Přihlášení

Studentský filmový festival bude! – Rozhovor s ředitelkou Vladanou Terčovou

4. 11. 2018 | Zdenka Jelenová | Diskuze (20) | Rozhovory

Studentský filmový festival se letos v Písku koná po osmnácté – i když ve velmi zredukované podobě. Zastupitelé se totiž loni rozhodli nepodpořit žádost jeho pořadatelů o mimořádnou podporu města Písku, která měla být 800 tisíc, zatímco v grantovém systému na podporu kultury a cestovního ruchu bylo možné žádat maximálně o půl milionu, ale nakonec ani ten nedostali.

Vladana Terčová, ředitelka Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku, je od roku 2004  hlavní organizátorkou festivalu a od roku 2008 i jeho ředitelkou.

  • Kdo do Písku na Mezinárodní festival studentských filmů (MFSF) dříve přijížděl?

V těch sedmnácti uplynulých letech se nám hlásili tvůrci filmů z 53 zemí celého světa, což je opravdu obrovské číslo. Z některých zemí sem studenti a zástupci filmových škol jezdili pravidelně, cestovali z USA, Kanady, Indie, Koreje… Jezdili samozřejmě i reprezentanti dalších dvou českých filmových škol, tedy pražské FAMU a zlínské Univerzity Tomáše Bati, která se zabývá hlavně animovaným filmem. V mezinárodní porotě i mezi hosty se objevovala slavná jména spojená s filmem – jako například Eva Zaoralová, režisér Ivan Passer, hudební skladatel Jan P. Muchow, režiséři Juraj Jakubisko, David Ondříček,  Filip Renč, Steve Loveček Lichtag, ze zahraničí třeba člen asociace amerických kameramanů Antonio Riestra, držitel ceny BAFTA a EMMY Colin McKeown, anglický režisér Tomasz Pobóg Malinowski, francouzský scenárista, režisér, herec producent Francois Gérard… A takhle bych mohla hovořit dál a dál. Za těch 17 ročníků se v mezinárodních porotách vystřídala řada významných filmových tvůrců z domova i ze zahraničí.

  • Kromě soutěžících a porotců ale přijíždělo i mnoho dalších účastníků – diváků…

Snažili jsme se festival a tím i město Písek propagovat a přitáhnout sem všechny věkové skupiny, i když hlavní cílení bylo pochopitelně na mladé, včetně žáků a studentů všech píseckých škol, kterým jsme nabízeli pestré workshopy a další doprovodný program… Vždy jsme také měli velké celostátní i regionální mediální partnery, včetně České televize nebo Novy, regionální televizí, Českého rozhlasu a celostátních deníků. Všude znělo jméno našeho města, v multikinech po celé republice i v autobusech promítali pozvánky do Písku.

  • Festival se konal v době mimo sezónu…

Ano, v hluchém čase, kdy lidé moc necestují. A právě v tomto období jsme sem přilákali velké množství návštěvníků. Hotely i restaurace byly v době festivalu vždy plné. Pro mladé je to mnohem lepší termín než v létě, kdy většinou cestují po světě a mají mnoho různých nabídek na výběr.

  • V čem byl dál festival přínosem pro město?

Při přípravě jsme se snažili vždycky podporovat místní firmy, nejen ubytovací a stravovací, ale třeba i tisk jsme zadávali v Písku. Veškeré peníze, které jsme na festival dostali, skončily v Písku, u místních firem. Mnoho dalších služeb jsme získali zdarma v rámci partnerství. Ostatně mnoho podnikatelů, s nimiž jsme spolupracoval, litovalo, když jsme oznámili, že festival letos nebude…

  • Loni jste poprvé při přípravě MFSF spolupracovali s Centrem kultury…

Říkala jsem si, že je to dobrý nápad, protože mají veškeré zázemí, zatímco předtím se dost nesmyslně přesouvaly peníze z městské kasy do kasy městské organizace, protože Centru kultury jsme za vše museli platit, přestože šlo o dotace města. Nevím, kde loni nastala chyba, jejich představy byly asi trochu jiné než naše. My jsme se vždycky především snažili, aby si všichni naši účastníci odvezli hezký zážitek, aby tu o ně bylo důstojně postaráno – jak je na podobných akcích ve světě zvykem. Je to přece i vizitka města – co dokáže hostům nabídnout. Vím, že velmi často se sem pak vraceli s celými rodinami, dělali nám tu nejlepší přirozenou reklamu a určitě to Písku mnohonásobně vrátili. Tak daleko ale bohužel asi naši spoluorganizátoři nemysleli, a tak loni nedokázali zajistit ani důstojné ubytování. Pokud sem někdo cestuje tisíce kilometrů, přiletí za své peníze z druhého konce světa – a pak ho tady ubytujete v ubytovně na kraji města, kam aby se člověk v noci skoro bál jít, tak to je prostě špatně.

  • Organizaci jste ale ve svých rukou neměli…

Předali jsme tehdy veškeré naše know how, doporučení ohledně ubytovacích partnerů a podobně Centru kultury, ale nějak to nedopadlo… Když přijel vítěz hlavní ceny svým autem na otočku z Maďarska, aby se zúčastnil galavečeru, tak ho taky poslali do ubytovny s palandami – otočili se tehdy a našli si něco jiného, samozřejmě… Bylo nám to opravdu trapné, protože to pochopitelně vrhalo velmi špatné světlo na školu, která je tradičně s festivalem spojena svým jménem a pověstí. A tak jsme v noci pátrali po tom, kde se ubytovali, abychom jim uhradili náklady za důstojný nocleh.

  • Rozhodli jste se proto pořádat festival opět sami. A požádat město o vyšší podporu…

S částkou potřebnou na pořádání festivalu, jsme se nevešli do grantového systému, v němž navíc snížili maximální možnou podporu. Oslovili jsme proto paní starostku se žádostí o dostatečnou podporu ze strany města, vše podrobně vysvětlili, ona nás odkázala na zastupitelstvo a zastupitelé nás nepodpořili, protože prý by to bylo nesystémové. Následně pak, asi systémově, opět poslali půl milionu Centru kultury – a s nimi jsme to prostě po těch zkušenostech dělat nechtěli. A tak si sami vymysleli promítání archivních filmů…

  • Studentský filmový festival ale přesto bude…

Řekli jsme si nakonec, že by byla velká škoda úplně přerušit kontinuitu, spousta lidí nás oslovovala s dotazy, zda se mohou na festival hlásit a kdy bude… Po zamítnutí zastupitelů bylo ale příliš pozdě žádat o podporu kdekoliv jinde. Naštěstí díky naším partnerům, kteří například zajistí dopravu porotců a podobně, jsme mohli festival uspořádat. Nemohli jsme zachovat tradiční termín, ten si vybralo Centrum kultury pro svou akci. Zvolili jsme proto pátek 9. listopadu – festival je pouze jednodenní, víc bychom finančně nezvládli, a proto bude složen pouze z filmů natočených na obou píseckých filmových školách. Přesto všechno neztratí tento festival onen mezinárodní rozměr. Oslovili jsme partnerské zahraniční školy a ty nám poskytly své filmy. Mají v rámci přehlídky jeden nesoutěžní blok. Hlavní cenu Grand Prix ve výši 50 tisíc korun, kterou nám město ponechalo, tedy letos získá nejlepší film píseckých studentů.

  • Jak to bude v příštím roce?

Zatím nemám představu. Letos jsme podali žádost „systémově“, uvidíme, jak to dopadne. Kaž­dopádně s nižším rozpočtem nemůžeme udržet kvalitu, která tady bývala v předchozích letech. V letošním roce, kdy děláme festival zcela na své vlastní náklady, tak nám navíc připadá, že nám z města jen házejí klacky pod nohy. Na každou ceduli se počítá zabraná plocha, kterou musíme zaplatit, za jediný den pronájmu kina platíme dvacet tisíc korun, nesmíme u příjezdu do města umístit ani naváděcí ukazatel, jak se mají návštěvníci na FAMO dostat – to je prý komerční sdělení a nelze…

  • O festival prý projevil zájem Český Krumlov?

Jsme písecká škola a Písek máme opravdu rádi, naši studenti mu myslím dělají velmi dobrou reputaci ve světě. Nikdy jsme tu akci nikam přesouvat nechtěli. Je pravda, že v rozhovoru se starostou Českého Krumlova jsme zmínili naše potíže a on projevil o naši akci zájem. Také zástupci některých českokrumlovských organizací (Českokrumlovského rozvojového fondu, Jihočeské filmové kanceláře, Studijního centra Český Krumlov, Klášterů a Ateliéru Seidl) projevili o spolupráci zájem. Český Krumlov by mohl festival například zařadit do svého většího cyklu kulturních akcí, na které tam přijíždějí tisíce návštěvníků… Samozřejmě víme, že do Krumlova by na náš festival přijelo mnohem více návštěvníků než do Písku, protože je to město ve světě proslulé. Přesto bychom raději studentský festival pořádali dál v našem městě.

  • Slovo na závěr?

Myslím, že je dobré zdůraznit, že festival nikdy v minulosti rozhodně nebyl pro školu nějaký zlatý důl, ani nám to nepřinášelo nové studenty a podobně. Je to především velká práce, stres a spousta problémů. Myslím, že největším přínosem byl vždy pro město samotné, hosté i diváci byli městem nadšeni a šířili o něm dobrou pověst do světa. A peníze, které z grantového systému do festivalu plynuly, zůstávaly ve městě. Letos jsme tedy zkusili v minimalistické verzi vše zajistit sami – a těšíme se, že i to všechny návštěvníky potěší. Zvu všechny čtenáře: Přijďte se určitě podívat!

VYŠLO V TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ, Č. 21/2018

0
0

Diskuze k článku +

5. 11. 2018 (17:19)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
to pro nás není zrovna milé překvapení. Ušetřili jsme 700.000,- Kč takže co nás to bude státznova.

Odpovědět

5. 11. 2018 (23:05)  –  Vladana Terčová

0
0

Dobrý večer pane doktore,
promiňte, ale nepochopila jsem Vaši poznámku. Jak jste to myslel?

Odpovědět

6. 11. 2018 (16:57)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
paní Vladano Terčová jste ředitelka a tak, jste u zdroje. Možná ty informace nemáte jestliže nejste z Písku. Již od dob filmovky v Čimelicích jí máme plné zuby. Teď už je trochu klidu když tu po městě nekrouží syn Lucie Bílé. Myslel jsem to tak, že pro normální občany nejste přínosem. Festival klidně přeneste do Krumlova.

Odpovědět

6. 11. 2018 (19:03)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Pane Šlehobře, co znamená to vaše všeobjímající "my"? Proč nepíšete sám za sebe? Já například jsem velmi ráda, že v Písku filmovku máme – a znám takových Písečáků dost. Přesto nebudu nabubřele psát MY…

Odpovědět

6. 11. 2018 (20:07)  –  ivo voříšek

0
0

No vidíte pane doktore a já zase nepovažuji za normální občany lidi s podobnými názory jako vy. Zkrátka je to jen úhel pohledu, ale napsat my normální občané vyžaduje už notnou dávku drzosti nebo blbosti.

Odpovědět

7. 11. 2018 (19:08)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
toto je odpověď paní Jelenové a Ivo Voříškovi. To my znamená, že je nás hodně přes polovinu olbčanů Písku. Vy asi chodíte málo mezi lidi. Kdyby to tak nebylo tak bych to kllidně napsal, že to říkám poze za sebe. Několik rodičů tvrdě jednalo za své syny filmovce. Například rodiče z Krumlova.

JInak paní Jelenová se běžte zeptat lidí do Čimelic a Na knížecí.

Odpovědět

11. 11. 2018 (21:45)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Vy znáte přes polovinu občanů Písku a ještě si pamatujete, co si každý myslí o filmové škole (a festivalu)? To byste možná měl zajet do Pelhřimova a nechat se vystavit v tamním Muzeu rekordů a kuriozit.

Odpovědět

12. 11. 2018 (18:37)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
já si velice dobře pamatuji jaký byl odpor proti filmovce a to i v novinách. Mluvil o tom i hlavní bavič Šíp, který v Čimelicích studoval. Možná se tam v Pelhřimově sejdeme. Vy se jeďte podívat do krematoria ať víte do čeho jdete. Jen otázku proč tedy zastupitelstvo na základě doporučení kulturní komise odebralo ten příspěvek 700.000,- Kč na festival ? Vy to určitě budete vědět když máte DiS.

Odpovědět

13. 11. 2018 (01:05)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Mýlíte se (opět). Jednak zastupitelstvo loni žádných 700 tisíc nikomu neodebralo, ale pouze neschválilo po delší diskusi z důvodu "nesystémovosti" dost podrobně odůvodněnou žádost o podporu studentského mezinárodního festivalu směřovanou městu. 400 tisíc bylo pak začleněno do rozpočtu Centra kultury a byla za ně letos v říjnu v kině Portyč uspořádána přehlídka muzikálů a úspěšných archivních filmů.
A historická Střední průmyslová škola filmová v Čimelicích, která tam působila v letech 1950-1982, nemá a neměla nic společného s filmovými školami v Písku, jež založili (1996 VOŠ a 2004 FAMO) manželé Terčovi – proč sem o ní pořád píšete??? "Filmovku" v Čimelicích zrušili komunisti před téměř 40 lety, pane doktore…

Odpovědět

14. 11. 2018 (19:41)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Mají hodně společného přes vedení a tam i zde je zlatá mládež. ZRUŠILO JI MINISTERSTVO, protože to již bylo neúnosné.

Odpovědět

19. 11. 2018 (17:59)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

DOBRÝ VEČER,
NEMOHU SI TO ODPUSTIT. ( opět ) JSEM MĚL PRAVDU. DOKAZUJE TO VÁŠ VLASTNÍ REDAKČNÍ ČLÁNEK ( v černém pozadí ) Váš festival od města neobdržel žádnou dotaci paní Jelenová.

Odpovědět

20. 11. 2018 (11:41)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Za prvé: Vůbec nechápu obsah Vašeho sdělení – vždyť jsem výše vysvětlovala, že festival od města letos žádnou dotaci nedostal – tak co tedy prosím zpochybňujete??? 400 tisíc dostalo Centrum kultury, ne filmovka, ale to přece píšu jasně. O 800 tisíc filmovka žádala – a zastupitelé to neschválili, to píšu taky jasně výše v komentu (i říká ředitelka Terčová v rozhovoru).
Za druhé: to opravdu není "můj" ani "náš" (nevím, co míníte slovem "Váš") festival, já o něm pouze psala.
Za třetí PROSÍM: pište bez zapnutého Caps Lock, ztěžuje to čtení.

Odpovědět

22. 11. 2018 (15:20)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Já žádný Caps Lock nemám.

Odpovědět

23. 11. 2018 (10:13)  –  Ondřej Blažek

0
0

A Enter máte?

Odpovědět

23. 11. 2018 (12:02)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

CO TO JE AENTER ?

Odpovědět

23. 11. 2018 (18:31)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Hrajete si zde na blbého schválně, nebo je to projev nějaké nemoci?

Odpovědět

24. 11. 2018 (16:24)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Můžete hádat. Ve Vašem případě můžete třikrát.

Odpovědět

5. 12. 2018 (22:03)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Po dnešním příspěvku usuzuji, že nemocný nejste a že si na blbého nehrajete. Zbývá tedy třetí možnost. Tu si laskavý čtenář jistě domyslí sám.

Odpovědět

5. 12. 2018 (15:41)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
dnes píši příspěvek Vám paní Zdenko Jelenová, Bc. Ladislavu Doušovi, DiS. a Ivo Voříškovi (Voříšku, Voříšku osm let jste vyrušoval v Jaroměři. U maturity jste nepoznal křečka. Tvrdil jste, že to je krysa pižmová a teď TOHLE)
Teď se vrátíme k tomu hlavnímu. Od počátku jsem měl s FILMOVKOU pravdu. Filmová škola nedostala dotaci o kterou si žádala. Rozpočet festivalu byl 800.000,- Kč S ohledem na minimální zájem písecké veřejnosti. Filmový Písek uskutečnilo Centrum kultury za 400.000,- Kč a festival navštívilo několikanásobně víc lidí.
Považovali jste mne za drzého a blbého ( IVO VOŘÍŠEK), posílali jste mne do Pelhřimova jako kuriozitu, že mám psát sám za sebe a ne nabubřele MY (Zdenka Jelenová ) Zajímali jste se kdo jed to My a teď to víte. Článek píseckých postřehů vám to podrobně vyjmenovává. Já vám to ještě připomenu, vedení města, Centrum kultury a všichni písečáci, kteří s nimi souhlasí a pomáhají jím. Protože s nimi souhlasím a jejich většinový názor znám tak jsem oprávněně napsal MY.
Paní Jelenová měla byste tlumočit většinový názor občanů Písku a ne psát, že Filmový festival chceme když to není pravda. Musíte mezi lidi.
Žádám o zveřejnění tohoto mého stanoviska v REDAKČNÍCH GLOSECH A VE VAŠICH NOVINÁCH.

Odpovědět

5. 12. 2018 (19:01)  –  ivo voříšek

0
0

Dobrý den, jelikož jsem na filmovém festivalu působil jako produkční jak za filmovku, tak poslední dva ročníky za CkmP musím reagovat na opět zkreslené informace. 1) poslední dva ročníky pořádala Filmovka společně z Ckmp a rozhodně se nejednalo o dokonalou spolupráci 2) poslední dva ročníky nanavštívilo několikanásobně více lidí – patřily návštěvností mezi ty slabší – nejlepší ročníky byly čtyři a více let zpátky – jak programově, tak návštěvností, tak atmosférou 3) to, že festival nenachází příliš pochopení písecké veřejnosti je vcelku pravdivé, ale to hovoří pouze o zdejší kulturní úrovni a na druhou stranu láká především lidi mimo písek což je naprosto v pořádku. Jinak pane Šlehobr – píšete v poslední době samý kraviny.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.