Přihlášení

Jindřiška Kudrlová: Základní umělecká škola se stěhuje

7. 9. 2012 | Martin Zborník | Diskuze (2) | Rozhovory

Základní umělecká škola Otakara Ševčíka Písek foto Zborník

Na základě šířících se zpráv o záměru Základní umělecké školy Otakara Ševčíka opustit tradiční historickou budovu domu U koulí ve Šrámkově ulici, jsme se ptali současné paní ředitelky na aktuální stav věcí. Do stávajícího objektu se škola nastěhovala v roku 1960. Postupně se bude stěhovat do objektu Střední odborné školy na křižovatce Nádražní a Zeyerovy ulice.

• Jaké jsou důvody přesunu ZUŠ?
Nevyhovující a malé prostory budovy. Nemožnost realizace nového oboru (taneční obor), nových předmětů (multimediální tvorba). Vysoké provozní náklady.

• Jaký je v současnosti nájem objektu v majetku města a jaké jsou provozní náklady celého domu?
Nájem: 332 000,- Kč v roce 2012
Provoz: 1 120 000,- Kč

• Jaké jsou předpokládané celkové provozní úspory při realizovaném přesunu?
Předpokládané úspory jsou 500 000,- Kč.

• Jak velké prostory potřebuje současný provoz ZUŠ na uspokojení svých současných potřeb?
• O co konkrétně chce do budoucna ZUŠ rozšiřovat svou činnost a jaké jsou nezbytné nároky na zvažované rozšíření nabídky ZUŠ?

Ve stávající budově jsou prostory nedostačující pro 730 žáků a z těchto důvodů je již 250 žáků v budově v Nádražní ulici, z čehož vyplývá, že škola potřebuje minimálně prostory pro 250 žáků a jak již jsem zmínila, potřebujeme prostory pro taneční obor a nové předměty.

• Byly vedená jednání s městem Písek o plánovaném přesunu? Jak se k této otázce staví odpovědní představitelé města? Proč o této záležitosti nejednala kulturní komise?
Jednání byla vedena se starostou města Písek p. Ondřejem Veselým, kterému jsem celou situaci podrobně vysvětlila. Starosta neměl žádné námitky k tomu, aby se škola přestěhovala.

• Proč rada v nedávné době odsouhlasila snížení nájmů za využívání objektu?
Rada snížila nájem na žádost ZUŠ O Ševčíka v Písku.

• Jaké jsou nezbytné náklady na přesun školy a jaká je kalkulovaná jejich návratnost.
Náklady na rekonstrukci školy jsou v řádu 16 mil. Kč a vše bude hradit Krajský úřad, který je majitelem budovy a zřizovatelem školy.

• Zvažuje se varianta zachování části školy např. hudebních oborů ve stávajících prostorách? Pokud ne jaké jsou pro to důvody?
Situace, že by ZUŠ zůstala ve stávajících prostorách, není možná ze dvou důvodů. Za prvé to jsou důvody finanční, kdy by za této situace musela škola razantně zvýšit školné, což by znamenalo částku přes 5 tis. ročně. Za druhé prostory v budově jsou velmi studené a tudíž se zde po většinu roku topí (září až květen), jsou období kdy se topí i v červnu. Dále celý den musí být učebny osvětleny a v přízemních prostorách učeben je vlhko a celoročně jsou v nich umístěny vysoušeče.

• Kdy má dojít k případnému úplnému opuštění objektu?
Úplné opuštění budovy plánujeme v roce 2014.

• Za jakých podmínek by mohla škola zůstat ve stávajícím objektu?
Neznám žádnou možnost, která by umožnila škole setrvat ve stejné budově. Snad jen v případě, kdyby město do budovy investovalo 100 a více miliónů, přestavěl by se celý vnitřní prostor budovy a odkoupily by se sousedící budovy, čímž by se zvětšil prostor. Což je, myslím si, utopie.


• Jak si myslíte, že bude po opuštění školy využíván stávající nádherný komplex budov školy ve Šrámkově ulici? Můžete v této souvislosti vyvrátit pochybnosti že v současnosti někdo usiluje o objekt ve Šrámkově ulici?
Nemám informace jak bude budova ZUŠ do budoucna využívána.

• Jaké jsou pro vás výhody a nevýhody stávajícího místa o proti objektu v Nádražní ulici?
Výhody – budova je v klidné části města.
Nevýhody – malé, tmavé, studené, vlhké, prostě nevyhovující prostory.

• Čím dokáží nové prostory vyvážit ztrátu genia-loci (ducha místa) jednoho z nejlukrativnějších objektů ve městě v samém středu města u Putimské brány a parkánů?
Odpověď na tuto otázku je ve všech předešlých odpovědí. Výhody převažují.

• Jak bude řešeno nezbytné velmi frekventované parkování rodičů v nádražní ulici a bezpečnost dětí na jedné z nejrušnějších křižovatek ve městě?
Naše škola má již od roku 2004 v Nádražní ulici, v budově SOU pobočku, kam dochází 250 žáků. To je jedna třetina všech žáků základní umělecké školy. Pobočku navštěvují žáci od 5 do 20 let a za celých 8 let jsme neměli žádnou stížnost co se týká dopravy žáků autem rodiči, nebo co se týká dopravní situace v Nádražní ulici. Naši rodiče i žáci si na umístění školy zvykli a z mého hlediska se přístup do školy zdá bezpečnější než do budovy v ulici Fr. Šrámka, kde je pěší zóna, takže chodník nebo bezpečnostní zóna před budovou není a auta, která kolem budovy projíždějí, jsou vzdálena od budovy někdy i méně než půl metru. Tuto situaci již několik let řeším s radnicí, ale bohužel zatím bezvýsledně.

 

Jindřiška Kudrlová
ředitelka ZUŠ O. Ševčíka, Písek

ptal se Martin Zborník
Písecký svět

0
0

Diskuze k článku +

28. 10. 2012 (10:54)  –  Ondřej Blažek

0
0

Tohle je velice smutná zpráva. Divím se paní ředitelce Kudrlové, že se naopak nesnaží za každou cenu školu na současném místě udržet, vyjednat s městem co nejvýhodnější podmínky o dotování pronájmu, případně podle potřeby pronajmout ještě nějaké jiné prostory. Takhle to na mě působí, jako by ochotně uvolňovala budovu pro někoho dalšího. Paní ředitelko, jestli hudebka opustí tento prostor, obrovsky to poškodí jejího ducha – to přeci – na rozdíl od vás – musí být jasné i těm malým dětem, co do těch kouzelných prostor chodí hrát.

Odpovědět

28. 10. 2012 (12:02)  –  Tomáš Poskočil

0
0

tak to vidim na další referendum :-)))

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.