Zamyšlení nad výsledky voleb v Písku
(Zamyšlení PhDr. Karla Cejnara, CSc., člena MS ODS v Písku a prvního náhradníka do zastupitelstva města Písek za ODS.) „Tak to máme konečně za sebou,“ povzdechne si nejeden občan. Pravda není sice vždy příjemná, ale o něčem vypovídá. Klasická filozofie nepokládala demokracii za nejlepší formu vlády. Sofisté se po Aristotelovi soustředili již ne na hledání pravdy, ale na přesvědčování lidu o své pravdě. To často platí i pro dnešní volební kampaně. Nám nezbývá nic jiného, než se s tímto faktem vyrovnat.
V této stati se pokusím vylíčit tento sociologický jev trochu upřímněji, než bývá zvykem, a to nejen z úzce stranických pozic. Tato pravda, tedy výsledek voleb, vypovídá mnohé o naší společnosti. Těch faktorů, které rozhodují o tom, kdo bude zvolen, která strana obstojí, je nesmírně mnoho. Nejsou to jen voliči a kandidáti na volební listině jednotlivých stran. Do hry vstupují naše slabosti, zapomínání, nezájem, nedostatek informací, nedostatek odvahy něco řešit nebo neřešit a vyčkávat, že to někdo bude řešit za nás a pak si nějakého toho „Julínka“ najdeme, abychom z toho „vytřískali kapitál pro sebe“.Výsledek voleb může ovlivnit tisk a další media, přestože jde o kauzy, které se Písku vůbec netýkají. Nelze zapomenout ani na ty, kteří šíří zaručenou zprávu o svých protivnících.
Rovněž je důležité, co chce volič slyšet. Debaty o nutnosti šetřit vypadají zajímavě, pokud se nezačnou provádět a nemají dopad na naše peněženky. Pak přispěchají spasitelé zejména na celostátní úrovni s tím, jak to udělat, aby to nás, prosté občany, nic nestálo, a přijdou se „zajímavým řešením“, kdo že to má všechno zaplatit. Je ovšem pravdou, že kdyby se provedly v minulosti rázné kroky u majetkových přiznání, že by ona „šuškanda“ nemusela vůbec být. Je jen otázkou, jak by se s tím vyrovnávalo naše rovnostářské myšlení. Na druhé straně by to někomu i ublížilo a byly by nakonec problémy při vysvětlování odpovědným orgánům.
Rovněž je větší výhodou mít na kandidátce úspěšného lékaře, než podnikatele nebo vedoucího podniku, který musí provádět nepopulární opatření ve svém podniku. Také kandidátní listina nebude nikdy ideální a pro mnoho voličů je důležitější známá osobnost než program strany, který by měl kandidát prosazovat. Je obtížné ubránit se lidem, kteří nejsou sebekritičtí, kteří ve straně chtějí hrát spíše sólo, prosazují svou pozici na kandidátce jako odměnu za zásluhy nebo nepřihlíží k tomu, že se členská základna obměňuje. Často nezbývá než počkat, aby jim to voliči v dalším volebním období po svém vyjádřili. Rovněž platí, že plno schopných občanů nemá zájem, aby je veřejnost propírala, snadnější je přiklonit se k názoru, že „politika je špinavá věc“, že „všichni jen kradou“ a probrat věci u piva. Na druhé straně jsou to i přehnané představy o vlastní nenahraditelnosti, nepostradatelnosti a osobní řevnivost, faktory, které mohou rozhodnout o tom, že se strany tak blízké svým programem nedokážou domluvit. V tomto případě vázne komunikace.
Vítězem voleb v Písku se poprvé stala Česká sociálně demokratická strana se ziskem kolem 22% hlasů, na druhém místě skončila Volba pro město. Pravicové strany doplatily na roztříštěnost a nesvornost. Při sestavování vedení radnice přicházelo v úvahu hodně možností. Nakonec vznikne pravděpodobně koalice České sociálně demokratické strany, která bude mít na radnici JUDr. Ondřeje Veselého. Jejími koaličními partnery se stane Volba pro město a Občanská demokratická strana.
Občanská demokratická strana si je vědoma toho, že komunální politika je z podstaty věci daleko méně ideologická, je rozhodně daleko více pragmatická než v Praze. Je to politika o komunikaci, o schopnosti domluvit se na dobrém a transparentním hospodářství a na úspěšném rozvoji města. Občanská demokratická strana bude bojovat proti nerozumnému zadlužování. Místní ODS bude prosazovat politiku pravicovou, kterou by volič neměl spojovat s asociálním chováním. Tuto politiku lze úspěšněji prosazovat i za cenu značných personálních ústupků ve výše zmiňované koalici, než v opozici.
Tyto záměry budeme prosazovat po 4 roky a necháme na voličích, jak zhodnotí naši práci. Že to nebude snadné, o tom jsme přesvědčeni. Ponechme stranou pocity zklamání nebo vítězoslávy a pracujme společně pro vzkvétající Písek. Vždyť o to by mělo jít všem poslancům, nechť jsou z kterékoli politické strany!
PhDr. Karel Cejnar, CSc.
člen MS ODS v Písku a první náhradník do zastupitelstva města Písek za ODS
Diskuze k článku
p.Cejnare, naprostý souhlas s Vaším vyjádřením, i když nepatřím mezi voliče ODS. Zhruba takto by měli uvažovat všichni "zainteresovaní" na formování nové radnice v našem městě. A nejenom oni, ale i prostí občané města. Poklud jste se na tomto shodli i v průběhu koaličního vyjednávání /na těchto principech/, může to Písku jedině prospět.
Souhlasím s jitkou.Rovněž nepatřím ke kmenovým voličům ODS,ale z jejich (Vašeho) Místního sdružení zaznívá nyní tolik rozumných a konstruktivních názorů,že to nemůže přehlédnout ani stejně rozumný volič levicový.Je možná škoda pane doktore,že jste zatím jen prvním náhradníkem.S těmito názory bych vás mezi zastupiteli přivítal a viděl rád.
Pokud tedy vaše názory a názory některých dalších lidí z ODS zůstanou konzistentní po celé volební období.Správně říkáte – voliči to pak zhodnotí.Přeji hezký den a nové koalici úspěšné čtyři roky v práci pro vzkvétající Písek.
S hodnocením p. Cejnara musím z větší části souhlasit. Závěr vašeho článku je však pro mne jen otřepaným alibismem, který bych očekával spíš od p. Veselého. Velmi mne mrzí právě od Vás. Koalice svorně tvrdí, že není komunální politika ideologická, že je hlavně o spolupráci a schopnosti domluvit se. Ve vašem rozboru ale není nic o tom, že Sociální demokracie a myslím i ODS jsou strany, které dostali velký počet právě politických hlasů. Myslím tím, že mnoho vašich voličů volilo stranu, ne osobnosti. Protože pro ně značka ODS představuje pravicové hodnoty (stejně jako ČSSD levicové) a myslím, že proto není možné na ně kašlat. Podle mne bylo povinností ODS postavit se do čela pravice a snažit se o pravicovou koalici. Místo toho čtu suché konstatování že „Pravicové strany doplatily na roztříštěnost a nesvornost“. V Písku je bohužel ODS stranou, která pravici pohřbila. A to jak před volbami, tak po volbách. Účast v radě, ve které nemáte šanci cokoli prosadit bez požehnání ČSSD je už jen smutným koncem (říká vám něco slovo opozice? Nebo to je pro ODS nadávka?). Nemusím čekat, co z vás vypadne za 4 roky. Stačilo mi několik posledních týdnů na to, abych věděl, že Vám v příštích volbách svůj hlas nedám.
ODS měla jít do opozice především před dvěma lety po krajských volbách, které byly vesměs pojímány jako referendum o reformě zdravotnictví. Tam ještě šlo o ony pravicové a levicové hodnoty.
Nechci to zlehčovat, ale zkuste, prosím, naznačit, jaké hodnoty máte na mysli, pane 'ODS měla jít do opozice', na úrovni třicetitisícového města. Nějak to v kvalitě úklidu chodníků nevidím.
Já si tedy ty čtyři roky počkám a třeba budu zase po letech píseckou ODS (ne tu evropskou) volit.
Písecký deník otiskl minulý týden rozhovor redaktorky Libuše Kolářové s Tomášem Duškem. Na příslušnou otázku odpověděl následovně:
Víte už, co budete dělat? Jste absolventem pedagogické fakulty, vrátíte se do školství?
Teď se budu věnovat rodině, na kterou jsem měl velmi málo času. Potom si budu hledat práci. Ale určitě se nechystám být ředitelem Šobrovy ani jiné školy, nemám na to potřebnou praxi. Určitě nebudu ředitelem Městských služeb Písek ani jiné městem zřizované organizace, jak se po Písku povídá.