Přihlášení

S ředitelkou Sladovny o infocentru

16. 9. 2015 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (1) | Rozhovory

Tereza Dobiášová

O vyjádření k plánovanému přesunu infocentra ze Sladovny do nového objektu knihovny v bývalé Komenského škole na Alšově náměstí jsme požádali ředitelku Terezu Dobiášovou.

Více o problému včetně vyjádření Luboše Průši najdete zde: Patří turisté do knihovny?

  • JUDr. Průša v odpovědi pro Písecký svět řekl, že hlavní činnost Sladovny nemá nic do činění s činností informačního centra pro turisty. Souhlasíte s tím?

Částečně by se dalo s tím tvrzením souhlasit, pokud bychom byli v situaci Sladovny před 4 a více roky, kdy sloužila zejména místním. V současné době tvoří místní hrubým odhadem čtvrtinu až třetinu návštěvnosti organizace. Primárně tedy vítá návštěvníky z jiných měst. Z hlediska do města přijíždějících je velmi praktické získat ve Sladovně rovnou i informace o dalších památkách, kulturních akcích, atd. To má samozřejmě velmi pozitivní vliv i na jejich chuť ve městě pobýt (a utratit tu peníze). To ostatně potvrzuje i zpětná vazba od návštěvníků (jak IC, tak galerie), kteří právě toto spojení velmi kladně hodnotí. Sladovna svým způsobem v současnosti funguje jako jakási vstupní brána do města a tím je pro něj – podle mě – velmi důležitá. Architektonická mimořádnost budovy, regionální přesah galerie, celková kultivovanost prostoru (včetně náměstíčka s fontánou, lavičkami vybízejícími k odpočinku, restauracemi a sousedstvím muzea) a otevřená atmosféra galerie jsou – a o tom jsem opravdu hluboce přesvědčena – tou branou, která representuje Písek s jeho nejsilnějšími stránkami: architektonickou uspořádaností, kultivovaností, určitým klidem, komfortností, trochu středomořskou atmosférou. Z hlediska komplexnosti dojmu člověka, který do Písku přichází, si myslím – jakkoliv to nebylo rozhodnuto mou vůli – že lepší „vstupní bránu“ – kterou IC pro město je – v Písku nenajdete. Známe potřeby návštěvníků Písku, rozumíme jim a umíme jim vyjít vstříc – protože jsme samozřejmě z velké míry na návštěvnících Písku finančně závislí. Máme otevřeno sedm dní v týdnu, přes sezónu 9 hodin denně, jsme zvyklí na velký nápor návštěvníků a neobtěžuje nás to.

  • Hnutí Jihočeši 2012 vydalo po rozhodnutí rady města tiskovou zprávu obhajující přesun IC do knihovny, kde vás mimo jiné také cituje – ve smyslu, že nepovažujete soužití recepce Sladovny a IC za ideální…

Přiznávám, že toto tiskové prohlášení mě v několika ohledech velmi překvapilo. Jednak tím, že hnutí Jihočeši má potřebu vyjádřit se k tomuto konkrétnímu rozhodnutí rady, a jednak tím, jak emotivně se to stalo: s řadou apriotně hodnotících tvrzení, obsáhlými pasážemi působivého líčení vidění reality. Stylisticky je to  na poměry politického textu velmi zajímavé. V té zprávě byly citovány mé stížnosti z předešlých let na funkčnost souběhu stávajícího spojení IC a recepce. Je pravda, že to není bezproblémové spojení, a je pravda, že jsem o tom orgány města informovala, ale není to celá pravda. Na úrovni nádvoří je ještě jeden prostor, který může sloužit jako recepce a nebo IC. Za podmínky poměrně malé investice, maximálně tak do sta tisíc, dle možností a konkrétních potřeb,  je možné v budově Sladovny oba provozy oddělit. V tu chvíli by měla jak recepce, tak IC samostatné a velmi representativní prostory.  

  • Proč tomu tak není?

Toto se neuskutečnilo zatím z velmi prostého důvodu: v kontextu rekonstrukce dokončené v tomto roce („osidlování“ nových prostor, zkoumání dynamiky jejich vztahů v praxi) nemělo přestěhování buď IC a nebo recepce do jiného prostoru  tak vysokou prioritu. Zároveň se s dokončením středové části zvýšila finanční náročnost provozu a bylo by ode mě nezodpovědné ve chvíli, kdy se zvyšuje tlak na rozpočet, realizovat kroky, které zatím nejsou nezbytné a zvyšují riziko destabilizace organizace v době celkem velké proměny.

  • Jaký je váš osobní názor na rozhodnutí města ohledně přesunu IC?

Podporu cestovního ruchu ve městě vnímám jako jeden z nástrojů zajištění dlouhodobé ekonomické stability města – zajišťuje odbyt pro živnostníky a organizace působící ve městě, zejména v segmentu služeb. Proto je důležité, aby město pro rozvoj turistického ruchu garantovalo stabilní podmínky a uvažovalo o cestovním ruchu jako o aktivitě, která – pokud se realizuje kvalitně a podle  potřeb trhu – generuje městu příjmy. Takže vás asi nepřekvapí, že se mi toto rozhodnutí nejeví jako zcela racionální. Ale můžu se samozřejmě mýlit.

VYŠLO V TIŠTĚNÉM MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT V ZÁŘÍ 2015.

0
0

Diskuze k článku +

16. 9. 2015 (20:40)  –  Luděk Blaha

0
0

Škoda jen, že politická reprezentace napříč i podél politického spektra při svém mnohém rozhodování více nezohledňuje názory a postoje lidí, kteří v dané oblasti pracují, a to dobře, věci rozumějí, a to značně, a nenechávají sebou cloumat jen obtížně uchopitelnými a pochopitelnými platformami aktuálně seskupených koalic, jejichž členové se řídí povětšinou nezřízenou potřebou se 'tam' nějak uvelebit.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.