Přihlášení

JAROMÍR GRÉGR: O předcích, politice, podnikání, psychiatrických pacientech a (zatím málo) chytrém městě

27. 5. 2016 | Zdenka Jelenová | Diskuze (3) | Rozhovory

Jaromír Grégr (*1970) je písecký podnikatel, potomek slavné rodiny Grégrů. Do portfolia jeho podnikatelských zájmů patří mimo jiné realitní a developerská činnost, psychiatrická léčebna, technologické centrum a projekt „chytré město“ – Smart city…

Průhled do historie

Bratři Eduard (1827-1907) a Julius ((1831-1896) Grégrovi byli čeští novináři a politici, představitelé radikálně liberálního proudu české politiky, spoluzakladatelé Národní strany svobodomyslné. Oba prožili své mládí v Písku. Eduard studoval v Praze medicínu a stal se asistentem profesora Purkyně. Julius vystudoval práva, spoluzakládal deník Národní listy a stal se poslancem Českého zemského sněmu a Říšské rady. Patřil k novinářům břitkého pera, a protože se nebál kritizovat, dostával se do mnoha sporů. Byl pod neustálým dohledem a za protirakouské texty si vysloužil desetiměsíční žalář. Soud ho proslavil a zvýšil jeho popularitu, k přelíčení ho provázely až tisíce lidí…

  • Jak cítíte historické souvislosti, začlenění do slavné rodiny?

Když je člověku dvacet, tak historické souvislosti příliš nechápe. Čím je ale starší, tím více si je uvědomuje. Nedávno jsem se spolupodílel na doplnění genealogie našeho rodu a to mne opravdu hodně bavilo.

  • Cítíte se být pokračovatelem slavných předků?

Cítím to spíše jako závazek. Vždycky mi na našem městě a jeho rozvoji hodně záleželo. Vnitřně se těžko smiřuji s věcmi, o kterých si myslím, že nejsou správné. A s přibývajícím věkem mi to vadí víc a víc. Mám v sobě pocit spoluzodpovědnosti za veřejný prostor kolem nás, a to je možná ono dědictví, na které se ptáte.

  • Svazuje to?

Vazba na hrdé předky vede přes mé prarodiče a rodiče. Byl jsem vychován v tom, že každý více či méně přikládal ruku k rodinnému dílu. Před rokem 1989 mi to poskytlo jasnou integritu a výchovu ke svobodomyslnosti s křesťanskými kořeny, považuju to za obrovské štěstí.

  • Jaké jste měl před změnou režimu plány?

Nebyl jsem v myšlenkách daleko od budoucnosti emigranta.

…A jak to pokračovalo, co si myslí Jaromír Grégr o letech devadesátých, jak začínal podnikat, jak přišel k psychiatrické léčebně U Honzíčka, co vyčítá píseckým zastupitelům, co by doopravdy mělo být SMART CITY a kdo by z něj profitoval, a jestli se písecký podnikatel hodlá v budoucnu přestěhovat z Písku pryč, nebo angažovat v regionální či vyšší politice – TO VŠECHNO SI MŮŽETE PŘEČÍST V TŘÍSTRÁNKOVÉM ROZHOVORU V TIŠTĚNÉM MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT, JEHOŽ ČERVNOVÉ ČÍSLO PRÁVĚ VYŠLO – v prodeji za 15 korun v trafikách, prodejnách Jednoty, některých pekárnách, infocentru Sladovny, Naturelu, nebo k objednání na mailu redakce@piseckysvet.cz.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

28. 5. 2016 (21:01)  –  Mgr Alice Hnyková

0
0

Poprosila bych p.Grégra,aby do svého portfolia zařadil i komunikaci a osvětlení u sv. Václava v části,která je jeho majetkem. Již 5 let zde žijí naše rodiny s dětmi v prachu,ve tmě – v podmínkách, které rozhodně mají do lukrativního bydlení, které bylo vizí sv.Václava, daleko. Ceny za pozemky jsme všichni do posledního haléře jeho realitní kanceláři zaplatili a roky čekáme. Pokud p.Grégr, jak píše v článku, cítí spoluzodpovědnost za veřejný prostor kolem nás, měl by se zamyslet nad tímto průšvihem, který se tady odehrává a dostát své zodpovědnosti i v naší záležitosti. To, jak zde nyní žijeme, je i jeho vizitkou. Naše roky nedokončená část je jeho majetkem.

Odpovědět

30. 5. 2016 (16:03)  –  David Vostarek

0
0

Ahoj Alice. Je mi velice líto, že v lokalitě u sv. Václava není stále dokončená komunikace. Ano máš pravdu, že i na části naší komunikace, která spadá pod tzv. Etapu IV, nejsou dokončené povrchy a veřejné osvětlení. Jak dobře víš a několikrát jsem to s Tebou již diskutoval, Město Písek má se zhotovitelem komunikace – společností Lesostavby Třeboň – uzavřenou podmínku o 75% zastavěnosti území, kterou musí dodržet. Stejně tak to platí bohužel i pro všechny další vlastníky komunikací, tedy i nás. Naše společnost podnikla řadu jednání se zástupci zhotovitele díla komunikace, kdy jsme žádali o dokončení díla dříve, než při zmíněném 75% zastavění území, bohužel to je dle vyjádření společnosti Lesostavby Třeboň nemožné. To znamená, že za stávajících podmínek, které uzavřely LSTB s Městem Písek, by se jednalo o závažné porušení smlouvy. Pro Tvoji informaci, Město Písek a společnost Lesostavby Třeboň jsou v současné době konečně před uzavřením dohody o zmírnění 75% zastavěnosti území. Pakliže dojde k dohodě, na které zástupci obou stran pracují téměř rok, můžeme i my pokračovat v jednání se Lesostavbami o dokončení naší části komunikace dle smlouvy o dílo. Diskutabilní vždy zůstává ona zmíněná podmínka 75% zastavěnosti. Bohužel, kdyby tato podmínka v dané lokalitě nebyla, pravděpodobně by mohlo dojít např. po 10% zastavění území a následné výstavbě finálních povrchů komunikace k jejímu poškození. Tu by mohla způsobit těžká technika použitá při výstavbě dalších RD. Stejně se budovalo i v jiných lokalitách města, např. V Oudolí. Zde se komunikace taktéž dodělávala až po většinové zastavěnosti území. David Vostarek, jednatel společnosti Reality Grégr, s.r.o.

Odpovědět

30. 5. 2016 (20:32)  –  Mgr Alice Hnyková

0
0

Tušila jsem,že vyjádření nepřijde od majitele obsáhlého portfolia,ale od jednatele společnosti. Informaci o tom,že Město Písek nyní posílalo dopis společnosti LST samozřejmě mám i bez upozornění. Nicméně bych raději ,aby jste zde nepsali dezinformace, že Město Písek a společnost Lesostavby Třeboň jsou v současné době konečně před uzavřením dohody o zmírnění procentuální zastavěnosti území. Tato informace se nezakládá na pravdě i z důvodu,že teprve 31.5., tj zítra bude společnost LST o návrhu jednat. Nevím tedy, kdo je těsně před uzavřením dohody a kde jste tuto informaci vykouzlili. Situací tzv. "těsně před uzavřením dohody" zde za ty roky bylo nespočetně a nikdy k žádné dohodě nedošlo. A nejen to. Za ty roky bydlení zde jsme si vyslechli tolik termínů, kdy dojde k vybudování komunikací a osvětlení, že v podstatě nevíme,který z nich byl nejvtipnější. Co se týká zmínky o výstavbě finálních povrchů a jejich následného poškození těžkou technikou, poradila bych se rozhlédnout do jiných měst, kde se nejdříve vybudují komunikace a osvětlení a teprve poté následuje výstavba rodinných domů. Pokud je finální povrch zhotoven dle norem, k žádnému poškození dojít nemůže. To jen v Písku se spousta věcí děje naopak a dochází tak k tomu,že lidé bydlí v nově postavených domcích dlouhé roky bez řádné komunikace a bez osvětlení v nedůstojných podmínkách. A my za ty důstojné podmínky budeme bojovat.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.