AKCE ACROCEPHALUS / 42. ročník
Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic, 22. 7. – 31. 7. 2018, tábor u rybníka Řežabinec u Ražic, návštěvní časy – denně od 6 do 18 hodin
Rok od roku přibývá zájemců, kteří dorazí mezi výzkumníky na rybník Řežabinec u Ražic na Písecku. Ti tady mezi 22. až 31. červencem provádí odchyt a kroužkování ptáků, kterému již 42 let říkají Akce Acrocephalus. Od roku 1977 ji pořádá přírodovědecké oddělení Prácheňského muzea v Písku, nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 tábor řídí RNDr. Jiří Šebestian.
Když dorazíte na místo – ideálně v ranních hodinách, ale ornitologové mezi sebe zvou od 6 do 18 hodin – máte možnost se pouze dívat nebo se i aktivně zapojit. V pravidelných intervalech totiž výzkumníci vybírají 13 stálých stanovišť rozprostřených na 222 metrech nárazových sítí. Když ptáky donesou do tábora, přijde na řadu všestranné zkoumání, měření, vážení a kroužkování. Hodnotí se tukové zásoby, kondice, pelichání, opotřebení křídel a další. Za celou dobu trvání akce již takto bylo přezkoumáno 35 000 ptáků ze 107 druhů. Po celou dobu se lze vyptávat, samozřejmostí je možnost fotografování. A že je co fotit! Radost udělají zejména druhy jako slavík modráček, ledňáček říční nebo některý z chřástalů, občas se chytí i některá ze sov či dravců. Nejčastěji pak v sítích uvíznou rákosníci, budníček menší či pěnice černohlavá.
Výzkumný tábor dlouhodobě monitoruje stav populace ptáků na jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v ČR. Doba trvání projektu je mimořádná i v rámci Evropy. „Kromě svého vědeckého přínosu slouží také k propagaci ochrany ptactva a k výchově budoucích biologů a dalších adeptů kroužkování, však také řada jihočeských ornitologů začínala právě na Řežabinci. V posledních letech se často stává, že se někdo z řad veřejnosti dorazí podívat na místo a akce ho tak nadchne, že se vrátí pro stan a na čas se k nám přidá,“ popisuje ornitolog Jiří Šebestian. Dodává, že pro úspěšnou návštěvu doporučuje příjezd spíše v ranních hodinách a přes den při teplotách do 30°C, ve velkých vedrech výzkumníci ptáky neodchytávají.
Zbývá dodat ještě popis cesty do tábora: před železničním přejezdem v Ražicích směrem od Písku se dejte doprava, pokračujte kolem bašty, kde můžete nechat auto. Dále pokračujte podél pozorovací věže. Tábor se schovává na louce asi 200 metrů od věže.
Kontaktní údaje:
RNDr. Jiří Šebestian, CSc., 382 201 121, 607 720 398, sebestian@prachenskemuzeum.cz