Přihlášení

Opozice nechce vydírat koalici, ale řešit špatný stav v městském zastupitelstvu

7. 6. 2011 | Radovan Polanský | Diskuze (0) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Ilustrační foto

V minulém týdnu unikla do médií část materiálu opozice v píseckém zastupitelstvu (TOP 09, SNK-ED, ODS), ve které jsou obsaženy některé postupy, které chce opozice využít při vyjednávání s menšinovou koalicí (ČSSD, VPM) na radnici v Písku. I když tento materiál byl pouze interní a nebyl určen ke zveřejnění, opozice nemá v úmyslu o jeho obsahu cokoliv tajit.

Jak již mohla písecká veřejnost zjistit, stav v zastupitelstvu města Písku po vystoupení ODS z koalice není dobrý ani pro veřejnost přehledný. Opozici jsou odpírána práva podílet se na přípravě materiálů pro jednání i informace a podklady potřebné pro přípravu jednání. Současná menšinová koalice nepředložila po toto volební období jasný program rozvoje města, nejsou ujasněny investiční i neinvestiční priority, které se mají realizovat, ani není nastavena kvalitní organizační struktura, která by zaručovala úspěšnou realizaci akcí a získání dotací a grantů na tyto akce. Množství prostředků získaných z grantů i projektů o jejichž podporu je žádáno, se snížilo na minimum. Veškeré pozitivní návrhy opozice na zlepšení tohoto stavu (naposledy 2 rozpočtové změny předložené v dubnu, které měly jasné určit investiční akce, na které bude použita rezerva městských prostředků) jsou menšinovou koalicí striktně silově odmítány.

K tomu se v poslední době začíná objevovat v administraci a správě městských záležitostí velké množství chyb a závad. Zde je třeba zmínit zejména nedodržování jednacího řádu při jednání zastupitelstva, situaci okolo hospodaření Sladovny, postup městské rady v rozporu s usnesením zastupitelstva při schvalování tzv. Romského centra i nehospodárná opatření při realizaci organizačních změn na městském úřadě. Na většinu těchto pochybení již bezvýsledně opozice poukazovala na jednáních zastupitelstva, některé vady již byly konstatovány v kontrolních nálezech kontrolního výboru zastupitelstva a některé jsou předmětem živých diskuzí občanů, kteří však o věcech bohužel nemají úplné informace.

Náprava této nedobré situace je komplikována stavem, kdy v čele města stojí a neúplnou jen 7mi člennou radu města ovládá menšinová koalice ČSSD a VPM (z 27 členného zastupitelstva má jen 12 členů). Koaliční smlouva uzavřená na podzim roku 2010 po volbách pozbyla vystoupením ODS smyslu a žádná nová uzavřena nebyla. Nebyl stanoven ani koaliční program. Menšinové koalici žádná politická strana z opozice včetně KSČM otevřeně nepřislíbila podporu ani nevyhlásila, že ji bude tolerovat. Za tohoto stavu je zcela nejasná politická odpovědnost za dění a rozhodování na radnici v Písku. Menšinové koalici tato situace zřejmě vyhovuje, neboť když se něco nepovede, stačí říci, že to způsobila opozice.Když se něco náhodou povede, vyhlásí se to za velké vítězství menšinové koalice.  Správa města Písku však nemůže být a dosud ani nikdy nebyla založena na náhodě. Buď byly v čele města osobnosti, které dokázaly pro řešení městských problémů získat celé spektrum politických stran zastoupených v zastupitelstvu, nebo alespoň bylo jasné, kdo je opozice a kdo je koalice.

Z tohoto pro město neblahého stavu vede podle opozice jediná cesta. Jasná, transparentní, většinová koalice s jasným programem a také s novou koaliční smlouvou.

Opozice se vůbec nedere o moc a o funkce, zvolí-li koalice jakéhokoli partnera, (početně stačí i jednoho ze čtveřice TOP 09, SNK-ED, ODS, KSČM) tak, aby vznikla většinová koalice s jasným programem, budou moci zbylé strany, které se na koalici nebudou podílet, plnit své opoziční kontrolní úkoly.

To v současné době nemohou, neboť aby bylo cokoliv důležitého přijato, musí některá z nich vedle opoziční role sehrávat i koaliční roli, ovšem bez práva podílet se na formulaci řešení a bez možnosti ovlivnit témata i program diskuse o těchto věcech.

Opozice nabízí jako jedno z možných řešení velkou koalici s tím, že usiluje o 1 pozici místostarosty, aby mohla vytvářet materiály pro jednání rady a zastupitelstva a tím garantovat splnění alespoň části volebních programů jednotlivých v ní zastoupených volebních stran.  Neklade si žádné konkrétní personální požadavky, vše může být předmětem vyjednávání.

Je na koalici, zda zvolí toto řešení nabízené opozicí nebo jiné standardní řešení v podobě většinové koalice s některým z partnerů, kteří se nabízejí, se kterým najde největší programovou i personální shodu.

Pokud však menšinová koalice žádné standardní řešení z mnoha, které se nabízejí, nezvolí a bude dále trvat na zachování současného neudržitelného stavu a nebude řešit problémy, které vytváří svojí současnou činností, nezbude opozici nic jiného, než se pokusit o odvolání celé rady a nalezení nového standardního uspořádání koalice umožňujícího dobrou správu veřejných záležitostí našeho města.

JUDr. Josef Knot za TOP 09, Ing. Tomáš Franců za SNK-ED, Ing. Zdeněk Kulič za ODS pověření opozičními stranami vyjednáváním s menšinovou koalicí.

Aktuální anketa: Chcete na radnici velkou koalici ČSSD + VPM + TOP09 + SNKED +ODS?

Související články: ODS vystoupila z koalice

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.