Přihlášení

Skřivánková o (ne)návštěvě Havla, o hektické době z radničního balkonu…

27. 11. 2015 | Tomáš Ouředník & Lenka Novotná fenomens.cz | Diskuze (0) | Rozhovory

VIDEOROZHOVOR pro Písecký svět EXKLUZIVNĚ TomášOuředník●CZ / Netradičně na balkoně radnice je speciálním hostem první polistopadová starostka Věnceslava Skřivánková (*1938). Veterinární lékařka, která byla za přispění manžela hlavní iniciátorkou návratu pojmenování starosta v celé republice, vzpomíná na vypjaté období po roce 1989. Podle ní dokonce hrozilo, že by prezident Václav Havel nedorazil na zaplněné hlavní náměstí. +AUTENTICKÉ FOTOGRAFIE Z REVOLUČNÍ DOBY

 

Více než 25 let od politických změn, bylo mi sice jen deset let, ale… :)VIDEOROZHOVOR: První polistopadová starostka…

Posted by Tomáš Ouředník on 27. listopad 2015

 

Vrací se také k situaci, jak se dostala do vedení města. Balkon barokní radnice je místo, kde se odehrávaly novodobé dějiny Československa i Písku… Zakladatelka píseckého Občanského fóra Věnceslava Skřivánková byla po listopadové revoluci původně navržena do funkce předsedkyně Městského národního výboru. Právě na balkoně písecké radnice v roce 1990 přivítala prezidenta Václava Havla před zaplněným hlavním náměstím. Do čela Písku se dostala ve zhruba 52letech. Hlavně její zásluhou je například v parku na Husově náměstí v Písku památník věnovaný politickým vězňům, kteří trpěli v letech 1948 až 1989. 

+DALŠÍ ČÁSTI SPECIÁLNÍHO VIDEOROZHOVORU S VĚNCESLAVOU SKŘIVÁNKOVOU Z NETRADIČNÍHO MÍSTA:
Skřivánková tuší zdravotní problémy starostky. „Vyhořela“ snad Vanžurová?
Odposlechy STB z pošty. Skřivánková o Schwarzenbergovi, Vlkovi a Devátém…
Skřivánková o (ne)návštěvě Havla, o hektické době z radničního balkonu…

Na píseckém radničním balkoně 14. října 1918, tedy se 14denním předstihem, byla v Písku také spontánně (ne)vyhlášena samostatná Československá republika. Podle historiků patřilo město k několika pár výjimečným místům v zemi, kde k tomu došlo nedopatřením. Ještě stejného dne odpoledne ale bylo k velkému zklamání píseckých obyvatel uvedeno vše na pravou míru. Tuto změnu se ale už nedozvěděl redaktor František Hanzlíček, který byl pověřen vedením stávky. Na náměstí se tehdy sešlo pět tisíc lidí, mezi stávkujícími byly převážně ženy. Tehdejší starosta města, který nechal vyvěsit prapory, dostal pokutu 200 korun. Hanzlíčka čekalo vězení.

VIDEOROZHOVOR je součástí městského videoprojektu.

www.TomasOurednik.CZ

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.