Místo v srdci – Písek Lesní hřbitov
V rámci letošního ročníku participativního rozpočtu v Písku vzešla z místní iniciativy jedna z myšlenek na zbudování pietního místa k uctění památky dětí zemřelých v těhotenství, v době porodu či krátce po něm. Má pomoci samotným rodinám vyrovnat se s bolestnou ztrátou dítěte. Je zde ale také i velký společenský význam, kdy tabuizované téma smrti dětí se dostává do veřejného prostoru. Každý je pozván, aby na děti a jejich rodiny vzpomenul a stal se tak citlivým k bolesti druhých.
Téměř každý člověk zná rodinu, která během těhotenství nebo krátce po narození přišla o vytoužené dítě. Tuto zkušenost má v Česku téměř 15 % rodin.
Sdílení bolesti, duchovní a psychologická pomoc, ale také možnost se s miminkem rozloučit jsou nezbytné v procesu vyrovnání se s touto událostí. Je mnoho rodin, které své miminko nemohly pojmenovat a důstojně pohřbít. Nemají tak za svým miminkem kam jít, není nikde pohřbeno. Pietní místo tak dává možnost udělat jeden z mnoha kroků na cestě k uzdravení bolesti.
Při zvažování možností pro umístění vzpomínkového místa se nakonec ukázala jako nejvhodnější lokalita Lesního hřbitova.
Je hotov architektonický koncept návrhu Místa v srdci, jehož realizace se ujal místní architekt Martin Zborník. Při úvaze nad pojetím tohoto vzpomínkového místa se nechal inspirovat novou formou tzv. přírodního pohřebnictví (viz fungující Les vzpomínek v rámci Ďáblického hřbitova lesvzpominek.cz).
Realizaci projekt můžete podpořit v Participativním rozpočtu města Písek dáním svého hlasu na kartě projektu a to do 31.12.2021.
Vhodný prostor, který byl konzultován se správcem hřbitova panem Josefem Hrádkem, otevírá do budoucna i možnost využití místa k pohřbívání vsypem ke kořenům stromů. Na sousední loučce by se touto novou formou pohřebnictví tak mohl rozvíjet pro všechny i náš Lesní hřbitov.
Jak uvedl autor návrhu „Na ploše Místa v srdci vykvete během celého roku symbolických 2000 květů za každou z rodin v Písku, které se ztráta týká. Chceme takto symbolicky ukázat, že v tom nejsou sami. Sdílená bolest je bolest poloviční. Na místě samém je možné zapálit svíčku ve svícnech ve tvaru kaly, nebo v tichu zavzpomínat v ústraní.“ S vybráním vhodné zeleně pro projekt pomohla zahradní specialistka Marie Holá.
Své sympatie projektu vyjádřil i písecký Domácí hospic Athelas a organizace Jihočeské Dítě v srdci, z. s. (ditevsrdci-jc.cz), jehož ředitelka paní Hana Doskočilová pomohla se svým týmem podobný projekt zrealizovat také v Českých Budějovicích. Podle jejích slov by bylo krásné a potřebné, „aby si lidé mohli připomínat děti, které mají místo v jejich srdcích, na celém území naší země.“ Další hojně navštěvovaná vzpomínková místa jsou již realizována v Olomouci, Třeboni a Králíkách – viz ditevsrdci.cz/cz/pietni-mista.
Perinatální hospicovou péčí se v Písku zabývá Domácí hospic Athelas (hospic-pisek.cz/perinatalni-
„Je to už téměř 30 let co se nám holčička narodila. Neukázali mi jí a hned jí odnesli pryč. Všichni mlčeli a na sále bylo hrozné ticho. Tolik jsem ji chtěla vidět, pohladit ji a být s ní. Všechny maminky si z porodnice nesly miminko, já šla sama. Pořád to ticho…doma, v práci s kamarádkami. Chtěla jsem se s ní rozloučit, chtěla jsem vědět, kam jí dali. Po těch letech nevím nic….říkám jí Janičko a hrozně ráda bych za ní zašla, dát jí kytku na hrob, ona hrob nemá. Je pryč, pro mnoho lidí nikdy neexistovala, je to moje dítě a i když už máme zdravého dospělého syna, nikdy na ní nezapomenu.“
J.V.
Děkujeme všem, kteří podpoří realizaci této myšlenky a to hlasováním v PARO Písek (www.paropisek.cz) v době od 15.12. do 31.12.2021.
Autor textu
Eva Záluská – zastupuje pracovní skupinu projektu v PARO Písek
Pro zájemce je celá dokumentace projektu dostupná v lepší kvalitě zde ke stažení v PDF formátech.