Přihlášení

Ema Rybářová: Cílem je celistvost a vnitřní mír

21. 5. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Dne 21. června se slaví Mezinárodní den jógy. Tento svátek se začal poslední desetiletí slavit i v ulicích. Začalo to v Americe, ale už je to hodně běžné i v Evropě a v některých českých městech – nejen v Praze, ale i v Pardubicích a menších městech mají svůj festival. V Písku nabízí jógu pro dospělé i děti také Ema Rybářová, www.jogou-k-sobe.cz

EMA RYBÁŘOVÁ, Jógou k sobě (jóga pro dospělé i děti v Písku), vysvětluje: "Jógující se sejdou, komunita dané oblasti nebo města uspořádá setkání jógových stylů a přidružených aktivit (vegetariánského či veganského jídla, jógového oblečení, hudby). I v Písku máme hodně jógujících skupin, bylo by zajímavé slavit tento den spolu, i přes tu různost jednotlivých mikrokomunit, které tady s jógou pracují."

Józe se v Písku věnuješ už několik let, jaký je to život?

Vlastně jsem stále hodně v pohybu. Kromě Písku vedu cvičení v Budějovicích a v Praze. Tam mám hodiny individuální terapeutické jógy, které mě v podstatě živí. Ale tady mám rodinu, základnu a mám to tu ráda.

Říkáš „terapeutická jóga“. Co to je? To je nějaký způsob léčení jógou?

Ano i ne. Ve skutečnosti jógou nemůže nikdo nikoho léčit v případě, ze protistrana nechce nebo nemá vůli. Jóga je velmi aktivní terapie, která žádá vlastní zapojení „léčeného“. Jóga je také ověřený systém – dechů, cviků, filosofie. Jógový učitel je certifikovaný, dobře školený a zkušenější průvodce. Vyslechne zadání, nechá se uvést do detailů a navrhne způsob práce.

Dívám se na to, jak se člověk pohybuje, jaké má dechové a myšlenkové vzorce. Pak mohu cvičícího doprovázet a pomáhat mu růst. Většinou nejpozději při druhém setkání dám klientovi jasnou sestavu cviků sestavených na míru. Pak vše upřesňuji o techniky dechů, dynamiky pohybů nebo další sestavy. Někdy navrhnu třeba souběžně masáž nebo práci s jemnými technikami, jako je homeopatie, aromaterapie. Když vycítím jako potřebné, mohu doporučit odborné vyšetření. Stalo se mi to u dítěte, kde jsem rodinu navedla a díky opakovaným vyšetřením rodiče zjistili, že u chlapce se rozvinula Juvenilní artritida, ve 13ti letech. Podobné to může být u chorob páteře i v pozdějším věku. Nejsem ale lékař, léčitel ani fyzioterapeut, nepracuji s jednotlivostmi, mířím k celku a pracuji postupně. Cílem je celistvost, vnitřní smír. Někdo kvůli tomu přichází pravidelně a dlouhodobě, někdo třeba přijde jen několikrát a i to mu může pomoci zlepšit jeho náhled a postoj.

Existují na to nějaké výzkumy?

Ano moji zahraniční kolegové ze studijní skupiny se otázkou výzkumů aktuálně hodně zabývají, řeší se témata jako kardiovaskulární onemocnění, roztroušená skleróza, alzheimerova choroba a mnohé další. Zatím existuje málo hodnotných dat, ale nějaké zdroje už jsou. Moji kolegové v zahraničí jsou někteří fyzioterapeuti nebo dokonce lékaři a jogíni současně. Myslím, že ta správná doba výzkumů na poli alternativních terapií teprve přijde.

Je rozdíl jestli se žáci s jógou seznamují ve skupině nebo individuálně?

Je v tom rozdíl. Někteří lidé přišli pro vylepšení svého celkového stavu, z důvodů prevence, kvůli touze po vyrovnanosti a harmonii. Pokud nejsou individuální omezení nebo potřeby jednotlivce moc vyhraňující,  dá se dobře pracovat ve skupině. Pracuji s lidmi v malých skupinách, 6-8 lidí krásně umožňuje interakci a zpětnou vazbu. Ve velkých skupinách se dají vést lekce vyniása jógy, ashtanga jógy, bikram jógy, tam se cvičí jasná sestava a není prostor pro individuální pozornost, která je ale myslím to nejcennější, co mohu lidem nabídnout. Individuálně mi chodí na setkání lidé, kteří nechtějí před ostatními otevírat svá osobní témata a lidé, kteří řeší více specifické nebo vleklé zdravotní problémy.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.