Přihlášení

ROZHOVOR: Michaela Pašková: Malování mám asi v genech

10. 1. 2023 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Rozhovory

Nápad nabízet originální papírenské produkty s osobitým výtvarným rukopisem se zrodil u Michaely Paškové již dávno a zhruba před 5 lety začal dostávat svou nynější podobu. Vystudovanou výtvarnici jsem poznal jako ženu, jež prakticky nikde nevydrží nečinně sedět, aniž by neměla v ruce tužku, pastelku nebo cokoliv, čím by zachytávala nápady vlastní imaginace bleskově na papír. Volání po seberealizaci, kde by mohla uplatnit svůj výtvarný talent, a současně by si vše mohla dělat do velké míry po svém, bylo tak silné, že se její velké hobby stalo podnikáním. Kreativní práce nyní těší nejen ji, ale řadu spokojených zákazníků, kteří se rádi obklopují krásnými věcmi.

Zajímalo mě, jak dlouhá byla cesta mladé dívky, co si stále něco malovala, v osobitou výtvarnici s vlastním stylem, na jejímž e-shopu najdete velmi působivé práce: od nejmenších samolepek, přes velký výběr různých přání a vzorů svatebních oznámení, nápaditě pojaté sešity, bloky až po kalendáře nebo obrazy. Přijměte pozvání do výtvarného světa Miss Papaver.

Kdy jste v sobě objevila dar tvořit a svou tvorbou dělat hezčí dny dalším lidem?
To bylo od malička. Kam mne s tužkou v ruce posadili, tam mne také později i našli s pokresleným papírem…

…to tedy rodiče ušetřili za hračky… ? 
Ale zase neušetřili na papírech, fixech a barvách… (směje se). Mám to asi v genech. Zkrátka jsem vyrůstala obklopena „výtvarnem“, protože moji rodiče Naděžda a Antonín Popadičovi jsou oba vystudovaní výtvarníci, oba absolvovali pražskou "Hollarku". (pozn. aut.: dnes Vyšší odborná škola a Střední umělecká škola Václava Hollara) Ne, že by mne do malování někdo nutil, myslím si ale, že byli rodiče rádi, že dítě nezlobí a maluje si. Naše výtvarné kořeny sahají vlastně ještě hlouběji do minulosti. Můj děda, Anton Popadič, měl v Písku aranžérskou dílnu. Praděda Jindřich Sedláček byl tiskař a litograf z Ivančic a tiskl také pro Alfonse Muchu. Moji rodiče pak po revoluci založili v Písku první soukromou tiskárnu, která fungovala do nedávné doby.

Jaká byla cesta k vašemu velmi osobitému stylu, k jemným až éterickým kresbám a malbám?
Jako dítě jsem chodila do lidovky na „výtvarku“ k Marcele Uhrové a na keramiku k Marii Gurecké. Ty mne později připravovaly i na zkoušky na Soukromou střední výtvarnou školu v Písku, kde jsem následně studovala například pod vedením grafika Františka Doubka, typografa Miroslava Pechánka a nebo malíře Jana Sýkory. Po škole jsem pracovala v Praze v tiskárně, pak v grafickém studiu a později zpět v Písku, kde jsem se věnovala hlavně předtiskové přípravě v rodinné firmě – tiskárně, což byla z velké části spíše rutina než výtvarno. Na druhou stranu jsem tam načerpala odborné a praktické znalosti z oblasti tisku.

Ve vlastní tvorbě mne nebaví dělat věci stále stejně. Naopak ráda zkouším nové techniky. Pracovat stále jednou technikou by mne "vyšťavilo". Jakmile se z něčeho stane rutina, spolehlivě mne to otráví. Proto i vědomě střídám různé grafické a malířské techniky, zkouším nové cesty a kombinace. Také se částečně i profesně věnuji korálkům, hlavně šitému šperku a korálkové výšivce. Mou oblíbenou grafickou technikou je linoryt, kde se musí zapojit trochu i fyzická síla, a kde mne baví překonávat vlastní osobní mety v propracovanosti a jemnosti detailu. Zjistila jsem také, že mi vyhovuje spojovat akvarel s akrylem a třeba to ještě kombinovat s barvami na látku, pastelem a akvarelovými pastelkami. Tato kombinace umí vytvářet zajímavé efekty, ale ani u tohoto způsobu práce bych nechtěla zůstat napořád.

Jaké výtvarné práce byly mezi prvními, kterými jste se představila veřejnosti? A jaká díla byla mezi prvními, která jste prodala?
První „vlaštovky“ se objevily asi v době, kdy jsem se rozhodla, že půjdu na volnou nohu. Začala jsem mezi zakázkovou grafikou zkoušet dělat vlastní produkty, například nálepky na kořenky nebo menší diáře. Zároveň jsem se v té době věnovala i olejomalbě (převážně krajinomalbě). Uvědomila jsem si, že bych potřebovala zvětšovat nabídku produktů a mít je skladem. Pro zákazníky je důležité, aby měli z čeho vybírat. Po takovém zásadnějším rozhodnutí – dělat to, co mne opravdu baví – jsem grafiku na zakázku a předtiskovou přípravu z velké části opustila a založila jsem svou značku Miss Papaver. Postupně se nabídka sortimentu zformovala do dnešní podoby. Na zakázku dnes dělám spíše jen svatební oznámení, což je vždy něčím jiné a individuální a nebo zakázky, které mne opravdu osloví a jsou pro mne zajímavou výzvou.

A proč Miss Papaver?
Miss Papaver je taková maková panenka – slečna Vlčí mák :) Vlčí mák, latinsky Papaver rhoeas, je od malička mou nejoblíbenější květinou. Utržený ve váze nevydrží. Krásu vlčího máku je třeba si užít "tady a teď" – jen tam, kde a kdy se zrovna rozhodne vykvést. Zkrátka to nemohlo být jinak.

Kolik nyní máte produktů v nabídce?
Je jich více než 300.

Jaké motivy nebo témata nejraději ztvárňujete?
Nejraději mám rostlinné motivy. Dávají mi volnost a zároveň je třeba zachytit určitý typický tvar, aby se i z rozevlátého akvarelu dalo poznat oč jde. U malby obrazů dávám v abstrakci průchod fantazii a náladám nebo se naopak snažím zachytit reálné místo s jeho osobitou atmosférou.

Předpokládám, že rostlinné motivy budou lákavé hlavně pro ženy?
Určitě ano. Řekla bych, že více než 90 % mých zákazníků jsou ženy. Určitě jsou mezi nimi i takové "diářové typy", které si rády pořizují různé samolepky.

A jiné motivy?
Většinou jsou třeba sezónní: Velikonoce, Vánoce, roční období… Není to vždy tak, že by si člověk maloval, zcela co chtěl, ale musí se také umět přizpůsobit tomu, co si zákazník nejspíš sám přeje a pak i koupí.

Jaké vaše práce mohou lidé objevit v nabídce e-shopu?
Od nejmenších samolepek přes bloky až po velké kalendáře. Bloky a sešity mám opravdu velmi ráda a baví mne je dělat. Objevila jsem nedávno pro ně i krásný recyklovaný papír. Snažím se do sortimentu více zapojit udržitelné materiály.

Více než naše povídání, hovoří samy za sebe výrobky Michaely Paškové – Miss Papaver. Některé z nich, stejně jako obrazy, si můžete prohlédnout v galerii pod naším rozhovorem nebo si rovnou vybírat v nabídce na stránkách MISS PAPAVER.

 

Rozhovor pro Písecký svět vznikl v rámci placené PR prezentace Miss Papaver.

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.