Přihlášení

Proč nám lžete do očí?

5. 2. 2020 | Martin Brož | Diskuze (4) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Tak jsem dneska zhlédnul facebookový příspěvek pana poslance Ondry Veselého, který je označen velkým nadpisem “Spor o kočky v Písku graduje, majitelé se bojí o svá zvířata“ a musel jsem uznat, že kromě přechozeného koronaviru a výhry hlavního tahu ve sportce jsem už asi viděl a zažil úplně všechno, když je schopen věci pojmenovat tak, jak jsou a všechno o všem ví…

Bohužel, v článku, který uveřejnil, je až moc nepravd. Ptáte se, jak to vím? No, bohužel mám celé tohle dění z první ruky. Vše to začalo asi před pěti lety, když jsem do místní politické scény vstupoval s tím, že bych rád viděl, kdyby město Písek mělo svůj vlastní útulek i pro kočky, bohužel moc vody proteklo Pískem a stále nic. Od té doby se vehementně snažím, aby se celá věc nějak pohnula, ale pořád narážím. Jako první bylo to, že jsem se seznámil s paní Evou Hulcovou (majitelkou spolku Písecké kočky) na schůzce u pana Šatry (vedoucího odboru životního prostředí) ohledně kastrování volně žijících koček. Zde se domluvily nějaké podmínky s tím, že paní Hulcová si dokonce udělala i kurz na odchyt a pustila se do toho, aby se nám ve městě kočky nemnožily v logaritmickém měřítku. (Nevím, jak se do této doby odchytávaly kočky, protože město mělo jen jeden dřevěný sklopec, ale jak říkal pan Veselý, kastrace prý probíhaly už v roce 2010, takže se asi chytalo do rybářských sítí). Bylo zajímavé v tuhle chvíli sledovat, jak se najednou měnila statistika odchycených koček ve městě a jak se ze stavu „nemáme v Písku žádné toulavé kočky“ přešlo na „no nějaké tu budou“.

Uteklo pár měsíců a my se s paní Hulcovou opět sešli. Na základě předvolebních slibů jsem s ní začal řešit, jak by se dalo pohnout s útulkem. Už v tu dobu měla pani Hulcová u sebe na baráku hromadu píseckých koček k adopci (většina z nich byla odchycena jako nemocná nebo malá koťata). Bohužel město ani nikdo jiný, kromě pár hodných lidí, kteří kočky venku krmili, se o ně nestaral. Když jsem viděl jejich stav a znal jejich příběhy, byl jsem dost rozčarován a řekl, ať si aspoň zažádá na město o finanční příspěvek na krmení. Moc se jí do toho nechtělo, ale po dalších jednáních s panem Šatrou se tak i stalo za podmínky, že pani Hulcová se stane zapsaným spolkem, bude vykazovat údaje o odchycených kočkách a spolupracovat s městem. Už tehdy ale bylo z druhé strany řečeno, že spolek odmítá suplovat to, o co se má starat město, a že bude fungovat jen do doby, než se město samo bude schopno starat o nalezené kočky (zde si neodpustím poznámku ohledně financování – 35,- Kč krmná dávka na den za kočku a 3500,- Kč paušál za měsíc – kdo z vás by byl schopen se za tuhle cenu starat každý den, svátky, víkendy třeba jen o čtyři kočky? Přes den do práce, v noci odchytávat další, dávat jim léky a hlavně vidět je umírat, když je na záchranu pozdě.).

Jak šel čas, zkoušel jsem různé věci, na začátku to bylo, že jsem po městu chtěl jen vhodné pozemky, kde by depozitum mohlo být a o ostatní by se starali dobrovolníci. Neprošlo to! Dělala se dokonce petice, ve které se vyjádřilo skoro tři tisíce občanů pro útulek, bohužel opět smetena ze stolu. O rok později jsem zkoušel, zda by se nedal postavit vlastní městský útulek, ve kterém by opět pomáhali dobrovolníci. Opět neprošlo! Následně se zkoušelo, zda by město nemohlo pronajmout depozitu aspoň bývalý výměník od teplárny, kde by se daly vytvořit vhodné prostory. Opět neprošlo! V posledním roce už byla situace opravdu neřešitelná, s čímkoli se přišlo, bylo hned shozeno ze stolu.

Díky tomu, že s opuštěnými kočkami se začalo dělat dusno, městská policie dostala konečně od radnice pokyny, jak se vůbec chovat, že nesmějí nalezené zvíře odmítnout převzít, že s ním mají zajet na sjednané veterinární ošetření a odtud ho převézt do depozita, kde bude zvíře ponecháno do doby, než se najde starý nebo nový majitel (opět není pravda, že by zde byly všechny kočky – ty co jsou opravdu „divoké“ jsou po ošetření vráceny zpět do lokality – ty, co jsou krotké a nemocné, těm se hledá nový domov). Osobně jsem měl několik schůzek s vedením města, kde jsem jim předkládal již hotové projekty z jiných měst, říkal paní starostce, že bych byl rád, aby se aspoň při nalezení kočky jednalo v souladu se zákonem a bylo vyvěšeno oznámení o nalezené věci (kočce) na úřední desce. Bohužel marně.

Nelze se divit, že po pěti letech absolutního diletantství (kdy se sejdou rádoby odborníci z řad starostů a místostarostů tří měst a dohodnou se, že nic není potřeba stavět ani dělat) se někdo může naštvat a oznámit, že prostě končí a město, starej se. A jelikož město (rada města) velmi dobře ví, co je pro něj výhodné a že lépe by to za 35,- Kč na den a 3500,- měsíčně nesehnalo, řekne jinou pohádku, pane Broži, vyčíslete náklady, dejte dohromady čísla, kolik a co bude stát, jak drahé co bude. To stejné ať udělá paní Hulcová a to nám předejte k posouzení. A zde začíná náš příběh a já se ptám: ,,Proč mě lžete do očí?“ a musím se zastat Píseckých koček a vystoupit proti nepravdám, které jeden poslanec a místostarosta píše:

- Není tak úplně pravda, že město Písek nabídlo prostory. Jediné, co město nabídlo, byla rozbořená stodola na statku Purkratice, kde je umístěna Naděje a ke všemu s tím nesouhlasil ani osadní výbor Purkratice.

- Není pravda, že město má jen povinnost se postarat. Město má povinností více a tou první je, že město musí zvíře převzít (když je nalezeno), musí zvíře vést jako nález a po dobu „dvou“ měsíců se o něj starat (jak si to zajistí, je na něm, pokud ale nebudou Písecké kočky, jsem zvědav, kdo to bude dělat, doporučuji udělat výběrové řízení). Pokud se pak nenajde majitel, může s ním dále dělat, co chce. Ale to neznamená, že ho druhý den po kastraci vypustí zpět!

- Není pravda, že spolek nedává pryč zvířata, naopak se stačí kouknout do výkazu sdružení, kolik koček bylo odchyceno, kolik koček bylo dáno do adopce a vypuštěno zpět.

- Není pravda, že spolek v Písku si dává velké finanční nároky, to si dávají spíš právníci za své služby, ale to je jiný příběh. Pokud se nezdá městu Písek finanční nárok, který měla pani Hulcová na jeho požádání předložit, není nic jednoduššího, než aby chytří radní vyhlásili veřejné výběrové řízení a uvidíme, zda je to přemrštěné, či ne (když město může dát 400 tisíc za facebookovou reklamu a svolání debaty s občany, nechápu, proč je cena 100,- Kč za inzerci kočky mimo mísu).

- Není pravda, že odchyt je nekoordinovaný, pokud se dělá velká akce, tak vždy jen po domluvě města, ale to by někdo, kdo dělá radního za životní prostředí, měl vědět, stejně tak, že životní prostředí upozorňuje v danou chvíli lidi, jak na úřední desce, tak i přímo v domech. Pokud se dělá odchyt a je to v noci, jde většinou o vystrašená zvířata, kočka vám přes den jen tak nevyleze, když je v cizím prostředí, ale to ví každý, kdo kočku má.

Tudíž velmi dobře víte, jak to celé je a co se dělo za posledních pět let! Stále jen naříkáte, že nemáte peníze v městské kase, při tom všem stavíte megalomanské projekty jako své pomníčky! Utrácíte zbytečně za věci, které jsou jen pro pár vyvolených a zcela k ničemu. Přitom když máte pomoct někomu, kdo si sám pomoct nemůže, tak na to kašlete a jen se oháníte kecy typu: Já mám taky kočku. Škoda jen, že ta vaše kočka nemůže mluvit, myslím, že by byla první, kdo by vám to vysvětlil. Ale jak se říká, jak ke zvířatům, tak k lidem.

 

0
0

Diskuze k článku +

6. 2. 2020 (13:00)  –  Luděk Blaha

0
0

Kdo se na svobodě narodí, má na svobodě i žít. To je přirozené.
Ony 'toulavé' kočky se mají toulat po polích a lovit hraboše. V tom spočívá jejich přirozenost a za to jim děkuji.

Odpovědět

10. 2. 2020 (06:43)  –  Eva Eva Hulcová

0
0

Toulavé kočky existují díky nezodpovědnosti lidí. Všechny kočky, včetně toulavých, jsou kočky domácí, domestikovaná zvířata ze zájmového chovu a před zákonem jsou si rovny se psy. Mohli by stejně tak existovat toulaví psi, kteří by se živili na polích. Takhle to ve skutečnosti nefunguje. Kočka se není schopna uživit jen na poli tak, aby byla zdravá a dožila se 15-20 let. Pokud jste myslel toulavou kočkou kočku plachou, tak i ta to má na poli neskutečně těžké a uživí se tam maximálně několik měsíců, stěží dva roky. V případě, když odchytáváme plaché kočky, které mají krmiče, tak je to v pořádku. Kočka se nechá vykastrovat, označí se značkou do ucha a vypouští se. Krmič kočku krmí, občas ji odčerví a má ji pod jistou kontrolou. Většinu krmičů v Písku známe a pokud mají problém, rádi pomůžeme. Nesouhlasím však s tím, že kočka bez pomoci člověka žije šťastně a že je to přirozené. Kočka není druh volně žijícího zvířete, jako je třeba srna, ježek, zajíc. Další věc je, že kočka, stejně tak, jako další zvířata zájmového chovu, má být pod kontrolou majitele. Když by jsme chtěli být podle zákona důslední, tak majitel má kočku správně zajistit proti úniku. V důsledku by to bylo správné, ne každý je ochoten tolerovat kočičince v záhonku se salátem. Samozřejmě, pokud má kočka možnost, ráda se proběhne. Pokud je to na bezpečném místě a sousedé jsou tolerantní, nemusí to nikomu vadit. Avšak i na vsi, by měla každá kočka někomu patřit. A ten NĚKDO by se o ni měl starat. Krmit ji, odčervovat, odblešovat, ideálně očkovat a hlavně kastrovat. Když se na vsi nekastruje, tak právě začíná přibývat těchto "toulavých" koček…A jsme u toho. O ty se pak má postarat město nebo starosta..jinak se množí a množí a začíná to být společenským problémem.

Odpovědět

6. 2. 2020 (16:40)  –  Ondřej Medek

0
0

Ještě by se hodil i odkaz na FB k původnímu článku https://www.facebook.com/notes/ondra-vesel%C3%BD/spor-o-ko%C4%8Dky-v-p%C3%ADsku-graduje-majitel%C3%A9-se-boj%C3%AD-o-sv%C3%A1-zv%C3%AD%C5%99ata/486016791968477/

Pozn. Písek by si měl vzít příklad z Tábora https://www.utulektabor.cz/ Městský útulek, provozovaný městskými službami za pomoci občanů. To je to správné řešení pro smart city 21. století.

Odpovědět

17. 2. 2020 (13:03)  –  Mgr. Eva Fibichová

0
0

Teritoriem a přirozeným prostředím mnoha koček je vytápěný byt, ve kterém žijí se svým majitelem. Čistokrevné kočky jsou po generace odchovávány v interiérech a hodně z nich volný prostor venku nikdy vůbec nezažilo. Navíc 200 metrů od posledního stavení v obci je kočka podle mysliveckého zákona považována za škodnou a jako taková má či může být odstřelena. Co s bytovou kočkou, která svého majitele přežije nebo se o ni nemůže z důvodu vlastní nemohoucnosti starat? Domnívat se, že každý příbuzný nebo pozůstalý se může takové kočky ujmout, je mimo realitu. Někdy to opravdu nejde. Pak není-li možnost umístit kočku jinam, nejednou to končí jejím vypuštěním ven z bytu, který se musí vyklidit. Její šance na přežití je minimální. Ani když se příbuzný kočky chce ujmout nebo ji má kam umístit, není ještě vyhráno. Není-li kočka zvyklá na cizí lidí, když dotyčného nezná a je plachého charakteru, je velmi obtížné ji odchytit. Zřízení útulku s profesionální odchytovou službou by bylo velmi užitečnou službou pro ty, kdo jsou nuceni takový svízelný problém s "osiřelou" kočkou řešit. Řada z nich by za to i jistě ráda zaplatila. Dnes se všeobecně uznává, že život se psem nebo kočkou má na seniory, zvláště ty osamělé, blahodárný vliv. Kočka (stejně jako pes) je velkým obohacením jejich života. Dává jim lásku a důležitý pocit, že je někdo potřebuje. Mnozí senioři se ale oprávněně bojí, že kdyby se jim něco stalo nebo je kočka přežila, nebylo by o ni postaráno. Přitom takové kočky jsou velmi vhodné k adopci jinými seniory, jde jen o to, aby tu byl útulek, který to zprostředkuje. Velká škoda, že někteří lidé nechápou, že v případě zřízení útulku nejde jen o záchranu koček, ale také o zkvalitnění života obyvatel města. Kdo má rád lidi a chce jim pomáhat, měl by mít rád a měl by pomáhat i jejich zvířatům, protože jejich životy jsou se životy jejich majitelů propojeny.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.