Přihlášení

Bratři Petr a Martin C. Putnovi (nejen) o Jihočešství, islámu a hnědém hnusu

31. 8. 2016 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Rozhovory

Zprava Petr, Bořík a Martin C. Putnovi. Foto PS/Jelenová

VELKÝ ROZHOVOR s prof. Martinem C. Putnou a jeho bratrem Petrem Putnou si můžete přečíst v zářijovém tištěném měsíčníku PÍSECKÝ SVĚT, který je právě v prodeji v trafikách, poštách, prodejnách Jednoty, Infocentru Sladovny a mnohde jinde, za pouhých 15 korun celých 40 stran zajímavého čtení a barevných fotografií.

Jak na tohle město vzpomínáte?

Martin: Nejlépe mi bývalo v lese za Pískem. Byl ale bolševik a tehdy bylo všechno hnusné, lhalo se a žilo se ve lži. Všichni si říkali soudružko – soudruhu… Opravdu nerad na tu dobu vzpomínám. Písek je samozřejmě mimořádně důležité místo s pozoruhodnou literární tradicí a půvabem a všechny lidi tam posílám, ať se tam jedou podívat. Občas tam rád přijedu jako host nebo jako průvodce.

Petr: Já jsem sice toho bolševika zažil taky, ale byl jsem mladší, formativní roky jsem už neprožíval jako něco temného, Listopad 89 jsem zažil na gymnáziu…

(…)

Přesto – nevyvolává ve vás současné dění kolem migrace určitý strach?

Martin: Ohrožení cítím velmi silně. Ovšem ne od muslimů, ale od českých nácků. Od doby, co se občas k něčemu veřejně vyslovím, mi chodí nenávistné, výhružné a vulgární maily od českých extremistů. Reálný strach mám z hnědého hnusu, který se valí pod heslem „křesťanská Evropa“. Pokud jde o islám, je to věc velmi, velmi komplikovaná. Současný islám má velký problém s modernitou. Křesťanství se nějak muselo vyrovnat s moderním světem, který je technický, sekulární a otevřený. Náboženství je v něm soukromá věc. Tenhle posun se odehrál v osvícenství – a my dnes žijeme v osvícenské Evropě, ne v křesťanské. Islám má velký problém se s moderním světem smířit. Říkat, že jde o válku křesťanství a islámu, je stupidní blábol!

 

Ale co s tím dál? Jak mají se svým strachem naložit běžní občané?

Martin: Kdybych měl jednoduché řešení, stal bych se politikem. Není jednoduché řešení. Jde o jednu z nejobtížnějších chvil moderních evropských dějin. Pohybujeme se mezi Skyllou a Charybdou hnědého nacionalismu a islamismu. V podstatě dnešek připomíná nástup fašismu ve 30. letech.

 

Ve 30. letech ale taky mnoho intelektuálů upozorňovalo, jak se situace vyvíjí. Marně…

Martin: Karel Čapek a humanisti v celé Evropě psali, křičeli, dělali kongresy, ale nikdo je neposlouchal, masy byly uhranuté hesly Jeden národ, jedna rasa, jeden vůdce. Je třeba si zachovat střízlivý rozum a nečíst ruské a proruské konspirační servery typu Parlamentních listů. Taky se blíží volby – a například v Jižních Čechách by si měli lidi uvědomit, že jeden z nejslušnějších vzdělaných lidí tady je Libor Grubhoffer, který byl rektorem Jihočeské univerzity. A že to byl současný hejtman Zimola, jehož klaka ho zlikvidovala…

(…)

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT!

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.