Střední zemědělská škola bilancuje a informuje
Zveřejňujeme článek zpracovaný pedagogy Střední zemědělské školy v Písku v souvislosti s aktuální situací.
Málokterá střední škola v Písku se může pyšnit svou dlouholetou nepřetržitou činností. Již 141. výročí svého založení si letošní rok připomíná Střední zemědělská škola v Písku. Ačkoliv počátky jejího působení byly těžké a škola se od svého založení (roku 1870) až do nástupu ředitele Ladislava Burketa (roku 1883) potýkala s existenčními problémy, bylo nakonec vytrvalou pílí pedagogů dosaženo nejen zachování této instituce, nýbrž i jejího růstu. To se týkalo jak výstavby areálu školy, tak i vybudování školního statku Dobešice.
I přes jednotlivé tragické události ve 20. století, jako byl požár školní budovy v lednu 1953, nebo obě světové války, které vždy znamenaly značný zásah do provozu a řízení školy, se podařilo Střední zemědělskou školu v Písku vždy udržet a obnovit do stavu, kterému měla sloužit, tj. k výchově a vzdělávání mládeže v agrární sféře.
Rok 1996 znamenal jistý přelom pro školu, neboť v tomto roce byl zřízen nový studijní obor, jenž zcela odpovídal trendům doby a vyšší míře zájmu nejen odborné veřejnosti. Obor ekologie a ochrana krajiny nabízel již tehdy zajímavou možnost pro nabytí poznatků a dovedností pro práci v oboru, který se do povědomí široké veřejnosti dostával čím dál více. Že dílčí změna v zaměření Střední zemědělské školy v Písku (z oborů pěstitel a chovatel na obory agropodnikání a ekologie a ochrana krajiny) byla krokem správným, svědčí počet přijatých uchazečů v roce 1996.
Ke stabilizaci Střední zemědělské školy v Písku v minulých letech určitě přispělo sloučení Školního statku Dobešice se školou ke dni 1. 1. 2005 a v následujících letech dořešení majetkoprávních vztahů směnou nemovitého majetku mezi Městem Písek a Jihočeským krajem.
Zhruba od roku 2005 dochází k trvalejšímu poklesu počtu studujících na středních školách, což je způsobenou demografickou situací v zemi. Rok od roku stále menší množství absolventů základních škol a narůstající počet škol a oborů v Jihočeském kraji znamenají potíže pro nejednu střední odbornou školu, ale i pro některá gymnázia. Střední zemědělská škola v Písku si však svůj kredit zachovala a působí i přes tyto existenční potíže nadále. Svoji velkou roli, nejen v tomto ohledu, zcela nepopiratelně sehrála ing. Zdeňka Hůrská, která až do letošního jara stála coby ředitelka školy v čele všech snah o udržení a další zkvalitňování výuky na škole. Především ona má nezměrnou zásluhu na dalším trvání této odborné, moderní škole v Písku.
Bohužel poslední školní rok přinesl řadu momentů, jež mezi širokou veřejnost vnesly mnoho otazníků a především „zaručených zpráv“. Ať už se jednalo o plánované slučování některých středních škol ve městě, tak o redukci tříd, příp. ukončení daného oboru či školy. Ani Střední zemědělská škola v Písku není těchto otazníků ušetřena. Vzhledem ke stále menšímu množství dětí je zřizovatel většiny středních škol (Jihočeský kraj) nucen konat jisté kroky. V kraji tak dochází ke slučování různých středních škol vzhledem k nenaplněnosti, přičemž se leckdy jedná o faktický zánik právnické osoby. Jedinou výjimku v Jihočeském kraji tvoří město Písek, kde si všechny střední školy, z rozhodnutí zřizovatele zachovají právní subjektivitu. Jedinou změnou je plánované přestěhování Obchodní akademie v Písku, která sídlí v budově náležící Městu Písek a jejíž technický stav je diskutabilní, do budovy Střední zemědělské školy v Písku. Nedojde tak ke sloučení dvou naprosto odlišných škol v jednu, nýbrž k nastěhování jedné školy ke druhé; výsledkem tedy bude existence dvou škol pod jednou střechou. Každá tato škola pak bude vystupovat sama za sebe, což jistě posílí ekonomiku obou subjektů. Jediné pojítko mezi nimi bude společná budova (areál).
V posledních dnech se mezi veřejností začaly šířit jisté pochybnosti a „zaručené informace“ o osudu Střední zemědělské školy v Písku. Tou bezesporu nejzávažnější informací je zánik jednoho studijního oboru, ekologického. Je namístě reagovat a vyvrátit tyto spekulace, které mají destruktivní charakter. Vzhledem k rozhodnutí zřizovatele o rozšíření nabídky ekologických oborů v kraji je zcela patrné, že tento studijní obor je do budoucna perspektivní. Pedagogové Střední zemědělské školy v Písku, tak jako ve všech jiných školách v zemi, vypracovali školní vzdělávací programy (ŠVP) pro oba dva studijní obory a tyto byly kompetentními orgány bez připomínek schváleny.
Střední zemědělská škola v Písku se neomezuje pouze na přímou vyučovací povinnost, ale vyvíjí i řadu dalších činností. Škola zaštiťuje a realizuje celou řadu projektů, akcí pro žáky základních škol; spolupracuje s Agrární komorou, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, DDM Písek prostřednictvím zájmového kroužku chov koní na Školním statku Dobešice a přes deset let je členem Klubu ekologické výchovy. Neméně důležitá je propojenost s praxí a odbornou zaměstnavatelskou sférou, což zajišťuje profesní růst jak žáků tak učitelů. Jedná se o odborné praxe žáků obou oborů přímo v zaměstnavatelské sféře, které zvyšují připravenost absolventů Střední zemědělské školy v Písku na trhu práce a podporují zájem žáků o další vzdělávání v oboru na VŠ či VOŠ. Zároveň je cvičnou školou České zemědělské univerzity v Praze. Aktivním zemědělcům, kteří nemají zemědělské vzdělání, je každoročně umožňováno studium „Kurzu pro výkon obecných zemědělských činností“, čímž splní základní kvalifikační požadavky pro výkon práce stanovené Ministerstvem zemědělství.
Cenné zkušenosti a cílené zvyšování odbornosti přineslo zapojení školy do řady projektů. Například poslední projekt „Zvyšování kvality v environmentální oblasti“ vedl k vybudování učebny v přírodě v okolí školy a na školním statku a k vytvoření databáze výukových programů. Zařazením jednotlivých výstupů projektu jsou žáci motivováni k lepším studijním výsledkům. Taktéž široká veřejnost a žáci základních škol mohou učebnu v přírodě využívat a dané problematice porozumět v rámci této popularizační formy. Zemědělství a ekologie je tak prezentována názorně a metodou prožitků (v duchu J. A. Komenského).
Snahou Střední zemědělské školy v Písku je i nadále poskytovat erudované vzdělávání a výchovu v obou studijních oborech.
pracovníci Střední zemědělské školy v Písku