46. Akce Acrocephalus
24. 7. – 2. 8. 2022, rybník Řežabinec u Ražic
Kroužkovácí tábor a výzkum ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic pod vedením zoologa PM. I letos Vás co nejsrdečněji zveme k návštěvě. Těšíme se na Vás každý den od 6 do 18 hodin (nejvíce ale uvidíte, když přijdete ráno).
Cesta: v Ražicích při příjezdu od Písku před železničním přejezdem doprava, kolem bašty, přibližně sto metrů za ní je malé parkoviště, vjezd do rezervace autem je zakázán. Pěšky budete pokračovat po polní cestě mezi rybníkem a tůněmi, dojdete k pozorovací věži, kde už jistě spatříte natažené sítě. Dále pokračujte až k místu, kde po pravé straně tůně končí, zde zahnete doprava a narazíte na tábor výzkumníků.
Ornitologové zvou na kroužkování ptáků na rybník Řežabinec na Písecku
Počítáte se mezi znalce ptáků? Nebo je prostě máte jen rádi? Nenechte si ujít příležitost, která se nabízí pouze jednou za rok u rybníka Řežabinec na Písecku. V termínu od 24. července do 2. srpna tu pořádají svůj výzkum ornitologové a rádi nechají veřejnost nahlédnout do své práce. Odchyt a kroužkování ptáků probíhá do 13 speciálních sítí v celkové délce 222 metrů, které představují tři územně-biotopové okruhy. Akci Acrocephalus (což je latinský název pro rod rákosníků) pořádá Prácheňské muzeum v Písku od roku 1977, jedná se tedy o 46. ročník. Od roku 2002 ji vede současný zoolog muzea RNDr. Jiří Šebestian.
Za celou dobu bylo během výzkumu okroužkováno, změřeno, zváženo a všestranně vyzkoumáno přes 39 000 (39 634 přesně) ptačích jedinců ze 112 ptačích druhů. Co všechno se na ptácích zkoumá, popisuje Jiří Šebestian: „Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý z nich podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a další.“ A jaké druhy nejčastěji končí v záchytných sítích? Těmi úplně nejvíce chytanými jsou rákosník obecný, rákosník zpěvný, budníček menší, rákosník proužkovaný a pěnice černohlavá. Ze zajímavějších druhů lze letos očekávat odchyt například slavíka modráčka, slavíka obecného, rákosníka velkého, cvrčilky slavíkové, ledňáčka říčního a při velkém štěstí i pěnice vlašské, krutihlava obecného, sýkořice vousaté a možná i bukáčka malého. Velmi vzácně pak skončí v sítích chřástal vodní, kropenatý nebo malý, křepelka polní nebo dravci a sovy.
Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. Takto dlouhodobý výzkumný projekt je ojedinělý v Evropě i ve světě a vzbuzuje proto velkou pozornost i ve vědecké obci. Mimo svůj význam pro vědu má však akce sloužit i pro veřejnost, zejména k propagaci ochrany přírody a v neposlední řadě při ní dochází k výcviku mladých adeptů kroužkování a budoucích biologů. Většina dnešních profesionálních jihočeských ornitologů kdysi začínala Akcí Acrocephalus a řada z nich se na tábor dosud vrací.
Kroužkování neprobíhá za nepříznivých podmínek pro ptáky, tedy za deště, silného větru a velkého horka. Můžete vyrazit s profesionály vybírat sítě, možná vás i nechají, poté co ptáky změří, vypustit je zase na svobodu. Nezapomeňte fotoaparát a vezměte s sebou děti.
Kontaktní údaje: RNDr. Jiří Šebestian, CSc., mobil: 607 720 398