Přihlášení

Písečtí Piráti jsou proti snižování počtu zastupitelů

26. 2. 2018 | Zbyněk Konvička | Diskuze (5) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Na příštím zasedání zastupitelstva dne 8. března bude projednáván návrh na zachování počtu zastupitelů města Písku. Návrh zpracovala tajemnice úřadu Zlatuše Hofmanová a zastupitelstvu jej předkládá starostka Písku Eva Vanžurová (Jihočeši 2012). Návrh doporučuje zachovat počet 27 zastupitelů.

Objevují se však snahy na výrazné snížení počtu zastupitelů. Dle námi zjištěných informací se jedná zejména o návrh místostarosty města Jiřího Hořánka (ANO), který bude navrhovat snížení počtu členů na 21. Tento zásah má vliv i na velikost Rady města, která by v takovém případě mohla čítat maximálně 7 členů. Návrh ovlivňuje nejen komunální volby, které se budou konat v tomto roce a které by zvýhodnily některé strany, ale i následnou práci radnice.

K věci se vyjadřuje i pirátský zastupitel Martin Brož: „Pokud matematicky vezmu rozpětí obce mezi 10–50 tisíci obyvateli a v závislosti na tom je doporučeno mít 15–35 členů zastupitelstva, pak vychází, že Písek by dle tohoto kvora měl mít s jeho 30 tisíci obyvateli 25 zastupitelů. Jelikož má Písek spádové oblasti okolních obcí, tak jejich zastoupení 27 členy je matematicky zcela správné, tudíž nevidím důvod, proč by se to mělo měnit. Tedy pokud v tom není nějaká čertovina, jak posílit vliv ANO na písecké radnici,“ uvádí ve svém dopise všem zastupitelům Martin Brož, který tak reagoval na dopis, zaslaný zastupitelům místostarostou obce.

„Jestli dnes můžeme někde mluvit o ohrožování demokracie, jsou to právě podobné malé náznaky a postupné procesy, které běžné oko obyvatel většinou nezachytí. Lidé si často představují, že ohrožení demokracie přijíždí s tanky z východu. Dnešní „bitvy“ se ale dle mého názoru přesunuly spíše na úroveň legislativních procesů, tedy na úroveň zákonodárné moci. Snížení počtu zastupitelů považuji, podobně jako Martin, v tomto konkrétním případě za zbytečné,“ popisuje místopředseda píseckých Pirátů Josef Soumar

Jedním z důvodů snížení počtu zastupitelů je dle místostarosty možnost ušetřit finanční prostředky obce. „Nemyslím si, že zrovna v tomto směru by se mělo šetřit, ba naopak, více hlav více ví. Raději byste měli jako koalice šetřit na nesmyslech, jako je lávka, plavečák a další, kde bohužel máte navrch díky tomu, že máte koaliční smlouvu, přes kterou vlak nejede,“ reagoval pobouřeně zastupitel Martin Brož.

„Osobně bych se snažil pochopit mnoho důvodů, které by pan místostarosta předložil, žel důvod ohledně ušetření prostředků je v současné chvíli lehce za hranou. Připomenu, že jen odepsaná a nepoužitelná projektová dokumentace na plavecký bazén v Písku stála již více než 10 milionů korun (viz. odkaz) a to jsou peníze, které se mají šetřit. Další dokumentace a plány jsou v takzvaném Zásobníku projektů. Nyní se koalice ve velkém pustila do „porcování medvěda“ a dle odsouhlaseného rozpočtového výhledu má mít město k dispozici v roce 2019 zůstatek peněžních prostředků v predikované výši 1,157 milionu korun (odkaz). Odhaduji, že výsledek v roce 2019 bude nakonec přívětivý, ale aktuálně rozjeté plány a projekty města jsou ve výši více než 1 miliardy korun, při tom aktuálně chybí například důstojná sportovní hala, kde by písecké děti sportovaly a dosahovaly národních úspěchů, chybí oprava důležitých ulic, oprava lávky přes ostrov a například kultivace a zabezpečení ostrova, který má potenciál být centrem a kulturním místem v Písku. Podobných nápadů mají Piráti mnoho a připomenu, že jsme jednoznačně pro-investiční strana, ale s důrazem na hlídání cen, transparentnost, otevřenou diskusi s obyvateli a jejich zpětnou vazbu, co ve městě upřednostňují a jaké jsou jejich problémy a vize. Jednu z priorit v této oblasti vidím v zavedení opravdu transparentního rozpočtu obce s dohledáním příjemců plateb dle fakturačních údajů. Dále také rozpočtovou kázeň a odpovědnost, kam patří například narovnání nájemních a smluvních vztahů nejen ve sportu, které navrhoval Martin po výstupu kontrolního výboru na minulém zastupitelstvu města (viz. odkaz),“ dodal Josef Soumar, člen finančního výboru města za Pirátskou stranu.

Piráti Písecko

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

1. 3. 2018 (20:18)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Pro celý kontext bych rád uvedl, že 30-tisícový Písek má již zažitých 27 zastupitelů, což je naprosto stejný počet jako má 21,5 tisícový Jindřichův Hradec anebo 34 tisícový Tábor, který je velikosti Písku nejblíž.

Strakonice, s nimiž šermuje pan místostarosta Hořánek, a srovnává je s Pískem, který má o sedm tisíc obyvatel více, mají s 23 tisíci obyvateli pouze 21 zastupitelů. Je to ale spíš výjimka potvrzující pravidlo – kdy například Milevsko s necelými 8,5 tisíci obyvateli má také 21 zastupitelů. Ostatně 21 zastupitelů mají i daleko menší města jako třeba Prachatice s necelými 12 tisíci obyvateli nebo dokonce Vodňany s 6,8 tisíci obyvateli.

Písečtí Piráti jsou toho názoru, že stávající stav počtu zastupitelů 27 je naprosto odpovídající velikosti města a počtu jeho obyvatel.

Odpovědět

2. 3. 2018 (12:28)  –  Michaela Šťastná

0
0

Škoda, že Strakonice neposlouží jako model v jiných případech. Slyšela jsem, že město tam připělo na autobusovou dopravu vloni stejně peněz jako Písek (mínus 2 miliony, ty dal Písek navíc na zřízení chytrých zastávek), a letos jezdí MHD ZDARMA. Jestli na to měl vliv počet zastupitelů, to nevím.
Já si také myslím, že pro situaci, která v Písku panuje bude moudřejší vyšší(stávající) počet zastupitelů.
Pokud by opravdu mělo být důvodem snižování počtu zastupitelů spoření financí, měl návrh přijít před schvalováním rozpočtu na tento rok, rozpočet je furiantský, a tak tu platí: Pozdě bycha honit.

Odpovědět

4. 3. 2018 (19:09)  –  Kamil Václavík

0
0

Celkově mi zatím nevadí, zda bude méně zastupitelů. Ono totiž není zcela jasné, kdo vyhraje podzimní volby. Naposledy je vyhrála strana Soc. dem., kterou velice rychle obešlo zajímavé seskupení různých stran.
A pokud chce radnice šetřit tak ať také porovná celkový počet obecních policistů, kterých je v našem městě mnohem více než ve Strakonicích, ale také více než v daleko větší městské aglomeraci v Táboře. A bohužel náklady na jednoho strážníka nejsou malé. Jsou o hodně vyšší než na jednoho zastupitele.

Odpovědět

5. 3. 2018 (15:00)  –  Martin Zborník

0
0

Snižování počtu zastupitelů je snahou především o zvýšení vlivu vítězných stran na úkor těch slabších a umocnění pravomocí jednotlivých zastupitelů. Máme tam přece silné individuality. Už totiž Váš hlas by neměl jen 1/27 = 3,7% vliv, ale 1/21 =4,7% , tak že k získání potřebné nadpoloviční většiny k prohlasování čehokoli, již nebudu nutné přesvědčit min. 14 zastupitelů, jako dnes, ale může o všem rozhodovat pouhých 11 dohodnutých zvolených osobností. Těch 10 dalších, tam pak bude již jen prakticky do počtu. V radě města je to totéž. Když tedy pan místostarosta Hořánek za ANO chce tak vehementně šetřit, tak právě zmiňovaný rezort městské polici spadá pod jeho kompetence na radnici. Předně tedy doporučuji zamést si nejdříve ve vlastním rezortu a pak teprve, pod záminkou marginálních rozpočtových úspor, šahat do křehkých principů zastupitelské demokracie v Písku.

Odpovědět

5. 3. 2018 (20:38)  –  Luděk Blaha

0
0

Dalo by se říci, že menšinová NEkoalice bude 'jen do počtu' při jakémkoli počtu zastupitelů, když správu obecních věcí pojme většinová koalice tak, že jakýkoli NE svůj návrh smete jen proto, že to není její návrh.
Což se ostatně týká kteréhokoli sboru zastupitelů na kterékoli úrovni.
Zarputilé vymezování se vůči někomu či něčemu nevede zpravidla k ničemu prospěšnému.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.