Přihlášení

Podnět mateřských škol k obnově dětských hřišť

18. 3. 2011 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (7) | Školství

otevření dětského koutku u MŠ Za kapličkou 2010

Rada města Písku se 10.3.2011 zabývala podnětem 280 zaměstnanců a rodičů z pěti píseckých mateřských škol, kteří upozorňují na nevyhovující stav dětských hřišť v zahradách svých škol a žádají, aby se město Písek zaměřilo na jejich obnovu. Rada města vzala podnět na vědomí, domnívá se však, že mateřské školy musí obnovu hřišť řešit s řediteli příslušných základních škol, kteří mají majetek svěřen do správy. Podle názoru místostarostky Mgr. H. Rambousové by měli rodiče a zaměstnanci školek vyvinout více vlastní aktivity, přispět vlastními prostředky, sehnat sponzory, zajímat se o dotace a město by je pak podpořilo. Nabídka k využití dotací rozeslaná vedení mateřských škol na počátku tohoto roku neměla podle ní žádnou odezvu.

Podnět zaslaly tyto mateřské školy:

1) Křesťanská mateřská škola, Alšova 1930,
2) 9. mateřská škola, Dobrovského 672,
3) 11. mateřská škola, Na Ryšavce 241,
4) 13. mateřská škola, Přátelství 2065,
5) 3. mateřská škola, Pražská 230.

Podle důvodové zprávy byl "požadavek předán jako petice, ale s ohledem na nedodržení zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním v § 3 odst. 3 (nebyla určena osoba starší 18 let k zastupování ve styku se státními orgány) nemůže být v souladu s výše uvedeným vyhodnocen jako petice. Proto je radě města předkládán jako podnět občanů."
Rodiče a zaměstnanci uvedli: „V rámci akce projednávání plánování a výstavby veřejných dětských hřišť v Písku připomínáme tristní stav většiny hřišť v areálech mateřských škol. Požadujeme, aby se městský úřad zabýval také koncepcí obnovy a vybavení hřišť v zahradách mateřských škol…“

Podle rozhodnutí z roku 2004 patří správa svěřeného majetku do kompetence ředitelů příspěvkových organizací základních škol. Jejich úkolem je zajišťovat  údržby, opravy a investice, školky se tedy mají obracet na ně.
„U s n e s e n í č. 164/04
Rada města po projednání schvaluje změnu systému správy majetku svěřeného do správy základním školám spočívající v tom, že si tyto příspěvkové organizace samy budou zajišťovat veškerou údržbu, opravy, pořízení investic a vybavení škol včetně organizace zadávání veřejných zakázek. K tomu ukládá vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy předložit na jednání zastupitelstva města změnu zřizovacích listin…“

Důvodová zpráva dále uvádí:

"Finanční prostředky jsou ze strany města přednostně poskytovány na odstranění nedostatků ze strany KHS, PO, BOZP. Ředitelé škol zasílají žádosti o finanční prostředky na příslušný rok stanovené dle priorit. Přesto je snaha jak jednotlivých ředitelů, tak OŠMT zapojovat se do různých dotačních titulů na získání dalších finančních prostředků.
Město Písek, respektive příslušné školy, podaly žádosti na obnovu dětských hřišť všech 4 mateřských škol, které slučuje Základní škola Josefa Kajetána Tyla a Mateřská škola Písek, Tylova 2391. Dvě žádosti do ROP – neúspěšně. Hřiště u 8. mateřské školy, Zeyerova 1683 – do Nadačního fondu ČEZ – výsledky zatím nejsou známy.
9. mateřská škola, Dobrovského 672 je připravena k vybavení novými hracími prvky za podpory České spořitelny a.s., která na tyto účely poskytla reklamní příspěvek. 3. mateřská škola, Pražská 230 získala grant Jihočeského kraje „Za lepší stolování“. V tomto roce žádá město Písek o grant z Jihočeského kraje „Pro bezpečnou chůzi“ na výměnu podlahových krytin."

0
0

Diskuze k článku +

18. 3. 2011 (10:48)  –  Josef Kovařík

0
0

Podnět mateřských škol k obnově dětských hřišť vítám a podporuji. Zatím jsou finanční prostředky přidělovány na tzv. důležitější akce. Zdá se, že jen kompetence ředitelů mateřských škol v tomto smyslu nestačí. Jejich odpovědnost za svěřený majetek musí být také doprovázen vytvořenými možnostmi, v tomto smyslu finančními atd… V článku Martina Zborníka „ Kdo rozhoduje o způsobu vzdělávání našich dětí? Nové školské rady“ ze dne 12.3.2011 jsem se dočetl mimo jiné i to, že ještě existují „Sdružení rodičů a přátel školy“, ve zkratce SRPŠ. Přiznám se, že je to pro mne příjemné překvapení. V rámci činnosti SRPŠ jsem v minulosti odpracoval mnoho brigádnických hodin a to právě ve prospěch dětí, hřišť, údržby školních zahrad atd. V každé době se tím může něco vylepšit ve prospěch dětí.
Myšlenka. Proč nepřiložit ruku k dílu, zorganizovat brigádu a v této věci nabídnout ředitelům škol brigádnickou pomoc. Již nemám děti školkou povinné, ale ruku k dílu bych v jejich prospěch také přiložil. A když by se vše zorganizovalo cestou SRPŠ a příslušného ředitele příspěvkové organizace, tak to by byla na dnešní poměry asi bomba !!!
Poznámka: Klub zastupitelů za KSČM mimo jiné bude toto téma besedovat s občany dne 30.3.2011. Zájemci jsou vítáni.

Odpovědět

18. 3. 2011 (11:04)  –  jitka B.

0
0

p.Kovařík – jste borec!

Odpovědět

20. 3. 2011 (13:44)  –  Magdalena Myslivcová

0
0

Ráda bych upřesnila informace uvedené v tomto článku, aby nedošlo k nedorozumění. Omlouvám se, pokud byla má formulace nepřesná. Vyjádření místostarostky Mgr. H. Rambousové uvedené v perexu článku bylo sděleno na jednání pracovní skupiny Za hřiště 8.3.2011, kde jsme podnět mateřských školek projednávali. Paní místostarostka přitom ocenila a dala za příklad přístup MŠ v Erbenově ulici, která z vlastní iniciativy pracuje na projektu obnovy dětského hřiště, vybrala příspěvky rodičů, získala sponzory, a za podpory města požádala o dotaci. Aktuální odezvy z dětských školek naznačují, že informace o možných dotacích se k nim nedostala. Bylo by potřeba zjistit, zda ji obdrželi ředitelé základních škol a jak s ní naložili.
Je zřejmé, že se školková hřiště nacházejí ve svízelné situaci a je třeba s tím něco dělat. Jako členka občanské části pracovní skupiny Za hřiště ráda podpořím jakoukoli iniciativu v této věci.

Odpovědět

21. 3. 2011 (22:51)  –  Luděk Blaha

0
0

"připomínáme tristní stav většiny hřišť v areálech mateřských škol"

To o tomto stavu ředitelé příslušných základních škol nevěděli?
Nemohu se zbavit intenzivního pocitu, že připlácnout školky ke školám nebylo právě šťastné řešení. Nic ve zlém, ale mš se tím staly spíše takovými odloučenými slepými střívky. Různí jazykové říkají, že to prý bylo proto, že se bývalé ředitelky nemohly ztotožnit s představou, že by jim měla velet kterákoli jedna z nich. Dost málo pro koncepční řešení.
Možná, že by nebylo od věci přehodnotit tento stav a případně sdružit školky pod jedno mateřské ředitelství. Zvláště pak v době, kdy se předškolnímu vzdělávání začíná přikládat nový a poměrně značný význam.
Hele, já bych to otcovské ředitelování vzal. Dětičky mám docela rád a nejméně jednu učitelku mš taky.

Odpovědět

28. 3. 2011 (12:51)  –  Josef Kovařík

0
0

Vše nejlepší ke Dni učitelů.
Dnes 28. března je Den učitelů. Byl a je vždy připomínán s datem narození učitele národů Jana Amose Komenského (28.3.1592). Neplést prosím s podstatně mladším "Mezinárodním dnem učitelů", který je celosvětově slaven 5. října. Myslel jsem, že si zde přečtu na adresu pánů učitelů a paní učitelek něco hezkého a hřejivého. Zřejmě se nějak pozapomnělo. Já jsem nezapomněl. Práce učitelů si vážím a také na ně v dobrém vzpomínám.

Tedy milé paní učitelky a milí páni učitelé. Blahopřeji Vám ke Dni učitelů. Děkuji za trpělivou a záslužnou práci, kterou při výchově našich dětí a vnoučat odvádíte. Přeji Vám i do budoucna hodně pedagogických úspěchů, šťastných a rozzářených dětských úsměvů.

Odpovědět

28. 3. 2011 (21:08)  –  Luděk Blaha

0
0

Děkuji Vám, pane Kovaříku, že jste si vzpomněl. Jste první a asi i poslední.
Dnes jsem zaznamenal nemálo šťastných a rozzářených úsměvů, když se dětičky dozvěděly, že je už nadále matematiku učit nebudu. Hezký a hřejivý pedagogický úspěch.

Odpovědět

4. 4. 2011 (13:56)  –  Josef Kovařík

0
0

Ministerstvo objevuje Ameriku. Jízlivě doplňuji, že se možná vrací k dobrým tradicím minulosti, velkým společenským kvasem nevhodně zavrženým.
Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce ve středu navrhnout vládě, aby 28. březen, kdy se r. 1592 narodil myslitel a zakladatel moderní pedagogiky Jan Amos Komenský, byl zařazen mezi významné dny. Viz důvodová zpráva k návrhu novelizace zákona o státních svátcích.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.