Politici odpovídají: 4. BAZÉN, NEBO AKVAPARK?
Svobodní:
Opět je zde vazba na kvalitní aktualizaci strategického plánu. Osobně jsem pro využití stávajících hodnot, ty modernizovat. Poloha současného bazénu je jedinečná (výhled na kamenný most a starou část města), ale vzhled je otřesný. Dnešní stavební technologie však umožňují splynutí s okolím a i možnost parkování by se v blízkosti našla. Lidé rozhodli v místním referendu, ale měli dostatek informací? Hlavně těch ekonomických a strategických? Zákon umožňuje po určité době nápravu. Nemělo by se chvátat z důvodu dotací, ale mělo by se vycházet z dopracovaného a aktualizovaného již zmíněného strategického plánu. Nedobrá manipulace se vždy po čase vrátí jako bumerang. Považuji za nutné do toho zapojit soukromý sektor, abychom do budoucna neživili nekvalitní stavbu a drahý provoz. V zahraničí tyto projekty fungují úspěšně.
SPOZ:
Podle našeho názoru jsou dvě nejvýhodnější lokality pro bazén (nikoliv aquapark). Jsou to bývalá Žižkova kasárna a nebo prostor pod Lesnickou školou. Zde se nám jeví umístění nejlogičtější – v blízkosti zavedených sportovišť a mimo záplavovou zónu. Líbila by se nám i možnost zvážit myšlenku přímého propojení bazénu a všesportovní haly. Ve střednědobém výhledu je ale až příliš mnoho finančně náročných investičních akcí, bude tedy třeba jasně určit priority podle potřeb a přání občanů a také intenzivně hledat možnosti spolufinancování. Je evidentní, že jen z rozpočtu města všechny potřebné velké investiční akce souběžně zvládnout nepůjde.
VPM:
Referendum zcela jasně rozhodlo o přemístění plaveckého stadionu do jiné lokality.
Je proto potřebné:
1. vytipovat za účasti veřejnosti a odborníků nejvhodnější lokalitu,
2. umožnit občanům zvolit budoucí podobu „náplně“ bazénu (akvacentra?)
3. vyhlásit architektonickou soutěž na podobu nového plaveckého stadionu v nové lokalitě
4. vítězné návrhy představit veřejnosti
5. současně činit postupně veškeré nutné kroky vedoucí k realizaci vítězného návrhu
KSČM:
Nemyslím, že by město mělo stavět akvapark. Město má plavecký bazén, který postavilo hlavně jako školské, sportovní a odpočinkové zařízení. Síť akvaparků v okolí města je již tak zahuštěná, že stavět v Písku akvapark je investorská sebevražda. Pokud si občané přejí přemístění plaveckého bazénu, souhlasím a začít by se mělo od budoucích uživatelů, to je škol, sportovců, záchranářů nebo důchodců. Poznat jejich potřeby na využívání takového zařízení a teprve pak zadat jasný úkol architektům.
TOP 09:
Je třeba respektovat výsledky místního referenda a co nejrychleji začít naplňovat jeho pro obec závazný výsledek. Měli bychom tedy najít vhodné místo, připravit projekt, zajistit jeho financování a začít stavět. Bohužel v souvislosti s financemi nemůžeme rozumět snaze prostavět na rekonstrukci původního bazénu, který čeká zbourání, cca 20 miliónů korun. Je třeba realizovat jen ty opravy, které zajistí fungování bazénu po nezbytně nutnou dobu.
Miroslav KREJČA:
Od začátku jsem zastával názor, že budovat nový bazén na místě stávajícího a za cenu, že se nejprve starý plavečák zbourá a několik let tu takovéto zařízení nebude, je nehorázná pitomost. Výsledek referenda považuji především za vyslovení názoru veřejnosti nebourat stávající plavečák, dokud nevybudujeme nové adekvátní zařízení. Takže pro mne má prioritu řádná údržba současného plavečáku (ke které ale dosti často nedocházelo), nezbytné investice do něj, aby byly zachovány a dodrženy hygienické, bezpečnostní a další standardy. To ale neznamená, že se stavím zády k novému zařízení. Po euforii s referendem se ale musíme vypořádat s jeho umístěním v jiné lokalitě, s řešením reflektujícím potřeby a zájmy občanů města (budovat to budeme pro ně, ne pro těch pár turistů, kteří tudy projedou). Takovéto zařízení nelze vybudovat a provozovat bez synergií na své okolí, někde v polích… A na závěr dvě poznámky. První se týká možného spojení nového plavečáku s víceúčelovou sportovní halou – tu přece také někde a někdy plánujeme (a nebo jsme už tuto myšlenku zavrhli?) a nechali jsme na ní vypracovat studie (zadarmo určitě nebyly). A druhá poznámka – nezapomínejme na unikátní letní plovárnu na Otavě U Václava (i když letní měsíce za minulé roky bohužel moc koupání v přírodě nepřejí).
ČSSD:
Občanská společnost dala najevo, že ji tato stavba eminentně zajímá. S veřejností tak bude projednáváno jak umístění, tak náplň nového zařízení. Na podobu zařízení by měla být vypsána architektonická soutěž. V optimistické variantě by mohlo nové zařízení stát kolem roku 2020.
Kdo odpovídá
Na otázky Píseckého světa odpověděli (pořadí podle abecedy):
- Česká strana sociálně demokratická (ČSSD): JUDr. Ondřej Veselý
- Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM): Karel Vodička
- Nezařazený zastupitel a senátor Miroslav KREJČA
- Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ): Vratislav Prouza
- Strana svobodných občanů (Svobodní): Mgr. Eva VESELÁ
- TOP 09: JUDr. Josef KNOT, MUDr. Rudolf TYLL
- Zastupitelé zvolení za Volbu pro město (VPM): Ing. Vojtěch Bubník