Přihlášení

Prasečák na místě koncentračního tábora je ostuda této země

17. 5. 2017 | Zbyněk Konvička | Diskuze (5) | PÍSECKÝ HYDEPARK

V sobotu dne 13. května se v Letech u Písku konal pietní akt na počest zemřelých a pozůstalých z koncentračního tábora Lety. Na setkání se potkali nejen pozůstalí, ale mnoho dalších lidí, kteří přišli vzdát úctu obětem rasismu. Pietní akt zahájila česká a romská hymna.

Jako první se slova ujal Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH), který zdůraznil, že pietní akt je věnován nejen romským obětem nacismu, ale všem obětem holocaustu a všem lidem, kteří za druhé světové války trpěli. Po kladení věnců a květin na pomník následovala modlitba, kterou celebroval kněz Vojtěch Vágai.

Mezi hosty se objevili velvyslanci Francie, Lucemburska, Velké Británie, Kanady, Slovenské republiky, Ruské federace, Izraele, Spojených států amerických, Rumunska, Chorvatska, Norska, Německa, Rakouska, Španělska, Polska a Maďarska. Svou řeč pronesli Jan Chvojka, ministr pro lidská práva, velvyslanci Slovenska, Spojených států amerických, Velké Británie, Izraele, Německa a Rakouska. Dále promluvil ministr kultury Daniel Herman, Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe a Lukáš Kolářík, předseda jihočeských Pirátů. Celý jeho proslov si můžete přečíst na konci článku.

Koncentrační tábor Lety byl založen 8. srpna 1940 a byl zprvu trestním pracovním táborem a později koncentračním táborem. Vězněni v něm byli především čeští Romové. Ti byli drženi za nelidských podmínek a většinou tam nebo později v jiných koncentračních táborech zemřeli. Několik stovek letských vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Na místě tábora byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín. V 90. letech 20. století byl u vepřína zřízen památník, který však nestojí na místě koncentračního tábora, ale opodál. Od té doby se také datují snahy vepřín odstranit a na jeho místě, tedy skutečném místě tragických událostí, vybudovat památník obětem tábora, odkup areálu vepřína však nebyl dosud realizován.

Lukáš Kolářík – proslov:

Vážení přítomní, dámy a pánové všech vyznání, barev pleti i názorů,

sešli jsme se na místě, které je ostudou této země. Na místě, které symbolizuje neschopnost porevolučních vlád. Lety jsou připomínkou minulosti, jejíž ozvěny jsou stále slyšet: Rasismus, xenofobie, nesnášenlivost a odpor ke všemu, co je nepohodlné.

Současnost se snoubí s minulostí. Bez pocitu osobní odpovědnosti jsou emoce denně zneužívány těmi, kteří sami sebe považují za elitu, ale ve skutečnosti jsou pouze dočasnými držiteli pomíjivé moci. Diktátorské metody, které využívají takzvaní demokraté, jsou denní součástí politiky. Je hrozivé, že jich využívají i lidé, kteří zároveň mluví o právech a svobodě. Dnes jsou nepřáteli ti, kteří se liší barvou pleti, původem nebo kulturou. Jsou snadno viditelní a v menšině. Tak jako příslušníci romského národa, jenž prošli táborem, který se nacházel na tomto místě. Jsme příslušníci národa a státu, který pochybil, když se podílel na shromažďování a věznění Romů. Nijak se z toho nelze vylhat. Je  naprosto nekulturní a nehodné lidských bytostí obhajovat neúctu k obětem rasového programu pochybnými ekonomickými důvody, které se vztahují k tomuto provozu. Úroveň společenství je hodnocena podle toho, jak se chová vůči těm, kteří jsou nejslabší. V tomto bohužel náš stát i velká část společnosti leckdy selhávají. Nositeli hodnot demokracie, svobody, otevřenosti a tolerance jsou pro mě Piráti. Těchto ideálů nezneužívají, ale naopak je rozvíjejí.

Proto tu stojím v jejich barvách, a proto za ně slibuji, že my Lety "nezakecáme".

Česká Pirátská strana

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

17. 5. 2017 (16:19)  –  Filip Houdek

0
0

Dobrý den.
Pane Konvičko, mohu Vás požádat o zdroje, kterými máte podloženo, že se v Letech nacházel koncentrační tábor?

Děkuji.

Houdek

Odpovědět

17. 5. 2017 (20:01)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Dobrý den, pane Houdku,

dle dostupných pramenů byl tábor v Letech původně pracovní tábor, později nesl označení cikánský tábor. Ten však svým charakterem naplňoval prvky koncentračního tábora a byl postupně přestupní stanicí do Osvětimi (podobně jako Terezín).

viz. první zdroj: http://www.lety-memorial.cz/history_cz.aspx (oficiální stránky kulturní památky Pietní místo Lety)

katastrální mapa se zakreslením polohy tábora a nynějšího vepřína:

viz: stejné stránky: http://www.lety-memorial.cz/download/projekce_pudorysu.jpg

další odkazy

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/189780-pozustali-si-v-letech-pripomneli-romsky-holokaust-veprin-ma-zmizet-do-roku-2020/

http://www.lety.info/cs/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Lety

Nejsem si jist, kam mířila Vaše otázka, mám však dojem, že se snažíte pouze bagatelizovat a relativizovat tábor, kde lidé umírali za podmínek ne nepodobných typickým německým koncentračním táborům, řada lidí z Letů nakonec stejně čekal transport do Osvětimi.

To, že tam umírali lidé, je fakt. To, že na místě tohoto tábora byl postaven budoucí vepřín rovněž. Nikomu by se asi nelíbilo, kdyby na jakémkoliv pietním místě, kde zemřeli či jsou pochováni jeho předkové, byl postaven a provozován podobný závod, jako nynější velkovýkrmna prasat. To, že se s tím stále nic neděje, je dle mého pouze neúcta k člověku a pohrdání jím.

Odpovědět

17. 5. 2017 (23:18)  –  Filip Houdek

0
0

Dobrý večer.

Sběrné, internační, cikánské, pracovní, …
Ano, byl to v jisté době mezikrok do Osvětimi.
Ale pokud jsem se prodíral dokumenty, články, rozhovory apod., o koncentračních táborech – na území republiky žádný nebyl. Podmínky v nich oba zhodnotíme asi jen stěží.
Bagatelizovat – to v žádném případě. Válka byla a bude vždy něčím nedůstojným.

A napíše článek – v republice jsme měli koncentrační tábor(y).
B napíše článek – v republice jsme nikdy neměli koncentrační tábor(y).
Každý se opírá o různé zdroje, různé názory, různé rozhovory a samozřejmě také o své přesvědčení.

Ale teď k názvu článku – Prasečák na místě koncentračního tábora je ostuda této země.
Co kdyby na tomto místě stálo centrum WHO, kozí BIOfarma, chráněná oblast, pastvina pro dobytek, …
Je opravdu tak nutné, mít zapíchnutou vlajku a památník přesně tam, kde byl "střed" tábora?

Víte Vy, my, nebo kdokolik jiný, co přesně (a to třeba i tisíce let dozadu) bylo dřív na místě Vašeho domu, králíkárny co máte na zahradě, nebo bazénu?

Nemyslím si, že je tento velice medializovaný a propíraný vepřín hoden takovému rozruchu.

Odpovědět

19. 5. 2017 (01:10)  –  MICHAELA ŠŤASTNÁ

0
0

Dobrý večer,
souhlasím s tím, co píšete Vy, a s částí toho, co se píše v článku. V době, kdy se "našel" tento tábor vyšly sem tam články, kde citovalo z dostupných kronik. Tam to slovo koncentrační schází, a doba jeho vzniku je mnohem dříve. Podobných táborů bylo více, jeden je dokonce někde zrekonstruován. Jenže u něj nestojí prasečák, tak o něm nečteme. Později se všude začal používat termín koncentrační tábor. Slovo koncentrační znamená……….
Ten nemedializovaný tábor má stejnou historii, napřed to byl sběrný tábor, t. j. tábor pro tuláky (nejen pro Romy) a potom jej okupanti využili pro centralizaci tuláků , ponejvíce Romů, protože zakázali potulku a spousta Romů v době okupace kočovala. Ale to dá zjistit z pramenů, ze kterých se začalo přepisovat na internet. Každá obec má kroniku. Je tam i zaznamenáno, kolik lidí a na jakou nemoc tam umírali, a to ještě před válkou. Podstata všech táborů byla zjednodušeně domácí vězení pro tuláky, s dozorem.
Já si myslím, že kdyby nebyl cítit prasečák , dodnes nikdo neví, co to za těmi stromy stojí za budovy. Chovaná prasata vidět nejsou, jen jsou cítit. A spory by nebyly, kdyby tam stálo něco bez zápachu, to určitě.
A z úcty k pietě padlých, zavražděných a zemřelých bychom se vážně nemohli dnes nikde projít nebo projet.
Nadpis článku a jeho pojetí opravdu působí jako předvolební agitace, ne jako boj za všechna pietní místa. Cituji:
Nositeli hodnot demokracie, svobody, otevřenosti a tolerance jsou pro mě Piráti.
No, tak tolerance se v tomhle případě vyjádřila intolerancí k vepřínu.
Uvidíme, jestli z Letů zmizí prasečák, třeba se zakážou i provozy, co zasmradí celá města, kde jsou živí lidé.

Odpovědět

22. 5. 2017 (18:29)  –  Ladislav Douša

0
0

Včera odpoledne jsem projížděl Terezínem. Jelikož se tam konala velká vzpomínková akce, kolonou jsem jen projel a zkusím se na místo vrátit až někdy v méně exponované době. Oproti tomu památník v Letech míjím při svých cestách pravidelně – odér vepřína opravdu nemusím a souhlasím a tím, že je ostuda, že tam vůbec vznikl. Těžko říci, zda se po nákladném odstěhování prasat něco změní, neboť na místě samém žádná "atrakce", která by přilákala nezaujatého turistu, stejně nebude. Nebo bude? Nechám se překvapit, zda po slavnostním střihání pásky nebudeme znovu jen svědky pietních aktů k nějakému výročí, na kterém si budou politici během svých proslovů sbírat body u voličů.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.