Přihlášení

Marek Anděl: Hlasuju podle svědomí

8. 4. 2015 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Rozhovory

Marek Anděl. Foto PS/Jelenová

Marek Anděl je podnikatel, mimo jiné aktivity má v pronájmu vodní Elektrárnu královského města Písku, vlastní rybníky a lesy, patří mu historická vila Marta nad Václavským jezem. Do zastupitelstva se dostal na kandidátce ANO 2011, po několika neúspěšných pokusech v triku Zelených. Jako člen rady města má v samostatné kompetenci životní prostředí, čistotu a vzhled města, odpadové hospodářství. Je také předsedou komise životního prostředí, jejímž členem byl osm let. V zastupitelstvu jakožto člen koalice občas své kolegy poněkud „zlobí“…

Jste nováček v zastupitelstvu a hned radní – jak jste spokojen s dosavadními úspěchy?
Jako podnikatel jsem zvyklý spoléhat se sám na sebe. Když ráno něco vymyslím, tak třeba celý den na tom makám – a večer je hotovo. Tady na úřadě to má úplně jiná pravidla, rozhodovací procesy, zasahují do toho různé zákony a pokyny a nařízení, a podobně. Je to složitější. Ale s úředníky se dá velmi dobře spolupracovat a k cílům se nakonec dostaneme.

Jaké jsou ty cíle?
Jsem Písečák, chci tady žít celý život a chci tady i umřít – mám tohle město strašně rád. A chtěl bych ho posunout dopředu. Aby se tu dobře žilo. Tedy cílem je, že tu bude čisto, pořádek, bezpečno. K tomu jsme si teď dali schůzku se zástupcem velitele městské policie, s vedoucím odboru životního prostředí a se šéfem městských služeb. Sdělil jsem jim svou představu, že pro začátek bude dokonale uklizené centrum města. Nebude se „podle mandátní smlouvy“ síct třeba čtyřikrát ročně, ale bude se sekat pořád dokola a uklízet odpadky taky pořád dokola. Přinejmenším v centru a vybíhajících komunikacích. Aby se lidi naučili vidět kolem sebe a respektovat pořádek.

Myslíte, že se k tomu lidi přidají?
Podle mne by se všichni měli víc starat o to, jak to kolem nich vypadá, v jaké bydlí ulici, co za nepořádek tam kdo dělá, že jim někdo parkuje na trávě nebo kuřáci rozhazují nedopalky. Mám takovou myšlenku, že stejně jako existují osadní výbory na Hradišti nebo U Václava, mohla by podobná samospráva, místní výbory, fungovat v celém městě. Vždycky zůstanou někteří mimo a budou proti všemu, ale většina by se mohla dát dohromady.

Jste optimista – myslíte, že se podaří lidi motivovat k větší aktivitě?
Já tomu věřím, zvlášť pokud uvidí, že i městu o to jde, že se opravdu ulice a veřejná prostranství uklízejí a jsou v pořádku.

Jaké další úkoly vás čekají?
Do roku 2024 musíme mít vyřešené odpadové hospodářství, protože pak se nebude moct ukládat žádný vytřiditelný odpad na skládku – a ukládání toho zbytku bude neskutečně drahé. Je to ještě za dost dlouho, ale pokud se na to nepřipravíme včas, tak nás to bude stát hodně. A tak chceme začít – stejně, jako Písek řešil v předstihu sběr bioodpadu a výstavbu kompostárny. Tehdy se k nám taky žádné okolní obce nechtěly přidat, že to prý nepotřebujou… Poté, co je to povinné, samozřejmě litují. Teď připravujeme hygienizaci živočišných odpadů – zpracování odpadu ze školních jídelen i od obyvatel, což by se vybíralo do samostatných utěsněných nádob.

Jak vypadá hygienizační jednotka?
Taková veliká bedna na zpracování stovky tun ročně, kde se hmotnost vložených živočišných odpadů a zbytků jídla za vysoké teploty sníží asi na deset procent, nejde o spalování. Zbytek se pak promíchá s kompostem a je dál využitelný.

PROFIL MARKA ANDĚLA NA PÍSECKÉM SVĚTĚ + MOŽNOST POKLÁDAT MU DOTAZY: http://www.piseckysvet.cz/zastupitele/9

Pojďme k politice: proč jste odešel od Zelených k ANO 2011?
Když jsem vstoupil k Zeleným, byla to středopravá strana, pak se to ale po odchodu Martina Bursíka změnilo. Mně pak došla trpělivost s vývojem, který byl proti mým představám, až skoro k anarchismu. Pak jsem byl osloven skoro zároveň dvěma politickými stranami a uvažovali jsme s bývalým senátorem Krejčou i o založení vlastní strany… Nakonec jsem po zvážení všech souvislostí zvolil ANO 2011, jejichž politika je mému srdci poměrně blízká. Vážím si podpory voličů, kteří mne na naší kandidátce nakonec posunuli na první místo.

Jak se vám pracuje v koalici a zastupitelstvu?
Nelze čekat od 27 lidí, kteří mají různé pohledy na věc a někteří jsou vázáni svými stranami, že se nebudou hádat, to je jasné. Co je v koaliční smlouvě, to budu dodržovat. U záležitostí mimo smlouvu podpořím vše, co se mi bude líbit – i když to bude návrh opozice. To je ostatně už vidět, hlasuju tak, jak si myslím, že je to správné.

Hodně se protřásalo hlasování o prodeji velitelské budovy v kasárnách a plánu na psychiatrickou léčebnu – proč jste hlasoval jinak, než většina koalice?
Já hlavně bojoval za to, aby ta budova zůstala stát. Pokud se zbourá, budu to považovat za veliké barbarství. Je to architektura 20. let 20. století, styl Art deco, takovou tu máme kromě té velitelské budovy jen vilu Marta a dům v Kollárově ulici.

Podpořil jste ale návrh Ondřeje Veslého, že tam nemá být psychiatrická léčebna…
Přišlo mi to rozumnější, než se tvářit, že je úplně jedno, co za tu budovu dostaneme, hlavně, že ji získá ten správný člověk. A to opravdu není součástí koaliční dohody. Proto jsem hlasoval v souladu se svým svědomím – a to budu vždycky!

Jsou k něčemu zastupitelské kluby?
Podle mne smysl nemají, je to naprosto zbytečná věc. To se všechno přemele jednou, podruhé… Všichni přece vědí, k čemu se zavázali v koaliční dohodě, materiály dostanou – a pak ať hlasují podle svého, proč to omílat dokola, je to ztráta času. Spíš bych uvítal, kdyby se častěji scházelo vedení města, mimo jednání rady, jako normální lidi, třeba u piva.

Má město podporovat účast veřejnosti, diskuze s občany a podobně?
Když město dobře funguje, tak občan ani nepotřebuje vědět, kdo je v zastupitelstvu a kde je radnice. Jsou ale občané, kteří mají zájem o veřejné dění – a nejde je ignorovat. Každopádně má radnice vhodným způsobem seznámit všechny s tím, co připravuje. Sejít se se všemi, kteří o to projeví zájem, vyříkat si to, a podle výsledků se pak pokračuje dál.

Vaši koaliční kolegové Jihočeši 2012 měli v programu zrušení duplicity Cipískoviště a městské slavnosti…
To považuju za hloupost, naopak – tady má být těch atrakcí co nejvíc. Otázkou je samozřejmě jejich podoba, kolik na to dávat peněz a jak se při vyúčtování dostat do kladných čísel.

Co říkáte na zjednodušená výběrová řízení?
S tím problém nemám. Je to na zodpovědnosti lidí, nechceme přece a priori tvrdit, že všichni chtějí krást. Vadí mi ostatně i přílišná byrokracie kolem grantových programů, město se podle mne chová jako velký moloch a mohlo by to všechno být mnohem jednodušší.

Jste hlavním tahounem několika neziskových akcí – budete v tom pokračovat?
Určitě. Letos už mám za sebou Písecké maškary, koncert Podej tlapku, před sebou Úklid Otavy a Švejkovu padesátku. Všechny akce budou pokračovat a připravuju další. Baví mě to, i když je s tím neskutečná práce. Jen by bylo potřeba, aby se do přípravy zapojilo víc dobrovolníků – což se nám tedy v Písku vůbec nedaří. Například v Milevsku, které je menší, se podobných akcí účastní veliká skupina nadšenců. Stejně tak se moc nedaří shánět sponzory. Podílím se na tom i osobně – letos jsem třeba koupil ze svého za 18 tisíc Vlka na divadlo před radnicí – chci, aby to lidi bavilo.

Můžete na závěr prozradit nějaké nové plány?
Část je ještě tajná, ale zveřejnit můžeme přípravu pilotního projektu promítání filmů na ostrůvku u  elektrárny, na plátno pověšené přímo na stěně elektrárny. Začneme letos začátkem letních prázdnin filmem Kluci na řece. Do budoucna by z toho mohl vzniknout minifestival filmů, natáčených v Písku.

/VYŠLO V DUBNOVÉM ČÍSLE MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT/

0
0

Diskuze k článku +

9. 4. 2015 (20:52)  –  Mgr. Zuzana Šachová

0
0

Všichni doufáme, že situace týkající se úklidu a pořádku ve městě se rapidně zlepší. Zatím mi přijde, že na stížnosti a připomínky nikdo z výše uvedených nereaguje.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.