Přihlášení

Proč volit v komunálu

23. 8. 2010 | Ondřej Veselý | Diskuze (67) | PÍSECKÝ HYDEPARK

JUDr. Ondřej Veselý

"v komunálních volbách dostane volič jedinou listinu, na které jsou pro něj známá jména (pokud se alespoň trochu zajímají o místní dění) a může, bez ohledu na politickou příslušnost jednotlivých kandidátů, vybrat ideální složení místního zastupitelstva"

V poslední době se nám na české politické scéně roztrhnul pytel s exotickými politickými druhy. Máme tady politické dinosaury (zřejmě politiky, kteří jsou již v politice příliš dlouho a nemohou tak přinést něco nového a lepšího) a politické velrybáře (zřejmě prospěcháře, kteří vstupují do politiky pouze za účelem navýšení osobního zisku na úkor veřejných, tedy našich, prostředků). V médiích je však opomínán další a, podle mého názoru, čím dál častější politický druh a tím je srdcař. Srdcař je politikem, který do politiku vstupuje s touhou nabídnout své schopnosti pro veřejné blaho (pozor! neplést s výborem pro veřejné blaho Maximiliena Robespierra). Takový politik je médii často označován za naivního pitomce, který si myslí, že je v politice možné páchat dobro. Je jasné, že dokud budou v politice převažovat negativní druhy politiků, mohou zůstat srdcaři skutečně pouze bojovníky s větrnými mlýny. S růstem počtu srdcařů v určité sféře politiky se však zvyšuje jejich šance uspět a možnost počít páchat dobro tak přestává být nereálnou.

Sférou politiky, kde má volič možnost nejvíce ovlivnit počet srdcařů, je politika komunální (byť do jisté míry také senátní). V celostátních či regionálních volbách totiž volič, pokud se již rozhodne volit, musí volit celou politickou stranu. Všechna jména na její kandidátce jednak nezná a jednak musí počítat s tím, že se na ní mohou vyskytovat nežádoucí politické druhy. Velká část odpovědných voličů (tedy těch, kteří k volbám chodí) pak řeší variantu tzv. nejmenšího zla. Naproti tomu v komunálních volbách dostane volič jedinou listinu, na které jsou pro něj známá jména (pokud se alespoň trochu zajímají o místní dění) a může, bez ohledu na politickou příslušnost jednotlivých kandidátů, vybrat ideální složení místního zastupitelstva. Je zřejmé, že se jedná o nejdemokratičtější volbu, která voliči umožňuje vyloučit nežádoucí politické druhy a na místní úroveň postavit konkrétní počet srdcařů (v Písku dvacet sedm).

Je pro mě proto záhadou, proč zrovna komunální volby naše voliče „netáhnou“. Chtěl bych proto touto cestou oslovit všechny písecké voliče, aby letos nezůstali při komunálních volbách doma, využili své nejdemokratičtější volební možnosti a zvolili takové zastupitelstvo, které město Písek další čtyři roky provede složitou hospodářskou situací, zastupitelstvo, které bude schopné reflektovat potřeby města i píseckých občanů, a za které se nebude muset stydět. Písečné: „Dejte Písku svůj hlas!“

JUDr. Ondřej Veselý
zastupitel města Písek
 

0
0

Diskuze k článku +

24. 8. 2010 (07:01)  –  Milan Sedlák

0
0

Nevím, jestli jde o „nejdemokratičtější volbu“. Vím však, že mi schází informace. O těch co kandidují znovu bych rád věděl, jak v minulém období a) hlasovali a b) co prosazovali (byť třeba i neúspěšně – a samozřejmě bez sebechvály, která jak známo smrdí). Co bych očekával od těch, kteří kandidují a dnes zastupiteli nejsou? O tom snad až někdy jindy.

Odpovědět

24. 8. 2010 (12:24)  –  Ondřej Veselý

0
0

Na Vaše dotazy bych za sebe velmi rád odpověděl. Ale jistě uznáte, že jakákoliv odpověď by smrděla již Vámi zmiňovanou samochválou.

Odpovědět

24. 8. 2010 (12:54)  –  Milan Sedlák

0
0

Že byste nás aspoň seznámil s tím co budete prosazovat, budete-li zvolen?

Odpovědět

24. 8. 2010 (15:00)  –  Ondřej Veselý

0
0

To nebude těžké. Rozhodně hodlám využít prostoru, který tento web poskytuje a vyvěsit zde náš volební program pro letošní komunální volby v Písku. Program je už hotový, jediné, čeho se obávám je jeho "vykrádání", což se nám při posledních komunálních volbách jaksi stalo.

Odpovědět

24. 8. 2010 (15:32)  –  Milan Sedlák

0
0

Co je to "Váš" program? Předpokládám program vaší strany. Já bych raději volil podle programu (podle cílů, chcete-li), než podle toho koho znám nebo neznám. Z kandidátů vím jakž takž něco o dejme tomu takových pěti – deseti. A to tu žiji sedmým rokem a o komunální dění se zajímám. Osobně jsem poznal jenom jednoho a kandidáta a toho bych nevolil ani kdybych se zbláznil.

A tak bych uvítal, kdyby kandidáti předkládali také svoje svoje (konkrétnější a dejme tomu i vysvětlující) představy. SVOJE VLASTNÍ PŘEDSTAVY. Pokud k tomu nedojde, pak nemohu jinak nežli "jedinou listinu" považovat za pouhou formalitu.

Odpovědět

24. 8. 2010 (15:52)  –  Ondřej Veselý

0
0

Náš program, je program kandidátů naší strany do komunálních voleb v Písku. Nemusíte se obávat, že jde o něco, co nám přišlo z Prahy či odjinud. Na tvorbě programu se podílela první desítka kandidátky (každý má určitou oblast či oblasti). Pokud na tomto webu dostaneme prostor, pokusíme se i stručně představit kandidáty.

Odpovědět

24. 8. 2010 (16:19)  –  Milan Sedlák

0
0

Čistší ovzduší, zelenější město, uklizenější a udržovanější chodníky, lepší informovanost občanů – to zajisté není ani zdaleka vše, co se v programech objeví. Na této úrovni obecnosti (odlišné větší či menší mírou vyjadřovací obratnosti a líbivosti) bych se nebál nějakého „vykrádání“. Podobnost obecně formulovaných bych naopak považoval za jistou naději pro spolupráci politických stran do budoucna. Ale schází ještě, aby bylo řečeno ono pověstné bé.

Tím mám na mysli to, jak budou tyto cíle konkretizovány co do cest (a prostředků) k jejich dosažení. A tedy také to, do jaké míry budou pro voliče uvěřitelné. A co lze očekávat od jednotlivých kandidátů (teď dodávám: i od stran, za které kandidují). S přihlédnutím k tomu, co jak kandidáti tak i strany v minulosti dokázali.

Odpovědět

24. 8. 2010 (18:42)  –  Ondřej Veselý

0
0

To máte pravdu, s takovým programem bychom se "vykradení" opravdu bát nemuseli. Doufám, že budete spokojenější.

Odpovědět

24. 8. 2010 (18:59)  –  Milan Sedlák

0
0

Jestli budu spokojený nebo ne, to se teprve uvidí. Přeju stále zdraví.

Odpovědět

25. 8. 2010 (10:48)  –  JK

0
0

Pro JUDr.Ondřeje Veselého. Máte prosím přehled jako předseda Finančního výboru Zastupitelstva města Písku o tom, kolik finančních prostředků obdrželo město za odprodej ( původně státních ) bytů?. Jaká je to výše za posledních 5,10,15, let? Údaj prosím ke dni 31.12.2009?

Odpovědět

26. 8. 2010 (07:19)  –  Ondřej Veselý

0
0

K dipozici mám údaje pouze za toto volební období (před ním jsem zastupitelem nebyl). Za rok 2007 se utržilo z prodeje bytů 152,2 mil. Kč, za rok 2008 186,2 mil. Kč a za rok 2009 72,5 mil. Kč.

Odpovědět

26. 8. 2010 (08:51)  –  JK

0
0

Díky za rychlou odpověď. Nyní trochu uvažuji "nahlas", zda by některý znalec-historik mohl dohledat do minulosti ( 1254 ), kdy jakékoliv vedení města mělo k dispozici ročně po dobu minulých asi 15 let tak velkou sumu neplánovaných a mimořádných finančních prostředků. Tyto 3 roky dělají 410,9 milionů. Minulé volební období kdy byl předsedou funančního výboru Ing. Kratochvíle jsme tuto okolnost také diskutovali a vyšla nám suma kolem 600 milionů. Pokud bychom šli takhle dál do 15 leté minulosti možná by nám vyšly 2 miliardy ??? nebo víc ???

Odpovědět

26. 8. 2010 (11:34)  –  Ondřej Veselý

0
0

Jsem přesvědčen, že se o takto velkou sumu nejedná. Pokud zjistím podrobnosti, samozřejmě informace předám. Každopádně máte pravdu, že příjem z prodeje bytů velmi slušně plnil městský rozpočet a právě výpadek těchto příjmů je v rozpočtu znát. Na horší se prostě špatně zvyká.

Odpovědět

27. 8. 2010 (17:02)  –  Ondřej Veselý

0
0

Ještě doplnění. V r. 2006 město utržilo z prodeje bytů 100,8 mil. Kč.

Odpovědět

28. 8. 2010 (13:17)  –  Milan Sedlák

0
0

"…. v komunálních volbách dostane volič jedinou listinu …. může, bez ohledu na politickou příslušnost jednotlivých kandidátů, vybrat ideální složení místního zastupitelstva". ….atd.

Na stránkách Aktuálně.cz jsem naleznul názory v mnohém opačné: "Volby do obecních zastupitelstev mají nejsložitější mechanismus ze všech voleb v ČR." –--------- "Volič může snadno nabýt mylného dojmu, že dává hlas jen vybraným osobnostem …… Ve skutečnosti dává volič vždy nejdřív hlas dané straně, jejíhož kandidáta zaškrtl, teprve následně přímo jemu hlas preferenční." ….. atd.
Vývody autora, politologa Tomáše Lebedy jsou dle mne přesvědčivé.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=675777
Článek "Kroužkovací revoluci obecní volby neumožní, míní expert". (28. 8. 2010, 07"51)

Odpovědět

28. 8. 2010 (15:18)  –  Ondřej Veselý

0
0

Samozřejmě nejsem politolog, ale i v posledních volbách se do zastupitelstva města Písek dostali kandidáti ze zadních pozic na úkor výše postavených. V letošních volbách se podle mého názoru tento fenomén ještě posílí, protože si lidé ve volbách do sněmovny ověřili, že to funguje. Samozřejmě uznávám, že pan Lebeda se otázkám voleb věnuje profesionálně a dlouhodobě:)

Odpovědět

28. 8. 2010 (15:23)  –  Ondřej Veselý

0
0

Navíc jsou v uváděném článku dvě chyby. Při volbě především nemusíte rozdělit všechny hlasy, které máte k dispozici – můžete použít i méně hlasů s tím, že nevyužité hlasy propadají (pokud jich udělíte více, je lístek neplatný). A pro posun na kandidátce potřebujete pouze 4% celkových hlasů kandidátky, což je nejméně ze všech voleb.

Odpovědět

28. 8. 2010 (16:08)  –  Milan Sedlák

0
0

Názor proti názoru. Je to smutné, když jeden a půl měsíce před volbami narážím na internetu pouze na názory či výklady.

Odvolávat se na volby do sněmovny je dle mne liché: "Přednostní hlasy ve formě, jak je známe z voleb např. do Poslanecké sněmovny, ve volbách do zastupitelstev obcí neexistují, jsou jen hlasy pro kandidáta". (Český statistický úřad, 21.7. 2010)
Doporučuji k přečtení:
http://www.mvcr.cz/clanek/vyhlasene-v-roce-2010-hlasovani-a-scitani-hlasu-odlisnosti-od-jinych-voleb.aspx

Dnes to vypadá že Lebeda měl pravdu přinejmenším v tomto (omlouvám se, že ten citát opakuji): "Volby do obecních zastupitelstev mají nejsložitější mechanismus ze všech voleb v ČR.\" Já k tomu dodávám řečí lidu: pes aby se v tom vyznal.

A to s těmi 4% a 10 procenty? Hin se hukáže. Ale mám takový dojem, že "jeden o voze a druhý o koze".

Odpovědět

28. 8. 2010 (22:06)  –  Ondřej Veselý

0
0

Omlouvám se, v postupu kandidátů je to skutečně tak, jak jste uvedl dříve. Posouvají se ti kandidáti, kteří mají 10% nad průměr kandidátů kandidujících ze stejné kandidátky (§ 45 odst. 4 zákona o volbách do zastupitelstev obcí).

Odpovědět

29. 8. 2010 (11:55)  –  Ondřej Veselý

0
0

A pokud jde o preferenční hlasy, tak v tomto směru jsou komunálky zcela specifické právě v tom, že volič může vybrat zastupitele napříč politickým spektrem. Je pravda, že pokud se rozhodne pouze pro jednu politickou stranu, tak už jejím kandidátům preferenční hlasy dávat nemůže.

Odpovědět

29. 8. 2010 (15:23)  –  JK

0
0

Je nepochybné, že budoucí vedení města Písek, ať je složeno jakkoliv, bude mít vážnější a vážnější problémy s finančními příjmy. investice a nákladnější rekonstrukce se musí omezit. Člen rady Vojtěch Bubník s tím snad již počítá. Cituji: Viz.: Písecký deník.cz…: "Městu ale „vyschnuly“ významné zdroje příjmů: prodej bytů a prodeje akcií distribučních společností"… Pro přehled zde uvádím i souhrn příjmů za prodej bytů z této diskuse: rok 2006=100,8 Kč, rok 2007=152,2 Kč, rok 2008=186,2 Kč, rok 2009=72,5 Kč ( vše v milionech ). Celkem tedy 511,7 milionů Kč.
Poznatky z historie nám napovídají, že v horších dobách se lidé více semknou za účelem lépe čelit těžkostem a nesnázím. Proto na závěr moje úvaha. Budou nebo nebudou nově ustavené orgány města zastoupeny stranami poměrným způsobem???

Odpovědět

29. 8. 2010 (15:36)  –  Milan Sedlák

0
0

Snad dá vedení nějaké předpoklady či výhledy pro rozpočet příštího roku. Ještě před volbami, ovšem. Jinak budou některé strany vařit, jak se říká, z čisté vody.
Vsadil bych se, že do vedení bude nakonec navolena hodně podobná skvadra, jaká nám vádla čtyři poslední roky. Co mne k tomu názoru vede? Podivná a pro většinu voličů nesrozumitelná pravidla pro letošní komunální volby. A obrovská setrvačnost. Sice někteří dnešní radní budou zvoleni "spíš o fous", ale –--- no prostě jsou to zkušení politici, všechna čest.
Jinak řečeno: domnívám se, že do zastupitelstva se dostane několik nových tváří, s vedením města to už bude slabší.

Odpovědět

30. 8. 2010 (16:43)  –  Ondřej Veselý

0
0

No, pánové doufám, že výsledek bude optimističtější než předpovídáte. A s ohledem na personální vyčerpání některých volebních stran považuji poměrné zastoupení za opravdovou nutnost.

Odpovědět

31. 8. 2010 (07:17)  –  Milan Sedlák

0
0

"A pokud jde o preferenční hlasy, tak v tomto směru jsou komunálky zcela specifické právě v tom, že volič může vybrat zastupitele napříč politickým spektrem. Je pravda, že pokud se rozhodne pouze pro jednu politickou stranu, tak už jejím kandidátům preferenční hlasy dávat nemůže."

Pane O.V., mohl byste prosím toto Vaše tvrzení nějak vysvětlit? Tak, aby tomu průměrný volič porozuměl a aby tomu uvěřil?

Odpovědět

31. 8. 2010 (10:21)  –  JK

0
0

Hlasování se prostě musí znát přesně, to nejde vysvětlit krátkým komentářem. Tady je přesné znění zákona. Pro rozsáhlost přidávám jen adresu. § 45, zákona č. 491/2001 Sb.
http://pisek.kscm.cz/article.asp?thema=4736&item=50301

Odpovědět

31. 8. 2010 (10:24)  –  JK

0
0

Úprava hlasovacího lístku

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacího lístku, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud to neučiní, nebude moci hlasovat.

Hlasovací lístek může volič upravit takto:

Označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím dá hlas jejím kandidátům.

Označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho, pro kterého hlasuje a to z kterékoli volební strany. Zakřížkovat však může maximálně tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno.

Oba způsoby lze také kombinovat. Křížkem lze označit jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany. Tak volič dává hlas jednotlivě označeným kandidátům. Ale pozor! Pokud by volič tímto způsobem označil více než jednu volební stranu nebo více kandidátů, než je stanovený počet, byl by jeho hlas neplatný.

Odpovědět

31. 8. 2010 (10:52)  –  Ondřej Veselý

0
0

Děkuji JK, že dotaz precizně vysvětlil. Rozdíl mezi komunálními volbami a volbami do krajů nebo poslanecké sněmovny je právě v tom, že do krajů či sněmovny vybíráme pouze jednu stranu a na její kandidátce pak udělujeme preferenční hlasy jednotlivým kandidátům. Při volbách do komunálu můžeme dávat hlasy níže popsaným způsobem. Pokud si však vybereme pouze jedinou stranu, nemůžeme již jejím kandidátům dále přidělovat preferenční hlasy (k tomuto výběru se při sčítání nepřihlíží). Pokud si vybereme stranu a k tomu přidáme kandidáty z jiných stran, pak své hlasy ubíráme kandidátům preferované strany ze zadních pozic.
Modelový příklad. Vyberu si v Písku ČSSD (omlouvám se za tu drobnou propagaci:) a dále udělím šest hlasů kandidátům jiných stran. To pak znamená, že jsem ze svých 27-mi hlasů dal 21 hlasů 21 kandidátům z kandidátky ČSSD tak, jak je jejich pořadí na kandidátce a šest hlasů jiným kandidátům.

Odpovědět

31. 8. 2010 (13:14)  –  Milan Sedlák

0
0

Tak to mi není jasné ani omylem. Srozumitelněji by to vysvětlit nešlo? A jestli ne, pak aspoň s odvolávkami na záKon? A jen tak mimochodem: nejedná se přece o to, jak se bude volit (tomu jažtakž rozumím), ale jak se bude sčítat. Sčítat a vyhodnocovat. Tímto zdravím pana JK.

Odpovědět

31. 8. 2010 (13:47)  –  Ondřej Veselý

0
0

Zjišťování výsledků voleb upravuje § 45 zákona č. 491/2001 Sb. v platném znění (lze najít na netu).

Odpovědět

31. 8. 2010 (13:59)  –  Milan Sedlák

0
0

Očekával bych, že kandidát na člena zastupitelstva se nebude bát podat vlastní konkrétní odpověď na otázku jeho potenciálního voliče, zvláště když jde o doktora práv. To se ale, tak se mi zdá, v naší polemice neděje. Pane Veselý, svůj příspěvek jste původně zahájil tím, že volič bude volit „ZNÁMÁ JMÉNA“ „bez ohledu na politickou příslušnost“. Teď jste otočil, pode mne o hodně stupňů, a s vážnou tváří tvrdíte: „pokud si však vybereme pouze jedinou stranu, nemůžeme již jejím kandidátům dále přidělovat preferenční hlasy“. To je přecde hodně velký oblouk, nemyslíte? Nezdá se Vám, že byste měl rezignovat na postavení lídra písecké ČSSD?
S tradičním přáním stálého zdraví
MS

Odpovědět

31. 8. 2010 (14:07)  –  Ondřej Veselý

0
0

To přece není otočení. Výhodou komunálních voleb je právě to, že si nemusíte zvolit pouze jednu stranu, ale můžete vybrat osobnosti napříč politickým spektrem a vybrat (dle svého mínění) ideální složení zastupitelstva! Pokud se Vám například nebude líbit Veselý jako lídr ČSSD, ale jinak budete chtít ČSSD podpořit, tak prostě zakřížkujete kandidáty ČSSD od druhého místa dále a Veselý Váš hlas nedostane.
P.S. Veselý v tuto chvíli z pozice lídra odstupovat nehodlá

Odpovědět

31. 8. 2010 (15:43)  –  Milan Sedlák

0
0

Kdo že je tu "srdcař", a kdo se chce jen napakovat?

Odpovědět

31. 8. 2010 (16:13)  –  JK

0
0

Jen obecná a neadresná úvaha: Myslím si, že v komunální politice se nelze napakovat. Komunální politika je o práci… večery a schůze na úkor rodiny. Denně Vás jako zastupitele kdokoliv podrobí kritice a vděku je jako šafránu. A jestli má město o 1 radního více nebo méně považuji za vedlejší. Kdysi jsem byl poslancem obdobného města jako Písek. V Písku jsem dlouhou dobu pracoval v komisích, výborech, ve volebních komisích atd. Tedy pokud nemá někdo postranní úmysly ( nezákonné ani nemorální ) tak jsou tyto volby příležitost jak vybrat vhodné a dobré lidi, stávající i nové. Proto se angažuji.

Odpovědět

31. 8. 2010 (16:18)  –  JK

0
0

Jinak musíme asi nastolit jiné téma, neboť zde diskutujeme jenom tři. Co tak téma, které investice a rekonstrukce zredukovat tak, aby bylo vše pro občany ještě pochopitelné a únosné? ( budoucí výpadek příjmů )

Odpovědět

31. 8. 2010 (17:06)  –  Ondřej Veselý

0
0

No nevím, abychom na diskuzi už nebyli jenom dva….

Odpovědět

31. 8. 2010 (17:17)  –  Milan Sedlák

0
0

Pane JK, tohleto vaše téma rád slyším, a rád na ně odpovídám. Ale nediskutoval bych jen o investicích a rekonstrukcíh, ale také o hodně kontrovezním tématu, tedy, mimo jíné, o úsporách stran komunálního úřednictva. S tradičním přáním stálého zdraví
MS

Odpovědět

31. 8. 2010 (17:25)  –  Ondřej Veselý

0
0

V úsporách komunálního úřednictva by na prvním místě mělo být snížení počtu uvolněných zastupitelů. Prvé úspory se pak dají udělat způsobem, který se obyvatel města příliš nedotkne (kontrola zadávaných zakázek, zprůhlednění dotačních systémů, snížení provozních nákladů). Tato opatření však budou stačit, pokud nebude docházet k dalšímu výpadku příjmů (což není při současné vládní politice příliš pravděpodobné).

Odpovědět

31. 8. 2010 (19:25)  –  JK

0
0

Je to dobrý nástin a myslím, že jej budu také podporovat. Nyní si zahraju na spisovatele. Podobnost s městem Písek je jen náhodná. Čti dál a srovnej … Modré vedení nejmenovaného města v minulosti zadávalo některá výběrová řízení a pyšnilo se tím, že k tomu má nezávislou agenturu. Dal sem si tu práci a agenturu jsem si vylustroval internetem z veřejných zdrojů!!! Statutární orgán- otec JUDr…. a syn Ing…. Otec trestně stíhaný za podvod. Tedy myslím si, že spojení s někým z onoho vedení města bylo. Bylo mi to divné, že to vím já z veřejných zdrojů a vedení města ne. Ač ctím resumci neviny, tak jsem se o mých pochybnostech z mínil jenom jednomu člověku ( mimo orgány a zaměstnabce města ), který disponoval prověrkou a mlčenlivostí. Za velmi krátký čas jsem na oficiálním jednání orgánu onoho města zaznělo, že s agenturou přestali spolupracovat. Ač nemám vousy tak jsem se potutelně pod vousy usmíval, neboť jsem znal své. Jen člověku, kterému jsem se svěřil řeknu vždy jakoukoliv blbnost, ale důležité věci mu již nesvěřuji. S nadsázkou mohu říci, že jsem možná přispěl k nápravě.

Odpovědět

31. 8. 2010 (20:26)  –  Ondřej Veselý

0
0

Máte pravdu, že v oblasti veřejných zakázek má dosud naše město obrovské rezervy. Ale čísla už jsem tuším na tomto webu zveřejnil.

Odpovědět

31. 8. 2010 (20:46)  –  Milan Sedlák

0
0

Pane JK, díky za informaci. Měl bych pro Vás taky nějakou – poctiivě, aby se tak řeklo – vygooglovanou zprávu. .Ale napřed Vy. Pídím se po rozvaze města Písek – můžete mi , prosím, nějak pomoci? Předem děkuji a věřte: nezústanu dlužen.
MS

Odpovědět

31. 8. 2010 (22:31)  –  JK

0
0

Ono to chce u těchto věcí používat přesné oficiální názvy ( kategoriální aparát ). V této věci má přesnější informace a více do věci vidí Ondřej Veselý. Jistě vyslyší volání a zařídí se podle upřesněného označení. Pokud snad označením "rozvaha" myslíte příjmy a výdaje, nebo navržený nebo schválený rozpočet města, tak to je veřejná informace,ale zatím si nejsem jist zda je kompletně na netu. Např. Schválený rozpočet na rok 2010 není úplný…Zatím
U s n e s e n í č. 364/09
1) Zastupitelstvo města po projednání rozpočet na rok 2010 dle přílohy č. 1, ve kterém jsou:
- příjmy ve výši 614 854 tis. Kč
- výdaje ve výši 652 130 tis. Kč,
- schodek (saldo příjmů a výdajů) ve výši 37 276 tis. Kč (kryto zapojením přebytků minulých let)
schvaluje bez připomínek.
Jak jistě víte tak schválení tohoto rozpočtu bylo podrobeno kritice na stránkách tohoto média od O.V.

http://mesto-pisek.cz/modules/dokumenty/dokumenty.html?d_sekce=49

Odpovědět

1. 9. 2010 (04:36)  –  Milan Sedlák

0
0

Rozvahou míním rozvahu. Rozhodně ne výkaz zisků a ztrát (výsledovku), či dokonce rozpočet.

Ale zpět ku tématu. "------- pokud se (volič) rozhodne pouze pro jednu politickou stranu, tak už jejím kandidátům preferenční hlasy dávat nemůže".

Čím víc o tom čtu, tím méně mám jasno. Pokud budu volit "napříč", pak je všechno OK, mám 27 nebo kolik hlasů. Ale pokud budu volit v rámci jedné strany? Zmatek nad zmatek. A jestli je to skutečně tak jak se to rýsuje, potom zmetek.

Odpovědět

1. 9. 2010 (06:42)  –  Milan Sedlák

0
0

Vidím to zhruba takto.

1. Pokud budou voliči volit samostatně, každý jen sám za sebe, pokud nebudou vytvářet nějaké zájmové skupiny, a pokud budou usilovat o personální změny v zastupitelstvu, pak mají relativně malé šance svých cílů dosáhnout (desetiprocentní klauzule plus velké množství kandidátů).
2. Větší šanci by měli, pokud by se spojili na nějaké sociální síti. U toho bych ale být nechtěl.
3. Možná je volební zákon protiústavní, co já vím?

Děkuji všem dvěma spolu-diskutérům – pomohli mi v tom, že jsem si mnohé ujasnil.

Odpovědět

1. 9. 2010 (16:58)  –  Ondřej Veselý

0
0

Jsem rád, že jste si věci ujasnil, ale s Vašimi závěry rozhodně souhlasit nemohu. Dovolím si pár informací:
V komunálních volbách v Písku v r. 2006 došlo na pěti kandidátních listinách ze šesti stran zastoupených v zastupitelstvu města k posunům kandidátů ze zadních pozic dopředu a naopak, takže obsazení zastupitelstva je dnes zcela odlišné od pořadí na kandidátních listinách. Jedinou výjimku tvoří KDU-ČSL, kde se stal jediným zastupitelem lídr kandidátky.
V krajských volbách v Jihočeském kraji v r. 2008 k žádnému posunu na kandidátkách nedošlo a kandidáti všech stran zastoupených v krajském zastupitelstvu byli zvoleni podle pořadí na kandidátní litině.
Ve volbách do poslanecké sněmovny v letošním roce (které byli v posunech na kandidátních listinách považovány za zcela mimořádné) došlo v Jihočeském kraji na kandidátkách pěti stran zastoupených ve sněmovně k posunu o dvou stran. U zbylých tří byli zvoleni poslanci kandidáti podle ppořadí na kandidátní listině.
Vývody z těchto faktů nechám na Vás.

Odpovědět

1. 9. 2010 (18:08)  –  Petr

0
0

"JK 16:13:47 31.08.2010 (81.90.173.XXX)

Jen obecná a neadresná úvaha: Myslím si, že v komunální politice se nelze napakovat." … hahaha, trocha zábavy k jídlu nikdy neuškodí (právě večeřím)

Odpovědět

2. 9. 2010 (14:46)  –  Pavel

0
0

Ondřej Veselý 10:52:51 31.08.2010 (90.181.17.XXX) –Vyberu si v Písku ČSSD (omlouvám se za tu drobnou propagaci:) a dále udělím šest hlasů kandidátům jiných stran. To pak znamená, že jsem ze svých 27-mi hlasů dal 21 hlasů 21 kandidátům z kandidátky ČSSD tak, jak je jejich pořadí na kandidátce a šest hlasů jiným kandidátům." No jo, ale kde je potom proklamované "IDEÁLNÍ SLOŽENÍ MÍSTNÍHO ZASTUPITELSTVA"? Kdybych pana O.V. zrovna nemusel? Že bych dal hlasy od čísla dvě dál? Podaří se mi pak pana O.V. vyšachovat ze hry? Pro jistotu ČSSD nebudu vůbec volit.

Odpovědět

2. 9. 2010 (15:34)  –  komunál

0
0

A pak preferencemi zvolím podle mne známých jmen (viz minulé volby Průša a Franců) a ti pak přenechají své místo dalším v kandidátce, které vůbec nechci. to se ostatně letos chystá asi taky že?

Odpovědět

3. 9. 2010 (17:10)  –  Radovan Polanský, TOP 09

0
0

Váš pohled na věc je jistě sympatický, ale trochu naivní. Nemohu souhlasit s tím, že je nejlepším řešení honba za „srdcaři“ napříč politickým spektrem. Nejsem politolog a nebudu se proto rozepisovat o tom, proč máme v parlamentní demokracii politické strany, ani diskutovat na téma, do jaké míry jsou komunální volby politické, či ne. Chtěl bych jen upozornit na jeden z aspektů, který vaše srdcařská teorie ignoruje a který mi přijde velmi důležitý.
Většinová příslušnost k politické straně (ideálně vládní) otevírá zástupcům města větší možnosti. Rolí volených zástupců přeci není jen „páchání dobra“ na komunální úrovni. Očekáváme od nich také posilování města v kontextu celého regionu, nebo země. Důležitá je jejich schopnost získat podporu státu (ministerstev) a schopnost získat pro město peníze na strategické investice. Nezatracoval bych proto tradiční cestu, kdy se jako volič zamyslím nad tím, která z kandidujících stran naplňuje programově nejlépe mé představy, a té dám svou důvěru. Výběr je letos velký.
Také bych nezapomínal na smutnou pravdu, že by to nebylo poprvé ani naposledy, kdy se ze srdcaře v politické funkci stane nežádoucí politický druh.
Jinak se bez výhrad připojuji k vaší výzvě a apeluji na všechny čtenáře Píseckého světa: přijďte k volbám.

Odpovědět

3. 9. 2010 (19:05)  –  MH

0
0

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/173221.aspx
stojí za zhlédnutí a přečtení! Doporučuji. A dobře zvažujte, komu dáte hlas! I nové tváře mají své nitky k "loutkohercům"!

Odpovědět

3. 9. 2010 (20:21)  –  Honimír Velkopanský, ŤOP 00

0
0

Padáky a minomety? Tak to bysme si teda pomohli.

Odpovědět

4. 9. 2010 (11:25)  –  TOP00

0
0

MH: Politika jej baví, peníze jej nezajímají. Srdcař.
Díky za odkaz.

Odpovědět

4. 9. 2010 (13:10)  –  MH

0
0

Díky, ale ještě se ptám: "Dáme věci do pořádku" ! Které věci? Co chtějí po sobě napravovat? Ve stejném složení pod jinou "vlajkou"?

Odpovědět

4. 9. 2010 (21:11)  –  Jan

0
0

"Proč zrovna komunální volby naše voliče „netáhnou“"? Myslim, ze odpoved je velmi prosta. osobne jsem zatim vzdy volil, ale z nadchazejicich komunalnich voleb jsem znechucen vic, nez z tech parlamentnich. Coz jak uznate neni samo sebou. A proc? Odpoved je stejna jako na uvodni otazku.

Na mesto uxistuji ruzne soukrome vazby a protoze zde debatuji i zastupci nekterych stran, zajimalo by me co s tim provedou.
A co konkretne myslim? Vezmu to jen zkratkovite. Dvorni stavebni dodavatel firma KOČÍ , posledni udalost s mestem narizenym prevzetim skolnich jidelen bez otazek a pripominek nebo vehementní vyvracení zakázek pro firmu VOBUKO, ktera tedy pro mesto nikdy nic nedelala – jak jsem si nekde mohli precist, ale dela v subdodavkach – coz uz obhajce teto firmy zapomel rict. Neni to tak okate jako u firmy KOCI, ale na tom snad nezalezi. Také zhůvěřilost některých uredniku se zvetsila za posledni volebni obdobi. Vazeb je vi, ale tyhle jsou ty nejvice viditelne.

Stejne tak mam problem koho volit. Jsem pravicove smyslejici clovek. Kandidatka TOP09 mi prijde jako provokace a velice ucelova vec, kvuli budoucim projektum za nemale penize. Pomerne mi to zvedlo krevni tlak. A kdyz se z Pisecke ODSky zacaly ozyvat hlasy o vlivu organizace ODS z Hluboké nad Vltavou (nedavna afera s korupci okolo dodaci z EU) tak pro me skoncila i tato volba.

Takze proc netahnou? Protoze me a lidem, ktere znam, se hnusi protezovani kamaradskych firem. Naprosta bezzubost a obcas i nevzdelanost zastupitelu a sledovani vlastnich cilu. A v neposledni rade i nemoznost vyberu. Levicove strany treba maji kandidaty, ktere znam, ale maji program, ktery se mi nelibi. Naproti tomu, existuji pravicove strany s prijemnym programem, ale jak jsem napsal vyse, lide uvnitr strany mi jaksi brani je volit.

Odpovědět

5. 9. 2010 (08:38)  –  Iva

0
0

Pan Jan to napsal zcela výstižně, já bych to takhle hezky nevyjádřila, ale naprosto souhlasím, naprosto!!

Odpovědět

6. 9. 2010 (08:34)  –  srdcaři jsou nesmysl

0
0

volit tak, jak kdo uzná za vhodné – rozhodně se nenechám poučovat panem Polanským, o tom, že nějaký názor zde vyslovený je naivní a jeho je geniální. Ostatně místní topka má už přes týden stále posouvající se datum zveřejnění jejich stránek, kde si asi přečteme jejich program a teprve poté můžeme říci, kdo má jaké záměry…a zda jsou naivní či jaké….

Odpovědět

6. 9. 2010 (08:36)  –  tak citát od macka z parlamentních listů

0
0

Tom Zajíček, bývalý poslanec ODS a poradce ministrů a současný poradce premiéra pro státní správu pronesl v rozhovoru v páteční MF Dnes větu, za kterou by měl být okamžitě propuštěn. Na otázku, jak je z našich peněz (třikrát podtrhuji!) coby externista na půl úvazku honorován, totiž odpověděl: "Já myslím, že to není důležité."
Pro mne a jistě i spoustu lidí, kteří Zajíčka platíme, to ovšem důležité je: rádi bychom si totiž zkontrolovali, zda se nám jeho poradenství (navíc námi nežádané) za naše peníze alespoň vyplácí!

Odpovědět

7. 9. 2010 (11:17)  –  Radovan Polanský, TOP 09

0
0

srdcaři jsou nesmysl: Ve své reakci netvrdím, že jsou „srdcaři“ nesmysl, ani neprosazuji svůj názor jako geniální. Jen jsem chtěl upozornit, že může mít volba strany také nějaké výhody a volba jednotlivých kandidátů není samospasitelná (vzhledem k lidské povaze). Co se týká našich stránek a programu. Obojí bylo zveřejněno včera večer. Najdete nás na adrese http://www.top09pisek.cz
Omlouváme se za mírné zpoždění.

Odpovědět

7. 9. 2010 (11:39)  –  rumphus

0
0

Jojo, hlavně to, jak chcete podporovat svého člena Grégra v Žižkových kasárnách je fakt dobrý.

Odpovědět

7. 9. 2010 (12:23)  –  Z programu ČSSD

0
0

"Hospodářská oblast – Město potřebuje, aby se jeho obyvatelům zvýšila průměrná mzda. Řešením je podpora a vznik lépe placených, tj. sofistikovanějších pracovních míst, s vyšší přidanou hodnotou. K tomu potřebujeme vzdělané uchazeče o práci, dobré dopravní napojení, zdravé a hezké prostředí, vstřícnou veřejnou správu. Aktivní podporou školství, tlakem na dostavbu R4, vytvořením vhodných ploch s nadstandardní kvalitou (vysoký podíl zeleně, vysokorychlostní internet, dobré parkování, kvalitní ŽP) a motivací vedení města a úřadu hledat takové investory. "

Odpovědět

7. 9. 2010 (12:25)  –  z programu SNK

0
0

Rozhodujícím úkolem v novém volebním období je podle nás revitalizace areálu Žižkových kasáren. Je třeba znovu posoudit uzavřené smlouvy. V každém případě podporujeme zřízení vědecko-technického parku (VTP) v tomto areálu jako základu pro řešení celého areálu. VTP by se měl stát základem výzkumného městečka, tj. celá rekonstrukce by se měla podřídit realizaci VTP jako svému srdci a mozku a ostatní části od bytů pro výzkumné a vědecké pracovníky po veškerou infrastrukturu, nebytové prostory, služby apod. by měly mít doplňkový charakter k tomuto parku. Zásadní je i přímé napojení parku na silnici I/20 a dostavba celé rychlostní komunikace R4. To přiláká investory i vědce, neboť dojezdový čas do hlavního centra výzkumu vědy a obchodu v ČR – Pražské aglomerace se zkrátí natolik, že Písek bude z některých částí Prahy dosažitelný stejně rychle jako místa na druhém konci Prahy.

Odpovědět

7. 9. 2010 (14:26)  –  Karlos

0
0

Jojo řešit to musí všichni. Město v kasárnách zatím nepředvedlo nic lepšího než jejich rozprodej pod cenou. Doufám, že bude víc takových, kteří se budou o něco podobného snažit. Klidně bych rozšířil i průmyslovou zónu – jestli to jde. Nebo možná právě rumphus by mohl přijít s nějakým lepším nápadem, jak do budoucna zajistit růst zaměstnanosti.

Odpovědět

7. 9. 2010 (23:38)  –  Vladimír Homola

0
0

Dobrý den všem diskutujícím,
musím říct, pane Jane, že jsem velmi rád, jaký zájem o komunální volby je a to včetně všech těch politických stran, které vznikaly těsně před volbami. Každá strana totiž bude muset s voliči diskutovat a něco jim opravdu nabídnout a následně složit účet. Tyto volby nebudou "funkce zdarma". A hlavně, lidé si všechny ty sliby budou pamatovat. Ostatně, dnešní sedmi letý trest za úplatek je také hodně dobrý vzkaz politikům i občanům.
Narážel jste na novou ODS, ten, kdo by měl být s oněmi praktikami zřejmě nejvíc spojován, jsem já a tím i mí nejbližší přátelé, kteří se mnou před dvěma lety do ODS přišli. Věřte a věřím, že si to budeme pamatovat oba, já osobně žádné nekalé praktiky nepodpořím a moji přátelé také ne a to včetně starosty. Garantuji Vám, že právě kvůli bratříčkování, klientelismu a těmto všeobecně úžasným věcem jsem v politice, i když jsem nikdy být nechtěl. V ODS na kandidátce nenajdete žádnou stavební firmu a ani realitní kancelář. Nechtěli jsme ani účelově oslovovat lékaře a učitele, aby nám pouze přinesli hlas. Nechcemi s nikým hrát ani na kandidátce a ani nikde jinde. Nemáme zájem o žádné městské zakázky a vše hodláme v předstihu projednávat a informovat veřejnost. Stejně tak, jako nechceme ani nic podivně privatizovat.
Doufám a to bez ohledu na to kdo se z ODS do zastupitelstva dostane, že si to někdy budeme moci připomenout. Rád s Vámi na toto téma budu diskutovat stejně dnes, jako v průběhu volebního období i na jeho konci a to nejen v anonymní diskusi.
Řečí bude hodně a ne každý může doložit, že si za svým slovem umí stát.
Přeji všem výdrž, tahle kampaň bude úporná, ale i velmi zajímavá a poučná.

Odpovědět

8. 9. 2010 (01:19)  –  Ryba smrdí od hlavy

0
0

Věřím, že je starosta Sládek dobrý člověk, ale je také předním představitelem města a tedy zodpovědným za stávající stav. ODS, SNK a Volba pro město mají na kandidátkách řadu lidí odpovědných za stávající stav komunální politiky. p. Homola se může snažit umýt si ruce sebelépe, stejně to nepůjde. ODS dopustila totální rozložení koalice, instalovala slabého starostu a poslušně odevzdala i ekonomické řízení města. Aby toho nebylo málo, tak tiše přihlížela při rozdělování městských zakázek vyvoleným. Je sice hezké sledovat p. Homolu, jak se z toho chcete vykroutit, ale nic nezmění na tom, že bude ODS skládat účty a její bilance posledních 4 let stojí za pendrek. Nepomůžou vám ani nemotorné narážky na TOP 09, která vám evidentně šlape na paty.

Realitní kanceláře, stavební firmy, účelově založená strana. Přísloví "podle sebe soudím tebe" je přiléhavé. Za angažmá ODS a Volby pro město si na městě Kočí a spol dělali (a stále dělají) doslova co chtějí. Vy jste ti poslední, kdo může někoho obviňovat. Jste přímo odpovědní za to, že když se na kandidátce objeví člověk ze stavební firmy, nebo realitní kanceláře je bez milosti odsouzen k nekalým úmyslům (a ještě to rád přiživíte). Skepse lidí jako je JAN je přímím důsledkem stávající politiky, na které se silně podílí i ODS.

Nenechme tyto pány odvádět pozornost od vlastní zodpovědnosti !!!
Nezavrhujme nové strany jen proto, že jsme znechuceni ze stávajícího dění. Já jsem pro radikální změnu a přísnou kontrolu. To je asi jediné, na čem se s p. Homolou shodnu.

Odpovědět

8. 9. 2010 (08:41)  –  město smrdí od ocasu

0
0

nechte ods ať se předvede – za poslední čtyři roky se událo i mnoho jiných věcí – místostarostové přeběhlíci ukazují, že jim nejde o názor ale o koryto (Veselá, Dušek). Co takhle se opřít více do toho, který se má nejvíc co zodpovídat – ten kdo držel kasu měta a kasu Vobuka? To jsou nezávislý kandidáti, ti nemají žádnou zodpovědnost vůči nějakému obecnému názoru. Jo jo, špatně to vedeme. Já budu ale volit ODS – nechci dát šanci socanům s komančema a nezávislýma udělat koalici a ovládnout město bez pravicových stran.

Odpovědět

8. 9. 2010 (11:30)  –  RSDr.

0
0

Nevím proč se mnozí obouváte do fy Kočí, případně Vobuko atd. Sledoval jsem občas jednání zastupitelstva, zvláště majetkové věci a ti níže projevivší se hrdinové tam mlčeli případně tam vůbec nepřišli tzv."jim to říct". Hlasování bylo většinou napříč politickým spektrem a tak si myslím, že podsouvat něco nekalého mohou být také "velké oči"…
Fy Kočí udělala pro Písek s okolí s ostatními stavebními fy a obchodními partnery hodně dobré práce . Pokud však narážíte na možnou předraženost, tak k tomu nemám potřebné informace a nemohu se vyjádřit. Ale opět proč kritici nešli tam, kde se o tom rozhodovalo???

Odpovědět

8. 9. 2010 (20:27)  –  Luke Skywalker

0
0

Vážení spoluobčané,
bojujme proti temné straně Síly. Je skrytá, tajemná a zákeřná. My musíme bojovat čestně a otevřeně. Síla nás provázej. Váš Luke Skylwalker.
P.S. Darth Wader je mezi námi. Koho skrývá jeho maska?

Odpovědět

10. 9. 2010 (13:43)  –  Ondřej Veselý

0
0

Zdá se, že Luke Skywalker honbou na Dartha Wadera diskuzi zastavil. Nebo, že by už bylo řečeno vše potřebné?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.