Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním – 14.10.2018
Písek, 14. října 2018 – Dnes v 11 hodin, se zástupci vyjednávacího týmu Pirátů zúčastnili vyjednávací schůzky se zástupci PRO PÍSEK, ČSSD, KDU-ČSL a ODS v budově radnice. Tyto čtyři subjekty již dnes mohou tvořit novou koalici s 15 mandáty z celkově 27 členného zastupitelstva města.
Písečtí Piráti dostali nabídku účasti v nově vznikající koalici a celkem dvě místa v devítičlenné radě Města Písku včetně 1. místostarosty pro oblast dopravy. Volební výsledek Pirátů v Písku dosáhl v letošním roce 15,33 % a znamenal zisk 5 mandátů v zastupitelstvu města.
“Během našeho minulého působení v zastupitelstvu města Písku jsme upozorňovali zejména na předražené investice, nízkou komunikaci významných investic s občany, nesprávné zavádění informačních technologií, nehospodárnou správu s finančními prostředky města a s tím související střednědobý rozpočtový výhled,” sdělil písecký předseda Pirátů Michal Horák.
V programu jsme slíbili občanům, že na radnici pohlídáme toky veřejných peněz. Díky tomu jsme dostali od občanů tolik hlasů. Logicky jsme proto požadovali pozici místostarosty, který ve své působnosti řídí investice a rozvoj města, abychom mohli plnit náš program.
Voliči Pirátů také očekávají zodpovědnost Pirátů a dodržení povolební strategie, která byla schválena a zveřejněna již před volbami a která tuto podmínku obsahuje.
http://www.piratipisecko.cz/povolebni-strategie-piseckych-piratu/
Poté, co nově zvolení zastupitelé nesouhlasili s námi navrhovaným poměrným obsazením rady, nebylo našemu požadavku vyhověno ani dnes. Pirátům nejde o funkce, ale o plnění volebního programu. Nenecháme se koupit nabídkou placených pozic, které nám reálně nepomohou změnit to, co od nás občané svými hlasy očekávají. Nově vznikající koalice si chce pouze zajistit naši loajalitu a na to nemůžeme přistoupit. Pokud uskupení PRO PÍSEK, v čele s paní Vanžurovou, nezmění názor a náš jediný personální požadavek nevyslyší, nezbývá nám jiná možnost, než odchod do konstruktivní opozice. Mrzí nás, že jednání zkrachovala na personálním obsazení. Evidentně se nejedná o zájmy města Písku, ale především o obsazení klíčových pozic stávající koalicí.
Dlouhodobým zvykem v Písku je, že opoziční strany získají předsedy kontrolního a finančního výboru a také výboru pro investice a rozvoj. Předpokládáme, že tomu tak bude i tentokrát a o tyto pozice budeme usilovat. Zajistí nám to tak možnost pokračovat v dobré a transparentní práci z pozice konstruktivní opozice. Nadále budeme pořádat otevřená setkání s Pirátskými zastupiteli nad aktuálními i budoucími otázkami města Písku a pravidelně informovat o naší činnosti.
Děkujeme za podporu, DRŽÍME KURZ!
Klub zastupitelů
Piráti Písecko
Diskuze k článku
No já si nejsem úplně jistý, jestli vás vaši voliči chtějí v opozici – to by pro vás zřejmě nehlasovali v takové míře. Berete v potaz i tento fakt?
Dobrý den. Jsme si dobře vědomi odpovědnosti k našim voličům a zároveň se držíme již před volbami naší členskou základnou Pirátů schválené povolební strategie. Děláme právě a pouze to, k čemu jsme se zavázali našim voličům. Proto, abychom mohli naplňovat náš volební program je rezort investic nebo financí naprosto klíčový. Pokud mají Piráti něco na písecké radnici měnit a změnit, věřte nám, že aniž bychom snižovali váhu rezortu dopravy, mít možnost přímo řídit zmiňované rezorty investic nebo financí je daleko zásadnější agenda.
Zdravím. Což to já Martine samozřejmě chápu a oceňuji tento postoj, jen si myslím, že volební program se z opozice bude prosazovat o dost hůř, jestli vůbec. Přijde mi to jako mrhání mandáty, když už jste dostali tak obrovskou důvěru. Chápu, že najít kompromis je občas těžké, ale věřím, že cesta se najde vždy, jen to chce čas.
Já bych to až tak černě neviděl, program je hlavně o projektech, to bylo taky to první co jsme s ostatníma stranama řešili, a zde je tak na 80% průnik, tudíž věřím že když to bude mít hlavu a patu, tak nás ostatní podpoří at jsme v opozici nebo koalici. Stejně tak i opačně, pokud koalice bude mít projekty, které mají hlavu a patu, nevidím žádný problém v tom to podpořit.
Jako "mrhání mandáty" to rozhodně nevnímáme, když držíme náš konzistentní postoj, který je dohledatelný v naší povolební strategii vydané již 1. října před volbami. Chováme se tedy naprosto předvídatelně a podle očekávání. Nejsme totiž velcí příznivci povolebního "politikaření" či "handlování", i proto jsme přišli na začátku s návrhem poměrného zastoupení úspěšných stran v Radě města, ale samozřejmě s tím, který by ctil výsledky voleb. To, že návrh nebyl vyslyšen, nás de facto vrhlo právě do dalších jednání a schůzek, v nichž jsme pro následné prosazování našeho programu, kterému dali voliči svůj hlas, ctili to, co schválila členská základna Pirátů – tedy povolební strategii – s níž jsme včas seznámili také naše potencionální voliče.
Rozhodně nejsme uzavřeni kompromisům, ale věříme, že náš postoj chápete, a jak jsme psali ve více článcích – když budeme v opozici, budeme se snažit na všechny návrhy na stole dívat, jak to jen půjde nezaujatým pohledem, a nebudeme řešit, zda vzešel od koalice nebo opozice, ale to, zda je podle nás pro město přínosný nebo ne.
Zbyňku, omlouvám se, ale pokud byste chtěli tvořit vámi preferovanou variantu poměrného zastoupení v radě (i když to tak úplně nejde), šli byste nekompromisně po některých resortech, i kdyby u ostatních ta vůle nebyla? Nebo byste respektovali názor ostatních, nebo by to bylo tak, máme víc a to nám dává právo si říci nejen o mandáty, ale samozřejmě i o resorty? Já to úplně nechápu, z počátečního chceme se učit je buď a nebo. Musím říci, že mě vedení dnešní diskuse velmi zaskočilo a nejsem tomu rád.
Asi jsem byl na jiném jednání, protože na tom, kde jsem byl já, jste s pozicemi souhlasili. Nikoliv však s jejich náplní. O dopravě jste řekli, že na ní nemáte odborníka a necítíte se na ni a jinou než finance nebo investice jste nechtěli (a úplně se mi nezdá, že by program Pirátů byl jen o financích, nebo investicích). Finance si (jako dosud) ponechává paní starostka, na což má jako vítěz voleb nepochybně právo. A pokud jde o investice, taky jste nebyli schopni formulovat svou odbornost pro tuto oblast.
Závěr jednání tedy nebyl o tom, že jste hrdě odmítli účast na koalici jako uplácení, jak se snaží článek navodit, ale protože jste nebyli ochotni hledat kompromis v obsazení resortů. A diktováním podmínek se koalice (ostatně jako jakékoliv jiné dohody) uzavírají těžko.
Milí Piráti, nezlobte se na mě, ale zajímalo by mě, co myslíte formulací "Nenecháme se koupit nabídkou placených pozic, které nám reálně nepomohou změnit to, co od nás občané svými hlasy očekávají." Pokud vím, tak padla nabídka předsedů finančního výboru, výboru rozvoje a investic a to z mé strany. Nejsou to placené funkce a tyto výbory naopak předjednávají veškeré podklady, které jdou do zastupitelstva a mnohdy velmi účinně. Byl bych pro to, abyste nevypouštěli dezinformace tohoto typu. Pokud vám jde opravdu o plnění vašeho volebního programu, měli jste jedinečnou šanci účastnit se z pozice místostarosty a radního naprosto přímo vedení města. Opravdu nevím, co si o tom mám myslet.
Chtěli jsme poměrné zastoupení, nevyšlo. Nabídli jsme jednání nad koalicí.
Jako nejsilnější samostatná strana si myslíme, že máme nárok na jeden z rezortů financí nebo investic.
Jako koalice KDU, ČSSD, ODS a PRO PÍSEK máte 15 členů, tedy nadpoloviční většinu a vůči voličům chceme dodržet povolební strategii.
http://www.piratipisecko.cz/povolebni-strategie-piseckych-piratu/
Nechci být hnidopich, přesto pro přesnost a srozumitelnost diskuse si dovolím citovat z vaší povolební strategie:
"Případ jednání o vstupu do rady města:
– Budeme požadovat poměrné zastoupení stran dle výsledku voleb. Na jednání rady města přizveme i zástupce všech stran, které nebudou součástí koaliční smlouvy.
– Zároveň budeme chtít získat pozici místostarosty, prioritně pro oblast investic a rozvoje města a životního prostředí."
Prosím o komentář co z citovaného textu je či není dodrženo. Zatím dle dostupných informací to vypadá jen na nejasnosti
u podmínky, "prioritně pro oblast investic a rozvoje města a životního prostředí.", která ale zde není formulována jako jediná možná. Vaše formulace přeci nevylučuje i jiné varianty.
Chápu Vaši strategii a motivaci. My se ze svých rozhodnutí budeme zpovídat našim voličům. Díky vnitrostranické diskusi jsme si vyjasnili postoj ke stávající koalici, která již má 15 nadpolovičních hlasů a může nás tak pohodlně přehlasovat v radě i zastupitelstvu.
Myslím, že jsme směr stanovili správně, zda úspěšně, ukáže čas. Díky za Váš pohled z druhé strany.
Přeji Vám tedy mnoho štěstí, jak již to vypadá s definitivní platností dobrovolně zvoleným odchodem do opozičních lavic a doufám, že budete naplňovat vaší povolební strategii, která tedy v tomto případě zní:
"Pro případ opozice:
– Piráti v Písku budou opět konstruktivní opozicí, která podpoří každý dobrý návrh, který je ve veřejném zájmu, ať už ho předloží kterýkoliv ze zastupitelů.
– I jako opoziční zastupitelé budeme chtít prosadit co nejvíce bodů z našich programových priorit.
– V komisích a výborech budeme chtít mít naše zástupce, odborníky z řad pirátských expertních týmů."
Dle mého se ale zbytečně připravujete o velkou možnost věci přímo spoluutvářet a budete je moci v lepším případě jen ex post připomínkovat.
Výborně! Lépe bych to nevymyslel.
Škoda jen, že se nejspíš nedočkám těch zelených střech. V 'povolební strategii' byly také.
A co tomu říkají komunisté: "že poměrné zastoupení nikdy nebylo Piráty myšleno jako skutečně poměrné. Bylo podle náboženského „miluj svého bližního jako sebe …“. Ale ten bližní je jen ten, kdo je tzv. náš. Laicky řečeno Piráti názorově i prakticky neuznávají rovnost stran a diskriminují KSČM. Inu béčko ODS se projevuje."
Zdroj: https://pisek.kscm.cz/cs/aktualne/aktuality/nespokojeni-pirati-v-pisku
Ať žije: Rovnost, svornost a bratrství. Práci čest!!!
Asi tak nějak nechápu Martine kam těmato výrokama míříš, od začátku jsme říkali jak co chceme prosadit, místo toho, aby se zde několik týdnů taškařilo v domluvách, mohlo být vše již dávno rozdáno.
V tomto konkrétním případě – mrazivá absurdita jasně dokreslující, kde ještě dnes stále zůstává viset KSČM. Vyjadřuje se k tomu každý, myslím ale že tohle za samostatný článek opravdu nestojí, proto pro komplexnost jsem tento postoj KSČM dal jen do komentáře pod tiskovou zprávu, na kterou reaguje.
Každý soudný člověk si to snad dokáže přebrat.
Ponechme v tomto případě stranou otázku, kdo kde zůstal viset nebo kdo se kam posunul. Uvedená citace se mimo jiné týká onoho 'poměrného zastoupení' stran a uskupení v radě města. Zajímalo by mě, v čem měla ta poměrnost spočívat. Při počtech dvacet sedm zastupitelů a devět členů rady by pro poměrné zastoupení musely být počty zastupitelů jednotlivých politických subjektů, které se do zastupitelstva dostaly, dělitelné třemi. A jak by se měly poměrně přerozdělit pozice starosty a místostarostů?
Není-li pravdivý výrok "poměrné zastoupení nikdy nebylo Piráty myšleno jako skutečně poměrné", jak to tedy bylo myšleno? Nejspíš bychom měli zůstat viset alespoň u pochopení podstaty přímé úměrnosti, 'aby se zde několik týdnů netaškařilo v domluvách'.
Zřejmě se o podstatě poměrného zastoupení v radě města nic nezdovím.
Žeby ten zbrusu nový styl komunikace zastupitele s občanem?
Ale možná to tu už nikdo z navrhovatelů nečte.
Tak aspoň, že papriček se urodilo…
Ahoj Luďku,
dozvíš, jen stále nemohu kontrolovat PS, kdo sem co píše a nevím, jestli je možné si zapnout nějaké upozornění, když napíšeš Ty nebo kdokoliv jiný pod sledovaný příspěvek nový komentář, aby mi přišlo upozornění (námět k řešení).
Poměrné zastoupení rady dle výsledku voleb vůči zastupitelstvu:
Písek – 27 zastupitelů a 9 radních, tj. 1 radní na 3 zastupitele
výpočet = (počet zastupitelů subjektu/celkový počet zastupitelů)*počet radních
Pro Písek 6 zast., podíl na zastupitelstvu 22,22 % = 2 radní
Piráti 5 zast., podíl na zastupitelstvu 18,5 % = 1,66 radní, tj. 2
ANO 4 zast., podíl na zastupitelstvu 14,8 % = 1,33 radní, tj. 1 (?)
ČSSD 1 radní
ODS 1 radní
KDU 1 radní
KSČM 2 zast., podíl na zastupitelstvu 7,4 % = 0,66 radního a 1 (?) radní
Písek Sobě 1 zast., podíl na zastupitelstvu 3,7 % = 0,33 radního a 0 radních
Při diskusi o poměrném zastoupení všech subjektů došlo k vyjádření některých zastupitelů, že roztříštěná rada města může paralizovat rychlé rozhodování, které někdy rada města musí učinit. V rámci výpočtů (beru na sebe a chápu, že se KSČM zlobí) jsem přistoupil k poměrnému rozložení 2-2-2-1-1-1, kdy je zastoupeno 6 stran. Rozložení se zástupcem KSČM má blíže k poměrnému zastoupení všech subjektů v radě města bez ohledu na výsledek voleb a na této variantě by se nepodílel pouze pan Anděl z uskupení Písek Sobě.
Zakončím – vše bylo k diskusi. Přišel jsem s tímto modelem, který nebyl podpořen. Na poměrné zastoupení všech stran jsme se jednotlivých uskupení ptali před nebo během setkání a nebylo podpořeno vůbec (viz důvod výše). Předložil jsem proto tento návrh.
JS
Díky za podnět. Zatím upozornění na nové komentáře máme vyřešené na každé stránce v pravém sloupci, nebo pomocí RSS čtečky komentářů – odkaz najdete v liště nahoře. Uznávám je to poněkud zastaralé. Pokusíme se s tím něco udělat.
Děkuji, Josefe, za informaci.
V návrhu sice není promítnuta pozice starosty a místostarostů, ale to už stejně není na pořadu dne.
Starosta – vítězné uskupení (nenárokovali si Piráti, označili Pro Písek za vítěze voleb), místostarostové 2 dle pořadí ve volbách. Tato uskupení s místostarosty (Piráti, ANO) mají k sobě ještě 1 radního (systém 2-2-2-1-1-1).
Pro Písek – starostka obce (zároveň radní) + 1 radní
Piráti – místostarosta obce (zároveň radní) + 1 radní
ANO – místostarosta obce (zároveň radní) + 1 radní
ČSSD – 1 radní (pokud neuvolněný místostarosta, pak radní a místostarosta v jedné osobě).
…
V případě štědrosti a rozšíření počtu místostarostů o další neuvolněné posty je zástupce v radě města automaticky takto zmíněný místostarosta.
Doposud se mi nepodařilo najít lepší lepší způsob na ctění výsledku voleb, zachování fungování města a zapojení "co nejvíce voličů" do práce pro město.
Samozřejmě pak je další variantou změna volebního modelu z D'Hondtovy metody na jinou metodu poměrného zastoupení a přepočtu hlasů stran, které se do zastupitelstva obce neprobojovaly přes 5% hranici. Je v gesci vlády a parlamentu.
JS
A hnedle je jasněji. Alespoň se teď ví, jaký návrh budoucí koalice odmítla.
Váš původní pokus o poměrné zastoupení je nám tedy již jasný.
Jaký ale byl nedělní návrh na koalici PRO PÍSEK, ČSSD, ODS, KDU – ČSL + PIRÁTI? O kolika místostarostech se jedná a jaké mělo být rozdělení mandátů mezi strany?
Zatím známé informace jsou jen že:
– starostkou má být Eva Vanžorová PRO PÍSEK – má mít v dikci finance
– rada má mít 9 členů
– Pirátům bylo nabídnuto 1 místostarosta, který bude mít na starosti dopravu + 1x radní
Ostatní personální obsazení a rozdělení resortů jsou velké neznámé.
Dobrý den,
ano, tato nabídka, jak popisujete, padla. Ostatní personální obsazení jsme neprobírali a nedošlo na něj, jelikož jsme si vyjasňovali, že jako 2. nejsilnější strana voleb si myslíme, že máme mít nárok na jeden z odborů – investice a rozvoj jako priorita a jsme ochotni ustoupit na finance (lidé to často spojují, není to správně).
Odbor investic a rozvoje i odbor financí měl ve své původní gesci pan Knot. Po jeho odchodu na hejtmanství si ponechal jen investice a SMART, všechny ostatní odbory a gesci předal na pana Hořánka a paní Vanžurovou, kteří (de facto) vedli ve 2 celou radnici a zvládali to.
Nyní se diskutovalo (kuloáry) až o 4 místostarostech, který mě osobně (mluvím za mou osobu) přišel až přespříliš vřelý a zbytečně rozdrobený. Zřejmě (domněnka) měly být uspokojeny všechny strany (TOP 09 , KDU, ČSSD a při jednáních i Piráti).
Na projednávání dalších bodů nepřišla řeč, proto prosím, budu li někde citován – kuloáry, mé názory – pro jistotu ;)
JS
Ve výroku: "Zřejmě (domněnka) měly být uspokojeny všechny strany (TOP 09 , KDU, ČSSD a při jednáních i Piráti)." nedošlo nedopatřením k záměně TOP09 za ODS, nebo tomu máme rozumět tak, že ODS nebude zastoupena ve vedení města a PRO PÍSEK požadovalo křeslo pro starostku (Jihočeši) a ještě místostarostu (za TOP09)? Vystupuje tedy toto vítězné uskupení i po volbách jednotně pod hlavičkou PRO PÍSEK, nebo se i nadále bude hrát na samostatné subjekty TOP09, Jihočeši a Volba pro město?
To bude záměna.
Dobrý den,
jedná se o kuloární informace, berme je prosím z rezervou. Můj osobní dojem z povolebních vyjednávání je negativní a jednání byla často manipulativní, proto si nemohu být jistý pravdivostí, pokud ji nemám ověřenu z více zdrojů.
Z mých zdrojů – před nedělním jednáním Pirátů měly být zastoupeny subjekty na pozici místostarostů TOP09, ČSSD a KDU-ČSL. ODS nemá pravděpodobně personální zajištění pro pozici místostarosty. Uskupení Pro Písek jedná společně, byť se domnívám, že i uvnitř uskupení jsou jednotlivé proudy. To může být v případě podobného výsledku voleb jeden z negativních dopadů vstupu několika politických subjektů na společnou kandidátní listinu a následné vyjednávání.
Domnívám se, že jednání jsou nyní v pokročilém stádiu, i když dnešní schůzka nepřinesla kýžený podpis koaliční smlouvy. To je především důvod pozice dnešní ODS v tomto vznikajícím uskupení, s jejíž vyjednávacím týmem se nová koalice odmítá nadále scházet. Jedná se o vrcholné představitele ODS Písek, kteří se do zastupitelstva nedostali, ale dostali mandát a plnou moc pro povolební vyjednávání. I přes to nebyli na dnešní schůzku pozvání a vznikající koalice navazuje kontakt přímo s jednotlivými zastupiteli, kteří se z kandidátky ODS do zastupitelstva probojovali.
Z mého pohledu neférové jednání, to je ale tak vše, co si o tom mohu myslet. Takto složené koalici s podrazem na počátku tak ubírám body v případné dlouhodobé stabilitě. Můžeme ještě diskutovat o případné tiché podpoře KSČM.
JS
"nemá pravděpodobně personální zajištění pro pozici"
Bez ohledu na to, o jaký subjekt a jakou pozici by se mělo případně jednat, by to bylo když ne alarmující, pak přinejmenším divné. Člověk by řekl, že když někdo někam kandiduje z čelní pozice kandidátky, že má o vyšší funkci zájem, že je odborně i řekněme provozně připraven. V případě zastupitelstva druhého druhu předpokládám, že lídr kandidátky je odhodlán stát se starostou, v horším případě místostarostou stejně, jako kandidát na druhém i třetím místě. Není-li tomu tak, jeví se mi to jako poněkud nevhodná habaďůra na voliče.
Problém může být samozřejmě v křížkování, z jejich kandidátky se právě lídr + trojka do ZM nedostali… A lékaři myslím na radnici nejspíš nezamíří, i když v zastupitelstvu mohou být velmi platní.
Možná by při hodnocení vývoje situace bylo dobře si připomenout členské zastoupení jednotlivých stran či hnutí v rodící se koalici:
Jihočeši – tři, ČSSD – dva, KDU-ČSL – jeden, ODS – jeden, TOP09 – jeden.
Sedm 'koaličních' zastupitelů je bezpartijních. Komu jsou čím vázáni? Kdo, s kým a o čem má tedy jednat? Tak alespoň, že bezpartijních je v té koalici menšina. Jinak by to byla něco jako apolitická politika.