účastnit se co nejvíce turnajů a získat medaili také za PeaceEgg.
Radim Maňák, trenér frisbee
Písecký tým se se svou historií, která se začala psát v roce 2006, řadí k stabilním týmům na české frisbee scéně. V současné době prožívá ultimate frisbee v naší vlasti období rozvoje. Stojí za povšimnutí, že ČR byla jedinou zemí, která vyslala týmy do všech pěti kategorií. Atraktivita a fair-play duch tohoto sportu oslovuje studenty a žáky stále nižších ročníků. I když se pro řadu dílčích projektů daří získat prostředky skrze granty, sponzory nebo crowdfunding, stále se frisbee nemůže poměřovat se sporty se stabilní komerční základnou. I proto je úspěch, jakým je zlato na ME, povzbuzením nejen pro mnoho obětavých dobrovolníků, ale i pro rodiče a doufáme, že i pro nové budoucí hráče.